Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2017 r.
20:52

Dzień otwarty w dęblińskiej Szkole Orląt. Przyszło ponad 700 osób

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
83 2 A A

W jednym budynku można było podpatrzeć pracę kontrolera lotów, zobaczyć ćwiczebny lot iskrą. Dla odważnych, z mocnym błędnikiem, czekały przyrządy do specjalnego treningu pilotów. Takie atrakcje czekały na gości z całej Polski podczas środowego dnia otwartego w dęblińskiej Szkole Orląt

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie zalał tłum młodych ludzi. – Zarejestrowało się aż 27 grup zorganizowanych. W sumie szkołę odwiedziło ponad 700 osób. To więcej niż w ubiegłym roku – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, szef Wydziału Wychowawczego. – W większości byli to licealiści zainteresowani studiami w naszej uczelni – dodaje ppłk Wojtyś.

Uczelnia przygotowała sporo atrakcji. Goście zaczynali dzień w szkole od wizyty u kontrolerów lotu. – Dokładnie w pracowni Symulatora Kontroli Lotniska. Studenci cywilni i wojskowi uczą się zarządzania ruchem podczas podejścia do lotniska i prowadzenia do precyzyjnego lądowania. Ćwiczenie odbywa się w ciągłym stresie, w reakcji z pilotem – mówi asystent Dariusz Kołodziejski, szef techniczny symulatora.

Warto dodać, że symulator jest oparty o plan rzeczywistego lotniska. Wzorem były podpoznańskie Krzesiny. Ale to nie koniec. Sytuacje ćwiczebne symulują piloci siedzący w innymi pomieszczeniu. – W ten sposób studenci reagują w sytuacjach do maksimum zbliżonych do realnych – dodaje asystent. Warto zaznaczyć, że wykwalifikowany, cywilny kontroler lotów zarabia do 10 tys. złotych miesięcznie.

Piętro niżej czekały symulatory lotów. Podchorążowie, mimo dnia otwartego, ćwiczyli na dobre. – Podobała mi się iskra i symulatory helikoptera. Bardzo ciekawe doświadczenie – mówi Bartosz Jarechowicz, który wraz z klasą przyjechał z Tomaszowa Lubelskiego.

Prawdziwy test czekał na młodych ludzi w sali gimnastycznej przygotowania specjalnego. Koła reńskie, żyroskopy i looping – to przyrządy, na których można się było sprawdzić podczas testów.

– Podczas 40 godzin szkolenia specjalistycznego trenujemy odporność na chwilowe przyspieszenia, kształtujemy orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo ruchową. A co więcej zmniejszamy wrażliwość na chorobę lotniczą – mówi dr Robert Jędrys z katedry WF, trzymający żelazną ręką podopiecznych.

– Taka większą huśtawka, ale daje w kość – powiedział po próbie na loopingu Jakub Moniuszko, który przyjechał z klasą do Dęblina aż z Białegostoku. – Ćwiczenia na tej sali wyciskają ostatnie poty. Warto się przykładać do testów, bo potem mamy żelazną kondycję – dodaje podchorąży Mateusz Kurczewski z III roku Lotnictwa i Kosmonautyki.

Dzień w WSOSP minął szybko. Na gości czekały także prezentacje bezzałogowych statków powietrznych, symulator strzelecki „Śnieżnik”. Niestety, nie działała zapowiadana katapulta. Wojskowi nie zdążyli z jej odbiorem technicznym. Na koniec głodni mogli wejść do kantyny. Obiad dnia, czyli zupa pieczarkowa, filet rybny z ziemniakami i surówką oraz kompot kosztował 14 złotych. Do 31 marca można składać dokumenty na studia wojskowe. Nabór na cywilne kierunki jeszcze się nie rozpoczął.

Pozostałe informacje

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium