Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 czerwca 2015 r.
15:36

Eksponaty Czartoryskich wracają do Puław! Będzie czasowa wystawa

0 3 A A
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

To historyczna chwila dla Puław. Dziesiątki eksponatów, militaria, obrazy, pamiątki polskich królów i magnatów po 184 latach wracają do Muzeum Czartoryskich. Niestety nie na stałe. Otwarcie wystawy już w czerwcu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fundacja Książąt Czartoryskich wyraziła zgodę na transport wielu eksponatów, które opuściły Puławy po Powstaniu Listopadowym. Kolekcja Izabeli Czartoryskiej złożona z bezcennych dzieł sztuki została wywieziona do Paryża, by ostatecznie znaleźć się w Krakowie. Na początku czerwca, po raz pierwszy od 184 lat część wywiezionych stąd przedmiotów będzie można obejrzeć w Puławach.

– To jest wydarzenie historyczne. Już 1 czerwca w sali kamiennej, gotyckiej i rycerskiej Pałacu Czartoryskich znajdzie się wiele zabytkowych obiektów wysokiej klasy, będą to obrazy, militaria, pamiątki po królach polskich i magnatach - mówi Seweryn Kuter, rzecznik Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (którego puławskie muzeum jest filią).

Oficjalne otwarcie nowej wystawy odbędzie się w połowie czerwca. Niestety dziesiątki cennych eksponatów, które przed wiekami gromadził w Puławach ród Czartoryskich, nie zostaną tutaj na zawsze. Po kilku latach wrócą do Krakowa, ale sam fakt, że przez jakiś czas będzie można je oglądać w miejscu, gdzie powstało pierwsze polskie muzeum „narodowe”, można uznać za sukces. Nie byłby on możliwy bez gruntownego remontu sal, który zagwarantował bezpieczeństwo zbiorów. W ramach tych działań odnowione zostały także zabytkowe budynki, jak Świątynia Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Niestety, na razie turyści nie mają z nich większego pożytku, bo są zamknięte. To jednak ma się zmienić.

– Chcemy jeszcze w tym sezonie otworzyć Świątynię Sybilli. Zastanawiamy się nad umieszczeniem tam wystawy planszowej lub multimedialnej – dodaje Kuter.

Domek Aleksandryjski miałby służyć do celów edukacyjnych, ale na razie nie ma żadnych konkretów w sprawie daty jego otwarcia. Podobnie jest z Domem Gotyckim, którego konstrukcja wymaga wzmocnienia, a warunki wewnątrz nie nadają się jeszcze do umieszczenia w nim delikatnych zbiorów. Dyrekcja Muzeum Czartoryskich przymierza się do zaproponowania obsługi tych obiektów Puławskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.

W planach jest także otwarcie na terenie dziedzińca pałacowego niewielkiego sklepu oraz ogródka z gastronomią oraz stworzenie mapy całego zespołu pałacowo-parkowego, którą otrzymywaliby turyści. Ponadto władze muzeum planują wyznaczyć dobrze oznakowane szlaki, dzięki którym odwiedzający mogliby dotrzeć do najciekawszych obiektów.

Do przyszłości samego muzeum jego władze podchodzą ze spokojem. Nie wierzą w to, że w 2019 roku z powodu nowych kosztów związanych z opłaceniem wyższego czynszu dla Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, działalność trzeba będzie ograniczyć.

– Wierzymy w to, że nasze organy prowadzące, a więc Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Miasta w Puławach oraz właściciel pałacu, czyli IUNG, dojdą do porozumienia w tej sprawie – podkreśla rzecznik Muzeum Nadwiślańskiego.

Pozostałe informacje

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium