Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

5 stycznia 2020 r.
17:02

Większa płaca mimalna od początku roku doprowadzi do zwolnień? Naukowcy alarmują

Autor: Zdjęcie autora newseria.pl
53 42 A A
Teraz to pracownicy dyktują warunki na rynku, dlatego pracodawcy muszą, oprócz atrakcyjnej płacy, zaoferować coś więcej
Teraz to pracownicy dyktują warunki na rynku, dlatego pracodawcy muszą, oprócz atrakcyjnej płacy, zaoferować coś więcej

Płaca minimalna w tym roku wyższa niż w ubiegłym o 350 zł. Zbyt gwałtowne wzrosty mogą doprowadzić do zwolnień w mniejszych miastach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od stycznia minimalne wynagrodzenie wzrasta do rekordowego poziomu 2600 zł brutto. To o 150 zł więcej niż pierwotnie planowano. Z kolei stawka godzinowa zwiększa się z 14,70 do 17 zł. Według dr. Stanisława Kluzy ze Szkoły Głównej Handlowej zbyt wysokie podwyżki płacy minimalnej mogą dać efekt odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do zwolnień w mniejszych miastach.

– Płaca minimalna jest czymś koniecznym, ale trzeba uważać, żeby nie podrożyła funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw do poziomu, który będzie eliminował albo zmniejszał konkurencyjność tego segmentu w gospodarce – mówi dr Stanisław Kluza, ekonomista ze SGH.

– Próba podniesienia płacy minimalnej do zbyt wysokiego poziomu może mieć negatywne konsekwencje dla wielu pracodawców, ale także dla pracowników.

Od nowego roku minimalne wynagrodzenie zwiększyło się o 350 zł i sięga 2600 zł brutto. To niemal dwa razy tyle co dekadę temu. Z kolei zatrudnionym na umowy cywilnoprawne pracodawcy będą musieli zapłacić co najmniej 17 zł brutto. Podwyżka jest rekordowa; w poprzednich latach pensja minimalna wzrastała rokrocznie od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Dla pracodawcy oznacza to całkowity koszt zatrudnienia jednej osoby przekraczający 3 tys. złotych. O ile w dużych miastach, gdzie wynagrodzenia i tak są wyższe, nie będzie to miało znaczenia, o tyle w mniejszych ośrodkach przedsiębiorcy mogą nie udźwignąć wzrostu kosztów osobowych.

– Są regiony mniej zamożne niż Warszawa, gdzie koszty życia są dużo niższe. Tu nadmierne podniesienie płacy minimalnej w przedsiębiorstwach, które są zbyt mocno obciążone kapitałem ludzkim, a jest zbyt mało czynnika technologicznego, może nieść ryzyko zwolnień – podkreśla Stanisław Kluza. – W niektórych małych miejscowościach może to dotyczyć bardzo dużego odsetka pracowników. W tym wypadku pracodawcy ograniczając koszty, a jednocześnie nie mogąc się nadmiernie umaszynowić, będą dużo chętniej skłaniali się w kierunku zwolnień. Uważam, że jest w tym zbędne ryzyko.

Były minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego podkreśla, że porządkowaniu sytuacji na rynku pracy w Polsce sprzyjają warunki rynkowe: wchodzenie na rynek pracy pokoleń niżu demograficznego i przechodzenie na emeryturę powojennych liczniejszych generacji, co przekłada się na systematyczne, postępujące od niemal sześciu lat spadki bezrobocia. Dlatego nawet mimo spodziewanego spowolnienia gospodarczego ekonomiści nie oczekują wzrostu liczby bezrobotnych.

Rynek pracownika

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się do 5 proc., co jest poziomem najniższym od września 1990 roku. Choć w listopadzie minimalnie wzrosła (5,1 proc.), można to uznać za efekt sezonowy. Dla porównania w najgorszym pod tym względem miesiącu – lutym 2003 roku – wynosiła ona 20,7 proc.

– Należy się cieszyć z niskiej stopy bezrobocia, gdyż ona w dużej mierze będzie się przekładała na wzrost dobrobytu społecznego, na utrwalenie się relacji na rynku pracy – przekonuje dr Stanisław Kluza. – Przez 20-25 lat mieliśmy rynek pracodawcy, który mógł często twardo i brutalnie dyktować reguły gry. Obecnie mamy rynek pracownika, czyli pracodawca musi coś zaoferować, żeby zawalczyć o najlepszych. Nie tylko płacę, ale również dobrą atmosferę w pracy, szacunek dla pewnej proporcji w życiu zawodowym i w życiu osobistym, szkolenia i rozwój. Z tego punktu widzenia nie jest to tylko i wyłącznie rozwiązanie problemów społecznych, ale też podniesienie jakości polskiego rynku pracy.

