Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

16 lipca 2019 r.
14:35

Mimo protestów radni podwyższyli czesne za żłobek. Wojewoda uchylił ich uchwałę

7 17 A A
W maju podczas sesji przeciwko drastycznemu podniesieniu stawek protestowali rodzice dzieci uczęszczających do gminnego żłobka
W maju podczas sesji przeciwko drastycznemu podniesieniu stawek protestowali rodzice dzieci uczęszczających do gminnego żłobka (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Najprawdopodobniej w poniedziałek Rada Gminy Niemce (powiat lubelski) zdecyduje o dalszych krokach w sprawie podwyżki czesnego w żłobku gminnym. Wojewoda stwierdził, że podjęta uchwała w tej sprawie jest niezgodna z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

31 maja radni z gminy Niemce zdecydowali, że miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku Gminnym „Bajkowa Kraina” w Niemcach (bez wyżywienia) wzrośnie z 225 zł do 400 zł. Na taką podwyżkę od początku nie godzili się rodzice maluchów, którzy przekonywali, że jest ona za wysoka. Proponowali, aby było to 350 zł miesięcznie, na to z kolei nie wyrazili zgody radni.

– W tej sprawie nikt się z nami nie kontaktuje. Jedynym źródłem informacji jest internet – mówi nam jedna z mieszkanek gminy Niemce, której dziecko korzysta z opieki żłobka.

– Uchwała Rady Gminy Niemce w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku gminnym została opublikowana 28 czerwca w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Później, 11 lipca, zostało opublikowane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, stwierdzające nieważność tej uchwały – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Stało się tak, ponieważ sytuacja była wyjątkowa.

Radni z gminy Niemce zaznaczyli bowiem w uchwale, że nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 lipca br. W tym czasie trwało jeszcze postępowanie nadzorcze i dlatego musieliśmy tę uchwałę opublikować.

Uchwała nie obowiązuje. Została uchylona w całości przede wszystkim w związku z uzasadnieniem. – Stwierdzenie nieważności uchwały dotyczące sprawy było uzasadnione – podkreśla Wieczerzak. – Z uzasadnienia uchwały Rady Gminy Niemce wynika, że zamiarem rady było podwyższenie opłaty ponoszonej przez rodziców dzieci objętych obecnie opieką w żłobku w celu uzyskania środków finansowych umożliwiających zwiększenie zakresu usług żłobka w przyszłości.

W ocenie wojewody działanie dotyczące znacznego podwyższenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku z zamiarem zwiększenia w przyszłości miejsc w tym żłobku (z obecnych 61 do nawet 95) nie jest zgodne z obowiązującym prawem.

– Obowiązek ponoszenia opłat za pobyt dziecka w żłobku, spoczywający na rodzicach, nie oznacza uczestnictwa rodziców dzieci w kosztach związanych z utrzymaniem obiektu, czy innymi wydatkami tego rodzaju – dodaje Wieczerzak.

Tematem czesnego w żłobku zajmą się ponownie radni na sesji nadzwyczajnej. – Prawdopodobnie zaproponujemy, by skierować sprawę do sądu – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce. I dodaje: – Uchwała została odrzucona dwa dni po terminie, więc nie do końca jest to zgodne z prawem.

Ostateczną decyzję podejmą radni.

