Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 lutego 2010 r.
21:35
Edytuj ten wpis

Karczmiska: Rusza nałęczowska kolejka wąskotorowa

0 23 A A

Wielbiciele słynnej nałęczowskiej wąskotorówki mogą się już szykować do letnich wycieczek jej szlakiem. Po rocznym postoju w Karczmiskach kolejka ma wreszcie ruszyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jeżeli przedłużająca się zima i ewentualne roztopy nie wyrządzą poważnych szkód, to kolejka wyruszy na trasę w sezonie letnim – zapowiada Zenon Rodzik, starosta opolski. – Trwa rozliczanie z dotychczasowym operatorem. Rozważamy oferty dwóch nowych, ale na tym etapie nie możemy ujawniać żadnych szczegółów.

A lada dzień rusza realizacja projektu "Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa jako markowy produkt Lubelszczyzny”, na który powiat opolski dostał pieniądze z UE. W jego ramach zostaną odremontowane budynki stacyjne i świetlica w Karczmiskach.

Starostwo w Opolu Lubelskim jest właścicielem kolejki od 2002 r. Jej administratorem było do stycznia 2009 r. Stowarzyszenie Przewozów Lokalnych z Kalisza. Niestety, wypowiedziało umowę i od tego czasu kolejka stoi. Operator musi się jednak wywiązać z naprawy wiaduktu w Rogalowie, który umożliwia dojazd do Nałęczowa.

– Muszą się z tym uporać przed sezonem, bo zależy nam na tym, żeby kolejka ruszyła na całej trasie, czyli razem z Nałęczowem. Jest oczywiście możliwość, że na początku ten odcinek będzie zamknięty, ale zakładamy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Powiat opolski w partnerstwie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i gminą Karczmiska złożył też do Urzędu Marszałkowskiego kolejny projekt "Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Lubelszczyzny”.

– Zakłada on modernizację budynków kolejowych, remont torowiska, wagonów, lokomotyw, szlabanów, mostów, zakup rowerów.

Rowery w ciuchci to kolejny pomysł starostwa. Jednoślady będą na "wyposażeniu” pociągu. A korzystać z nich będą podróżni, którzy zechcą na kolejnej stacyjce przejechać kawałek trasy rowerowej.

W planach jest również budowa nowych stacji plenerowych: Polanówka i Rozalin oraz wiaty rowerowej przy grodzisku Żmijowiska – wylicza Rodzik. – Jesteśmy już po ocenie formalnej, teraz czekamy na merytoryczną. Wnioskujemy o dofinansowanie w wysokości 4 mln zł.

Tymczasem w ubiegłym roku zakończyła się budowa nałęczowskiego dworca. Dla kolejki wybudowano specjalny peron z tablicą "Nałęczów Wąsk.”. – Nie zapominamy o wąskotorówce – komentuje Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. – Mam nadzieję, że uda się ją reaktywować. Jej zaprzepaszczenie byłoby ogromną stratą, również dla Nałęczowa. Teraz to rzecz coraz bardziej unikatowa, która nas wyróżnia.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nooo.. / 19 kwietnia 2010 r. o 09:02
0
Nazwa "Poczekajka" przy al kraśnickiej to nazwa stacji kolejki wąskotorowej.Jak ktoś ma dobrego nosa to jeszcze znajdzie ukształtowanie i zbitą ziemię (za kościołem)jako pozostałość po wąskotorówce biegnącej od strony Nałęczowa do Lubelskiej Cukrowni.
Avatar
diablo / 5 marca 2010 r. o 19:15
0
nono no ładny temacik karczmiska i kolejka ojojojojoj to juz tylko wspomnienia zacznijmy od tego ze w karczmiskach na stacji kolejowej chyba nie jeden zaliczył tam panienke czyli teren ojety ku...wami znaczy sie krowami.Swojego czasu słyszałem że tam nie jedna panienka czekała na okazję.Po za tym nie wiadomo mi ale chyba jak młodziez wraca np. z ziliionu to tam zajedzie na piwko i może też ciuchcią pojeździć......teren nie powiem dobry dla dobrej okazji.
Avatar
Goguś / 5 marca 2010 r. o 08:22
0
statek napisał:
Akurat nie masz racji, kolejka pod tą nazwą funkcjonuje od 1917 roku, zdecydowana większość kolejek w Polsce nazywana była od nazwy stacji stycznej z koleją normalnotorową (w tym przypadku Nałęczów). Tak więc nie pisz bzdur...

