Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 grudnia 2015 r.
10:09

Afera z budżetem obywatelskim w Puławach, pieniądze dostanie szpital. "To wielka niesprawiedliwość"

0 84 A A
600 tysięcy złotych otrzyma SPZOZ w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
600 tysięcy złotych otrzyma SPZOZ w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Komisja do spraw budżetu obywatelskiego zaproponowała, żeby nie brać pod uwagę wyników głosowania na projekty ogólnomiejskie, a 600 tysięcy złotych przeznaczyć dla SP ZOZ. Prezydent wniosek komisji przyjął.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takiego rozwiązania chyba nikt się nie spodziewał. W związku z trudną sytuacją finansową puławskiej służby zdrowia, władze miasta Puławy zdecydowały o tym, że unieważnią głosowanie na ogólnomiejskie projekty budżety obywatelskiego. Środki w wysokości 600 tysięcy złotych, które miały czekać na zwycięski projekt, trafią do dyspozycji dyrektora szpitala.

– Taka decyzja to efekt m.in. przekłamań, jakie miały miejsce podczas głosowania internetowego na te projekty – wyjaśnia Zofia Bojarska, przewodnicząca komisji wyborczej.

Mieszkańcy miasta, którzy zaangażowali się w kampanię na rzecz innych inicjatyw, mogą czuć się zawiedzeni.

–  To wielka niesprawiedliwość dla wszystkich uczciwie działających komitetów – mówi Tomasz Kitka, który zgłosił projekt przebudowy skateparku. – Jeśli w przyszłym roku budżet obywatelski ma też tak wyglądać, to chyba nie warto się w to bawić – stwierdza.

Mieszkańcy Puław zwracają uwagę także na fakt braku wyjaśnienia kwestii nieprawidłowości w trakcie głosowania, za które miały odpowiadać osoby korzystające z komputerów SP ZOZ. W tym kontekście, finansowanie tej instytucji z budżetu obywatelskiego z pominięciem wyników głosowania jest dość niezręczne. Sam fakt potrzeby wsparcia szpitala, który znajduje się na krawędzi upadłości nie budzi kontrowersji, ale sposób zabrania obywatelom obiecanej możliwości decydowania o przeznaczeniu tych środków już tak.

Wśród zaskoczonych, ale pozytywnie, jest Piotr Rybak, dyrektor SP ZOZ w Puławach.

– Gdy dowiedziałem się o tym, poczułem się jakbym wygrał na loterii. Sądziłem, że środki trafią na cel wskazany przez pracowników SP ZOZ, ale okazało się, że sam będę mógł wnioskować o ich przeznaczeniu. Mogę obiecać, że zostaną one wydane w najlepszy możliwy sposób i przyczynią się do uspokojenia sytuacji – mówi dyrektor.

Mieszkańcom władze miasta pozostawiły możliwość decydowania tylko o projektach rejonowych. Głosowanie w tym zakresie będzie uwzględnione. Na te drobne inwestycje czeka 1,4 mln złotych, które zasilą nowy budżet miasta.

Zdrowie i oświata wygrały w rejonach

W rejonie pierwszym najwięcej głosów (836) miał projekt Szkoły Podstawowej nr 11, która dostanie pieniądze na wymianę podłóg. Uczniowie zyskają wykładzinę antypoślizgową. Niewiele mniejsze poparcie (742) otrzymał projekt modernizacji placu zabaw przy przedszkolu nr 2. W rejonie drugim zwyciężył projekt modernizacji Przychodni Rejonowej nr 4 (762 głosy). W trzecim aż 1140 głosów zdobyła propozycja remontu Przychodni Rejonowej nr 2. W rejonie czwartym wygrała Szkoła Podstawowa nr 1, która otrzyma środki na wyposażenie, tzw. cyfrową szkołę. Pieniądze trafią także na skwer przy ul. Sienkiewicza, wiaty przystankowe oraz nowe ławki.

 SP ZOZ wygrał ze skateparkiem

Głosowanie na projekty ogólnomiejskie zostało co prawda anulowane, ale komisja zgodnie z regulaminem opublikowała wyniki. Najwięcej głosów (tradycyjnych i internetowych w sumie) zdobył projekt remontu oddziału obserwacyjno-zakaźnego SP ZOZ, na który przyszło 4202 głosy. Drugi w kolejności projekt rewitalizacji skateparku poparło 2499 osób. Trzecie miejsce dla termomodernizacji poradni specjalistycznej (2150 głosów). Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się pomysł dotyczący przywrócenia Pomnika Niepodległości do stanu z lat 80-tych, który zdobył jedynie 248 głosów.

Sonda: Co sądzisz o przeznaczeniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego dla szpitala?

Liczba głosów: 338
64.5%
Zły pomysł
30.47%
Dobry pomysł
5.03%
Nie mam zdania

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zezo / 13 grudnia 2015 o 10:12
0
Dokładnie złamanie zasad bo i to na całej linii.dlaczego nie powtórzyli glosowania po prostu? A dać na szpital tak po prostu na jakiej podstawie to jest poza regulaminem. Takiego zadania nikt nie zgłaszał pt. Pomoc finansowa dla szpitala do dyspozycji dyrektora! Śmiech na sali.tak nie można po prostu robić. Zabawili się nami i tyle.przykre i smutne....

a

Kpina to jest łamanie regulaminu i przyzwoitości. Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego. Ja nie życzę nikomu niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 09:48
0
[quote name="Guest" post="1135070" timestamp="1449934872"]kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja!
życzę wam szybkiej i bolesnej choroby[/quote
Złamanie regulaminu budżetu obywatelskiego przez radnych i prezydenta to fakt. Tu chodzi to przestrzeganie prawa. No ale dla nich i takich pisuarów jak ty prawo to opinia. Lepiej idź na marsz prezesa bo on już długo nie porzadzi.
Avatar
anty cynik / 13 grudnia 2015 o 02:32
0

Kpina to  jest łamanie regulaminu i przyzwoitości.  Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego.  Ja nie życzę nikomu  niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 16:41
0
kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja! życzę wam szybkiej i bolesnej choroby
Avatar
kajtek / 12 grudnia 2015 o 10:49
0
Dobrze napisane "wielka niesprawiedliwość się stała"! A czego uczy? Wiadome bo jak to mówią " uczciwością to się w tym kraju jeszcze nikt nie dorobił co najwyżej garba!" szkoda tych od skateparku fajnie to wszystko promowali a nagrodę zgarnął oszust.nic dodać nic ująć.i jeszcze przeznaczył na co będzie chciał! No paranoja po prostu...
Avatar
roserr / 12 grudnia 2015 o 00:00
0

Jedynie radny Maj miał odwagę sprzeciwić się tej kpinie. Złożył wniosek do prezydenta z powstrzymaniem tej szopki. Wytyka błędy, niezgodności decyzji prezydenta i rady z regulaminem budżetu. Warto przeczytać. Jest to na fb

Avatar
gość / 11 grudnia 2015 o 21:50
0

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.

ciekawe czy jak zlikwidują bo to i zlikwidują stanowisko powołane w um. bo przecież bodajze w lecie przyjeli kogoś do prowadzenia tej całej obywatelskiej szopki? to będziemy mieć oszczędności dopiero w mieście. ha ha ha.

ciekawe czy jak zlikwidują bo to i zlikwidują stanowisko powołane w um. bo przecież bodajze w lecie przyjeli kogoś do prowadzenia tej całej obywatelskiej szopki? to będziemy mieć oszczędności dopiero w mieście. ha ha ha.

rozwiń
Avatar
puławiak / 11 grudnia 2015 o 21:44
0

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.

a może i coś w tym jest co powiedziałeś. ....a pewnie lepiej kasę przeznaczyć na pomniki i różańce...przecież! po co dawać ludziom za wiele władzy ?! lepiej niech siedzą cicho....

a może i coś w tym jest co powiedziałeś. ....a pewnie lepiej kasę przeznaczyć na pomniki i różańce...przecież! po co dawać ludziom za wiele władzy ?! lepiej niech siedzą cicho....

rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 20:50
0

Totalny skandal! złamanie regulaminu, "olanie" (bo już inaczej powiedzieć nie można) wyboru mieszkańców. może wyjdziemy pod UM jak ludzie pod trybunał konstytucyjny? co wy na to? bo to co zrobili z tym całym budżetem obywatelskim w tym roku - to jest po prostu ch........stwo! w przyszłym roku normalnie to my puławianie powinniśmy się im tak samo odwdzięczyć i "olać" ten pseudo budżet. ciekawe jak by komentowali?. łaskę wielką robią i udają że pozwolili nam decydować o odrobince samorządowej kasy. w ubiegłym roku przynajmniej powtórzyli głosowanie,a to co zrobili teraz nie ma żadnego uzasadnienia a te całe stanowiska komisji i prezydenta na stronie urzędowej są po prostu żenujące....

