Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 lipca 2020 r.
13:48

Holendrzy z Nieuwegein zrywają "przyjaźń" z Puławami. Powodem polityka wobec LGBT

1627 20 A A
Marieke Schouten - radna holenderskiego Nieuwegein zasłania informację o tym, że jej miasto łączy przyjaźń z Puławami
Marieke Schouten - radna holenderskiego Nieuwegein zasłania informację o tym, że jej miasto łączy przyjaźń z Puławami (fot. nieuwegein.nl )

Holenderskie miasto Nieuwegein oficjalnie zakończyło przyjaźń ze swoim byłym miastem partnerskim - Puławami. Decyzję o zerwaniu tej nieformalnej współpracy podjął lokalny samorząd zaniepokojony doniesieniami świadczącymi o tym, że w polskim mieście istnieje "strefa wolna od LGBT". Strefa, której nigdy nie było.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Puławach nigdy nie działała żadna strefa wolna od LGBT. W mieście nigdy nie dochodziło również do żadnych przypadków świadczących o dyskryminacji osób o innej orientacji seksualnej. Jedynym realnym wydarzeniem, które faktycznie odnosiło się do tego zagadnienia, było stanowisko rady miasta przyjęte w maju zeszłego roku.

W dokumencie, jaki przyjął w tamtym okresie szereg polskich samorządów, radni oficjalnie sprzeciwili się tzw. ideologii LGBT. W istocie chodziło o sprzeciw wobec seksualizacji dzieci poprzez dodatkowe zajęcia niezgodne z programem edukacji (których nikt puławskim szkołom nie proponował). Miał to być również sprzeciw wobec "homopropagandy" w zakładach pracy - a więc problemowi, który nie istnieje. Mimo obiekcji ze strony radnych opozycji, klub PiS to kuriozalne stanowisko przegłosował. 

Media tego rodzaju postawę niektórych samorządów nazwały wprowadzaniem stref wolnych od LGBT, a więc dokumentu świadczącego o przyzwoleniu na dyskryminację osób o odmiennej orientacji seksualnej. O krok dalej pod koniec ubiegłego roku poszedł lubelski aktywista na rzecz równości, Bart Staszewski. Działacz zamówił tabliczkę z napisem "strefa wolna od LGBT", a następnie na chwilę umieszczał ją przed tablicami z nazwami miejscowości, gdzie ideologiczne stanowiska przyjęto. Następnie swoją tablicę fotografował i publikował w sieci, by jak sam tłumaczył - zwrócić uwagę opinii publicznej na ten problem. 

Prowokacja udała się do tego stopnia, że na Zachodzie uwierzono w to, że polskie gminy wprowadziły rzeczone strefy drogą administracyjną, co świadczyłoby o tym, że homoseksualiści nie są w nich mile widziani. Nie wiemy, jak wyglądał dialog pomiędzy Puławami, a ich byłymi i obecnymi miastami partnerskimi, ale w przypadku Holendrów, rozmowy zakończyły się fiaskiem. 

"W Nieuwegein każdy może być tym, kim jest, bez względu na swoją orientację seksualną, płeć, religię lub pochodzenie etniczne. Naszym zdaniem strefy wolne od LGBT, takie jak w Puławach, są naprawdę niedopuszczalne” -  to fragment artykułu, jaki w tym tygodniu zamieszczono na oficjalnej stronie internetowej Nieuwegein, byłego miasta partnerskiego Puław. Tekst mówi o tym, że holenderski samorząd zdecydował o natychmiastowym zerwaniu przyjaźni z Puławami. Głównym powodem tej decyzji miało być wprowadzenie w nim "strefy wolnej od LGBT". 

