Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

16 lipca 2019 r.
14:35

Mimo protestów radni podwyższyli czesne za żłobek. Wojewoda uchylił ich uchwałę

7 17 A A
W maju podczas sesji przeciwko drastycznemu podniesieniu stawek protestowali rodzice dzieci uczęszczających do gminnego żłobka
W maju podczas sesji przeciwko drastycznemu podniesieniu stawek protestowali rodzice dzieci uczęszczających do gminnego żłobka (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Najprawdopodobniej w poniedziałek Rada Gminy Niemce (powiat lubelski) zdecyduje o dalszych krokach w sprawie podwyżki czesnego w żłobku gminnym. Wojewoda stwierdził, że podjęta uchwała w tej sprawie jest niezgodna z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

31 maja radni z gminy Niemce zdecydowali, że miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku Gminnym „Bajkowa Kraina” w Niemcach (bez wyżywienia) wzrośnie z 225 zł do 400 zł. Na taką podwyżkę od początku nie godzili się rodzice maluchów, którzy przekonywali, że jest ona za wysoka. Proponowali, aby było to 350 zł miesięcznie, na to z kolei nie wyrazili zgody radni.

– W tej sprawie nikt się z nami nie kontaktuje. Jedynym źródłem informacji jest internet – mówi nam jedna z mieszkanek gminy Niemce, której dziecko korzysta z opieki żłobka.

– Uchwała Rady Gminy Niemce w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku gminnym została opublikowana 28 czerwca w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Później, 11 lipca, zostało opublikowane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, stwierdzające nieważność tej uchwały – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Stało się tak, ponieważ sytuacja była wyjątkowa.

Radni z gminy Niemce zaznaczyli bowiem w uchwale, że nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 lipca br. W tym czasie trwało jeszcze postępowanie nadzorcze i dlatego musieliśmy tę uchwałę opublikować.

Uchwała nie obowiązuje. Została uchylona w całości przede wszystkim w związku z uzasadnieniem. – Stwierdzenie nieważności uchwały dotyczące sprawy było uzasadnione – podkreśla Wieczerzak. – Z uzasadnienia uchwały Rady Gminy Niemce wynika, że zamiarem rady było podwyższenie opłaty ponoszonej przez rodziców dzieci objętych obecnie opieką w żłobku w celu uzyskania środków finansowych umożliwiających zwiększenie zakresu usług żłobka w przyszłości.

W ocenie wojewody działanie dotyczące znacznego podwyższenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku z zamiarem zwiększenia w przyszłości miejsc w tym żłobku (z obecnych 61 do nawet 95) nie jest zgodne z obowiązującym prawem.

– Obowiązek ponoszenia opłat za pobyt dziecka w żłobku, spoczywający na rodzicach, nie oznacza uczestnictwa rodziców dzieci w kosztach związanych z utrzymaniem obiektu, czy innymi wydatkami tego rodzaju – dodaje Wieczerzak.

Tematem czesnego w żłobku zajmą się ponownie radni na sesji nadzwyczajnej. – Prawdopodobnie zaproponujemy, by skierować sprawę do sądu – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce. I dodaje: – Uchwała została odrzucona dwa dni po terminie, więc nie do końca jest to zgodne z prawem.

Ostateczną decyzję podejmą radni.

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 15:19
+9
Mają 500 od Jarka to co im szkoda jak to ma być 500 na dziecko a nie do kieszeni rodzicow
Avatar
Tak wybrałeś suwerenie / 16 lipca 2019 o 15:21
+7
Jakoś jak dostają 500plus i rosną ceny wszystkiego to nie protestują pod nowogrodzka.
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 15:43
+6
Niech gmina zamknie żłobek i po problemie... niech maDki same się opiekują, albo zapiszą do prywatnego to zobaczą ile to kosztuje.
Avatar
po prostu.... / 16 lipca 2019 o 23:38
+5
........ zlikwidować ten żłobek i pozwolić rodzicom doświadczyć cen komercyjnych, a nie dofinansowanych z budżetu wszystkich mieszkańców gminy!
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 12:29
+3
a co lepiej zrobić kolejną strzelnicę .....która posłuży wybranej grupie osób z gminy Niemce? na to są pieniądze śmiech na sali....
Avatar
Julia / 17 lipca 2019 o 07:45
+2
Brawo Pan Wojewoda!
 To pan wojewoda da z wlasnej kieszeni? 
Avatar
a_ / 18 lipca 2019 o 15:52
+1
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałtuje się na podobnym poziomie co obecnie w Niemcach. Natomiast porównywanie czesnego w PUBLICZNYM żłobku do zatrudnienia Niani czy żłobka w lublinie jest śmieszne i bezsensowne.
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałt... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 07:53
+1
Wojewoda z Pisu zablokował źle! Jakby wojewoda z Pisu dał to też k....a źle! Już wiecie czemu PIS wygrywa w wyborach? Zdajcie sobie sprawe że dzięki takiej opozycji będą rządzili tak ze sto lat?!
Avatar
Ww / 16 lipca 2019 o 20:03
+1
Oni nie biora 500+ bo oni sa za koalicja
Avatar
Gi / 16 lipca 2019 o 18:29
+1
To niech wojewoda da z własnego budżetu jak się nie zgadza. Mają barany żłobek za pół darmo to im jeszcze nie pasuje. Ja bym na miejscu wójta zamknął żłobek, niech wożą do Lublina prywatnie za 4 razy tyle kady
Avatar
a_ / 18 lipca 2019 o 15:52
+1
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałtuje się na podobnym poziomie co obecnie w Niemcach. Natomiast porównywanie czesnego w PUBLICZNYM żłobku do zatrudnienia Niani czy żłobka w lublinie jest śmieszne i bezsensowne.
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałt... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 13:46
-2
Dokładnie,niech zatrudnią sobie nianię wygodne mamusie,to zobaczą dopiero jakie to koszty.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 13:43
-2
Moim zdaniem to nie są wysokie koszty,niania by więcej wzięła miesięcznie,więc rodzice pracujący niech nie narzekają.Panie które tam pracują na pewno nie leżą i nie popijają kawki,tylko mają pełne ręce pracy.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 12:29
+3
a co lepiej zrobić kolejną strzelnicę .....która posłuży wybranej grupie osób z gminy Niemce? na to są pieniądze śmiech na sali....
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 07:53
+1
Wojewoda z Pisu zablokował źle! Jakby wojewoda z Pisu dał to też k....a źle! Już wiecie czemu PIS wygrywa w wyborach? Zdajcie sobie sprawe że dzięki takiej opozycji będą rządzili tak ze sto lat?!
Avatar
Julia / 17 lipca 2019 o 07:45
+2
Brawo Pan Wojewoda!
 To pan wojewoda da z wlasnej kieszeni? 
Avatar
Lolek / 17 lipca 2019 o 07:43
-2
Jako mieszkaniec gminy wystąpię na następnym zebraniu o likwidację tego przybytku. Czemu grupa pań z szerokimi nogami naszym kosztem, pozostałych osób płacących podatki w gminie ma się bawić dalej w program 500+ ?? A ja o naprawę drogi się nie mogę doprosić, bo nie ma na to pieniędzy  ?? A mamusiom nie chce się gówniaków wychowywać, a jak już to zlecają płacić za to co namniej po kosztach. Do roboty nieroby !!!
 Popieram
Avatar
Jj / 17 lipca 2019 o 07:42
-1
Proponuje zamknac żłobek.  Dlaczego gmina doklada do zlobka? Nie ma innych potrzeb?Niczego innego mieszkancy nie potrzebuja? Dlaczego ulegac paru matkom ktorym szkoda pare groszy aby zaplacic za opieke nad ich dziecmi?
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 06:38
-3
Jako mieszkaniec gminy wystąpię na następnym zebraniu o likwidację tego przybytku. Czemu grupa pań z szerokimi nogami naszym kosztem, pozostałych osób płacących podatki w gminie ma się bawić dalej w program 500+ ?? A ja o naprawę drogi się nie mogę doprosić, bo nie ma na to pieniędzy ?? A mamusiom nie chce się gówniaków wychowywać, a jak już to zlecają płacić za to co namniej po kosztach. Do roboty nieroby !!!
Avatar
po prostu.... / 16 lipca 2019 o 23:38
+5
........ zlikwidować ten żłobek i pozwolić rodzicom doświadczyć cen komercyjnych, a nie dofinansowanych z budżetu wszystkich mieszkańców gminy!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Araby znowu pod młotek. Środowisko koniarzy pisze do ministra

Araby znowu pod młotek. Środowisko koniarzy pisze do ministra 0 0

Lista arabów na grudniową aukcję na Służewcu, na której jest 10 klaczy ze stadniny w Janowie Podlaskim, wzburzyła środowisko koniarzy. Twierdzą, że znalazły się na niej konie zbyt cenne dla polskiej hodowli.

Nowy dworzec z pierwszą zgodą. To największa przyszłoroczna inwestycja Lublina

Nowy dworzec z pierwszą zgodą. To największa przyszłoroczna inwestycja Lublina 0 7

Wydane zostało już pierwsze z kilku pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca autobusowego między ul. Gazową a Młyńską, który ma być największą z przyszłorocznych inwestycji samorządu Lublina. W projekcie budżetu miasta na rok 2020 prezydent zarezerwował na dworzec prawie 99 mln zł.

Nowi mieszkańcy placu Litewskiego. Największy będzie dąb

Nowi mieszkańcy placu Litewskiego. Największy będzie dąb 1 2

10 nowych drzew, już nieco podrośniętych, będzie zdobić pl. Litewski. Ich sadzenie odbywa się na zlecenie władz miasta, które zostały do tego zobowiązane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem w CK
21 listopada 2019, 18:00

Spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem w CK 0 0

W ramach cyklu "Dookoła świata. Spotkania globtroterów" w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem. Wydarzenie zostanie zorganizowane 21 listopada o godz. 18.

Koncert "Muzyka Polska" w DDK Węglin
21 listopada 2019, 18:00

Koncert "Muzyka Polska" w DDK Węglin 0 0

W czwartek, 21 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert "Muzyka Polska" w ramach cyklu "Zawsze klasyka".

X Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
22 listopada 2019, 0:00

X Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 0 0

Chatka Żaka zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Wydarzenie odbędzie się już 22 listopada.

Koncert Skubasa w Domu Kultury
23 listopada 2019, 20:00

Koncert Skubasa w Domu Kultury 0 0

Pochodzący z Lublina Skubas po latach przerwy powraca z nowym albumem zaplanowanym na przyszły rok. Zapowiedzią płyty jest singiel "Szklane miesiące", który miał premierę 4 października. Z tej okazji artysta wyrusza w trasę koncertową promującą materiał. Już 23 listopada o godz. 20 Skubas zaśpiewa w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

Długi Zakładów Futrzarskich umorzone. Powiat nie odzyskał swoich pieniędzy

Długi Zakładów Futrzarskich umorzone. Powiat nie odzyskał swoich pieniędzy 0 1

Władzom powiatu puławskiego nie udało się wyegzekwować należności od Zakładów Futrzarskich „Kurów”. Dług upadłego przedsiębiorstwa wobec skarbu państwa został umorzony z powodu przedawnienia. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej to błąd urzędników.

Świdnik planuje przyszłoroczny budżet. Żłobek dla dzieci, hybryda dla burmistrza

Świdnik planuje przyszłoroczny budżet. Żłobek dla dzieci, hybryda dla burmistrza 13 1

Inwestycje drogowe, pierwszy miejski żłobek i wymiana służbowego samochodu na bardziej ekologiczny i oszczędny. Co jeszcze znalazło się w projekcie budżetu miasta na 2020 rok?

Nie kupisz biletu na pociąg, bo PKP zmienia rozkład jazdy

Nie kupisz biletu na pociąg, bo PKP zmienia rozkład jazdy 19 5

Wstrzymano sprzedaż biletów na wszystkie pociągi PKP Intercity odjeżdżające od 13 do 16 grudnia. Niemożliwy jest też zakup biletów na wiele połączeń po 16 grudnia, w tym wszystkie kursy z naszego regionu

Pokłócili się o kobietę. Jeden z mężczyzn wyciągnął nóż

Pokłócili się o kobietę. Jeden z mężczyzn wyciągnął nóż 0 2

22–latek z powiatu janowskiego ugodził nożem drugiego mężczyznę w trakcie bójki. Trafił on do policyjnego aresztu.

Posłowie się urządzają. Pod tymi adresami otworzą swoje biura
galeria

Posłowie się urządzają. Pod tymi adresami otworzą swoje biura 8 12

Parlamentarzyści nowej kadencji szykują miejsca do kontaktu z wyborcami. Na prowadzenie biur poselskich będą otrzymywać comiesięczny ryczałt w wysokości 14,2 tys. zł

LNBA. Cztery ekipy w Konferencji A wciąż bez porażki

LNBA. Cztery ekipy w Konferencji A wciąż bez porażki 0 0

W tym gronie są Migel Brothers. W poprzednich latach ten zespół nosił nazwę Bracia Mrozik, ale przed tym sezonem zawodnicy postanowili zmienić swój szyld

Zabójcza moda wśród dzieci. Wciągają nawet proszek do pieczenia

Zabójcza moda wśród dzieci. Wciągają nawet proszek do pieczenia 91 12

11-latek z Jeleniej Góry zmarł w sobotę po tym, jak odurzał się dezodorantem. Na liście używek, po które sięgają dzieci, znajduje się coraz więcej zaskakujących produktów. Są tam nawet proszki do prania czy pieczenia.