Pierwsza wąskotorówka powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich, jako towarowa kolej do przewozu buraków cukrowych wprost z pól folwarku Polanówka do nowo budowanej cukrowni w Zagłobie. Nie było jeszcze lokomotyw, a po drewnianych torach kursowały specjalne konne zaprzęgi. W miarę rozwoju należących do Kleniewskich cukrowni w Zagłobie i Opolu, wąskie tory przedłużono aż do wiślanego brzegu - w Kępie Choteckiej oraz w Piotrawinie, gdzie z barek przeładowywano na wagony węgiel i kamień wapienny. Na kilka lat przed wojną zakupiono pierwsze parowozy.

W 1915 roku wycofujące się wojska rosyjskie zniszczyły zarówno cukrownie, jak i kolej - z torami i taborem. Okupacyjne wojska austriackie zajęły się odbudową, przedłużając wąskotorową linię do normalnotorowej kolei warszawskiej w Drzewcach koło Nałęczowa. Od tej, tzw. stycznej stacji pochodzi używana także obecnie nazwa Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

Najlepszy okres wąskotorówka przeżywała w latach PRL, kiedy spełniała rolę regularnego przewoźnika ludzi i towarów do rozwijających się zakładów w Opolu, Poniatowej, Zagłobie. Zatrudniała wówczas nawet do 300 ludzi. Wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi po 1989 roku, kiedy rozwinął się transport drogowy, a nierentowne zakłady zaczęły upadać, wąskotorówka przestała pełnić funkcje gospodarcze, stając się turystyczną atrakcją regionu.

Pierwsza wąskotorówka powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich, jako towarowa kolej do przewozu buraków cukrowych wprost z pól folwarku Polanówka do nowo budowanej cukrowni w Zagłobie. Nie było jeszcze lokomotyw, a po drewnianych torach kursowały specjalne konne zaprzęgi. W miarę rozwoju należących do Kleniewskich cukrowni w Zagłobie i Opolu, wąskie tory przedłużono aż do wiślanego brzegu - w Kępie Choteckiej oraz w Piotrawinie, gdzie z barek przeładowywano na wagony węgiel i kamień wapienny. Na kilka lat przed... rozwiń
Avatar
alo / 1 marca 2010 r. o 06:55
0
czytelniczka napisał:
(...) Pamiętajmy również, że tory tej kolejki wychodziły niegdyś z Opola Lubelskiego w trzech kierunkach: na północ, na południowy wschód i na zachód. Nawet Poniatowa miała więcej torów niż Nałęczów, więc nie rozumiem skąd tak uparcie nazywa się kolej "nałęczowską". Powstanie i losy tej kolejki mają bardzo niewiele wspólnego z Nałęczowem.
Piszcie prawdę!

Tak jest, jhak piszesz --- ale prawda jest też taka, że nazywa się Naęczowska... tak ją nazwali dawno temu, tak widnieje w literaturze, w nazewnictwie oficjalnym i na kartach ex właściciela PKP... i tak zostało z uwagi na to, że w Nałęczowie znajduje się stacja styczna z koleją normalnotorową...

Tak jest, jhak piszesz --- ale prawda jest też taka, że nazywa się Naęczowska... tak ją nazwali dawno temu, tak widnieje w literaturze, w nazewnictwie oficjalnym i na kartach ex właściciela PKP... i tak zostało z uwagi na to, że w Nałęczowie znajduje się stacja styczna z koleją normalnotorową... rozwiń
Avatar
koko / 1 marca 2010 r. o 06:52
0
ja napisał:
warto by było dociągnąć do Lublina - tak jak zresztą już kiedyś to było

I najlepiej do twojego domu... Nie pisz głupot... zejdź na ziemię.
Avatar
Gość / 25 lutego 2010 r. o 11:16
0
pikuś napisał:
Coś Ci się strona rozjechała Tutaj jest elegancko: [url="http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8"]http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8[/url]

Jeśli to tylko chwyt reklamowy to może czas najwyższy aby samorządowców rozliczać w inny sposób...

Polska "c", z zapomnianymi obiektami, żałosną infrastrukturą drogową i kolejową, szarymi ludźmi.... Idą wybory więc się czarują.... ale póki co w ostatnim roku na torowiskach była trawa po pachy, albo śnieg po kolana. Czasem tylko zastanawiam się, dlaczego na drogach, przed przejazdami kolejowymi, stoją znaki "STOP"? Czyżby je trzymali dla drezyn, albo zbierają kasę z mandatów na przyszłą inwestycję?
i ludźmi.... Idą wybory więc się czarują.... ale póki co w ostatnim roku na torowiskach była trawa po pachy, albo śnieg po kolana. Czasem tylko zastanawiam się, dlaczego na drogach, przed przejazdami kolejowymi, stoją znaki "STOP"? Czyżby je trzymali dla drezyn, albo zbierają kasę z mandatów na przyszłą inwestycję? rozwiń
Avatar
pikuś / 24 lutego 2010 r. o 20:53
0
Coś Ci się strona rozjechała Tutaj jest elegancko: [url="http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8"]http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8[/url]

Jeśli to tylko chwyt reklamowy to może czas najwyższy aby samorządowców rozliczać w inny sposób...
Avatar
Gość / 24 lutego 2010 r. o 20:49
0
Gość napisał:
A z innej beczki. Nie wierzę zbytnio w sens projektu rowerów na kolejce. Bo na zdrowy rozum. Kto jechałby na kolejkę kawał drogi po to tylko żeby się rowerem przejechać i znowu wrócić do domu. A ten kto będzie gościł na dłużej przywiezie sobie swój rower. Osobiście byłbym za tworzeniem sensownej bazy noclegowej w okolicach kolejowych i dopiero do tego dobudowywać atrakcje.

Tak ale osoba, która przyjedzie w nasze okolice i nie weźmie roweru to co ? pożyczy od farmera ?
A co do rowerów i kolejki to nie chodzi o rowery na kolejce. Tutaj chodzi o szlak "nitką kolejki wąskotorowej" --> [url="http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowerowy_quotnitk_kolejki_wskotorowejquot.html"]http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowe...orowejquot.html[/url]

Tak ale osoba, która przyjedzie w nasze okolice i nie weźmie roweru to co ? pożyczy od farmera ?
A co do rowerów i kolejki to nie chodzi o rowery na kolejce. Tutaj chodzi o szlak "nitką kolejki wąskotorowej" --> [url="http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowerowy_quotnitk_kolejki_wskotorowejquot.html"]http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowe...orowejquot.html[/url] rozwiń
Avatar
~gość~ / 24 lutego 2010 r. o 18:56
0
czytelniczka napisał:
Nikt nie ma prawa nazywać tej kolejki "nałęczowską kolejką wąskotorową". Apeluje do decyzyjnych, by nie pisali bzdur. Ta kolej była zbudowana w celu dowozu towarów do cukrowni w Opolu Lubelskim, wówczas torów do Nałęczowa w ogóle nie było. Jest manipulacją nazywanie tej kolei "nałęczowską". Z wymienionych powodów powinno się nazywać ją "opolską" , tym bardziej zważywszy na jej założycieli, członków rodu zamieszkującego bezpośrednie okolice Opola Lubelskiego. Pamiętajmy również, że tory tej kolejki wychodziły niegdyś z Opola Lubelskiego w trzech kierunkach: na północ, na południowy wschód i na zachód. Nawet Poniatowa miała więcej torów niż Nałęczów, więc nie rozumiem skąd tak uparcie nazywa się kolej "nałęczowską". Powstanie i losy tej kolejki mają bardzo niewiele wspólnego z Nałęczowem.
Piszcie prawdę!
Czytelniczko dowóz towarów do Opola Lub.odbywał sie ze stacji Nałęczów gdzie odbywał się przeładunek z torów szerokich na wąskie.Pisanie,ze w Nałęczowie nie było torów jest nieprawdziwe.Żyję już trochę na tym świecie i odkąd pamiętam masa ludzi w latach 50,60 dojeżdżała do pracy w Lublinie przesiadając się na pociągi normalnotorowea Opole Lub.w tamtych czasach to była cicha mieścina.
Czytelniczko dowóz towarów do Opola Lub.odbywał sie ze stacji Nałęczów gdzie odbywał się przeładunek z torów szerokich na wąskie.Pisanie,ze w Nałęczowie nie było torów jest nieprawdziwe.Żyję już trochę na tym świecie i odkąd pamiętam masa ludzi w latach 50,60 dojeżdżała do pracy w Lublinie przesiadając się na pociągi normalnotorowea Opole Lub.w tamtych czasach to była cicha mieścina. rozwiń
Avatar
ja / 24 lutego 2010 r. o 16:38
0
[size=4]"powiązać z Kazimierzem Dolnym - quady"
[color="#FF0000"]Quady [/color]- doskonały pomysł! Jeszcze gówniarze i podobno dorosłe, ale półmózgi, na quadach nie zniszczyły całego parku krajobrazowego? No t o w takim razie rzeczywiście, jeszcze więcej quadów potrzeba wpuścić w teren![/size]
Avatar
Nooo.. / 19 kwietnia 2010 r. o 09:02
0
Nazwa "Poczekajka" przy al kraśnickiej to nazwa stacji kolejki wąskotorowej.Jak ktoś ma dobrego nosa to jeszcze znajdzie ukształtowanie i zbitą ziemię (za kościołem)jako pozostałość po wąskotorówce biegnącej od strony Nałęczowa do Lubelskiej Cukrowni.
Avatar
diablo / 5 marca 2010 r. o 19:15
0
nono no ładny temacik karczmiska i kolejka ojojojojoj to juz tylko wspomnienia zacznijmy od tego ze w karczmiskach na stacji kolejowej chyba nie jeden zaliczył tam panienke czyli teren ojety ku...wami znaczy sie krowami.Swojego czasu słyszałem że tam nie jedna panienka czekała na okazję.Po za tym nie wiadomo mi ale chyba jak młodziez wraca np. z ziliionu to tam zajedzie na piwko i może też ciuchcią pojeździć......teren nie powiem dobry dla dobrej okazji.
Avatar
Goguś / 5 marca 2010 r. o 08:22
0
statek napisał:
Akurat nie masz racji, kolejka pod tą nazwą funkcjonuje od 1917 roku, zdecydowana większość kolejek w Polsce nazywana była od nazwy stacji stycznej z koleją normalnotorową (w tym przypadku Nałęczów). Tak więc nie pisz bzdur...

Pierwsza wąskotorówka powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich, jako towarowa kolej do przewozu buraków cukrowych wprost z pól folwarku Polanówka do nowo budowanej cukrowni w Zagłobie. Nie było jeszcze lokomotyw, a po drewnianych torach kursowały specjalne konne zaprzęgi. W miarę rozwoju należących do Kleniewskich cukrowni w Zagłobie i Opolu, wąskie tory przedłużono aż do wiślanego brzegu - w Kępie Choteckiej oraz w Piotrawinie, gdzie z barek przeładowywano na wagony węgiel i kamień wapienny. Na kilka lat przed wojną zakupiono pierwsze parowozy.

W 1915 roku wycofujące się wojska rosyjskie zniszczyły zarówno cukrownie, jak i kolej - z torami i taborem. Okupacyjne wojska austriackie zajęły się odbudową, przedłużając wąskotorową linię do normalnotorowej kolei warszawskiej w Drzewcach koło Nałęczowa. Od tej, tzw. stycznej stacji pochodzi używana także obecnie nazwa Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

Najlepszy okres wąskotorówka przeżywała w latach PRL, kiedy spełniała rolę regularnego przewoźnika ludzi i towarów do rozwijających się zakładów w Opolu, Poniatowej, Zagłobie. Zatrudniała wówczas nawet do 300 ludzi. Wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi po 1989 roku, kiedy rozwinął się transport drogowy, a nierentowne zakłady zaczęły upadać, wąskotorówka przestała pełnić funkcje gospodarcze, stając się turystyczną atrakcją regionu.

Pierwsza wąskotorówka powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich, jako towarowa kolej do przewozu buraków cukrowych wprost z pól folwarku Polanówka do nowo budowanej cukrowni w Zagłobie. Nie było jeszcze lokomotyw, a po drewnianych torach kursowały specjalne konne zaprzęgi. W miarę rozwoju należących do Kleniewskich cukrowni w Zagłobie i Opolu, wąskie tory przedłużono aż do wiślanego brzegu - w Kępie Choteckiej oraz w Piotrawinie, gdzie z barek przeładowywano na wagony węgiel i kamień wapienny. Na kilka lat przed... rozwiń
Avatar
alo / 1 marca 2010 r. o 06:55
0
czytelniczka napisał:
(...) Pamiętajmy również, że tory tej kolejki wychodziły niegdyś z Opola Lubelskiego w trzech kierunkach: na północ, na południowy wschód i na zachód. Nawet Poniatowa miała więcej torów niż Nałęczów, więc nie rozumiem skąd tak uparcie nazywa się kolej "nałęczowską". Powstanie i losy tej kolejki mają bardzo niewiele wspólnego z Nałęczowem.
Piszcie prawdę!

Tak jest, jhak piszesz --- ale prawda jest też taka, że nazywa się Naęczowska... tak ją nazwali dawno temu, tak widnieje w literaturze, w nazewnictwie oficjalnym i na kartach ex właściciela PKP... i tak zostało z uwagi na to, że w Nałęczowie znajduje się stacja styczna z koleją normalnotorową...

Tak jest, jhak piszesz --- ale prawda jest też taka, że nazywa się Naęczowska... tak ją nazwali dawno temu, tak widnieje w literaturze, w nazewnictwie oficjalnym i na kartach ex właściciela PKP... i tak zostało z uwagi na to, że w Nałęczowie znajduje się stacja styczna z koleją normalnotorową... rozwiń
Avatar
koko / 1 marca 2010 r. o 06:52
0
ja napisał:
warto by było dociągnąć do Lublina - tak jak zresztą już kiedyś to było

I najlepiej do twojego domu... Nie pisz głupot... zejdź na ziemię.
Avatar
Gość / 25 lutego 2010 r. o 11:16
0
pikuś napisał:
Coś Ci się strona rozjechała Tutaj jest elegancko: [url="http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8"]http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8[/url]

Jeśli to tylko chwyt reklamowy to może czas najwyższy aby samorządowców rozliczać w inny sposób...

Polska "c", z zapomnianymi obiektami, żałosną infrastrukturą drogową i kolejową, szarymi ludźmi.... Idą wybory więc się czarują.... ale póki co w ostatnim roku na torowiskach była trawa po pachy, albo śnieg po kolana. Czasem tylko zastanawiam się, dlaczego na drogach, przed przejazdami kolejowymi, stoją znaki "STOP"? Czyżby je trzymali dla drezyn, albo zbierają kasę z mandatów na przyszłą inwestycję?
i ludźmi.... Idą wybory więc się czarują.... ale póki co w ostatnim roku na torowiskach była trawa po pachy, albo śnieg po kolana. Czasem tylko zastanawiam się, dlaczego na drogach, przed przejazdami kolejowymi, stoją znaki "STOP"? Czyżby je trzymali dla drezyn, albo zbierają kasę z mandatów na przyszłą inwestycję? rozwiń
Avatar
pikuś / 24 lutego 2010 r. o 20:53
0
Coś Ci się strona rozjechała Tutaj jest elegancko: [url="http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8"]http://e-poniatowa.pl/articles.php?article_id=8[/url]

Jeśli to tylko chwyt reklamowy to może czas najwyższy aby samorządowców rozliczać w inny sposób...
Avatar
Gość / 24 lutego 2010 r. o 20:49
0
Gość napisał:
A z innej beczki. Nie wierzę zbytnio w sens projektu rowerów na kolejce. Bo na zdrowy rozum. Kto jechałby na kolejkę kawał drogi po to tylko żeby się rowerem przejechać i znowu wrócić do domu. A ten kto będzie gościł na dłużej przywiezie sobie swój rower. Osobiście byłbym za tworzeniem sensownej bazy noclegowej w okolicach kolejowych i dopiero do tego dobudowywać atrakcje.

Tak ale osoba, która przyjedzie w nasze okolice i nie weźmie roweru to co ? pożyczy od farmera ?
A co do rowerów i kolejki to nie chodzi o rowery na kolejce. Tutaj chodzi o szlak "nitką kolejki wąskotorowej" --> [url="http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowerowy_quotnitk_kolejki_wskotorowejquot.html"]http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowe...orowejquot.html[/url]

