Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lutego 2024 r.
19:29

Prawie codziennie impreza. Zamość podsumował rok 2023 w kulturze

Autor: Zdjęcie autora ak
0 A A

Ponad 350 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, 20 festiwalu i 40 koncertów – tak wyglądał rok 2023 w kulturze Zamościa. Podsumowano go oficjalnie podczas gali zorganizowanej w sobotę w zrewitalizowanej Akademii Zamojskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zamość stał się miejscem, do którego przyjeżdża się nie tylko zwiedzać, ale także na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. To było naszym celem od 10 lat, aby miasto Zamość było nie tylko do oglądania. Było także do bycia, do życia, do przeżywania – tak o minionych 12 miesiącach roku 2023 mówił podczas uroczystości prezydent miasta Andrzej Wnuk.

W swoim wystąpieniu przypomniał też słowa Wassilija Kandynskiego, który mówił, że każde dzieło zaczyna się od kropki. – W Zamościu taką kropką była Akademia Zamojska – stwierdził Wnuk. Słowa te wypowiedział w zrewitalizowanym gmachu Akademii Zamojskiej, bo to tutaj właśnie zorganizowano sobotnią galę.

Prezydent Zamościa dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do odnowienia tej wyjątkowej budowli, ale w sposób szczególny swojemu poprzednikowi, prezydentowi Marcinowi Zamoyskiemu, za którego rządów w mieście remont budynku historycznej AZ został zainicjowany i podjęto starania o zdobycie pieniędzy na ten cel.

 

Nagrody dla ludzi i instytucji

Szczególnym momentem uroczystości podsumowania roku 2023 było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamość. Został on pośmiertnie przyznany Witoldowi Pasztowi, a odebrały go z rąk Piotra Błażewicza, przewodniczącego Rady Miasta Zamość córki artysty. Zapowiedziały też utworzenie fundacji imienia ich ojca, której celem działalności ma być m.in. promowanie miasta, a także organizowanie w nim wydarzeń kulturalnych.

Było też tego wieczoru wiele innych wyróżnień.

Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” odebrała Anna Cichoń-Hereta. To muzykolog, dyrygentka i kierownik chórów. Instruktor muzyki dawnej, a od 2019 roku kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico. Nauczyciel fortepianu, historii muzyki i form muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Gala na podsumowanie roku stała się też tradycyjnie okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych osób i instytucji. Wyróżnienia te w kilku kategoriach otrzymali:

„Ambasador Kultury Zamościa”

Dr Jacek Feduszka - Historyk, numizmatyk, muzealnik. Kustosz w Muzeum Zamojskim, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, promotor. Autor 7 książek i ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych i prasowych, a także autor scenariuszy wystaw muzealnych. Wybitny znawca historii Zamościa.

„Animator Kultury Zamościa”

  1. Agata Korcz-Rozłowska - magister internacjonologii, trenerka inteligencji emocjonalnej, przewodniczka. Wulkan energii i wytwórnia kreatywnych pomysłów. Autorka i prowadząca liczne warsztaty wokół literatury, zwłaszcza dziecięcej. Z ogromną pasją dzieliła się pomysłami na szerzenie szeroko rozumianej kultury i sztuki w ramach własnej działalności, Zamojskiego Domu Kultury, Książnicy Zamojskiej, a teraz Mediateki w Zamojskiej Akademii Kultury.

  2. Brama Spotkań - wyjątkowe miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim i kulturalnym. Założone przez grupę przyjaciół zaczęło działalność nad Zalewem Miejskim. Obecnie mieści się w Starej Bramie Lubelskiej. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych i parakulturalnych, m.in. koncertów z balkonu na park, rockotek, koncertów reggae, house, rap, electro swing, jazzowo-bluesowych, standupów ale również rozgrywek e-sportowych. Społecznicy chętnie angażujący się w akcje charytatywne.

„Sponsor Kultury Zamościa”

  1. STEGO Polska Sp. z o. o. z Sosnowca - Firma STEGO od ponad 40 lat konstruuje i produkuje innowacyjne produkty do zarządzania temperaturą. W ramach realizacji misji przedsiębiorstwa jako społecznie odpowiedzialnego podmiotu biznesowego, Zarząd STEGO postanowił wesprzeć zamojskie Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” realizujące projekt „Artystycznie z pasją i werwą”. Projekt pozwala rozwijać zainteresowania, talenty i umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży z terenu Miasta Zamość, rozszerza ofertę zajęć artystycznych, kształtuje w nich postawy aktywnych uczestników życia kulturalnego i społecznego. Warto zaznaczyć, że już po raz drugi Firma STEGO wspiera zamojskie stowarzyszenie.

  2. Beans International Sp. z o. o. - Beans International znane jest nam bardziej w postaci prowadzonego przez Państwa Barbarę i Jarosława Cieślów Hotelu Zamojskiego, znajdującego się przy ulicy Kołłątaja. Wyróżnienie przyznano z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury, w podziękowaniu za współpracę przy realizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

  1. Arkadiusz Burda – artysta plastyk, poeta, autor grafik i linorytów, których tworzenie obserwujemy w sezonie letnim w jego mikro pracowni twórczej przy ul. Moranda i które uświetniły tegoroczny Zdzierak - zamojski kalendarz.

  2. Bartłomiej Baraniak – gospodarz klubu jazzowego i blueasowego Jazz Klub w Bramie Szczebrzeskiej. Promotor zamojskiego środowiska jazzowego, organizator koncertów z udziałem nie tylko lokalnych, ale polskich i światowych sław.

Po uroczystości zaproszeni goście mogli zwiedzić ekspozycję i zapoznać się z ofertą Zamojskiej Akademii Kultury, czyli zlokalizowanego na poddaszu budynku miejsca, w którym łączą swoją działalność różne miejskie instytucje: Zamojski Dom Kultury, Ksiażnica Zamojska, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Zamojskie.

W niedzielę w godz. 10-16 obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby obejrzeć go od środka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium