Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

7 kwietnia 2021 r.
6:25

Prawie 400 lubelskich studentów na pomoc w walce z wirusem. Gdzie trafią?

25 2 A A
Żaneta Seroka jako ratownik medyczny już teraz pracuje w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Studiuje pielęgniarstwo i nadal chce pomagać, dlatego odpowiedziała na apel rektora. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Targach Lublin jeszcze przed otwarciem dla pacjentów
Żaneta Seroka jako ratownik medyczny już teraz pracuje w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Studiuje pielęgniarstwo i nadal chce pomagać, dlatego odpowiedziała na apel rektora. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Targach Lublin jeszcze przed otwarciem dla pacjentów (fot. Archiwum | Maciej Kaczanowski / archiwum)

Chcą pomóc medykom w kryzysowej sytuacji i zdobyć doświadczenie. Już blisko 400 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgłosiło się do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19. Teraz czekają już na decyzję wojewody, gdzie ich pomoc przyda się najbardziej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wzrost zakażeń i liczby chorych, którzy wymagają leczenia w szpitalu podczas trzeciej fali epidemii dał się we znaki ochronie zdrowia. Jeśli mam taką możliwość, to chciałabym pomóc w jej odciążeniu – tłumaczy Aleksandra Szymczyk, studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Kiedy dostaliśmy informację od rektora naszej uczelni, że sytuacja w szpitalu tymczasowym jest poważniejsza i coraz szybciej przybywa tam pacjentów, postanowiłam zgłosić się do pomocy. Sądzę, że w takiej sytuacji przyda się wsparcie nawet przy drobnych procedurach – dodaje Sara Moqbil, studentka trzeciego roku kierunku lekarskiego.

W grupie ponad 381 studentów (w tym 31 anglojęzycznych) lubelskiej uczelni, którzy zgłosili się do pracy przy zwalczaniu epidemii jest także Żaneta Seroka, studentka pielęgniarstwa.

– Skończyłam też ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Medycznym, a od grudnia ubiegłego roku pracuję w szpitalu tymczasowym. W porównaniu z drugą falą, mamy znacznie więcej pacjentów, bywa bardzo ciężko. Są dyżury, w czasie których nie mamy nawet czasu, żeby zjeść – opowiada ratowniczka.

– Zgłosiłam się do tej akcji, bo w ten sposób ma być m.in. wspierany szpital tymczasowy. Przez kilka miesięcy poznałam realia pracy w tym miejscu i wiem, że mogę pomóc – dodaje Żaneta Seroka.

Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego, listy z nazwiskami studentów zostały już wysłane do urzędu wojewódzkiego. – W gestii wojewody lubelskiego leży, do jakich placówek świadczących opiekę nad chorymi z COVID-19 zostaną oni skierowani – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik UM.

Wojewoda nie wydał jeszcze żadnej decyzji o skierowaniu studentów do pracy w szpitalach. W ubiegłym tygodniu tłumaczył, że będą oni najprawdopodobniej pracować jako opiekunowie medyczni. – Nie znamy jednak szczegółów, czy będą to konkretne czynności przy pacjencie, czy związane z organizacją pracy w konkretnym szpitalu czy np. pomoc przy klasyfikacji do szczepień – mówi Aleksandra Szymczyk.

Dodaje, że nie wiedzą też, do których szpitali zostaną skierowani. – Mogą to być jednostki z całego województwa, niekoniecznie z Lublina – zaznacza Aleksandra. – Dla mnie jako studenta każde doświadczenie kliniczne, zwłaszcza w tak nietypowych warunkach, jakie mamy teraz jest na wagę złota – podkreśla Sara.

O pomoc zaapelował do studentów minister zdrowia, w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiologiczną związaną z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz pacjentów z COVID-19 wymagających leczenia w szpitalu. Studenci mają wykonywać prace dostosowane do poziomu ich wiedzy i umiejętności, pod nadzorem osoby, która ma uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego. Będą dostawać za to wynagrodzenie. – Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia, przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy – tłumaczy Brakowiecki.

Ponadto, czas pracy zostanie potraktowany jako udział w części zajęć lub zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

W poniedziałkowy wieczór doszło do napadu na jeden z biłgorajskich lombardów. Policja szuka sprawców.

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024
20 kwietnia 2024, 10:00

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024

20 i 21 kwietnia w Targach Lublin odbędą się mocno oczekiwane targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji.

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

AMW w Lublinie na jeden dzień otwiera swoje drzwi i zaprasza na wiosenną wyprzedaż. Na nowych właścicieli czeka towar z wojskowych magazynów – łopaty, mundury, skrzynie i wiele innych. Zyski ze sprzedaży wesprą Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie wkrótce wyremontuje stary trakt operacyjny i zakupi specjalistyczny sprzęt. W pięciu nowych salach będą operować neurochirurdzy i kardiolodzy.

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed trzeba produktami zawierającymi niedozwolone substancje. Komunikaty dotyczą herbat i sprzętu kuchennego.

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Ogień pojawił się na ulicy Radzyńskiej oraz Kiepury. Na miejscu pracują służby

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej
galeria

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Ofiar Katynia, przy ulicy Głębokiej. Młodzież, rodziny ofiar, przedstawiciele władz: samorządowych, wojewódzkich i delegacje, uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu.

Kryminalny czwartek w Radio Lublin
18 kwietnia 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radio Lublin

18 kwietnia o godz. 18.00 w Studio im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie w ramach - Kryminalne czwartki w Lublinie. Tym razem gościem będzie Tomasz Duszyński.

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu
Wideo

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość podsumowało jakże udane dla siebie wybory samorządowe w Lubelskiem. PiS z poparciem ponad 47 proc. zdobyło w Sejmiku Województwa aż 21 mandatów z 33. – Po prostu jesteśmy wiarygodni – mówi o zwycięstwie poseł Przemysław Czarnek. Lider lubelskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie, podobnie jak do Sejmiku wystawi na Lubelszczyźnie najsilniejszą listę w historii. Zdradził też czy w gronie 10 nazwisk, które znajdą się na liście będzie także i jego.

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym
17 kwietnia 2024, 19:00

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym

Program koncertu wypełnią najstarsze i najbardziej znane utwory, jak i te z najnowszej płyty. Nie zabraknie takich hitów jak: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncert odbędzie się w środę (17 kwietnia).

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Była wybitnym socjologiem i analitykiem politycznym. Przez pewien czas sympatyzowała również z jedną z partii politycznych

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Ostatnie dni, niestety, należały do kierowców wsiadających za kółko na podwójnym gazie. Po piętach deptała im jednak policja i inni uczestnicy ruchu

Boccia  zintegruje środowisko akademickie

Boccia zintegruje środowisko akademickie

Przed nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”
21 kwietnia 2024, 20:00

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”

Po dwóch latach od premiery bestsellerowej płyty „Ballady i Protesty” nadszedł czas na koncertowe pożegnanie się z tym albumem. Pożegnalny koncert odbędzie się 21 kwietnia w Radio Lublin.

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Niedługo w powietrzu czuć będzie zapach węgla i pieczonej kiełbaski. Ale co zrobić jeśli nie mamy domu z ogródkiem, gdzie można rozpalić grilla? Na uciechę mieszkańców blokowisk, jest kilka takich miejsc w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium