
Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie realizuje wspólnie z uczelniami medycznymi ze Lwowa i Łucka projekt „Health Bridges” w ramach programu Interreg Polska–Ukraina. Celem jest zacieśnienie współpracy transgranicznej w dziedzinie okulistyki i dermatologii. Projekt zakłada zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i wdrażanie nowoczesnych narzędzi do zdalnej diagnostyki i konsultacji.
– Chcemy, żeby ta współpraca miała nie tylko wymiar naukowy, ale również praktyczny. W Lublinie prowadzimy remonty w Klinice Dermatologii SPSK1, kupujemy sprzęt diagnostyczny, ale przede wszystkim budujemy platformę cyfrową. Umożliwi ona konsultacje medyczne na odległość z partnerami ze Lwowa i Łucka – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki i lider projektu.
Z platformy będą korzystać lekarze z trzech ośrodków, konsultując wyniki badań i przebieg leczenia pacjentów z chorobami okulistycznymi i dermatologicznymi. Lublin, jako ośrodek o najwyższym poziomie referencyjności, będzie wspierał partnerów z Ukrainy w diagnozie i planowaniu leczenia.
W ramach projektu przewidziano również cykl szkoleń dla lekarzy z Ukrainy – zarówno w dziedzinie okulistyki, jak i chirurgii czy anestezjologii. Szkolenia odbywają się w Lublinie. – Wielu lekarzy z Ukrainy odwiedza nas od początku wojny. Szkolimy ich, organizujemy kursy w języku ukraińskim, a Interreg pozwoli te działania sformalizować i rozszerzyć – zaznacza prof. Rejdak.
Wartość projektu to 2,41 mln euro, z czego 2 mln euro pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Pozostałą część dokładają partnerzy projektu, w tym lubelski uniwersytet.
Działania prof. Rejdaka na rzecz współpracy z ukraińskimi lekarzami zostały dostrzeżone również na arenie międzynarodowej. Otrzymał on specjalną nagrodę od brytyjskiego i irlandzkiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej oraz Fundacji Ridleya. – To podsumowanie trzech intensywnych lat pracy: leczenia ofiar wojny, szkoleń i organizacji kongresów dla lekarzy z całej Ukrainy – podkreśla profesor. To wyróżnienie nazywane jest "okulistycznym Noblem".
Jedno ze wspomnianych wcześniej szkoleń odbyło się w lutym. To wtedy prezydent UKISCRS mógł osobiście przekonać się, jak pracuje prof. Rejdak.
Prof. Rejdak przypomina również o trwającej zbiórce na zakup mikroskopu operacyjnego dla szpitala w Charkowie. – Zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych, ale potrzeba pół miliona. W akcję włączyły się środowiska polonijne, Caritas i kościoły – mówi. Zbiórkę koordynuje Caritas Archidiecezji Lubelskiej, o czym informowaliśmy już na łamach Dziennika Wschodniego.
