Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 października 2019 r.
14:03

Praca za granicą. Gdzie najlepiej wyjechać? Ile można zarobić?

Przeważnie polscy kierowcy wyjeżdżają do Niemiec, żeby pracować w systemie 2/2: praca przez dwa tygodnie, a na następne dwa przyjazd do Polski. Stawki dla kierowców zaczynają się od 2 tys. euro „na rękę” miesięcznie.
Przeważnie polscy kierowcy wyjeżdżają do Niemiec, żeby pracować w systemie 2/2: praca przez dwa tygodnie, a na następne dwa przyjazd do Polski. Stawki dla kierowców zaczynają się od 2 tys. euro „na rękę” miesięcznie.

Rozmowa z Magdaleną Piechutą z agencji pracy CPC Group

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Gdzie warto wyjechać do pracy do zagranicą?

- Ogromnie popularne są Niemcy, ze względu na sąsiedztwo z Polską, ale też atrakcyjne zarobki. Pracą w Niemczech zainteresowani są nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale też Polacy, którzy ze względu na Brexit albo wracają z Wielkiej Brytanii do Polski, albo szukają zatrudnienia w innym kraju za granicą. Pod względem zarobków bardzo atrakcyjna jest też na przykład Austria, a także kraje skandynawskie i Szwajcaria. Z kolei coraz mniej chętnie Polacy wyjeżdżają do Holandii, ze względu na zmiany w prawie. Przełożyło się to na wzrost kosztów utrzymania, w związku z czym praca tam przestaje być dla polskiego pracownika opłacalna. Przed zmianą przepisów można było zarobić średnio 550 euro tygodniowo „na rękę” i bez problemu się za to utrzymać. Teraz jest to trudne.

• Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

- Zdecydowanie w Niemczech, gdzie jest bardzo dużo ofert z różnych branż zarówno dla pracowników wykwalifikowanych jak i tych bez kwalifikacji. Z kolei rynki skandynawski i szwajcarski są bardziej hermetyczne. Tamtejsi pracodawcy rzadziej posiłkują się pracownikami z zagranicy, więc siłą rzeczy ofert pracy jest mniej. Jeśli już jednak na jakąś trafimy, to stawki przeważnie będą wyższe niż w pozostałych krajach europejskich. Można tam znaleźć pracę m.in. w branży metalowej na stanowisku np. spawacza czy ślusarza. Bardzo poszukiwani są także kierowcy. Trzeba pamiętać o dobrej lub komunikatywnej znajomości języka angielskiego lub niemieckiego, w zależności od kraju do którego chcemy wyjechać.

• Na jaką pracę można liczyć w Niemczech?

- Poszukiwani są na pewno kierowcy m.in. autobusów, taksówkarze, a także kierowcy ciężarowi czy do transportu turystycznego. W każdym z tych przypadków wymagany jest język niemiecki. Wyjątkiem może być transport turystyczny ale na międzynarodowych trasach gdzie chodzi np. o wożenie turystów z Azji. W takich przypadkach dopuszcza się język angielski. Dotyczy to jednak co dziesiątej oferty. Plusem takiej pracy są na pewno wysokie napiwki. Przeważnie polscy kierowcy wyjeżdżają do Niemiec, żeby pracować w systemie 2/2, który zakłada pracę przez dwa tygodnie, a na następne dwa przyjazd do Polski. Stawki dla kierowców zaczynają się od 2 tys. euro „na rękę” miesięcznie.

Na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia mogą też liczyć pracownicy w zawodzie spawacza, ślusarza, elektryka metalowego, elektryka-mechatronika. Chodzi o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, często absolwentów politechnik. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie mogą wręcz dyktować stawki i zarobić nawet do 3 tys. euro miesięcznie „na rękę”. W takich przypadkach wymagana jest też bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Trzeba jednak pamiętać, że wykwalifikowani pracownicy nie mogą być wysyłani do Niemiec przez polską agencję i zatrudniani na polską umowę.

• Z czego to wynika?

- Polskie prawo zabrania delegowania polskich pracowników do pracy za granicą na stanowiskach, które mogą być dla nich niebezpieczne. Chodzi właśnie o spawaczy, ślusarzy, elektryków. Mogą oni korzystać z pomocy pośrednika, ale niemieckiego. Wówczas będą zatrudnieni na niemiecką umowę, która różni się od polskiej. Jedną z podstawowych różnic, na które warto zwrócić uwagę, to zakwaterowanie. W przypadku niemieckich umów stawki są wyższe, ale trzeba samemu pokryć koszty zakwaterowania. W przypadku polskiej umowy pracownik za to nie płaci.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium