Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

7 kwietnia 2022 r.
12:56

Budynek po byłej szkole bez przyszłości? Przez dziurawy dach leje się woda [zdjęcia]

53 1 A A

Lekcji w szkole w Szczuczkach (powiat lubelski) nie ma już kilkanaście lat. Do środka leje się woda, więc na ścianach rośnie grzyb, a na podłogach gnije parkiet. I choć radni zabezpieczyli pieniądze na częściowy remont dachu, to do dziś żadne roboty nie ruszyły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 27 lat tutaj pracowałam. Przykro patrzeć, jak to wszystko niszczeje – ubolewa pani Janina, rozglądając się po budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Szczuczkach (powiat lubelski).

To jedna z tzw. tysiąclatek, o czym zaświadcza pamiątkowa tablica umieszczona na jednej ze ścian budynku w 1964 r.: „Szkoła-pomnik 1000-lecia państwa polskiego nr 892 im. Obrońców Pokoju w Szczuczkach.”

Miejsce też jest wyjątkowe, związane z tragiczną historią wsi. W czasie II wojny światowej, 1 października 1939 r., w miejscowej szkole (w pobliżu obecnej „tysiąclatki”) Niemcy zamordowali i spalili 102 mężczyzn. Na pamiątkę tych wydarzeń stanęła kapliczka. Tablica z informacją o mordzie jest też w budynku niedziałającej od kilkunastu lat szkoły.

– Pierwsi uczniowie zaczęli tu lekcje we wrześniu 1965 r. – wspomina Ryszard Wójcik, który sam był w tej grupie. – Wcześniej dzieci uczyły się w baraku, który stał za szkołą. A tu, gdzie teraz jesteśmy, było zaplecze sali chemicznej.

Zachowały się m.in. meble, probówki, stara drukarka i rzutnik. Jest też grzyb na ścianach i zalany wodą parkiet. Podobnie jak w innych pomieszczeniach.

– W 2001 r. decyzją Rady Gminy szkoła została zlikwidowana. Później funkcjonowała już jako stowarzyszeniowa – opowiada Bogusława Anna Grzelak, radna gminy Wojciechów i sołtyska Szczuczek.

W 2009 r. uczniów już było zbyt mało i szkoła została ostatecznie zamknięta.

– Wcześniej, jeszcze za poprzedniego wójta, zostały wymienione okna, piec i grzejniki – wylicza radna. I pokazuje ulotkę wyborczą Artura Markowskiego, który w 2018 r. kandydował na wójta gminy Wojciechów. Markowski, obiecuje m.in. że „zadba o zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Szczuczkach”.

– To nie były obietnice wyborcze, tylko problemy, którymi chciałbym się zająć – tłumaczy w rozmowie z nami wójt. I podkreśla, że czynił starania, aby budynek został zagospodarowany. Dawną szkołą była wstępnie zainteresowana jedna z lubelskich fundacji. – Jednak po wizji lokalnej się wycofała – przyznaje.

Dyskusja dotycząca budynku w Szczuczkach toczyła się już kilka lat temu. – Oglądaliśmy tę szkołę w lutym 2019 r. – relacjonował na ostatniej sesji Rady Gminy Wojciechów, przewodniczący Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miłosz Adamczyk. – Z tej wizji lokalnej powstała dokumentacja fotograficzna. I było wyraźnie wskazane, by władze gminy to zabezpieczyły.

Pieniądze na częściowy remont dachu zostały zabezpieczone w budżecie w 2021 r. Przeciekający dach nie został naprawiony do dziś. Dlaczego?

– Nie chcę się z tego tłumaczyć – ucina wójt, który na sesji powiedział, że „okres był trudny, jesienny” (ostatecznie zmiany w budżecie zostały zatwierdzane dopiero w drugiej części roku).

O dalsze losy szkoły pytają dziś mieszkańcy Szczuczek.

– Nam nie chodzi o kłócenie się z wójtem, tylko o zabezpieczenie budynku – podkreśla pani Zofia. – Może znajdzie się ktoś, kto ten budynek zagospodaruje. To jest to, co wójt obiecał.

– Nie ma przedszkola ani domu opieki społecznej – podpowiada kolejna z mieszkanek pani Anna.

Na marcowej sesji padła propozycja budowy mieszkań socjalnych, „których w gminie nie ma”.

– Będzie wykonana analiza techniczna budynku, później zobaczymy co dalej – mówi wójt gminy, który zaznacza, że temat byłej szkoły w Szczuczkach „nie jest prosty i wymaga konsultacji z mieszkańcami.”

Podobnie wypowiadał się na sesji, mówiąc, że „sytuacja tego budynku jest trudna”. Na sesji jednak przyznał, że „najprostszym rozwiązaniem byłoby budynek rozebrać”.

Od czasu likwidacji szkoły zostały wykonane „doraźne prace na dachu” jedynie nad częścią pod mieszkaniem i biblioteką (stanowi część budynku dawnej szkoły).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!