e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adam / 6 stycznia 2020 o 00:59
+14
Ja nie jestem pracodawcą, ale zamiast etatu muszę prowadzić działalność gosp. a rosnąca płaca minimalna winduje srednią płacę a ta podnosi nie do wytrzymania składkę do zus. Obawiam się że jeśli że po uplywie 3 lat(mi pozostało 2 lata) tzw Małego ZUSu kiedy składka urosnie do 1600-1700 zł/mc bedę zmuszony zamknąć działalność bo nie widzę mozliwośći wzrostu przychodu/dochodu.
 Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defacto pracownik nic by na tym nie skorzystał bo byś całą kasę wzioł dla siebie. Bo taka jest mentalność Polskiego pracodawcy, wydoić pracownika do granic możliwości a zapłacić mu jak najmniej, a tak przynajmniej ustawa Cię zmusza do tego żeby co rok mu podnosić wynagrodzenie, bo sam z siebie jestem pewny że byś tego nie zrobił. 
 Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defa... rozwiń
Avatar
Mati / 5 stycznia 2020 o 18:36
+13
Za miskę ryżu niech pracują
Avatar
Piotr / 5 stycznia 2020 o 20:52
+10
Fajnie się komentuje pracownikom. Postawcie się w sytuacji pracodawcy. On ma koszty pozapłacowe, nie ma zwolnień z podatków tak jak wielkie korpo. Mając 10 pracowników na pensji powyżej minimum - im tez trzeba podnieść, bo relacja ich zarobków do minimum się zmniejsza co powoduje niezadowolenie. Niby koszt 4000zl miesięcznie dodatkowy, ale kto za to zapłaci? Pan , pani? My wszyscy o ile pracodawcy uda się podnieść ceny. Jak nie to mamy 11 nowych bezrobotnych.
Polski "pracodawca" to się jedynie martwi, żeby jak najwięcej zostało w jego kieszeni,i przestań tych k*rwa menczeńków, którym każdy ich zdaniem, rzuca im kłody pod nogi bronić. Że też jeszcze z głodu nie po umierali skoro im tak źle .
Słusznie zauważyłeś. Właśnie po to prowadzi się własny biznes. A nei aby wąsaty janusz co myśli pół dnia jak się poopier... i co zaje... no i aby go znów pijanego szef nie złapał.
 Nie udawaj głupszego niż jesteś, bo doskanale wiesz że nie oto mi chodzi.Bo problem jest w tym że nasi pracodawcy chcą się dorabiać kosztem pracowników, na zasadzie po trupach do celu, pravownikowi nie płacić nic lub prawie nic/blisko 40% zalega z wpłatami,płaci na raty ,lub nie płaci,/a jak pracownik się wku*wi i się zwolni to szukają następnego który da się wydymać, i tak ich interes się kręci.Własnym żonom dają na waciki niż pracownikowi którego zatrudniają, a uczciwych prywatnych pracodawców i przedsiębiorców w Polsce jak w tej całej grupie jest 60% to góra. Owszem pomnażania własnego dochodu ważna rzecz, ale jak zatrudniasz człowieka to nie licz na to że będzie pracował u ciebie za czapkę śliwek, tylko będzie chciał zarobić tyle żeby zapewniać chociaż podstawowe potrzeby swoje i swojej rodziny. 
 Nie udawaj głupszego niż jesteś, bo doskanale wiesz że nie oto mi chodzi.Bo problem jest w tym że nasi pracodawcy chcą się dorabiać kosztem pracowników, na zasadzie po trupach do celu, pravownikowi nie płacić nic lub prawie nic/blisko 40% zalega z wpłatami,płaci na raty ,lub nie płaci,/a jak pracownik się wku*wi i się zwolni to szukają następnego który da się wydymać, i tak ich interes się kręci.Własnym żonom dają na waciki niż pracownikowi którego zatrudniają, a uczciwych prywatnych pracodawców i przedsiębiorców w Polsce jak... rozwiń
Avatar
... / 6 stycznia 2020 o 15:17
+8
Ja nie jestem pracodawcą, ale zamiast etatu muszę prowadzić działalność gosp. a rosnąca płaca minimalna winduje srednią płacę a ta podnosi nie do wytrzymania składkę do zus. Obawiam się że jeśli że po uplywie 3 lat(mi pozostało 2 lata) tzw Małego ZUSu kiedy składka urosnie do 1600-1700 zł/mc bedę zmuszony zamknąć działalność bo nie widzę mozliwośći wzrostu przychodu/dochodu.
Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defacto pracownik nic by na tym nie skorzystał bo byś całą kasę wzioł dla siebie. Bo taka jest mentalność Polskiego pracodawcy, wydoić pracownika do granic możliwości a zapłacić mu jak najmniej, a tak przynajmniej ustawa Cię zmusza do tego żeby co rok mu podnosić wynagrodzenie, bo sam z siebie jestem pewny że byś tego nie zrobił.
 CZytaj ze zrozumieniem -NIE jestem pracodawcą tylko zamiast pracy na etacie jak TY muszę prowadzić jednoosob działalność gospod a wzrost płacy minimalnej dla mnie oznacza przymusowy wzrost składki ZUS przy takich samych przychodach/dochodach co dalej dla mnie oznacza OBNIZENIE dochodu. Fajnie nie jest
 CZytaj ze zrozumieniem -NIE jestem pracodawcą tylko zamiast pracy na etacie jak TY muszę prowadzić jednoosob działalność gospod a wzrost płacy minimalnej dla mnie oznacza przymusowy wzrost składki ZUS przy takich samych przychodach/dochodach co dalej dla mnie oznacza OBNIZENIE dochodu. Fajnie nie jest rozwiń
Avatar
Naukowiec / 5 stycznia 2020 o 18:33
+8
Niech ci naukowcy pracują za 1800 netto to zobaczą jak to jest wspaniale
Avatar
Witek / 5 stycznia 2020 o 19:44
+7
To dajcie prace Polakom a reszta sobie poradzi
Avatar
leczę się na nogi / 6 stycznia 2020 o 14:54
+6
Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. (...) Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby.
Zobaczysz za rok, jak mocno wszystko podrożeje. Efekt będzie taki, że tej sprzątaczki jak nie było stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak dalej jej nie będzie stać, a cała gospodarka zostanie rozregulowana do końca. Bo PiS nie ma o makroekonomii żadnego pojęcia i jedyne, co lubi i potrafi, to rozdawnictwo. Tym bardziej, że daje nie ze swojego. Najgorsze, że coraz mniej ludzi te mechanizmy rozumie i przyklaskują tym gospodarczym ignorantom i populistom. I co z tego, że minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, skoro niedługo będzie za nie można kupić mniej, niż jeszcze rok temu za 2000 zł.
 Dokładnie. To jest wolny rynek a sztuczne regulowanie tylko dobije tą gospodarkę. Pieniądz traci na wartości i widzi to każdy kto coś kupuje. Już niebawem wszyscy będziemy milionerami, tyle że za milion nie kupisz chleba.
 Dokładnie. To jest wolny rynek a sztuczne regulowanie tylko dobije tą gospodarkę. Pieniądz traci na wartości i widzi to każdy kto coś kupuje. Już niebawem wszyscy będziemy milionerami, tyle że za milion nie kupisz chleba. rozwiń
Avatar
Naomi / 6 stycznia 2020 o 00:22
+6
Jak kogoś nie stać żeby utrzymać pracownika za minimalną albo żeby zapłacić ZUS to niech idzie na etat, bo widocznie nie nadaje się na pracodawcę.
Avatar
Szef / 5 stycznia 2020 o 22:26
+6
Na pewno doprowadzi do znacznych podwyżek cen na wszystko.... i nic pracownikom z tych płac.... :))))
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 o 12:46
+5
Ja nie jestem pracodawcą, ale zamiast etatu muszę prowadzić działalność gosp. a rosnąca płaca minimalna winduje srednią płacę a ta podnosi nie do wytrzymania składkę do zus. Obawiam się że jeśli że po uplywie 3 lat(mi pozostało 2 lata) tzw Małego ZUSu kiedy składka urosnie do 1600-1700 zł/mc bedę zmuszony zamknąć działalność bo nie widzę mozliwośći wzrostu przychodu/dochodu.
Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defacto pracownik nic by na tym nie skorzystał bo byś całą kasę wzioł dla siebie. Bo taka jest mentalność Polskiego pracodawcy, wydoić pracownika do granic możliwości a zapłacić mu jak najmniej, a tak przynajmniej ustawa Cię zmusza do tego żeby co rok mu podnosić wynagrodzenie, bo sam z siebie jestem pewny że byś tego nie zrobił.
Dostałby tyle ile ma na umowie i na ile się zgodził. Jak słusznie zauważyłeś ,,państwo cie'', a nie ojego pracownika. Może dostałby bonusa jakby nie został ani razu złapany pijany w pracy w ciągu miesiąca, nie kradł i uczciwie pracował, a nie co 20 minut przerwa na papieroska i pogaduchy... Mówienie w połowie przypadków że się pracuje 8 godzin to jawne oszukiwanie pracodawcy, bo sporo osób nie pracuje wydajnie nawet połowy tego czasu. A pieniądze idą też na rozwój i bieżące utrzymanie firmy, bo narzędzia i sprzęt który musisz im zapewnić też kosztuje.
 O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę. 
 O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę.  rozwiń
Avatar
Eko / 12 stycznia 2020 o 20:22
+1
Od kiedy to mniej zleceń dła przedsiebiorstw nie przekłada się na mniejszą liczbę pracowników, panie "ekonomisto"? Jakieś luki w edukacji? 
Avatar
gosc / 7 stycznia 2020 o 10:21
+4
Ja pamietam swojego pracodawce prywaciarza, ktory nigdy nie mial kasy dla pracownikow, wiecznie byl biedny i opoznial wyplaty ile sie dalo ale na kolejne nowe samochody nie mial problemu wydawac. Taki obraz wiekszosci przedsiebiorcow w Polsce.
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 o 18:45
-2
Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. (...) Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby.
Zobaczysz za rok, jak mocno wszystko podrożeje. Efekt będzie taki, że tej sprzątaczki jak nie było stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak dalej jej nie będzie stać, a cała gospodarka zostanie rozregulowana do końca. Bo PiS nie ma o makroekonomii żadnego pojęcia i jedyne, co lubi i potrafi, to rozdawnictwo. Tym bardziej, że daje nie ze swojego. Najgorsze, że coraz mniej ludzi te mechanizmy rozumie i przyklaskują tym gospodarczym ignorantom i populistom. I co z tego, że minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, skoro niedługo będzie za nie można kupić mniej, niż jeszcze rok temu za 2000 zł.
Dokładnie. To jest wolny rynek a sztuczne regulowanie tylko dobije tą gospodarkę. Pieniądz traci na wartości i widzi to każdy kto coś kupuje. Już niebawem wszyscy będziemy milionerami, tyle że za milion nie kupisz chleba.
 Weź człowieku nie uprawiaj tu demagogi, i nie przedstawiaj czarnych wizji, że niedługo za bochenek chleba będziemy płacić milion zł. Stopa bezrobocia jest najniższa od lat, PKB na bardzo przyzwoitym poziomie jedno z najwyższych w Europie, a ty tu pierdzielisz o upadającej wartości złotego i straszysz ludzi hiperinflacją. Prawda jest taka że Polscy pracodawcy od lat w stosunku do swoich pracowników mają węża w kieszeni, pracodawców płacących regularnie swoim pracownikom poborów jest rząd 60%,a płacących niewiele ponad najniższą krajową jeszcze mniej. A nie wypłacanie swoim pracownikom poborów, płacenie w ratach, lub zatrudnianie na czarno jest na porządku dziennym a nawet nocnym. Ja wiem co się naszym pracodawcom marzy, dymanie swoich pracowników na kasie, płacenie groszy,a najlepiej przy tych pieniądzach które w tej chwili zarabiają przerzucenie na nich płacenie wszystkich składek, rentowych, emerytalnych, ZUS a sam pracodawca Polski z łaski swojej może weźmie na siebie odprowadzanie podatku za pracownika.Taki rynek pracy wam się w Polsce marzy, a ja mam nadzieje że nigdy czegoś takiego się w Polsce nie doczekacie. 
 Weź człowieku nie uprawiaj tu demagogi, i nie przedstawiaj czarnych wizji, że niedługo za bochenek chleba będziemy płacić milion zł. Stopa bezrobocia jest najniższa od lat, PKB na bardzo przyzwoitym poziomie jedno z najwyższych w Europie, a ty tu pierdzielisz o upadającej wartości złotego i straszysz ludzi hiperinflacją. Prawda jest taka że Polscy pracodawcy od lat w stosunku do swoich pracowników mają węża w kieszeni, pracodawców płacących regularnie swoim pracownikom poborów jest rząd 60%,a płacących niewiele ponad najniższ... rozwiń
Avatar
... / 6 stycznia 2020 o 15:17
+8
Ja nie jestem pracodawcą, ale zamiast etatu muszę prowadzić działalność gosp. a rosnąca płaca minimalna winduje srednią płacę a ta podnosi nie do wytrzymania składkę do zus. Obawiam się że jeśli że po uplywie 3 lat(mi pozostało 2 lata) tzw Małego ZUSu kiedy składka urosnie do 1600-1700 zł/mc bedę zmuszony zamknąć działalność bo nie widzę mozliwośći wzrostu przychodu/dochodu.
Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defacto pracownik nic by na tym nie skorzystał bo byś całą kasę wzioł dla siebie. Bo taka jest mentalność Polskiego pracodawcy, wydoić pracownika do granic możliwości a zapłacić mu jak najmniej, a tak przynajmniej ustawa Cię zmusza do tego żeby co rok mu podnosić wynagrodzenie, bo sam z siebie jestem pewny że byś tego nie zrobił.
 CZytaj ze zrozumieniem -NIE jestem pracodawcą tylko zamiast pracy na etacie jak TY muszę prowadzić jednoosob działalność gospod a wzrost płacy minimalnej dla mnie oznacza przymusowy wzrost składki ZUS przy takich samych przychodach/dochodach co dalej dla mnie oznacza OBNIZENIE dochodu. Fajnie nie jest
 CZytaj ze zrozumieniem -NIE jestem pracodawcą tylko zamiast pracy na etacie jak TY muszę prowadzić jednoosob działalność gospod a wzrost płacy minimalnej dla mnie oznacza przymusowy wzrost składki ZUS przy takich samych przychodach/dochodach co dalej dla mnie oznacza OBNIZENIE dochodu. Fajnie nie jest rozwiń
Avatar
leczę się na nogi / 6 stycznia 2020 o 14:54
+6
Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. (...) Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby.
Zobaczysz za rok, jak mocno wszystko podrożeje. Efekt będzie taki, że tej sprzątaczki jak nie było stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak dalej jej nie będzie stać, a cała gospodarka zostanie rozregulowana do końca. Bo PiS nie ma o makroekonomii żadnego pojęcia i jedyne, co lubi i potrafi, to rozdawnictwo. Tym bardziej, że daje nie ze swojego. Najgorsze, że coraz mniej ludzi te mechanizmy rozumie i przyklaskują tym gospodarczym ignorantom i populistom. I co z tego, że minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, skoro niedługo będzie za nie można kupić mniej, niż jeszcze rok temu za 2000 zł.
 Dokładnie. To jest wolny rynek a sztuczne regulowanie tylko dobije tą gospodarkę. Pieniądz traci na wartości i widzi to każdy kto coś kupuje. Już niebawem wszyscy będziemy milionerami, tyle że za milion nie kupisz chleba.
 Dokładnie. To jest wolny rynek a sztuczne regulowanie tylko dobije tą gospodarkę. Pieniądz traci na wartości i widzi to każdy kto coś kupuje. Już niebawem wszyscy będziemy milionerami, tyle że za milion nie kupisz chleba. rozwiń
Avatar
. / 6 stycznia 2020 o 14:41
+3
Oczywiście że może by dostał. Bo jak będzie dostawał za to że spełnia mimum, czyli to co ma określone w umowie to nie wystarczy na bonus. To jest jego obowiązek. Ustawa owszem zmusza, ale o ile poprzednie podwyżki minimalnej pensji miały rację bytu uwzględniając to co dzieje się na rynku, to ta jest sztuczna i jest ciosem w pracodawców. Doszliśmy do takiej patologicznej sytuacji że pensja nauczyciela w szkole nauczyciel mianowany ma pensję rzędu 3000zł, a sprzątaczka (nie uwłaczając jej pracy) ma 2600zł. Obecna podwyżka jest dobiciem przedsiębiorców, bo taki przykładowy nauczyciel dalej nie będzie pracował za te 3 000zł, tylko też będzie chciał więcej. Przy obecnych cenach i galopujących podwyżkach cen wszystkiego, mali przedsiębiorcy którzy stanowią trzon gospodarki (jacy by nie byli) zacznął padać i zacznął się zwolnienia. Bo nikt o zdrowych zmysłach dłużczy czas nie będzie utrzymywał firmy w krórej pracownik zarabia więcej od właściciela, podczas gdy ten pierwszy martwi się o wszystko od klienta, przez materiały, parcowników, księgową, ZUS, US, a pracownik ma na to wyjeb... Zobacz ile małych sklepików już padło i ile więcej stoi pustych lokali do wynajęcia...