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.
Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy. rozwiń
Avatar
olo / 11 grudnia 2015 o 20:06
0
Ja też za rok placem nie kiwnę
Avatar
zezo / 13 grudnia 2015 o 10:12
0
Dokładnie złamanie zasad bo i to na całej linii.dlaczego nie powtórzyli glosowania po prostu? A dać na szpital tak po prostu na jakiej podstawie to jest poza regulaminem. Takiego zadania nikt nie zgłaszał pt. Pomoc finansowa dla szpitala do dyspozycji dyrektora! Śmiech na sali.tak nie można po prostu robić. Zabawili się nami i tyle.przykre i smutne....

a

Kpina to jest łamanie regulaminu i przyzwoitości. Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego. Ja nie życzę nikomu niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 09:48
0
[quote name="Guest" post="1135070" timestamp="1449934872"]kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja!
życzę wam szybkiej i bolesnej choroby[/quote
Złamanie regulaminu budżetu obywatelskiego przez radnych i prezydenta to fakt. Tu chodzi to przestrzeganie prawa. No ale dla nich i takich pisuarów jak ty prawo to opinia. Lepiej idź na marsz prezesa bo on już długo nie porzadzi.
Avatar
anty cynik / 13 grudnia 2015 o 02:32
0

Kpina to  jest łamanie regulaminu i przyzwoitości.  Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego.  Ja nie życzę nikomu  niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 16:41
0
kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja! życzę wam szybkiej i bolesnej choroby
Avatar
kajtek / 12 grudnia 2015 o 10:49
0
Dobrze napisane "wielka niesprawiedliwość się stała"! A czego uczy? Wiadome bo jak to mówią " uczciwością to się w tym kraju jeszcze nikt nie dorobił co najwyżej garba!" szkoda tych od skateparku fajnie to wszystko promowali a nagrodę zgarnął oszust.nic dodać nic ująć.i jeszcze przeznaczył na co będzie chciał! No paranoja po prostu...
Avatar
roserr / 12 grudnia 2015 o 00:00
0

Jedynie radny Maj miał odwagę sprzeciwić się tej kpinie. Złożył wniosek do prezydenta z powstrzymaniem tej szopki. Wytyka błędy, niezgodności decyzji prezydenta i rady z regulaminem budżetu. Warto przeczytać. Jest to na fb

Avatar
gość / 11 grudnia 2015 o 21:50
0

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.

ciekawe czy jak zlikwidują bo to i zlikwidują stanowisko powołane w um. bo przecież bodajze w lecie przyjeli kogoś do prowadzenia tej całej obywatelskiej szopki? to będziemy mieć oszczędności dopiero w mieście. ha ha ha.

ciekawe czy jak zlikwidują bo to i zlikwidują stanowisko powołane w um. bo przecież bodajze w lecie przyjeli kogoś do prowadzenia tej całej obywatelskiej szopki? to będziemy mieć oszczędności dopiero w mieście. ha ha ha.

rozwiń
Avatar
puławiak / 11 grudnia 2015 o 21:44
0

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.

a może i coś w tym jest co powiedziałeś. ....a pewnie lepiej kasę przeznaczyć na pomniki i różańce...przecież! po co dawać ludziom za wiele władzy ?! lepiej niech siedzą cicho....

a może i coś w tym jest co powiedziałeś. ....a pewnie lepiej kasę przeznaczyć na pomniki i różańce...przecież! po co dawać ludziom za wiele władzy ?! lepiej niech siedzą cicho....

rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 20:50
0

Totalny skandal! złamanie regulaminu, "olanie" (bo już inaczej powiedzieć nie można) wyboru mieszkańców. może wyjdziemy pod UM jak ludzie pod trybunał konstytucyjny? co wy na to? bo to co zrobili z tym całym budżetem obywatelskim w tym roku - to jest po prostu ch........stwo! w przyszłym roku normalnie to my puławianie powinniśmy się im tak samo odwdzięczyć i "olać" ten pseudo budżet. ciekawe jak by komentowali?. łaskę wielką robią i udają że pozwolili nam decydować o odrobince samorządowej kasy. w ubiegłym roku przynajmniej powtórzyli głosowanie,a to co zrobili teraz nie ma żadnego uzasadnienia a te całe stanowiska komisji i prezydenta na stronie urzędowej są po prostu żenujące....

Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy.
Radzie miasta i prezydentowi właśnie chodzi o to żeby mieszkańcy nie interesowali się Bo, wtedy go zlikwidują bo będzie argument że nie jest potrzebny.
Dla mnie ważne jest aby mieszkańcy odpowiedzieli sobie na pytanie kto wybrał tych radnych w wyborach. Niestety sami zgotowali sobie ten los. No ale Polak uczy się na swich błędach, miejmy nadzieję że i w tym przypadku się nauczy. rozwiń
Avatar
olo / 11 grudnia 2015 o 20:06
0
Ja też za rok placem nie kiwnę