Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 lutego 2020 r.
18:12

Chcą mieć nowy mural w Puławach. Tylko gdzie i jaki?

0 20 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

W ostatnim budżecie obywatelskim ponad pół tysiąca głosów zdobył projekt dotyczący murali - dużych malowideł zewnętrznych, które najczęściej powstają na ślepych ścianach budynków. O tym, co mają przestawiać, ani gdzie należy je umieścić nie zdecydowano. Całość ma kosztować ok. 60 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Puławach istnieją dwa niewielkie murale. Jeden na bulwarze wiślanym, a drugi, poetycki na starym dworcu PKS.

Pomysł na kolejny pojawił się trzy lata temu, kiedy to do zainwestowania w patriotyczny obrazek na ślepej ścianie galerii „YETI” przekonywał były starosta Sławomir Kamiński. Jego zdaniem, godnym upamiętnienia w ten sposób mógł być np. mjr Bernaciak „Orlik”. Ostatecznie temat ten upadł, a wspomniany bohater AK prawdopodobnie doczeka się pomnika.

Tymczasem do sprawy murali wróciła jedna z mieszkanek Puław, która w zeszłym roku zaproponowała ozdobienie nimi najbardziej zaniedbanych, dużych powierzchni. Jakich dokładnie - nie wiemy, ale pomysł spodobał się na tyle, że zagłosowało na niego prawie 540 osób, co przy tradycyjnie niskiej frekwencji zagwarantowało mu finansowanie. Całość ma kosztować ok. 60 tys. zł.

Opracowaniem szczegółów ma zająć się Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej w puławskim Urzędzie Miasta.

Urzędnicy mają zamiar skontaktować się z autorką zwycięskiego projektu, by przedyskutować jego szczegóły. Niestety, na razie nie wiemy nic więcej, np. tego, na ile murali Puławy mogą liczyć, gdzie należy się ich spodziewać, ani tego co mają przedstawiać. Na razie nie podjęto także decyzji o tym, czy mieszkańcy miasta będą mogli (np. za pomocą ankiety) wybrać ostateczny wzór muralu lub wskazać ich zdaniem najwłaściwszą lokalizację.

Ta ostatnia kwestia może okazać się największym kłopotem, bo zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego, jego projekty muszą znajdować się na terenie zarządzanym przez miasto. Tymczasem murale w Polsce najczęściej pokrywają zaniedbane, ślepe ściany bloków lub kamienic, a te ostatnie na ogół należą do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. W grę nie wchodzą także budynki galerii handlowych, nieruchomości należące do instytutów naukowych (np. przy Kazimierskiej), innych samorządów (np. powiatu), czy prywatnych firm (jak budynek Orange przy Ratuszu). Z kolei, by malunek miał sens, musi zająć odpowiednio dużą powierzchnię, najlepiej zaniedbaną. Wybór odpowiedniego miejsca może być zatem twardym orzechem do zgryzienia dla puławskich urzędników.

Kolejna kwestia to wzór muralu, czyli jego projekt artystyczny. Ten może być fantazją autora, ale polskie miasta zamawiając murale często dbają o to, by malunek był z nimi związany, kojarzył się z danym samorządem, jego kulturą, tradycją, historią, współczesnymi symbolami itp.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lutego 2020 r. o 22:05
+10
W budżecie obywatelskim głosują promile mieszkańców. Pozwala to grupie interesów zebrać 100 głosów i przechodzą największe głupoty i tandeta jako projekt 'obywatelski'.
Avatar
antypis / 23 lutego 2020 r. o 17:20
+9
Środkowy palec w pionie.. 
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 10:40
+8
Najbardziej by pasował mural jakiegoś zespołu rockowego z zagranicy ;)
 A dlaczego nie pułaskiej Siekiery? Chwalny się tym co mamy najlepszego u nas, bądźmy partiotami lokalnymi nie tylko w teorii i składaniu wianków ku czci wątpliwych bohaterów.
Avatar
abstrakcyjne miasto / 24 lutego 2020 r. o 09:34
+6
W Puławach największe poparcie zdobywają wizualnie mało efektowne i wartościowo bezbarwne pomysły.
Avatar
Gość / 22 lutego 2020 r. o 21:03
+6
Największą głupotą jest przyjmowanie do BO samego tematu projektu bez określonych szczegółów.
Avatar
. / 23 lutego 2020 r. o 13:57
+5
Władze doszły do kompromisu w sprawie pomnika. Zostanie odlany z rożowego plastiku.
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 13:31
+5
A dlaczego nie pułaskiej Siekiery? Chwalny się tym co mamy najlepszego u nas, bądźmy partiotami lokalnymi nie tylko w teorii i składaniu wianków ku czci wątpliwych bohaterów.
Skoro "pułaskiej" Siekiery, to może od razu Pułaskiego Kazimierza. To i postać historyczna (nawet rozpoznawalna w USA), a ponadto imię ma kojarzące się z Kazimierzem Dolnym - więc w sam raz!
 Małostkowość czy głupota? 
Avatar
lokals.... / 23 lutego 2020 r. o 14:59
+4
....w mieście mamy różne mniej lub bardziej udane pomniczki, tabliczki i kamyczki, ale brakuje mi tutaj Zimnego Lecha!
Avatar
gość / 24 lutego 2020 r. o 13:03
+3
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca"  (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. Kto go wykonał. link: ***s://***google.com/maps/@51.4180179,21.9640415,3a,17.1y,75.79h,98.1t/data=!3m7!1e1!3m5!1sSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D276.60867%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
 Napis ten wykonała na początku lat 80-tych młodzieżowa organizacja niepodległosciowa Konfederacja Ludzi Wolnych. Ponad rok temu do Rady Miasta został złożony wniosek o ujęcie tego napisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako dobra kultury współczesnej. Odzewu ze strony Rady na razie brak.
 Napis ten wykonała na początku lat 80-tych młodzieżowa organizacja niepodległosciowa Konfederacja Ludzi Wolnych. Ponad rok temu do Rady Miasta został złożony wniosek o ujęcie tego napisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako dobra kultury współczesnej. Odzewu ze strony Rady na razie brak. rozwiń
Avatar
fanLPU / 24 lutego 2020 r. o 12:07
+3
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca" (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. Kto go wykonał. link: ***s://***google.com/maps/@51.4180179,21.9640415,3a,17.1y,75.79h,98.1t/data=!3m7!1e1!3m5!1sSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D276.60867%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca" (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. K... rozwiń
Avatar
obserwator / 25 lutego 2020 r. o 07:46
0
Patrząc na zdjęcie w artykule przypomniała mi się sytuacja z tej niedzieli...... nie mam nic do malowania murali (legalnie), ale irytuje mnie malowanie mienia bez zgody...... W niedzielę 13 II 2020 na stacji PUŁAWY (drewniane) dwóch rosłych oprychów - wysokie chłopy w zmachranych bojami dresach, widać że niejedno zmalowali, a rozumu za grosz - wymalowało sprayami pociąg InterRegio jadący do Lublina, który chwilę wcześniej widziałem jak nadjechał od strony Dęblina. Szedłem z synkiem na stację gdy zobaczyłem jak to robią w bezczelny sposób. Gdy konduktor się zorientował, uciekli gubiąc po drodze kilka puszek. Polecieli w ulicę skąd po chwili wyjechało VOLVO granatowe kombi o numerze LUB ...... (Podałem numer maszyniście). Ciekawe czy szczyli namierzyli...... mam nadzieję że tak.
Patrząc na zdjęcie w artykule przypomniała mi się sytuacja z tej niedzieli...... nie mam nic do malowania murali (legalnie), ale irytuje mnie malowanie mienia bez zgody...... W niedzielę 13 II 2020 na stacji PUŁAWY (drewniane) dwóch rosłych oprychów - wysokie chłopy w zmachranych bojami dresach, widać że niejedno zmalowali, a rozumu za grosz - wymalowało sprayami pociąg InterRegio jadący do Lublina, który chwilę wcześniej widziałem jak nadjechał od strony Dęblina. Szedłem z synkiem na stację gdy zobaczyłem jak to robią w bezczelny sposób. G... rozwiń
Avatar
gość / 24 lutego 2020 r. o 13:03
+3
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca"  (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. Kto go wykonał. link: ***s://***google.com/maps/@51.4180179,21.9640415,3a,17.1y,75.79h,98.1t/data=!3m7!1e1!3m5!1sSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D276.60867%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
 Napis ten wykonała na początku lat 80-tych młodzieżowa organizacja niepodległosciowa Konfederacja Ludzi Wolnych. Ponad rok temu do Rady Miasta został złożony wniosek o ujęcie tego napisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako dobra kultury współczesnej. Odzewu ze strony Rady na razie brak.
 Napis ten wykonała na początku lat 80-tych młodzieżowa organizacja niepodległosciowa Konfederacja Ludzi Wolnych. Ponad rok temu do Rady Miasta został złożony wniosek o ujęcie tego napisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako dobra kultury współczesnej. Odzewu ze strony Rady na razie brak. rozwiń
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 12:48
0
Wiejska cepeliada i pomnikomania w Puławach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oraz strefy CIEMNOTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
fanLPU / 24 lutego 2020 r. o 12:07
+3
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca" (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. Kto go wykonał. link: ***s://***google.com/maps/@51.4180179,21.9640415,3a,17.1y,75.79h,98.1t/data=!3m7!1e1!3m5!1sSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DSgT-XDtwvrI1moiamKFx4Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D276.60867%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
Panie i Panowie (również Radni) w Puławach na ścianie budynku "Tasiemca" (róg Centralnej i Skłodowskiej / nad obecnym bankiem BPH) znajduje się napis z lat stanu wojennego który jest jeszcze widoczny "Wolność dla więźniów politycznych" częściowo już zamazany przez rodzimych graficiarzy. Może w tym miejscu mógłby powstać mural traktujący o Solidarności w latach 80-tych, który wyeksponował by ten napis. Nie wiem czy jest o jeszcze widoczny ale na google maps'ach jeszcze jest. Ciekawe jakie są okoliczności jego powstania. K... rozwiń
Avatar
abstrakcyjne miasto / 24 lutego 2020 r. o 09:34
+6
W Puławach największe poparcie zdobywają wizualnie mało efektowne i wartościowo bezbarwne pomysły.
Avatar
antypis / 23 lutego 2020 r. o 17:20
+9
Środkowy palec w pionie.. 
Avatar
yy / 23 lutego 2020 r. o 17:05
+1
....w mieście mamy różne mniej lub bardziej udane pomniczki, tabliczki i kamyczki, ale brakuje mi tutaj Zimnego Lecha!
Rozumiem, w końcu tyle lat pijesz ciepły denaturat, że jakaś odmiana ci się marzy. Obawiam się, że nic z tego...
 Nie posr.j się
Avatar
olo / 23 lutego 2020 r. o 15:03
-2
....w mieście mamy różne mniej lub bardziej udane pomniczki, tabliczki i kamyczki, ale brakuje mi tutaj Zimnego Lecha!
 Rozumiem, w końcu tyle lat pijesz ciepły denaturat, że jakaś odmiana ci się marzy. Obawiam się, że nic z tego...
Avatar
lokals.... / 23 lutego 2020 r. o 14:59
+4
....w mieście mamy różne mniej lub bardziej udane pomniczki, tabliczki i kamyczki, ale brakuje mi tutaj Zimnego Lecha!
Avatar
. / 23 lutego 2020 r. o 13:57
+5
Władze doszły do kompromisu w sprawie pomnika. Zostanie odlany z rożowego plastiku.