Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 stycznia 2006 r.
13:49
Edytuj ten wpis

Bo najważniejsza jest miłość

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

\"...na moich ścieżkach dawno deptanych stopami przechadzam się pamięcią...”

- Wychowałem się na wsi, pięć kilometrów od Końskowoli - wspomina Zbyszek Kozak. - Były trudne warunki, sześcioro rodzeństwa, a ja jako osiemnastoletni chłopak ciężko zachorowałem - mówi spokojnie, nawet z uśmiechem, mnąc niezapalonego papierosa w palcach. - Taaak, myślałem, że kiedyś bratu albo siostrze dzieci będę pilnował, stało się inaczej. Chyba lepiej - dodaje.
W maleńkim pokoju skromniutkiej kawalerki cicho skradają się dwa koty. Delikatnie stąpają między wiórami lipowego drewna i kładą się na plamie słońca.
- Poszłam na noc do pracy - wspomina Alicja. - Mieliśmy problemy. No bo jak żyć za tysiąc złotych miesięcznie we dwoje. Lekarstwa, opłaty, długi i bieda...
- Dostałem nerwowej depresji - zwierza się Zbyszek. - Okropnie to przeżywałem. I wtedy zacząłem uciekać w świat dzieciństwa, ciepły, bezpieczny z dzisiejszej perspektywy beztroski. Z bólu duszy zrodziła się moja poezja. I z miłości.

\"...w lipowej kapliczce, pod wiekową lipą, Chrystus lipowy stoi...”

- Tak, moja poezja zrodziła się z bólu duszy, a rzeźba z bólu fizycznego - mówi półgłosem.
Na ścianie, pod ślubnym portretem, wisi Chrystus Frasobliwy. I obok drugi, o którym Zbyszek mówi "nasz własny”, rozpięty na krzyżu z wierzby mandżurskiej.
- Jestem ze wsi, rzeźbię to, co jest mi bliskie: świątki, muzykantów, ptaszki, zwierzątka. Raz nawet wyrzeźbiłem diabły, ale nikt ich nie chciał kupić - śmieje się.
- Zaczął zaraz po tym, jak dostaliśmy mieszkanie - Alicja patrzy na niego z czułością. - Maleńkie? Wtedy, w 85 roku to był dla nas luksus. Na 800 starających się było 50 mieszkań. Zresztą, jesteśmy biedni, nie byłoby nas stać na utrzymanie większego. Wtedy Zbyszek zaczął, jak to on mówi, strugać.
- Przywiozłem takiego okrąglaka i spróbowałem. Co wyszło, to wyszło. Później już zacząłem systematycznie rzeźbić. W zimie tu, na środku pokoju, w lecie jadę na wieś, do rodziny.

\"...za czułe spojrzenie, wiatr we włosach, delikatne dłonie, gorące serce, za wilgotne wargi w pocałunku, szybszy oddech, wirujący świat, jestem, kochana”

To jeden z wierszy poświęconych żonie. Jeden z tych, które tworzy z miłości.
- Minęła 24 rocznica naszego ślubu. Nie mam szczęścia do pieniędzy, ale do miłości tak - mówi po prostu. - I siłą miłości się trzymam. Dla siebie samego nie walczyłbym z chorobą. Ale wiem, że jestem kochany i kocham. I nie znam innej miłości, jak do mojej żony.
- My ciągle sobie o tym mówimy - dodaje Alicja. Pytamy się nawzajem: kochasz mnie? Przez te wszystkie lata tylko pięć dni, jak Zbyszek pojechał do Francji, byliśmy osobno.
- Szczerze mówiąc, każdy wiersz o miłości jest wierszem o mojej żonie - mówi mąż.
Na jego rzeźbach, ustawionych w tym maleńkim słonecznym pokoiku, w którym mruczą koty i drży zielona paprotka, na tych rzeźbach tulą się do siebie twarze staruszków.
- Mówię jej: Kochana, to my, jak będziemy mieli po dziewięćdziesiąt lat. Też się będziemy tak kochali. Zawsze.

\"...jadę tam choć na godzinę, by zażyć, namiastkę wsi, chociaż w tabletce, jak każdy z nas, gdy tęskni do swoich korzeni”.

Z półki zdejmuje tomik poezji: Zbigniew Kozak "Moje powroty”. Wspaniale wydany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Puławy, Starostwa Miejskiego w Puławach i wójta gminy Końskowola.
- Dziś mieszkająca w Szczecinie, a kiedyś w Puławach, pani dr Janina Kochanowska kupiła kiedyś moją rzeźbę, a później zaproponowała pomoc w wydaniu tomiku poezji - wyjaśnia. - To pani z Akademii Umiejętności "Tradycja”. Zajęła się mną i dzięki niej i pani Halinie Soleckiej wiersze zostały wydane.
- Zaprosiła nas nad morze. Pierwszy raz w życiu zobaczę morze - cieszy się Alicja.
- Rzeźbię to, co kocham i piszę o tym, co kocham - mówi zamyślony. - O tym, co było: o wsi moich wspomnień i o tym, co będzie: o zmarszczkach na naszych twarzach i uczuciu, które będzie równie żarliwe, jak dziś.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium