Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 maja 2018 r.
15:30

Dom Chemika to nie zabytek. Radny chce, żeby ktoś "odpowiedział za straty finansowe"

0 70 A A
Przebudowa Domu Chemika od kilku miesięcy jest zamrożona
Przebudowa Domu Chemika od kilku miesięcy jest zamrożona (fot. Radosław Szczęch)

Jak zdecydował wojewódzki konserwator, siedziba Puławskiego Ośrodka Kultury nie zostanie objęta ochroną i nie trafi do rejestru zabytków. Wniosek stowarzyszenia „Puławianie” został odrzucony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, zdecydował nie wpisywać Domu Chemika do rejestru. Jak uzasadnił Dariusz Kopciowski, budynek ten „nie jest znaczącym dziełem architektury modernistycznej, lecz jedynie przykładem architektury okresu socjalizmu”. Ponadto w dokumencie czytamy, że użyte przez stowarzyszenie „Puławianie” określenie wnętrz DCH jako niezwykle wartościowe i cenne nie ma uzasadnienia.

Konserwatora nie zachwyciły także mozaiki, schody w pawilonie, czy plafon w sali widowiskowej, które LWKZ nazywa wytworami sztuki plastycznej bez większej wartości stylowej i artystycznej. Ponadto, jak pisze konserwator Dariusz Kopciowski, obiekt nie posiada wyróżniających go cech, które uzasadniałyby jego wpis do rejestru. Na jego niekorzyść działa również „utrata integralności architektonicznej”.

Co równie ważne, jego zdaniem zachowanie Domu Chemika w obecnym stanie nie leży w interesie społecznym, a tym jest umożliwienie jego funkcjonowania jako współczesnej placówki kultury. – W tym celu konieczna jest jego modernizacja w zakresie zatwierdzonej dokumentacji projektowej – ocenił Kopciowski.

Z decyzji konserwatora zadowolone są władze miasta. – Liczyliśmy na to, że tak się stanie i podzielamy argumenty przytoczone przez konserwatora. Wydaje mi się, że ich wnikliwość i drobiazgowość zniechęci drugą stronę do odwoływania się – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

Podobnego zdania jest Artur Kwapiński, radny i prezes stowarzyszenia „Przeszłość-Przyszłości”, które jeszcze w tym tygodniu zbierało podpisy przeciw wpisywaniu Domu Chemika do rejestru. – Ja się bardzo cieszę z tej decyzji, przede wszystkim dlatego, że chcieli tego mieszkańcy. W kilka dni zebraliśmy w tej sprawie ponad 300 podpisów. Uważam, że teraz ktoś powinien odpowiedzieć za straty finansowe, na jakie zostały narażone Puławy – uważa samorządowiec.

Jakie to straty? Według zastępcy prezydenta, przerwanie prac i zejście wykonawcy z placu budowy może kosztować miasto nawet 300-350 tys. złotych. Dokładna suma będzie znana po zakończeniu negocjacji z przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za przebudowę ośrodka kultury.

Szymon Karczewski ze stowarzyszenia „Puławianie” na razie decyzji konserwatora nie komentuje. – Na tę chwilę rozważamy wniesienie odwołania, ale ostateczną decyzję podejmiemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem LKWZ – mówi.

Na tego rodzaju działanie organizacja ma 14 dni. Jeśli tego nie zrobi, decyzja się uprawomocni, a wtedy wykonawca będzie mógł wrócić na plac budowy i dokończyć przerwane prace. Te mogłyby zostać wznowione nawet w tym miesiącu. 

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arni / 11 maja 2018 o 16:54
+1
A może radny 1.6 promila odpowiedziałby za straty wizerunkowe, które wyrządził miastu, rozbijając się po pijaku na drzewie i nie zdając mandatu radnego po takim występku?
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 15:18
+1
Wszystko fajnie tylko że od kwietnia 2017 toczylo się postepowanie administracyjne którego celem było ustalenie czy nalezy wszcząć postepowanie w sprawie wpisu DCH do rejestru zabytków (ktorego wszczecie powoduje automatyczne wtrzymanie prac budowlanych). Miasto nie było formalnie stroną tego postepowania ale było na kopii wszelkiej koreponddecji w tym postepowaniu, wysyłało pisma do konserwatora i nawet na potrzeby tego wlasnie postepowania organizowało akcje zbierania podpsiów poparcia dla modernizacji (w tym słynne juz poparcie pulawskich organizacji społecznych ktorym Prezydent Gobel przypominał o mentorskim podejsciu do finansowania miejskiego na uroczystosci otwarcia roku kultury) w październiku 2017. Teraz kiedy budowa jest zatrzymana ktoś wymyslił strategie obrony polegającą na mówieniu ze nie bylo zadanego postepownia i w ogóle to była "wymiana korepondencji" Dziwne ze na potrzeby opinii publicznej mówi się o "wymanie korespondencji" ale juz w pismach do konserwatora wysłanych do niego przez UM nikt nie odważył się posłuzyc tym terminem bo jest tam mowa o wstepnym postepowaniu wyjasniajacym (pismo do LWKZ z dnia 5 marca 2018 - sygnatura sprawy KP.402.2.6.2017 - mozna sprawdzic w UM Puławy) . Wstepne bo wstepne ale było. I jego wynik miał bezposredni wpływ na to czy mozna prowadzic roboty budowlane czy nie.
Wszystko fajnie tylko że od kwietnia 2017 toczylo się postepowanie administracyjne którego celem było ustalenie czy nalezy wszcząć postepowanie w sprawie wpisu DCH do rejestru zabytków (ktorego wszczecie powoduje automatyczne wtrzymanie prac budowlanych). Miasto nie było formalnie stroną tego postepowania ale było na kopii wszelkiej koreponddecji w tym postepowaniu, wysyłało pisma do konserwatora i nawet na potrzeby tego wlasnie postepowania organizowało akcje zbierania podpsiów poparcia dla modernizacji (w tym słynne juz poparcie pulawskich... rozwiń
Avatar
srfrr / 11 maja 2018 o 10:28
+1
gtfrew napisał:
undefined napisał:
W pełni popieram stanowisko radnego Kwapińskiego! Osoby odpowiedzialne za spowodowanie po stronie miasta strat finansowych w takim rozmiarze powinny ponieść tego pełne konsekwencje! Panie Radny do dzieła i miejmy nadzieję, że nie jest to z pana strony tylko gołosłowie...
Za straty finansowe odpowiada prezydent Janusz Grobel. Nie poczekał z zaczęciem modernizacji do czasu uprawomocnienia się wszelkich odwołań i do czasu zakończenia wszystkich procedur administracyjnych.
  Zgasza sie. Dlaczego Grobel nie poczekał z remontem DCH aż uprawomocnią się wszystkie decyzje administracyjne? On jest odpowiedzialny za straty finansowe. W poprzednim roku miał największą pensje z urzędu w województwie Lubelskim ze wszystkich marszałków ,burmistrzów, prezydentów miast itp. Zafundowaliśmy mu pensje w wysokości 206 tys. Ma więc teraz z czego oddawać na poczet strat do których sam się przyczynił.
  Zgasza sie. Dlaczego Grobel nie poczekał z remontem DCH aż uprawomocnią się wszystkie decyzje administracyjne? On jest odpowiedzialny za straty finansowe. W poprzednim roku miał największą pensje z urzędu w województwie Lubelskim ze wszystkich marszałków ,burmistrzów, prezydentów miast itp. Zafundowaliśmy mu pensje w wysokości 206 tys. Ma więc teraz z czego oddawać na poczet strat do których sam się przyczynił. rozwiń
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 00:00
+1
Jestem pewien że Kwapiński nie rozliczy ani siebie ani swojego towarzysza Grobla. Grobel gdyby miał ociupinę honoru i przyzwoitości, powinien zacząć dopowiadać za swoje poronione decyzje. Dlaczego nie poczekał na uprawomocnienie się wszystkich decyzji w sprawie modernizacji DCH ? ? ? Dlatego ze rok wyborczy i trzeba było zrobić sobie kampanie wyborczą za pieniądze suwerena ? Wiec teraz panie Grobel płać pan z własnej kieszeni Byczkowi a nie ciągle my musimy płacić za pańskie coraz liczniejsze błędy!
Avatar
Gość / 10 maja 2018 o 23:40
+1
Kwapiński jak ty chcesz dochodzić odpowiedzialności? W jaki sposób? Zaczniesz do Grobla? Nie zaczniesz, bo skończą się popijawy, wspólne kajaki we Francji, diety z urzędu miasta na wycieczki zagraniczne, skończą się wygrane konkursy i kasa po 10 tys na ognisko i kiełbachy. Wszystko z pieniedzy podatników dawane ci lekka ręką przez Grobla. Kto by wtedy spłacał twoje długi?
Avatar
Gość / 10 maja 2018 o 23:32
+1
Mam w d... dyktafono promila. Ale żeby oceniać i wymagać coś do innych, należy najpierw zacząć od siebie.
Avatar
,,,//, / 10 maja 2018 o 22:29
+1
Kwapiński zanim od kogokolwiek będziesz się dopinał odpowiedzialności za straty finansowe, oddaj najpierw pieniądze sprawę za koszta sądowe sprawy o jazdę po pijaku, które ci sędzia na wniosek najdroższej w Puławach papugi, umorzył.  Bądź człowiekiem  nie mendą bez honoru i oddaj społeczeństwu pieniądze podatnika które wysępiłeś i które ci się nie należą. Z mojej ciężkiej  pracy nie zamierzam płacić za leczenie i koszta sprawy sądowej pijaka za kierownicą
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 11:06
0
Dlaczego był? Jest! Wystarczy spojrzeć szczególnie teraz jaki ładny
Avatar
kokos / 14 maja 2018 o 09:45
0
Ciekawe kto zapłaci za stracony czas....?.... Zabytków im się zachciało. To taki by był zabytek jak metalowa wiata PKS...
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 08:17
0
Bardzo cieszy że tylu merytorycznych specjalistów od ochrony zabytków i kibiców działań konserwatora jest w Puławach - tylko dlaczego w ostatnim czasie dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków przestały istnieć w imię dewelo-rozwoju?
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 11:06
0
Dlaczego był? Jest! Wystarczy spojrzeć szczególnie teraz jaki ładny
Avatar
kokos / 14 maja 2018 o 09:45
0
Ciekawe kto zapłaci za stracony czas....?.... Zabytków im się zachciało. To taki by był zabytek jak metalowa wiata PKS...
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 08:17
0
Bardzo cieszy że tylu merytorycznych specjalistów od ochrony zabytków i kibiców działań konserwatora jest w Puławach - tylko dlaczego w ostatnim czasie dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków przestały istnieć w imię dewelo-rozwoju?
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 00:10
0
Merytorycznie dobre uzasadnienie ze strony konserwatora. Dobra decyzja
Avatar
Gość / 12 maja 2018 o 16:11
0
Jeżeli konserwator używa takich argumentów: „nie jest znaczącym dziełem architektury modernistycznej, lecz jedynie przykładem architektury okresu socjalizmu”. to wątpię w jego profesjonalizm i jego ocenę. Dla ludzi oświeconych obiektem zabytkowym jest obiekt zasługujący, niezależnie od daty powstania, na specjalne traktowanie, tzn. DCH jest obiektem zabytkowym, warto go zachować dla potomnych, żeby stał się przedmiotem edukacji społecznej. Łatwo jest obalić ocenę WKZ.
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 23:32
0
Cieszę się, moje dzieci tańczą tam w zespole. Nie możemy doczekać się końca remontu.
Avatar
lfjk / 11 maja 2018 o 20:25
0
PZPRowski towarzysz Grobel za swoja komunistyczna działalność wziął właśnie 40 tys nagrody jubileuszowej. W to się wlicza jego praca na stanowisku zastępcy naczelnika stanu wojennego miasta Puławy. Czy w tej jubileuszówce nagrodziliśmy też towarzysza Grobla za jego uzgodnienie przez służby komunistyczne do prac tajnych ? W wykorzystaniu swojej haniebnej przeszłości do dojenia nas z kasy to przyznam, że Grobel nie jest łajzą.
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:34
0
"Desperaci. Teraz prezydentowi rodziny szukają :) Ale nie napiszą wprost tylko pytają czy to prawda. Ubeckie metody, może się gowienko przyklei. Podaj nazwisko tej rzekomej rodziny, albo przestań kłamać" masz rację. Toż to same łajzy :)
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:30
0
Świetnie!
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:22
0
Bardzo dobra wiadomość. To mi się podoba
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 96 21

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 83 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 113 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 34 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.