Co dokładnie oznacza zerwanie przyjaźni z Puławami - tego nie wiemy, bo obydwa miasta zakończyły swoje partnerstwo w roku 2015, a więc już 5 lat temu. Jednym z jej efektów było natomiast symboliczne zasłonięcie informacji o przyjaźni z Puławami na witaczu holenderskiego miasta przez jedną z lokalnych radnych. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chihuahua.spisu / 15 lipca 2020 r. o 15:51
+38
Jak Puławy mogły wejść w związek partnerski skoro takich w Polsce nie ma? ;)
Avatar
Jaromir / 15 lipca 2020 r. o 13:56
+27
Kolejny raz widać, jak bardzo idea "związków partnerskich miast" jest sztuczna. Poza pustymi gestami I bzdurnym gadaniem nic rzeczowego w tym nie ma.
Avatar
LBN / 15 lipca 2020 r. o 14:56
+26
Niech zrywają , zobaczymy czy dłużej przetrwa naród homo czy hetero.
Avatar
Simplex / 15 lipca 2020 r. o 14:39
+24
Za taką "przyjaźń" to ja bardzo dziękuję. Lepiej póki czas odseparować się od tych zindoktrynowanych moralnie ludzi.
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lipca 2020 r. o 22:38
+16
I bardzo dobrze. Pomysłodawcom takich uchwał bliżej mentalnie do Irkucka czy innego Nowosybirska. Niech tam szukają miast partnerskich. W Europie zachodniej to się z reguły działa tak, by wszystkim obywatelom żyło się dobrze. Tu w Polsce robi się tak, by każdemu innemu maksymalnie uprzykrzyć życie. Wschodnie to i niesprawiedliwe ale skoro naród chce to..."go east"
Może zanim zabierzesz głos na temat Irkucka czy Nowosybirska to pojedź tam najpierw i zobacz jak tam jest. Byłem w Rosji kilka razy i drugiego tak gościnnego narodu to ze świecą szukać. Spędziłem również kilka lat na Zachodzie (Niemcy, Francja) i wiesz co? Wróciłem kilka lat temu i nie żałuję. Wiesz komu tam się dobrze żyje? Nierobom, brudasom, dziwakom i kolorowym. Normalny człowiek wcale nie ma tam lekko. Podkreślam, normalny, nie narwany lewacki wariat, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. I sto razy bardziej wolałbym żyć wśród "dzikusów" z Irkucka niż nowocześniuchów z dowolnego kraju na Zachodzie. W d***e byłeś i g*** widziałeś. Pojeździj trochę po świecie to pogadamy.
 Jak dla mnie możesz mieszkać i w jaskini i złatwiać się w sławojce. Twoja sprawa i Twój wybór, alnie nie narzucaj swojego zdania innym.
 Jak dla mnie możesz mieszkać i w jaskini i złatwiać się w sławojce. Twoja sprawa i Twój wybór, alnie nie narzucaj swojego zdania innym. rozwiń
Avatar
Ksawyer / 15 lipca 2020 r. o 14:25
+16
Ta sytuacja wzorowo pokazuje jak szkodliwa dla Polski jest naracja o Polsce przekazywana przez opozycyjnych europosłów, a w konkretnym przypadku przez tęczowego idiotę. Na pewno nie przyzna się, że jego tablica z Puławami, z miastem wolnym od LGBT to manipulacja, kłamstwo.
Avatar
Harpagan / 15 lipca 2020 r. o 15:25
+13
I bardzo dobrze. Pomysłodawcom takich uchwał bliżej mentalnie do Irkucka czy innego Nowosybirska. Niech tam szukają miast partnerskich. W Europie zachodniej to się z reguły działa tak, by wszystkim obywatelom żyło się dobrze. Tu w Polsce robi się tak, by każdemu innemu maksymalnie uprzykrzyć życie. Wschodnie to i niesprawiedliwe ale skoro naród chce to..."go east"
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lipca 2020 r. o 22:41
+12
Po co przyjaźnić się z ludźmi którzy popierają eutanazję i związki homoseksualne tolerują prostytucję Holendrzy demoralizację nazywają wolnością Dla mnie wolność to zupełnie coś innego
 A czym innym jest kult wiary ludzi którzy sami głodują, a tolerują pedofilów i ich utrzymują z włąsnych i nie tylko podatków? Polacy nazywają wiarę dobrem narodowym i cudem, a dla mnie cud to co innego.
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lipca 2020 r. o 18:25
+11
Czy w związku z powyższym ulica Kazimierska zostanie pozbawiona Holenderskiego stylu i powróci dziki wschód ??
Avatar
Jacenty44 / 15 lipca 2020 r. o 15:03
+11
Cóż można rzec, podejrzewam, że na decyzję mógł mieć wpływ ten oto film: ***s://m.facebook.com/story.php?story_fbid=335156750832420&id=101402598109 Skrajnie zmanipulowany. Jeśli władze lokalne/wojewódzkie stanowczo nie będą odpowiadać na takie próby szkalowania Polski, to niestety nasi sąsiedzi będą nas postrzegać przez pryzmat takich zmanipulowanych przekazów.
Avatar
Opat / 19 lipca 2020 r. o 19:55
0
I bardzo dobrze. Pomysłodawcom takich uchwał bliżej mentalnie do Irkucka czy innego Nowosybirska. Niech tam szukają miast partnerskich. W Europie zachodniej to się z reguły działa tak, by wszystkim obywatelom żyło się dobrze. Tu w Polsce robi się tak, by każdemu innemu maksymalnie uprzykrzyć życie. Wschodnie to i niesprawiedliwe ale skoro naród chce to..."go east"
Może zanim zabierzesz głos na temat Irkucka czy Nowosybirska to pojedź tam najpierw i zobacz jak tam jest. Byłem w Rosji kilka razy i drugiego tak gościnnego narodu to ze świecą szukać. Spędziłem również kilka lat na Zachodzie (Niemcy, Francja) i wiesz co? Wróciłem kilka lat temu i nie żałuję. Wiesz komu tam się dobrze żyje? Nierobom, brudasom, dziwakom i kolorowym. Normalny człowiek wcale nie ma tam lekko. Podkreślam, normalny, nie narwany lewacki wariat, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. I sto razy bardziej wolałbym żyć wśród "dzikusów" z Irkucka niż nowocześniuchów z dowolnego kraju na Zachodzie. W d***e byłeś i g*** widziałeś. Pojeździj trochę po świecie to pogadamy.
Jak dla mnie możesz mieszkać i w jaskini i złatwiać się w sławojce. Twoja sprawa i Twój wybór, alnie nie narzucaj swojego zdania innym.
Sprostowałem tylko bzdury, które jakiś nieuk napisał. Jestem jednym z niewielu Polaków, którzy akurat w Rosji byli, najwięcej bzdur na temat realiów życia w Rosji wypisują ludzie, którzy nigdy tam nawet raz nie zajrzeli a swoją wiedzę o tym kraju czerpią chyba z facebooka. Skąd ośle, jeden z drugim, wiesz jak wygląda życie w Irkucku, Nowosybirsku czy jakimś jeszcze Archangielsku? Byłeś tam, widziałeś? Telewizja i internet to trochę za mało by się wypowiadać. A ja byłem i wiem trochę wiecej.
Sprostowałem tylko bzdury, które jakiś nieuk napisał. Jestem jednym z niewielu Polaków, którzy akurat w Rosji byli, najwięcej bzdur na temat realiów życia w Rosji wypisują ludzie, którzy nigdy tam nawet raz nie zajrzeli a swoją wiedzę o tym kraju czerpią chyba z facebooka. Skąd ośle, jeden z drugim, wiesz jak wygląda życie w Irkucku, Nowosybirsku czy jakimś jeszcze Archangielsku? Byłeś tam, widziałeś? Telewizja i internet to trochę za mało by się wypowiadać. A ja byłem i wiem trochę wiecej. rozwiń
Avatar
aromek7 / 17 lipca 2020 r. o 08:10
-14
Wstydźcie się lewaccy Holendrzy. To ma być przyjaźń? Zaklejanie herbu puławskiego - Pogoni Litewskiej to wrogi gest. Może i lepiej, bo Holandia jest niebezpieczna, np strach byłoby wysłać Puławian do szalonej Holandii, bo szaleni Holendrzy mogliby gości poddać eutanazji. Omijać Holandię. Omijać zachodnią Europę. Oni są niebezpieczni. Doceniać normalną Polskę.