Zapomniałeś dodać że te 2600 dla sprzątaczki, to jest kwota brutto więc de facto, ze "stażowym " jest około 2100 zł, więc tutaj już manipulujesz i oszukujesz, z 3000 na rękę nauczyciela mianowanego się zgodzę. Sprawa druga co twoim zdaniem sprzątaczka nie zasługuje nawet na te 2600 zł za swoją ciężką prace? bo moim zdaniem zasługuje a nauczyciel zgoda niech ma nawet te 4000zł na ręke bo się uczył, i wykonuje odpowiedzialną pracę bo uczy młode przyszłe pokolenie. Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. Przy czym uprzedzam twoją odpowiedź, no przecież nauczyciel się uczył ma wyższe wykształcenie,a sprzątaczka wicie rozumicie?,to nie jest żaden argument bo nawet zakładając 100% dorosłych ludzi w Polsce miało by wyższe wykształcenie, to i tak ktoś pracę sprzątaczki musiał by wykonywać, bo nie możemy mieć samych lekarzy, prawników czy nauczycieli. Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby. Ps.O małych sklepikarzy i przedsiębiorców ty się nie martw, do tej pory dawali sobie radę zanizając pobory swoim pracownikom dzięki różnym lukom w prawie to i dalej dadzą sobie radę, wszak Polski pracodawca to największy cwaniak na Świecie a napewno w Europie, i tak będzie robił żeby żadna krzywda mu się nie stała, a na opinię wielkiego cwaniaka od wielu lat w naszym kraju ciężko sobie pracuje .
 Teraz to Ty manipulujesz. Obie podane przezmnie kwoty są kwotami brutto.
 Teraz to Ty manipulujesz. Obie podane przezmnie kwoty są kwotami brutto. rozwiń
Avatar
_K_ / 6 stycznia 2020 o 14:30
+3
Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. (...) Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby. 
Zobaczysz za rok, jak mocno wszystko podrożeje. Efekt będzie taki, że tej sprzątaczki jak nie było stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak dalej jej nie będzie stać, a cała gospodarka zostanie rozregulowana do końca. Bo PiS nie ma o makroekonomii żadnego pojęcia i jedyne, co lubi i potrafi, to rozdawnictwo. Tym bardziej, że daje nie ze swojego. Najgorsze, że coraz mniej ludzi te mechanizmy rozumie i przyklaskują tym gospodarczym ignorantom i populistom. I co z tego, że minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, skoro niedługo będzie za nie można kupić mniej, niż jeszcze rok temu za 2000 zł.
Zobaczysz za rok, jak mocno wszystko podrożeje. Efekt będzie taki, że tej sprzątaczki jak nie było stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak dalej jej nie będzie stać, a cała gospodarka zostanie rozregulowana do końca. Bo PiS nie ma o makroekonomii żadnego pojęcia i jedyne, co lubi i potrafi, to rozdawnictwo. Tym bardziej, że daje nie ze swojego. Najgorsze, że coraz mniej ludzi te mechanizmy rozumie i przyklaskują tym gospodarczym ignorantom i populistom. I co z tego, że minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, skoro niedług... rozwiń
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 o 14:02
+3
Dostałby tyle ile ma na umowie i na ile się zgodził. Jak słusznie zauważyłeś ,,państwo cie'', a nie ojego pracownika. Może dostałby bonusa jakby nie został ani razu złapany pijany w pracy w ciągu miesiąca, nie kradł i uczciwie pracował, a nie co 20 minut przerwa na papieroska i pogaduchy... Mówienie w połowie przypadków że się pracuje 8 godzin to jawne oszukiwanie pracodawcy, bo sporo osób nie pracuje wydajnie nawet połowy tego czasu. A pieniądze idą też na rozwój i bieżące utrzymanie firmy, bo narzędzia i sprzęt który musisz im zapewnić też kosztuje.
O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę.
Oczywiście że może by dostał. Bo jak będzie dostawał za to że spełnia mimum, czyli to co ma określone w umowie to nie wystarczy na bonus. To jest jego obowiązek. Ustawa owszem zmusza, ale o ile poprzednie podwyżki minimalnej pensji miały rację bytu uwzględniając to co dzieje się na rynku, to ta jest sztuczna i jest ciosem w pracodawców. Doszliśmy do takiej patologicznej sytuacji że pensja nauczyciela w szkole nauczyciel mianowany ma pensję rzędu 3000zł, a sprzątaczka (nie uwłaczając jej pracy) ma 2600zł. Obecna podwyżka jest dobiciem przedsiębiorców, bo taki przykładowy nauczyciel dalej nie będzie pracował za te 3 000zł, tylko też będzie chciał więcej. Przy obecnych cenach i galopujących podwyżkach cen wszystkiego, mali przedsiębiorcy którzy stanowią trzon gospodarki (jacy by nie byli) zacznął padać i zacznął się zwolnienia. Bo nikt o zdrowych zmysłach dłużczy czas nie będzie utrzymywał firmy w krórej pracownik zarabia więcej od właściciela, podczas gdy ten pierwszy martwi się o wszystko od klienta, przez materiały, parcowników, księgową, ZUS, US, a pracownik ma na to wyjeb... Zobacz ile małych sklepików już padło i ile więcej stoi pustych lokali do wynajęcia...
