Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

27 czerwca 2022 r.
6:35

Strażacy będą blokować urząd gminy. Wzburzyła ich jedna decyzja

45 7 A A
Stary wóz nadaje się już tylko do tego, by zapozować przy nim do zdjęcia
Stary wóz nadaje się już tylko do tego, by zapozować przy nim do zdjęcia (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Miarka się przebrała – mówią strażacy ochotnicy z podlubelskiego Ignacowa. Na środę zapowiadają protest, jakiego jeszcze nie było. Szykują blokadę Urzędu Gminy, od którego nie mogą się doprosić nowego wozu pożarniczego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Fajnie jest być strażakiem, żeby pomagać ludziom – mówi 14-letni Wiktor Brzozowski należący do młodzieżowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Ignacowie. Tego samego zdania jest jego o rok młodszy kolega. – Strażacy są potrzebni, ratują życie – podkreśla Jakub Czerniec.

Żeby ratować ludzi, trzeba mieć czym. A w Ignacowie nie mają.

– Tylko możemy popatrzeć, jak inni jadą na akcję – ubolewa Zygmunt Plewik, prezes OSP. To jedna z 12 jednostek ochotniczych działających w gminie Wojciechów. – I jedyna bez samochodu.

38-letni wóz nadaje się najwyżej do tego, żeby na jego tle zapozować do zdjęcia. Nie może brać udziału w akcjach, bo okazało się, że nie ma atestu na montaż autopompy.

Potrzebny jest inny wóz. Miała go zapewnić gmina. – W ciągu dwóch lat zainwestowała w trzy samochody dla OSP. Dwa nowe i jeden używany – mówi wojciechowska radna Bogusława Anna Grzelak. – Używany miał być dla OSP Ignaców.

Strażacy cieszyli się na obiecany wóz. – Wyremontowaliśmy garaż w remizie – mówi Plewik. Z funduszu sołeckiego wymieniono nawet bramę wjazdową.

Obiecany wóz jednak nie przyjedzie. – Ostatecznie trafił na Czajki – przyznaje Grzelak. Tu warto dodać, że prezes OSP Czajki jest zarazem radnym gminy Wojciechów.

– Chcę zobaczyć tę decyzję na piśmie. Chciałem wiedzieć, kto o tym tak naprawdę zdecydował. Do dziś nie otrzymałem takiej informacji – stwierdza wzburzony prezes z Ignacowa.

W sobotę wieczorem strażacy zapowiedzieli protest, jakiego jeszcze nie było. Akcja planowana jest na najbliższą środę.

– Druhowie OSP Ignaców rozpoczną blokadę Urzędu Gminy w Wojciechowie sprzętem przeciwpożarniczym, który posiadają na wyposażeniu, obecnie leżącym na podłodze w garażu – ogłosili w internecie.

Wątpliwości co do tego, że sprzęt nie powinien zalegać w garażu, tylko jeździć na akcje, nie ma Maria Filipiak. Jej sklep w zeszłym roku ratowali po ulewie strażacy z Ignacowa. – Gdyby nie oni, miałabym ogromny problem – mówi kobieta, która kibicuje staraniom o nowy wóz. – Straż na wsi oznacza większe bezpieczeństwo nas wszystkich: nie tylko mieszkańców tej wsi, ale i okolicznych.

Za druhami wstawił się nawet proboszcz ks. Jan Hałasa, który napisał, że ułatwiłoby to szybkie niesienie pomocy oraz zachęciło młodych ludzi do wstępowania w szeregi OSP.

Wójt i przewodniczący rady gminy nie odpowiedzieli na naszą wczorajszą prośbę o kontakt. Będziemy ją ponawiać, podobnie jak strażacy ponawiają prośby o wóz, bo sam zapał nie wystarczy im do niesienia pomocy.

– Kiedyś czas dojazdu naszej jednostki wynosił średnio 6 minut od uruchomienia syren. Dziś w ogóle nie jesteśmy wzywani do zdarzeń – ubolewa prezes OSP w Ignacowie. Bo co może zdziałać strażak bez wozu?

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bezspinypanowie12. / 27 czerwca 2022 r. o 13:59
A może władze gminy powinny odebrać którejś jednostce wóz tam co został przekazany tam jakiś inny i jednostka posiada dwa a strażacy nie mają żadnego
Avatar
Bezspinypanowie12. / 27 czerwca 2022 r. o 13:52
Rozumiem że żadna jednostka nigdy nie żenila aktywnych strażaków ze swojej jednostki i nie robiła bramy, no cóż najwidoczniej nie ma tradycji cóż... Z tego co rozgłaszają to są samochody na gminie pochowane w prywatnych stodołach i to jest normalne... A chłopaki poprostu chcą wrócić do normalności i służyć mieszkańcom jak i całej społeczności. Chyba trochę wstyd ściągnąć do dołu tak aktywna jednostke z którą władze gminy patrząc na feceboku robiły sobie nie raz zdjęcia podczas np wycinek zakrzaczeń, manewrach, no to zdaje mi się że chłopakom jakiś wóz się należy bo widać w nich potencjał, ale cóż najwidoczniej jak wszędzie liczą się znajomości... Na tak małym szczeblu a co dopiero musi być wyżej
Rozumiem że żadna jednostka nigdy nie żenila aktywnych strażaków ze swojej jednostki i nie robiła bramy, no cóż najwidoczniej nie ma tradycji cóż... Z tego co rozgłaszają to są samochody na gminie pochowane w prywatnych stodołach i to jest normalne... A chłopaki poprostu chcą wrócić do normalności i służyć mieszkańcom jak i całej społeczności. Chyba trochę wstyd ściągnąć do dołu tak aktywna jednostke z którą władze gminy patrząc na feceboku robiły sobie nie raz zdjęcia podczas np wycinek zakrzaczeń, manewrach, no to zdaje mi się że chłopakom... rozwiń
Avatar
Gromysz / 27 czerwca 2022 r. o 13:25
Chwila chwila chwila jeśli nie ma atestu to znaczy że zagraża życiu? jeśli zagraża życiu to nie powinien być używany? a jeśli jest użyty to znaczy że przewinienie? Czyli mogę prosić o jakieś odszkodowanie? Druhowie strażacy użyli tego samochodu podczas robienia bramy weselnej. Po ALKOHOL to można użyć a żeby pomóc ludziom to już nie? Ojjjjjjj drodzy druhowie takie zachowanie naprawdę nie przystoi. Ale lepiej mieć rozgłos niż go nie mieć GRATULACJE
Avatar
TECZOWY--ZSL / 27 czerwca 2022 r. o 12:25
Są takie ochotnicze, gdzie zamiast do akcji gaśniczych, wozy śmigają po weselach członków. Pytanie - kto za to płaci?
Avatar
Harpagan / 27 czerwca 2022 r. o 07:44
Ta. W każdej wiosce wóz strażacki. W d.dach się poprzewracalo. A kto za to zapłaci?
Avatar
LeszekMieszek / 27 czerwca 2022 r. o 07:20
Co u was w gminie się odpie*****? Najpierw jakieś kłótnie na sesji o wygórowanych ambicjach i życiu w myśl ,,bo mi się nalezy" lub ,,łuny mają, a my chcemy lepszy". A teraz to, no panowie, czy ktoś kiedykolwiek powiedział że auto na milion procent trafi do was? Z tego co przeglądałem ostatnie sesje w waszej gminie wójt wachał się między dwoma jednostkami. Poszła do drugiej, więc z jakimś honorem powinniście to przyjąć, a nie robić takie rzeczy i nagadywac na inne jednostki czy na Wójta. Panowie ogarnijcie się bo to Wy sami wprowadzacie zamęt i skłócacie jednostki w waszej gminie
Co u was w gminie się odpie*****? Najpierw jakieś kłótnie na sesji o wygórowanych ambicjach i życiu w myśl ,,bo mi się nalezy" lub ,,łuny mają, a my chcemy lepszy". A teraz to, no panowie, czy ktoś kiedykolwiek powiedział że auto na milion procent trafi do was? Z tego co przeglądałem ostatnie sesje w waszej gminie wójt wachał się między dwoma jednostkami. Poszła do drugiej, więc z jakimś honorem powinniście to przyjąć, a nie robić takie rzeczy i nagadywac na inne jednostki czy na Wójta. Panowie ogarnijcie się bo to Wy sami wprowadz... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 czerwca 2022 r. o 06:43
Trzeba było lepiej ostatnią głosować... A ludzkie pany by wam dali.
Avatar
Bezspinypanowie12. / 27 czerwca 2022 r. o 13:59
A może władze gminy powinny odebrać którejś jednostce wóz tam co został przekazany tam jakiś inny i jednostka posiada dwa a strażacy nie mają żadnego
Avatar
Bezspinypanowie12. / 27 czerwca 2022 r. o 13:52
Rozumiem że żadna jednostka nigdy nie żenila aktywnych strażaków ze swojej jednostki i nie robiła bramy, no cóż najwidoczniej nie ma tradycji cóż... Z tego co rozgłaszają to są samochody na gminie pochowane w prywatnych stodołach i to jest normalne... A chłopaki poprostu chcą wrócić do normalności i służyć mieszkańcom jak i całej społeczności. Chyba trochę wstyd ściągnąć do dołu tak aktywna jednostke z którą władze gminy patrząc na feceboku robiły sobie nie raz zdjęcia podczas np wycinek zakrzaczeń, manewrach, no to zdaje mi się że chłopakom jakiś wóz się należy bo widać w nich potencjał, ale cóż najwidoczniej jak wszędzie liczą się znajomości... Na tak małym szczeblu a co dopiero musi być wyżej
Rozumiem że żadna jednostka nigdy nie żenila aktywnych strażaków ze swojej jednostki i nie robiła bramy, no cóż najwidoczniej nie ma tradycji cóż... Z tego co rozgłaszają to są samochody na gminie pochowane w prywatnych stodołach i to jest normalne... A chłopaki poprostu chcą wrócić do normalności i służyć mieszkańcom jak i całej społeczności. Chyba trochę wstyd ściągnąć do dołu tak aktywna jednostke z którą władze gminy patrząc na feceboku robiły sobie nie raz zdjęcia podczas np wycinek zakrzaczeń, manewrach, no to zdaje mi się że chłopakom... rozwiń
Avatar
Gromysz / 27 czerwca 2022 r. o 13:25
Chwila chwila chwila jeśli nie ma atestu to znaczy że zagraża życiu? jeśli zagraża życiu to nie powinien być używany? a jeśli jest użyty to znaczy że przewinienie? Czyli mogę prosić o jakieś odszkodowanie? Druhowie strażacy użyli tego samochodu podczas robienia bramy weselnej. Po ALKOHOL to można użyć a żeby pomóc ludziom to już nie? Ojjjjjjj drodzy druhowie takie zachowanie naprawdę nie przystoi. Ale lepiej mieć rozgłos niż go nie mieć GRATULACJE
Avatar
TECZOWY--ZSL / 27 czerwca 2022 r. o 12:25
Są takie ochotnicze, gdzie zamiast do akcji gaśniczych, wozy śmigają po weselach członków. Pytanie - kto za to płaci?
Avatar
Harpagan / 27 czerwca 2022 r. o 07:44
Ta. W każdej wiosce wóz strażacki. W d.dach się poprzewracalo. A kto za to zapłaci?
Avatar
LeszekMieszek / 27 czerwca 2022 r. o 07:20
Co u was w gminie się odpie*****? Najpierw jakieś kłótnie na sesji o wygórowanych ambicjach i życiu w myśl ,,bo mi się nalezy" lub ,,łuny mają, a my chcemy lepszy". A teraz to, no panowie, czy ktoś kiedykolwiek powiedział że auto na milion procent trafi do was? Z tego co przeglądałem ostatnie sesje w waszej gminie wójt wachał się między dwoma jednostkami. Poszła do drugiej, więc z jakimś honorem powinniście to przyjąć, a nie robić takie rzeczy i nagadywac na inne jednostki czy na Wójta. Panowie ogarnijcie się bo to Wy sami wprowadzacie zamęt i skłócacie jednostki w waszej gminie
Co u was w gminie się odpie*****? Najpierw jakieś kłótnie na sesji o wygórowanych ambicjach i życiu w myśl ,,bo mi się nalezy" lub ,,łuny mają, a my chcemy lepszy". A teraz to, no panowie, czy ktoś kiedykolwiek powiedział że auto na milion procent trafi do was? Z tego co przeglądałem ostatnie sesje w waszej gminie wójt wachał się między dwoma jednostkami. Poszła do drugiej, więc z jakimś honorem powinniście to przyjąć, a nie robić takie rzeczy i nagadywac na inne jednostki czy na Wójta. Panowie ogarnijcie się bo to Wy sami wprowadz... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 czerwca 2022 r. o 06:43
Trzeba było lepiej ostatnią głosować... A ludzkie pany by wam dali.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS
zdjęcia
galeria

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS

W niedzielę w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się Święto Botaniki. Wydarzenie, będące częścią obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz corocznych obchodów Roku Botaniki.

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

Mimo wielu problemów kadrowych Orlęta Spomlek na otwarcie nowego sezonu wywalczyły trzy punkty na trudnym terenie w Wiązownicy. Biało-zieloni pokonali beniaminka 2:1, a decydującą bramkę w końcówce strzelił Arkadiusz Maj