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 15:19
+9
Mają 500 od Jarka to co im szkoda jak to ma być 500 na dziecko a nie do kieszeni rodzicow
Avatar
Tak wybrałeś suwerenie / 16 lipca 2019 o 15:21
+7
Jakoś jak dostają 500plus i rosną ceny wszystkiego to nie protestują pod nowogrodzka.
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 15:43
+6
Niech gmina zamknie żłobek i po problemie... niech maDki same się opiekują, albo zapiszą do prywatnego to zobaczą ile to kosztuje.
Avatar
po prostu.... / 16 lipca 2019 o 23:38
+4
........ zlikwidować ten żłobek i pozwolić rodzicom doświadczyć cen komercyjnych, a nie dofinansowanych z budżetu wszystkich mieszkańców gminy!
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 12:29
+3
a co lepiej zrobić kolejną strzelnicę .....która posłuży wybranej grupie osób z gminy Niemce? na to są pieniądze śmiech na sali....
Avatar
Julia / 17 lipca 2019 o 07:45
+2
Brawo Pan Wojewoda!
 To pan wojewoda da z wlasnej kieszeni? 
Avatar
a_ / 18 lipca 2019 o 15:52
+1
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałtuje się na podobnym poziomie co obecnie w Niemcach. Natomiast porównywanie czesnego w PUBLICZNYM żłobku do zatrudnienia Niani czy żłobka w lublinie jest śmieszne i bezsensowne.
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałt... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 07:53
+1
Wojewoda z Pisu zablokował źle! Jakby wojewoda z Pisu dał to też k....a źle! Już wiecie czemu PIS wygrywa w wyborach? Zdajcie sobie sprawe że dzięki takiej opozycji będą rządzili tak ze sto lat?!
Avatar
Ww / 16 lipca 2019 o 20:03
+1
Oni nie biora 500+ bo oni sa za koalicja
Avatar
Gi / 16 lipca 2019 o 18:29
+1
To niech wojewoda da z własnego budżetu jak się nie zgadza. Mają barany żłobek za pół darmo to im jeszcze nie pasuje. Ja bym na miejscu wójta zamknął żłobek, niech wożą do Lublina prywatnie za 4 razy tyle kady
Avatar
a_ / 18 lipca 2019 o 15:52
+1
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałtuje się na podobnym poziomie co obecnie w Niemcach. Natomiast porównywanie czesnego w PUBLICZNYM żłobku do zatrudnienia Niani czy żłobka w lublinie jest śmieszne i bezsensowne.
"maDki" oddają dzieci do żłobka bo pracują do Twojej wiadomosci. Z drugiej strony współczuje Twojej żonie i matce, skoro matki określasz mianem "pań z szerokimi nogam". A programu 500 + nikt w gminie niemce z tego co mi wiadomo nie wymyslił, więc idź z tymi swoimi życiowymi rozterkami do warszawki. Z tego co mi wiadomo do szkoły podstawowej dokładane jest jeszcze więcej. Też będziesz wnioskował o zamknięcie ? Weźcie się ludzie zastanówcie zanim skomentujecie. Płatność za żłobek PUBLICZNY w Lublinie czy Lubartowie krztałt... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 13:46
-2
Dokładnie,niech zatrudnią sobie nianię wygodne mamusie,to zobaczą dopiero jakie to koszty.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 13:43
-2
Moim zdaniem to nie są wysokie koszty,niania by więcej wzięła miesięcznie,więc rodzice pracujący niech nie narzekają.Panie które tam pracują na pewno nie leżą i nie popijają kawki,tylko mają pełne ręce pracy.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 12:29
+3
a co lepiej zrobić kolejną strzelnicę .....która posłuży wybranej grupie osób z gminy Niemce? na to są pieniądze śmiech na sali....
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 07:53
+1
Wojewoda z Pisu zablokował źle! Jakby wojewoda z Pisu dał to też k....a źle! Już wiecie czemu PIS wygrywa w wyborach? Zdajcie sobie sprawe że dzięki takiej opozycji będą rządzili tak ze sto lat?!
Avatar
Julia / 17 lipca 2019 o 07:45
+2
Brawo Pan Wojewoda!
 To pan wojewoda da z wlasnej kieszeni? 
Avatar
Lolek / 17 lipca 2019 o 07:43
-2
Jako mieszkaniec gminy wystąpię na następnym zebraniu o likwidację tego przybytku. Czemu grupa pań z szerokimi nogami naszym kosztem, pozostałych osób płacących podatki w gminie ma się bawić dalej w program 500+ ?? A ja o naprawę drogi się nie mogę doprosić, bo nie ma na to pieniędzy  ?? A mamusiom nie chce się gówniaków wychowywać, a jak już to zlecają płacić za to co namniej po kosztach. Do roboty nieroby !!!
 Popieram
Avatar
Jj / 17 lipca 2019 o 07:42
-1
Proponuje zamknac żłobek.  Dlaczego gmina doklada do zlobka? Nie ma innych potrzeb?Niczego innego mieszkancy nie potrzebuja? Dlaczego ulegac paru matkom ktorym szkoda pare groszy aby zaplacic za opieke nad ich dziecmi?
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 06:38
-3
Jako mieszkaniec gminy wystąpię na następnym zebraniu o likwidację tego przybytku. Czemu grupa pań z szerokimi nogami naszym kosztem, pozostałych osób płacących podatki w gminie ma się bawić dalej w program 500+ ?? A ja o naprawę drogi się nie mogę doprosić, bo nie ma na to pieniędzy ?? A mamusiom nie chce się gówniaków wychowywać, a jak już to zlecają płacić za to co namniej po kosztach. Do roboty nieroby !!!
Avatar
po prostu.... / 16 lipca 2019 o 23:38
+4
........ zlikwidować ten żłobek i pozwolić rodzicom doświadczyć cen komercyjnych, a nie dofinansowanych z budżetu wszystkich mieszkańców gminy!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Na ulicy zaczepiła ją wróżbitka i oszukała "na włos z ramienia". Kosztowało ją to 900 zł

Na ulicy zaczepiła ją wróżbitka i oszukała "na włos z ramienia". Kosztowało ją to 900 zł 0 0

Ofiarą nieuczciwej wróżbitki padła w czwartek mieszkanka Białej Podlaskiej. Kobieta dała się oszukać "na włos z ramienia", straciła 900 zł

Holi Festival w Puławach
25 sierpnia 2019, 14:00

Holi Festival w Puławach 0 1

Holi Festival ponownie w Puławach. Kolejne święto miłośników zabawy z proszkiem holi odbędzie się 25 sierpnia o godz. 14 w Marinie Puławy (ul. Portowa).

Wybory 2019. PiS pierwszą siłą w Sejmie. Sondaż Kantar Public

Wybory 2019. PiS pierwszą siłą w Sejmie. Sondaż Kantar Public 0 3

Prawo i Sprawiedliwość wygra w październikowych wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. Na obecną partię rządzącą zagłosowałoby 38 proc. ankietowanych.

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu w północnym Laosie
film

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu w północnym Laosie 0 0

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu z chińskimi turystami, do którego doszło w czwartek (22 sierpnia) nieopodal Luang Prabang w północnym Laosie. Najciężej rannych przetransportowano śmigłowcem ratunkowym i samolotem do Chin.

Lublin: Nowe oznakowanie na niebezpiecznym odcinku. Często dochodzi tu do wypadków [zdjęcia]
galeria

Lublin: Nowe oznakowanie na niebezpiecznym odcinku. Często dochodzi tu do wypadków [zdjęcia] 3 8

Na Nadbystrzyckiej pojawiło się nocą nowe oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Rano ustawiono tu także ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tutaj główną przyczyną śmiertelnych wypadków

Urzędów: Dożynki z Patrycją Markowską
25 sierpnia 2019, 13:00

Urzędów: Dożynki z Patrycją Markowską 0 0

Patrycja Markowska będzie gwiazdą niedzielnych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Urzędowie (powiat kraśnicki).

Dni Piask z Piaskiem
24 sierpnia 2019, 5:00

Dni Piask z Piaskiem 0 0

Andrzej Piaseczny wystąpi w niedzielę podczas Dni Piask (powiat świdnicki). Na scenie wystąpią również m.in. zespoły Pawkin „Dżem Projekt”, Miły Pan i Malibu.

W piątek startują 95. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

W piątek startują 95. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce 0 0

Od piątku do niedzieli sporo będzie się działo w Radomiu. Najlepsi zawodnicy w kraju powalczą o medale 95. PZLA Mistrzostw Polski. W zawodach nie zabraknie oczywiście klubow z województwa lubelskiego

Premier w Zakopanem: Niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie
film

Premier w Zakopanem: Niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie 0 3

- Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób. Z tego co wiemy, cztery osoby nie przeżyły tych bardzo gwałtownych, nietypowych i rzadkich wyładowań burzowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu sztabu kryzysowego w Zakopanem.

Nawet 900 złotych za podręczniki. "Po używane książki ustawiają się kolejki"

Nawet 900 złotych za podręczniki. "Po używane książki ustawiają się kolejki" 25 13

Połowa uczniów, którzy za niespełna 10 dni rozpoczną naukę w klasach pierwszych liceów i techników, zapłaci za podręczniki jedynie 300 zł. Reszta nawet 900 zł. Nieprzyjemne zaskoczenie przy kasie czeka absolwentów podstawówek

Speed Car Motor Lublin w piątek jedzie w Grudziądzu. Zapewnią sobie utrzymanie?

Speed Car Motor Lublin w piątek jedzie w Grudziądzu. Zapewnią sobie utrzymanie? 4 8

Niecałe pięć miesięcy minęło od premierowego zwycięstwa Speed Car Motoru w najlepszej lidze świata. Lublinianie pokonali wtedy MRGARDEN GKM Grudziądz. Dzisiaj (godz. 20.30) oba zespoły spotkają się ponownie. Ten mecz ma kolosalne znaczenie dla „Koziołków”

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami 9 41

Urząd Miasta zażądał dokładnego raportu o możliwym wpływie na środowisko nowej przetwórni mięsa, którą chce zbudować na Felinie świdnicka firma Polski Drób. Ratusz zapowiada też przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 2

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej