Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Puławy

9 stycznia 2020 r.
21:38

ASF dotarło do Puław. Myśliwi znajdują padłe dziki

35 21 A A

Mimo że powiat puławski oficjalnie nie został jeszcze uznany za obszar zagrożenia, każdego miesiąca myśliwi znajdują dziki padłe na skutek choroby zakaźnej ASF. Tylko od listopada pojawiło się kilkanaście takich przypadków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z zagrożeniem dotyczącym afrykańskiego pomoru świń, w skrócie ASF, wschodnia połowa Polski została oznaczona jako tzw. obszar ochronny. Tam, gdzie zagrożenie jest najwyższe wprowadzono obszary zagrożenia. Powiat puławski na razie został uznany jedynie za „objęty ograniczeniami”, ale te zagrożone sąsiadują z nim zarówno od północnego-wschodu (Kozienice), jak i zachodu (cały powiat lubartowski, duża część lubelskiego). Nie znaczy to jednak, że w naszym regionie ASF nie ma.

Każdego miesiąca myśliwi znajdują kolejne przypadki padłych dzików. Tylko od listopada znaleziono ich już 12, a z tych, które odstrzelono, 2 nosiły wirusa. Chore zwierzęta znajdowane są m.in. w rezerwacie Piskory, tzw. Lesie Grzęba w pobliżu węzła drogowego w Żyrzynie, ale zarażone dziki znalazły się również w okolicach Młynek, Wronowa, Bałtowa, Borysowa, puławskiej Michałówki oraz w okolicy wiaduktu kolejowego na Lubelskiej.

Odławianiem dzików zajmują się koła łowieckie, którym w poszukiwaniach martwych zwierząt czasami pomagają żołnierze obrony terytorialnej. Gdy znajdą padłą zwierzynę, zawiadamiają Powiatowego Lekarza Weterynarii, a ten na miejsce wysyła tzw. zakaźników, którzy pobierają próbki. Trafiają one do laboratorium PIWET, które potwierdza wystąpienie wirusa. Zwierzyna z kolei trafia do utylizacji. Najczęściej zajmuje się tym firma Bacutil z miejscowości Zastawie.

– To ważne, żeby padłe zwierzęta szybko odnajdywać i utylizować. W innym przypadku ich mięso zostanie rozniesione przez inne zwierzęta i wirus może się rozprzestrzeniać. Ponadto istotny jest odłów. Dzięki niemu, populacja dzika w naszym województwie została już znacznie ograniczona, ale potrzeby są większe – mówi Paweł Piotrowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – To jest najlepszy sposób, zachowując przy tym oczywiście zasady bioasekuracji, a więc dezynfekowania obuwia, opon samochodowych itp. – dodaje.

W obliczu zagrożenia ASF pojawiają się różne mniej, lub bardziej sensowne pomysły dotyczące utrudniania dzikom przedostawania się na kolejne tereny. Jednym z nich jest budowa ogrodzeń oraz blokad na przejściach dla zwierząt przez drogę ekspresową S17. Eksperci do takich rewelacji podchodzą jednak sceptycznie. Zdaniem Pawła Piotrowskiego, jest już na to za późno. – My ASF mamy już u siebie, z „ogniskami” w różnych miejscach. Stawianie płotów tutaj nie pomoże – ocenia.

Tymczasem puławski PIWET, poza tworzeniem sprawozdań, badaniami laboratoryjnymi i wydawaniem zaleceń, stara się znaleźć naukowe rozwiązanie problemu. – Cały czas pracujemy nad szczepionką na ASF – przyznaje prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor instytutu. Na jej wynalezienie czekają hodowcy świń na całym świecie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antygnIDA / 9 stycznia 2020 r. o 23:31
+20
Spotkałem żółtodziobów pod Polskim Związkiem Łowieckim w Lublinie . Co bym im chciał przekazać - otóż myślę że lekcyjna ławka lepiej was przygotuje do życia niż Spurek , Śmiszek , Jachira , Kozlowski i im podobni . To na sali lekcyjnej dowiecie się jakie nieodwracalne straty ponieśliśmy zaniechając walki ze szkodnikami lasów , jaki błąd popełniliśmy nie stawiając zaporowego ogrodzenia przed dzikami na granicy z Ukrainą i Białorusią . Niemiecka młodzież tego nie robi swojej ojczyźnie . Zastanawiałem się czyja jest ta którą spotkałem pod PZŁ ?????????????????
Spotkałem żółtodziobów pod Polskim Związkiem Łowieckim w Lublinie . Co bym im chciał przekazać - otóż myślę że lekcyjna ławka lepiej was przygotuje do życia niż Spurek , Śmiszek , Jachira , Kozlowski i im podobni . To na sali lekcyjnej dowiecie się jakie nieodwracalne straty ponieśliśmy zaniechając walki ze szkodnikami lasów , jaki błąd popełniliśmy nie stawiając zaporowego ogrodzenia przed dzikami na granicy z Ukrainą i Białorusią . Niemiecka młodzież tego nie robi swojej ojczyźnie . Zastanawiałem się czyja jest ta którą spotkałem pod PZŁ ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 21:45
+18
obrońcy dzików zbiórka pod Puławami. Szukamy padłych zwierząt
Avatar
Adam / 10 stycznia 2020 r. o 14:14
+17
No i gdzie ci ekolodzy i celebryci strzelać nie wolno a potem właśnie te martwe dziki muszą myśliwi sprzątać. Niech przyjadą i sprzątają bo oni to tylko do hejtu i krytyki.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 23:31
+15
Gdzie są ci z hasełkami- "jestem z dzikiem"?. Czy aby na pewno chcecie być z padłymi dzikami?
Avatar
Robot / 10 stycznia 2020 r. o 13:14
+14
Gazeta wyborcza walczy z mysliwymi wszelkimi podstepami również tvn kopie jak może aby polskie łowiectwo zniszczyć różne obłąkane organizacje nierobow tezwalczaz nami my broni y Polskę i Polaków przed niemiecką drozyzna gdy nasze świnki padna oni walczą o to aby asf się rozwijał są na garnuszku u naszych zachodnich sąsiadów. Kiedyś wsz ystko wyjdzie na jaw i zapłacicie za krzywdy jakie wyrzadzacie Polsce.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 08:25
+14
Znowu jesteśmy JEDYNI cała Europa poradziła sobie juz z tym problemem a POLSKA tradycyjnie sądy.haki.afery złodziejstwo itp ot doczekaliśmy sie czasów
Avatar
fgv / 10 stycznia 2020 r. o 06:13
+14
PIW siedzi i niszczy Polskie rolnictwo
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 05:44
+11
Niezła ściema dziki latają...
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 22:08
+11
Ekoglupki szukać dzików!!!
Avatar
hehe / 9 stycznia 2020 r. o 22:31
+8
Niektórzy myśliwi mówią o zamrożonych dzikach na drzewach... Jak to możliwe?
 to b. zaj.  proste jełopku,bierzesz dzikiego dzika ,zamrazasz go w wielkiej chłodni ze 2 dni, szukasz samolotu ,potem za ostatnie pieniądze go wynajmujesz ,bierzesz zimnego dzika i stękając ładujesz go do aeroplana,potem tylko trzeba precyzyjnie wycelować i przpier..lić w dżewo i masz niedojdo bez wyobraźni dzika na dżewie
Avatar
Łowczy / 12 stycznia 2020 r. o 19:27
+2
Glownym wektorem ASF sa mysliwi-rolnicy, ktorzy bawiac sie dziczymi truchlami wnosza pozniej zaraze do chlewni. Konieczna jest wiec systemowa depopulacja tej grupy.
 Ty....... Wuju Dobra Rado sam sie zdepopuluj. Weź jakiś młotek i się walnij w ten swój pusty łeb.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 r. o 12:37
-3
Glownym wektorem ASF sa mysliwi-rolnicy, ktorzy bawiac sie dziczymi truchlami wnosza pozniej zaraze do chlewni. Konieczna jest wiec systemowa depopulacja tej grupy.
Avatar
Bf / 11 stycznia 2020 r. o 11:13
-1
Co na to nasz profesor weterynarii? Nic nie wymyślił?
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
B / 11 stycznia 2020 r. o 11:13
0
PIW siedzi i niszczy Polskie rolnictwo
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 r. o 10:06
+3
Co na to nasz profesor weterynarii? Nic nie wymyślił?
Avatar
Leo / 11 stycznia 2020 r. o 06:38
0
Było zagrożenie ptasią grypą i przerodzilo sie w umor świń. Super
Avatar
Mercedes / 10 stycznia 2020 r. o 18:43
+3
Ekolodzy i naukowcy sprzeciwiają się depopulacji dzików. To oni powinni zacząć myśleć jak pozbyć się wirusa. Jedyne racjonalne rozwiązanie to całkowita depopulacja dzików w Polsce. Należy zostawić tylko kilka sztuk zdrowych pod stałym nadzorem weterynarii. Wirus idzie zbyt szybko i nie ma czasu na debaty. Głównym wektorem jest dzik i koniec biadolenia. Jeśli pozbędziemy się dzików i wirus się uspokoi można za kilka lat zaryzykować i wypuścić na WOLNOŚĆ. Ekolodzy nadal nie rozumieją że to zagrożenie dla całej polskiej gospodarki. Pytanie za kim oni stoją i kto nimi steruje.
Ekolodzy i naukowcy sprzeciwiają się depopulacji dzików. To oni powinni zacząć myśleć jak pozbyć się wirusa. Jedyne racjonalne rozwiązanie to całkowita depopulacja dzików w Polsce. Należy zostawić tylko kilka sztuk zdrowych pod stałym nadzorem weterynarii. Wirus idzie zbyt szybko i nie ma czasu na debaty. Głównym wektorem jest dzik i koniec biadolenia. Jeśli pozbędziemy się dzików i wirus się uspokoi można za kilka lat zaryzykować i wypuścić na WOLNOŚĆ. Ekolodzy nadal nie rozumieją że to zagrożenie dla całej polskiej gospodarki. Pytanie za k... rozwiń
Avatar
Ww / 10 stycznia 2020 r. o 18:03
-2
Co do myśliwych to w tym temacie nic nie robią. Niech pokażą ile dzików upolowali?Poprostu lepiej tłuc drobną zwierzynę.
Avatar
Adam / 10 stycznia 2020 r. o 14:14
+17
No i gdzie ci ekolodzy i celebryci strzelać nie wolno a potem właśnie te martwe dziki muszą myśliwi sprzątać. Niech przyjadą i sprzątają bo oni to tylko do hejtu i krytyki.
Avatar
Robot / 10 stycznia 2020 r. o 13:14
+14
Gazeta wyborcza walczy z mysliwymi wszelkimi podstepami również tvn kopie jak może aby polskie łowiectwo zniszczyć różne obłąkane organizacje nierobow tezwalczaz nami my broni y Polskę i Polaków przed niemiecką drozyzna gdy nasze świnki padna oni walczą o to aby asf się rozwijał są na garnuszku u naszych zachodnich sąsiadów. Kiedyś wsz ystko wyjdzie na jaw i zapłacicie za krzywdy jakie wyrzadzacie Polsce.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Dobiegają końca prace przy budowie nowego Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Jego otwarcie planowano na maj, ale ten termin ulegnie zmianie w związku z trwającą epidemią.

Maseczki ochronne już w Puławach. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach pocztowych

Maseczki ochronne już w Puławach. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach pocztowych

Połowa z 40 tysięcy zamówionych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku dotarła dzisiaj do Urzędu Miasta w Puławach. W ich dystrybucji do mieszkańców miasta pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Dęblina. Puławianie maski znajdą w skrzynkach na listy.

MKS Perła przed letnią przebudową składu

MKS Perła przed letnią przebudową składu

Marta Gęga przedłużyła umowę z MKS Perła. Rozgrywająca mistrzyń Polski związała się z klubem dwuletnim kontraktem.

Przez epidemię straciła ubezpieczenie zdrowotne. Ale mieszkance Kurowa udało się pomóc
Alarm 24

Przez epidemię straciła ubezpieczenie zdrowotne. Ale mieszkance Kurowa udało się pomóc

Od połowy marca Powiatowy Urząd Pracy w Puławach nie przyjmuje interesantów. Osoby, które chcą się zarejestrować muszą to zrobić zdalnie - przez internet. Nie wszyscy jednak dają sobie z tym radę. Jeden z kłopotów udało się rozwiązać po naszej interwencji.

Czytelnik alarmuje: W nocy bez pomocy lekarskiej. Był odsyłany od jednej placówki do drugiej, bez skutku
Alarm 24

Czytelnik alarmuje: W nocy bez pomocy lekarskiej. Był odsyłany od jednej placówki do drugiej, bez skutku

- Nocna opieka nie istnieje! Wróciłem do domu z niczym – oburza się nasz Czytelnik. Mężczyzna choruje na astmę. Po tym jak dostał silnych duszności, a leki od lekarza rodzinnego nie działały, chciał skorzystać z pomocy w ramach nocnej opieki. Próbował w trzech punktach, bez skutku.

Przedsiębiorca z Lubelskiego: Transport i handel autami zamarł. "Wysłałem kierowców na urlopy"

Przedsiębiorca z Lubelskiego: Transport i handel autami zamarł. "Wysłałem kierowców na urlopy"

Piotr Frończuk, właściciel firmy Piotrans z Wisznic, jest średnim przedsiębiorcą i jego rozwiązania "tarczy antykryzysowej", póki co, nie obejmują. – Musimy sami się o siebie zatroszczyć – przyznaje biznesmen.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.