Avatar
Xfiles / 16 lipca 2020 r. o 19:45
+10
Kolejna dziura ze sciany wschodniej. Ciekawe ze te wszystkie anty lgbt, anty "muslimy" i najwieksi pobieracze 500+ i zapomog to glownie te zapyziale regiony z pkb na glowe duzo ponizej sredniej dla Polski. Ciekawe ze tego calego anty lgbt nie ma we Wroclawiu poznaniu trojmiescie itp
Avatar
WZibi / 16 lipca 2020 r. o 18:33
+8
Ukłony i podziękowania dla Rady Miasta i niby-Prezydenta
Avatar
retror / 16 lipca 2020 r. o 18:13
+10
Nie ma ideologii, jak sama nazwa wskazuje Les Gay Bi Trans - to konkretni ludzie. Jesli redaktorzyna pisze o ideologii to prosze o fakty, kto jest tworca tej wyimaginowanej ideologii? Kosciol? czy Partia? Jakie sa jej zalozenia, bvo to na ktore sie powoluje to wytyczne WHO i ze spolecznoscia LGBT maja tyle wspolnego tyle co dzisiejsze lato z zeslorocznym sniegiem. Prowokacja? Prowokacja jest nie to ze zachod zrywa stosunki z homofobicznymi dziurami a to ze klamliwie probuje sie wmowic ze LGBT "chce seksualizowac dzieci". Trzeba byc idiota aby w takie bzdury wierzyc... Ale coz takich w Polsce mamy 50% a wlasnie szczegolnie w takich zasciankach jak lubelskie i podkarpackie. Paprajcie sie w tym swoim bagienku i chroncie sie przed czyms cos nie istnieje...
Nie ma ideologii, jak sama nazwa wskazuje Les Gay Bi Trans - to konkretni ludzie. Jesli redaktorzyna pisze o ideologii to prosze o fakty, kto jest tworca tej wyimaginowanej ideologii? Kosciol? czy Partia? Jakie sa jej zalozenia, bvo to na ktore sie powoluje to wytyczne WHO i ze spolecznoscia LGBT maja tyle wspolnego tyle co dzisiejsze lato z zeslorocznym sniegiem. Prowokacja? Prowokacja jest nie to ze zachod zrywa stosunki z homofobicznymi dziurami a to ze klamliwie probuje sie wmowic ze LGBT "chce seksualizowac dzieci". Trzeba byc... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lipca 2020 r. o 22:41
+12
Po co przyjaźnić się z ludźmi którzy popierają eutanazję i związki homoseksualne tolerują prostytucję Holendrzy demoralizację nazywają wolnością Dla mnie wolność to zupełnie coś innego
 A czym innym jest kult wiary ludzi którzy sami głodują, a tolerują pedofilów i ich utrzymują z włąsnych i nie tylko podatków? Polacy nazywają wiarę dobrem narodowym i cudem, a dla mnie cud to co innego.
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lipca 2020 r. o 22:38
+16
I bardzo dobrze. Pomysłodawcom takich uchwał bliżej mentalnie do Irkucka czy innego Nowosybirska. Niech tam szukają miast partnerskich. W Europie zachodniej to się z reguły działa tak, by wszystkim obywatelom żyło się dobrze. Tu w Polsce robi się tak, by każdemu innemu maksymalnie uprzykrzyć życie. Wschodnie to i niesprawiedliwe ale skoro naród chce to..."go east"
Może zanim zabierzesz głos na temat Irkucka czy Nowosybirska to pojedź tam najpierw i zobacz jak tam jest. Byłem w Rosji kilka razy i drugiego tak gościnnego narodu to ze świecą szukać. Spędziłem również kilka lat na Zachodzie (Niemcy, Francja) i wiesz co? Wróciłem kilka lat temu i nie żałuję. Wiesz komu tam się dobrze żyje? Nierobom, brudasom, dziwakom i kolorowym. Normalny człowiek wcale nie ma tam lekko. Podkreślam, normalny, nie narwany lewacki wariat, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. I sto razy bardziej wolałbym żyć wśród "dzikusów" z Irkucka niż nowocześniuchów z dowolnego kraju na Zachodzie. W d***e byłeś i g*** widziałeś. Pojeździj trochę po świecie to pogadamy.
 Jak dla mnie możesz mieszkać i w jaskini i złatwiać się w sławojce. Twoja sprawa i Twój wybór, alnie nie narzucaj swojego zdania innym.
 Jak dla mnie możesz mieszkać i w jaskini i złatwiać się w sławojce. Twoja sprawa i Twój wybór, alnie nie narzucaj swojego zdania innym. rozwiń
Avatar
Opat / 15 lipca 2020 r. o 22:11
-11
I bardzo dobrze. Pomysłodawcom takich uchwał bliżej mentalnie do Irkucka czy innego Nowosybirska. Niech tam szukają miast partnerskich. W Europie zachodniej to się z reguły działa tak, by wszystkim obywatelom żyło się dobrze. Tu w Polsce robi się tak, by każdemu innemu maksymalnie uprzykrzyć życie. Wschodnie to i niesprawiedliwe ale skoro naród chce to..."go east"
Może zanim zabierzesz głos na temat Irkucka czy Nowosybirska to pojedź tam najpierw i zobacz jak tam jest. Byłem w Rosji kilka razy i drugiego tak gościnnego narodu to ze świecą szukać. Spędziłem również kilka lat na Zachodzie (Niemcy, Francja) i wiesz co? Wróciłem kilka lat temu i nie żałuję. Wiesz komu tam się dobrze żyje? Nierobom, brudasom, dziwakom i kolorowym. Normalny człowiek wcale nie ma tam lekko. Podkreślam, normalny, nie narwany lewacki wariat, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. I sto razy bardziej wolałbym żyć wśród "dzikusów" z Irkucka niż nowocześniuchów z dowolnego kraju na Zachodzie. W d***e byłeś i g*** widziałeś. Pojeździj trochę po świecie to pogadamy.
Może zanim zabierzesz głos na temat Irkucka czy Nowosybirska to pojedź tam najpierw i zobacz jak tam jest. Byłem w Rosji kilka razy i drugiego tak gościnnego narodu to ze świecą szukać. Spędziłem również kilka lat na Zachodzie (Niemcy, Francja) i wiesz co? Wróciłem kilka lat temu i nie żałuję. Wiesz komu tam się dobrze żyje? Nierobom, brudasom, dziwakom i kolorowym. Normalny człowiek wcale nie ma tam lekko. Podkreślam, normalny, nie narwany lewacki wariat, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. I sto razy bardziej wola... rozwiń
Avatar
AVIA / 15 lipca 2020 r. o 21:41
+8
Cyt."Dla mnie wolność, to zupełnie co innego ". A cóż to takiego ta wolność,bo postawiłeś kropkę. Jak dla mnie filozofii tu za wiele nie ma. Wolność to wolność. Od Holendrów moglibyśmy się tylko uczyć.
Avatar
Rom23 / 15 lipca 2020 r. o 19:44
-10
Po co przyjaźnić się z ludźmi którzy popierają eutanazję i związki homoseksualne tolerują prostytucję Holendrzy demoralizację nazywają wolnością Dla mnie wolność to zupełnie coś innego
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?