 Zapomniałeś dodać że te 2600 dla sprzątaczki, to jest kwota brutto więc de facto, ze "stażowym " jest około 2100 zł, więc tutaj już manipulujesz i oszukujesz, z 3000 na rękę nauczyciela mianowanego się zgodzę. Sprawa druga co twoim zdaniem sprzątaczka nie zasługuje nawet na te 2600 zł za swoją ciężką prace? bo moim zdaniem zasługuje a nauczyciel zgoda niech ma nawet te 4000zł na ręke bo się uczył, i wykonuje odpowiedzialną pracę bo uczy młode przyszłe pokolenie. Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mogła za swoją pracę godnie żyć, a nie w przypadku takiej sprzątaczki szukać gdzieś sobie dodatkowej pracy żeby jej starczyło na, opłaty, ubrania, leki w razie choroby,czy w końcu współ wyżywienie rodziny bo zakładamy że ma i męża który pracuje i dzieci, co nie należy jej się? a może ma inny żołądek od nauczyciela mianowanego. Przy czym uprzedzam twoją odpowiedź, no przecież nauczyciel się uczył ma wyższe wykształcenie,a sprzątaczka wicie rozumicie?,to nie jest żaden argument bo nawet zakładając 100% dorosłych ludzi w Polsce miało by wyższe wykształcenie, to i tak ktoś pracę sprzątaczki musiał by wykonywać, bo nie możemy mieć samych lekarzy, prawników czy nauczycieli. Umówmy się tak że nauczyciela mianowanego powinno być stać na coś więcej ze swojej wypłaty, ale i sprzątaczke powinno być stać na to żeby jej starczło na podstawowe potrzeby. Ps.O małych sklepikarzy i przedsiębiorców ty się nie martw, do tej pory dawali sobie radę zanizając pobory swoim pracownikom dzięki różnym lukom w prawie to i dalej dadzą sobie radę, wszak Polski pracodawca to największy cwaniak na Świecie a napewno w Europie, i tak będzie robił żeby żadna krzywda mu się nie stała, a na opinię wielkiego cwaniaka od wielu lat w naszym kraju ciężko sobie pracuje .
 Zapomniałeś dodać że te 2600 dla sprzątaczki, to jest kwota brutto więc de facto, ze "stażowym " jest około 2100 zł, więc tutaj już manipulujesz i oszukujesz, z 3000 na rękę nauczyciela mianowanego się zgodzę. Sprawa druga co twoim zdaniem sprzątaczka nie zasługuje nawet na te 2600 zł za swoją ciężką prace? bo moim zdaniem zasługuje a nauczyciel zgoda niech ma nawet te 4000zł na ręke bo się uczył, i wykonuje odpowiedzialną pracę bo uczy młode przyszłe pokolenie. Chodzi o to żeby i ta nauczycielka i ta sprzątaczka mo... rozwiń
Avatar
. / 6 stycznia 2020 o 13:10
+1
Dostałby tyle ile ma na umowie i na ile się zgodził. Jak słusznie zauważyłeś ,,państwo cie'', a nie ojego pracownika. Może dostałby bonusa jakby nie został ani razu złapany pijany w pracy w ciągu miesiąca, nie kradł i uczciwie pracował, a nie co 20 minut przerwa na papieroska i pogaduchy... Mówienie w połowie przypadków że się pracuje 8 godzin to jawne oszukiwanie pracodawcy, bo sporo osób nie pracuje wydajnie nawet połowy tego czasu. A pieniądze idą też na rozwój i bieżące utrzymanie firmy, bo narzędzia i sprzęt który musisz im zapewnić też kosztuje.
O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę.
  Oczywiście że może by dostał. Bo jak będzie dostawał za to że spełnia mimum, czyli to co ma określone w umowie to nie wystarczy na bonus. To jest jego obowiązek. Ustawa owszem zmusza, ale o ile poprzednie podwyżki minimalnej pensji miały rację bytu uwzględniając to co dzieje się na rynku, to ta jest sztuczna i jest ciosem w pracodawców. Doszliśmy do takiej patologicznej sytuacji że pensja nauczyciela w szkole nauczyciel mianowany ma pensję rzędu 3000zł, a sprzątaczka (nie uwłaczając jej pracy) ma 2600zł. Obecna podwyżka jest dobiciem przedsiębiorców, bo taki przykładowy nauczyciel dalej nie będzie pracował za te 3 000zł, tylko też będzie chciał więcej. Przy obecnych cenach i galopujących podwyżkach cen wszystkiego, mali przedsiębiorcy którzy stanowią trzon gospodarki (jacy by nie byli) zacznął padać i zacznął się zwolnienia. Bo nikt o zdrowych zmysłach dłużczy czas nie będzie utrzymywał firmy w krórej pracownik zarabia więcej od właściciela, podczas gdy ten pierwszy martwi się o wszystko od klienta, przez materiały, parcowników, księgową, ZUS, US, a pracownik ma na to wyjeb... Zobacz ile małych sklepików już padło i ile więcej stoi pustych lokali do wynajęcia...
  Oczywiście że może by dostał. Bo jak będzie dostawał za to że spełnia mimum, czyli to co ma określone w umowie to nie wystarczy na bonus. To jest jego obowiązek. Ustawa owszem zmusza, ale o ile poprzednie podwyżki minimalnej pensji miały rację bytu uwzględniając to co dzieje się na rynku, to ta jest sztuczna i jest ciosem w pracodawców. Doszliśmy do takiej patologicznej sytuacji że pensja nauczyciela w szkole nauczyciel mianowany ma pensję rzędu 3000zł, a sprzątaczka (nie uwłaczając jej pracy) ma 2600zł. Obecna podwyżka jes... rozwiń
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 o 12:46
+5
Ja nie jestem pracodawcą, ale zamiast etatu muszę prowadzić działalność gosp. a rosnąca płaca minimalna winduje srednią płacę a ta podnosi nie do wytrzymania składkę do zus. Obawiam się że jeśli że po uplywie 3 lat(mi pozostało 2 lata) tzw Małego ZUSu kiedy składka urosnie do 1600-1700 zł/mc bedę zmuszony zamknąć działalność bo nie widzę mozliwośći wzrostu przychodu/dochodu.
Ok rozumiem twoje argumenty, że jesteś obciązony wszelkimi składkami i to jest be. A teraz załóżmy hipoteczne ze państwo cie zwalnia z 50 % wszelkich składek które płacisz za pracownika i połowa z tych pieniędzy zostaje w twojej firmie, powiedz mi teraz ile by skorzystał na tym fakcie twój pracownik, ile z tej kwoty którą zaoszczdziłeś na wyższych składach dałbyś swojemu pracownikowi żeby miał choć ciut więcej niż zarabia obecnie? ja ci powiem tyi 90 % Polskich pracodawców nie dało by pracownikowi ani grosza więcej, więc defacto pracownik nic by na tym nie skorzystał bo byś całą kasę wzioł dla siebie. Bo taka jest mentalność Polskiego pracodawcy, wydoić pracownika do granic możliwości a zapłacić mu jak najmniej, a tak przynajmniej ustawa Cię zmusza do tego żeby co rok mu podnosić wynagrodzenie, bo sam z siebie jestem pewny że byś tego nie zrobił.
Dostałby tyle ile ma na umowie i na ile się zgodził. Jak słusznie zauważyłeś ,,państwo cie'', a nie ojego pracownika. Może dostałby bonusa jakby nie został ani razu złapany pijany w pracy w ciągu miesiąca, nie kradł i uczciwie pracował, a nie co 20 minut przerwa na papieroska i pogaduchy... Mówienie w połowie przypadków że się pracuje 8 godzin to jawne oszukiwanie pracodawcy, bo sporo osób nie pracuje wydajnie nawet połowy tego czasu. A pieniądze idą też na rozwój i bieżące utrzymanie firmy, bo narzędzia i sprzęt który musisz im zapewnić też kosztuje.
 O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę. 
 O właśnie słowo "Może by dostał bonus "jest słowem klucz, "może" by dostał jak by spełniał wymienione przez ciebie warunki, nie palił i nie urządzał pogaduch w pracy. A tak naprawdę z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością nie dostał by ani grosza, bo jak słusznie zauważyłeś na ile się zgodził na umowie tyle ma i dostanie.Więc nie dostanie ani grosza więcej ,a tak powtórze jeszcze raz przynamniej ustawa zmusza naszego pracodawce żeby co rok podnosić mu pobory o pewną kwotę.  rozwiń