Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

19 stycznia 2020 r.
13:12

Dłuższy urlop, krótsza praca, a pensja bez zmian. Związkowcy chcą walczyć o dodatkowe dni wypoczynku

Autor: Zdjęcie autora ask
11 22 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Najpierw była propozycja wolnych piątków, 35-godzinnego tygodnia pracy i urlopu dla wypalonych zawodowo. Teraz związkowcy chcą walczyć o dwa dodatkowe tygodnie urlopu wypoczynkowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według danych OECD, jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy i świata. Pracujemy rocznie ponad 300 godzin więcej niż Brytyjczyk i prawie 400 godzin ponad średnią w Niemczech. Coraz więcej czasu, także swojego prywatnego, poświęcamy na wykonywanie obowiązków i zadań służbowych.

- Pracownicy są przemęczeni, zestresowani, a w wielu przypadkach wykonują swe zadania nawet w dniach wolnych od pracy, co powoduje, że ich wypoczynek i aktywność pozazawodowa są niezwykle ograniczone – podkreśla Paweł Śmigielski z OPZZ.

Dziś urlop wypoczynkowy to odpowiednio 20 dni dla osób zaczynających pracę i 26 dni dla pozostałych oraz absolwentów studiów. Związkowcy uważają, że taki czas nie gwarantuje właściwej regeneracji sił pracownikom.

- OPZZ proponuje zatem, aby wydłużyć w Polsce wymiar urlopu wypoczynkowego do 35 dni dla wszystkich pracowników. Takie działanie będzie miało długofalowe pozytywne skutki dla zdrowia pracownika i jego aktywności zawodowej, a tym samym dla pracodawcy, jak i całego społeczeństwa – tłumaczy Śmigielski.

Wydłużenie urlopu ma sprawić, że na rynku pracy dłużej zostać będą chcieli seniorzy. Młodzi wybiorą natomiast pracę w Polsce, a nie zagranicą.

To nie pierwszy raz, gdy postuluje się takie wydłużenie urlopu. Kilka lat temu dyskutowano o tym także w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, gdzie w wyniku rozmów wpisano do projektu nowego Kodeksu pracy 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników. Zmiany nie weszły jednak w życie. Teraz projekt wprowadzenia 35 dni urlopu wypoczynkowego został złożony w Radzie Dialogu Społecznego. Teraz powinien zająć się nim rząd i pracodawcy. Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika, że ani jedni ani drudzy mogą nie być tym zainteresowani.

- Obecny system urlopów jest dobry. Pracujący mają prawo do 26 dni urlopu. Poza tym, w Polsce jest dość dużo dodatkowych dni wolnych. Dlatego też nie widzimy konieczności zmian w tym zakresie – powiedział dla next.gazeta.pl Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Innym pomysłem zwiększenia dni wolnych od pracy jest skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Przy takim rozwiązaniu można byłoby codziennie pracować o godzinę krócej, albo w piątek pracować tylko przez 3 godziny. Postulowano także czterodniowy tydzień pracy z wolnymi piątkami. Mówi się też o możliwości brania urlopów w związku z wypaleniem zawodowym. Za dwa lata znajdzie się ono w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, jako czynnik mogący potencjalnie mieć wpływ na nasz stan zdrowotny. Oznacza to, że w przyszłości może stać się podstawą do wystawienia zwolnienia chorobowego, ale i kilkumiesięcznego urlopu.

- Prawo pracy w Polsce gwarantuje każdemu pracownikowi co do zasady odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak obecne warunki aktywności zawodowej, wywołują potrzebę znacznie dłuższej przerwy od obowiązków służbowych. Coraz częściej staje się to konieczne, by uniknąć wypalenia zawodowego oraz znaczącego spadku zaangażowania w pracę zespołu, co w sposób bezpośredni odbija się na wynikach i stanie całej organizacji. Urlop regeneracyjny jest coraz częściej spotykany w korporacjach na całym świcie – Agata Majewska z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RS / 19 stycznia 2020 o 13:50
+9
Ja myślę że w ogóle trzeba zrezygnować z pracy. Leżeć i odpoczywać.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 15:19
+8
Jak to? Niedawno zgodzili się na przedłużenie pracy do śmierci, a teraz nagle chcą skracać? Czy chodzi tylko o zadymę przed wyborami prezydenckimi?
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 07:19
+7
A ja jestem za; i za dłuższym urlopem (może nie 35 ale 30 dni) i krótszym dniem pracy - 7 godzin. Z mojego doświadczenia wiem, że to poprawia jakość pracy. Co z tego, że jest dużo wolnych dni, jak są mi narzucone i ze względu na rodzaj pracy to tylko utrudniają życie. Wolałabym sama decydować, kiedy potrzebuję wolnego np. podczas wakacji aby mieć zapewnioną opiekę dla dzieci i więcej czasu dla nich. O jakim bezrobociu mówicie. Pracy jest masę tylko trzeba chcieć pracować, ale po co jak się więcej dostaje za nic nie robienie. Właśnie dla tych co pracują i mają poczucie własnej godności - powinien być ukłon w ich stron i trochę ułatwić im życie i docenić, bo ktoś te podatki w tym kraju płaci.
A ja jestem za; i za dłuższym urlopem (może nie 35 ale 30 dni) i krótszym dniem pracy - 7 godzin. Z mojego doświadczenia wiem, że to poprawia jakość pracy. Co z tego, że jest dużo wolnych dni, jak są mi narzucone i ze względu na rodzaj pracy to tylko utrudniają życie. Wolałabym sama decydować, kiedy potrzebuję wolnego np. podczas wakacji aby mieć zapewnioną opiekę dla dzieci i więcej czasu dla nich. O jakim bezrobociu mówicie. Pracy jest masę tylko trzeba chcieć pracować, ale po co jak się więcej dostaje za nic nie robienie. Właśnie dla tych... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 14:06
+7
W tym kraju pracują już tylko frajerzy i UPaińcy.
Avatar
Qwr / 19 stycznia 2020 o 13:24
+5
A co na to klero-komuchy z PiS?
Avatar
Work life balance / 19 stycznia 2020 o 13:25
+4
35 dni urlopu albo wolne piatki to byloby super rozwiazanie na typowych "umyslowych" stanowiskach. Efektywnosc by na pewno nie spadla. Odpoczynek podnosi wydajnosc wiec oby takie przepisy weszly w koncu!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 14:12
+3
To już paranoja. Po co w ogóle pracować? Wszystko dać bo wszystko się należy. Dokąd my zmierzamy? Żałosne
Avatar
Maria1967 / 20 stycznia 2020 o 12:37
+2
A może wystarczy docenić pracownika - jaka motywację może mieć pracownik z wyższym wykształceniem po 27 latach pracy, który zarabia 200 zł więcej niż najniższe wynagrodzenie w naszym kraju. Pracownik Starostwa
Avatar
teoretyk / 19 stycznia 2020 o 23:01
+2
zatrudnię się z chęcią w firmach t, już mam przygotowany wzór umowy o pracę z 4 dniowym tygodniem pracy + dodatkowym urlopem + "13", będzie kapitalnie
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 15:58
+2
Im mniej pracuje niewolnik, tym gorzej dla dewelo-rozwoju.
Avatar
Anonim / 20 stycznia 2020 o 18:49
0
Znieść w kodeksie pracy 1 godzinna bezpłatna przerwe
Avatar
Maria1967 / 20 stycznia 2020 o 12:37
+2
A może wystarczy docenić pracownika - jaka motywację może mieć pracownik z wyższym wykształceniem po 27 latach pracy, który zarabia 200 zł więcej niż najniższe wynagrodzenie w naszym kraju. Pracownik Starostwa
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 09:41
0
Już to widzę w systemie 4brygadowym
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 07:19
+7
A ja jestem za; i za dłuższym urlopem (może nie 35 ale 30 dni) i krótszym dniem pracy - 7 godzin. Z mojego doświadczenia wiem, że to poprawia jakość pracy. Co z tego, że jest dużo wolnych dni, jak są mi narzucone i ze względu na rodzaj pracy to tylko utrudniają życie. Wolałabym sama decydować, kiedy potrzebuję wolnego np. podczas wakacji aby mieć zapewnioną opiekę dla dzieci i więcej czasu dla nich. O jakim bezrobociu mówicie. Pracy jest masę tylko trzeba chcieć pracować, ale po co jak się więcej dostaje za nic nie robienie. Właśnie dla tych co pracują i mają poczucie własnej godności - powinien być ukłon w ich stron i trochę ułatwić im życie i docenić, bo ktoś te podatki w tym kraju płaci.
A ja jestem za; i za dłuższym urlopem (może nie 35 ale 30 dni) i krótszym dniem pracy - 7 godzin. Z mojego doświadczenia wiem, że to poprawia jakość pracy. Co z tego, że jest dużo wolnych dni, jak są mi narzucone i ze względu na rodzaj pracy to tylko utrudniają życie. Wolałabym sama decydować, kiedy potrzebuję wolnego np. podczas wakacji aby mieć zapewnioną opiekę dla dzieci i więcej czasu dla nich. O jakim bezrobociu mówicie. Pracy jest masę tylko trzeba chcieć pracować, ale po co jak się więcej dostaje za nic nie robienie. Właśnie dla tych... rozwiń
Avatar
teoretyk / 19 stycznia 2020 o 23:01
+2
zatrudnię się z chęcią w firmach t, już mam przygotowany wzór umowy o pracę z 4 dniowym tygodniem pracy + dodatkowym urlopem + "13", będzie kapitalnie
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 20:37
-6
Na wypalenie zawodowe jest jedno piękne lekarstwo. Zmiana pracy. To sugeruję wszystkim związkowcom.
Avatar
Pol / 19 stycznia 2020 o 18:57
-8
W Polsce nie ma bezrobocia tylko ludziom nie chce się pracować poza tym brak ludzi, którzy potrafią cokolwiek robić, brak umiejętności, kwalifikacji i chęci do pracy, ot typowy Kiepski z serialu
Avatar
Zxc / 19 stycznia 2020 o 16:11
-5
Im mniej pracuje niewolnik, tym gorzej dla dewelo-rozwoju.
 Napisał develo-idiota
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 15:58
+2
Im mniej pracuje niewolnik, tym gorzej dla dewelo-rozwoju.
Avatar
filuś / 19 stycznia 2020 o 15:20
-4
Od kiedy w Niemczech ludzie krócej pracują. Pracuję w Bawarii 40h/tydz. Na razie w Polsce jest olbrzymie bezrobocie i tym powinni zająć się Związkowcy. Poza miastami wojewódzkimi w Polsce istnieje pustynnia... zero pracy. Pracownik nie pragnie więcej wolnego, lecz respektowania obowiązujących przepisow prawa. W Polsce mialem stawkę miesięczną za pracę 7-15. A wyzyskiwacze polscy zwani mylnie pracodawcami wymagał, bym zostawał do 20?! Oczywiście nie spełnilem wymagań zostając jedynie do 19. Jeleni ma pełne miasta i miasteczka. W Niemczech gościowi dowaliliby 500.000 Euro kary, to by się nauczył. A u nas PIP musi najpierw zapowiedzieć wizytę. Co mi się podoba w Niemczech? Chcę mieć więcej urlopu, to robię nadgodziny. I tutaj ciekawostka... ZLICZANA JEST KAŻDA MINUTA?! Już mam ponad 55 godzin.
Od kiedy w Niemczech ludzie krócej pracują. Pracuję w Bawarii 40h/tydz. Na razie w Polsce jest olbrzymie bezrobocie i tym powinni zająć się Związkowcy. Poza miastami wojewódzkimi w Polsce istnieje pustynnia... zero pracy. Pracownik nie pragnie więcej wolnego, lecz respektowania obowiązujących przepisow prawa. W Polsce mialem stawkę miesięczną za pracę 7-15. A wyzyskiwacze polscy zwani mylnie pracodawcami wymagał, bym zostawał do 20?! Oczywiście nie spełnilem wymagań zostając jedynie do 19. Jeleni ma pełne miasta i miasteczka. W Niemczech goś... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!