Tak ale osoba, która przyjedzie w nasze okolice i nie weźmie roweru to co ? pożyczy od farmera ?
A co do rowerów i kolejki to nie chodzi o rowery na kolejce. Tutaj chodzi o szlak "nitką kolejki wąskotorowej" --> [url="http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowerowy_quotnitk_kolejki_wskotorowejquot.html"]http://e-poniatowa.pl/artykul-8-szlak_rowe...orowejquot.html[/url] rozwiń
Avatar
~gość~ / 24 lutego 2010 r. o 18:56
0
czytelniczka napisał:
Nikt nie ma prawa nazywać tej kolejki "nałęczowską kolejką wąskotorową". Apeluje do decyzyjnych, by nie pisali bzdur. Ta kolej była zbudowana w celu dowozu towarów do cukrowni w Opolu Lubelskim, wówczas torów do Nałęczowa w ogóle nie było. Jest manipulacją nazywanie tej kolei "nałęczowską". Z wymienionych powodów powinno się nazywać ją "opolską" , tym bardziej zważywszy na jej założycieli, członków rodu zamieszkującego bezpośrednie okolice Opola Lubelskiego. Pamiętajmy również, że tory tej kolejki wychodziły niegdyś z Opola Lubelskiego w trzech kierunkach: na północ, na południowy wschód i na zachód. Nawet Poniatowa miała więcej torów niż Nałęczów, więc nie rozumiem skąd tak uparcie nazywa się kolej "nałęczowską". Powstanie i losy tej kolejki mają bardzo niewiele wspólnego z Nałęczowem.
Piszcie prawdę!
Czytelniczko dowóz towarów do Opola Lub.odbywał sie ze stacji Nałęczów gdzie odbywał się przeładunek z torów szerokich na wąskie.Pisanie,ze w Nałęczowie nie było torów jest nieprawdziwe.Żyję już trochę na tym świecie i odkąd pamiętam masa ludzi w latach 50,60 dojeżdżała do pracy w Lublinie przesiadając się na pociągi normalnotorowea Opole Lub.w tamtych czasach to była cicha mieścina.
Czytelniczko dowóz towarów do Opola Lub.odbywał sie ze stacji Nałęczów gdzie odbywał się przeładunek z torów szerokich na wąskie.Pisanie,ze w Nałęczowie nie było torów jest nieprawdziwe.Żyję już trochę na tym świecie i odkąd pamiętam masa ludzi w latach 50,60 dojeżdżała do pracy w Lublinie przesiadając się na pociągi normalnotorowea Opole Lub.w tamtych czasach to była cicha mieścina. rozwiń
Avatar
ja / 24 lutego 2010 r. o 16:38
0
[size=4]"powiązać z Kazimierzem Dolnym - quady"
[color="#FF0000"]Quady [/color]- doskonały pomysł! Jeszcze gówniarze i podobno dorosłe, ale półmózgi, na quadach nie zniszczyły całego parku krajobrazowego? No t o w takim razie rzeczywiście, jeszcze więcej quadów potrzeba wpuścić w teren![/size]
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Nie chodzi o Jakuba Koseckiego. Na razie do drużyny Marka Saganowskiego dołączył młodzieżowiec Jakub Świeciński, który uczestniczył już w treningach Motoru. 20-latek ostatnio zakładał koszulkę trzecioligowej Elany Toruń.

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2
21 stycznia 2022, 19:00

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2

"Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu" to tytuł wystawy Aleksandry Liput, którą będzie można oglądać w Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) od 21 stycznia. Wernisaż zaplanowano na godz. 19.

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury
galeria

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury

W drugiej połowie roku uruchomiony ma być nowy dom kultury przy Herberta w pomieszczeniach po zlikwidowanej aptece. Od wczoraj wiadomo, że nie powinno być problemu z wyborem firmy do przebudowy wnętrz. Prace potrwają dłużej niż zakładano.

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?
wideo
film

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?

Lekarze i naukowcy apelują, by szczepić dzieci. A co w sytuacji, gdy dziecko chce się zaszczepić, a rodzice mu nie pozwalają? Albo jeden rodzic się zgadza, a drugi nie? Takich spraw jest w Polsce coraz więcej. I prawdopodobnie coraz częściej będą musiały rozstrzygać je sądy.

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Dlaczego locha z piątką młodych złapana w pułapkę na Sławinie w Lublinie musiała cierpieć przed uśpieniem? – Dręczył mnie widok, którego byliśmy świadkami. Nie miało to nic wspólnego z humanitaryzmem – mówi świadek. Sprawą zajmuje się policja.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent muzyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!