Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 września 2020 r.
18:03

Ksiądz z Puław skazany przez sąd za zbyt dużą liczbę osób na mszy. Ktoś na niego doniósł

364 18 A A
Proboszcz parafii Św. Rodziny w Puławach został skazany za dopuszczenie do udziału w mszy zbyt wysokiej liczby wiernych
Proboszcz parafii Św. Rodziny w Puławach został skazany za dopuszczenie do udziału w mszy zbyt wysokiej liczby wiernych (fot. Radosław Szczęch/archiwum)

Osoba, która doniosła na proboszcza parafii Św. Rodziny w Puławach, dopięła swego. Ksiądz został ukarany za dopuszczenie do zbyt wysokiej liczby wiernych, jaka uczestniczyła w dwóch mszach odprawionych w czasie obowiązywania sanitarnych restrykcji. Wyrok na duchownego wydał Sąd Rejonowy w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kłopoty ks. Ryszarda W. (ksiądz poprosił o nieujawnianie jego pełnych danych osobowych) zaczęły się w wiosną tego roku, kiedy w kraju zaczęła rozwijać się epidemia koronawirusa. To poskutkowało zaostrzeniem przepisów dotyczących zgromadzeń, także tych religijnych. Najpierw liczbę wiernych ograniczono do 50 osób, następnie do zaledwie 5, po Wielkanocy wprowadzono zasadę jednej osoby na 15 metrów kwadratowych w świątyni.

W kościele pw. Świętej Rodziny na puławskim osiedlu Niwa, podobnie jak w innych parafiach, ze ścisłym przestrzeganiem restrykcji bywało różnie. Podczas niektórych nabożeństw, liczba wiernych przekraczała normy. Komuś ta sytuacja nie spodobała się tak bardzo, że postanowił policzyć uczestników nabożeństwa i donieść na proboszcza do organów ścigania.

Jak przyznała podkom. Ewa Rejn-Kozak, rzecznik KPP w Puławach, zawiadomienia o łamaniu przepisów dotyczących zgromadzeń przez księdza zaczęły spływać na numer alarmowy w kwietniu i maju. Po pierwszym telefonie skończyło się na pouczeniu. Po kolejnych, wszczęto już postępowanie dotyczące wykroczenia. O wezwaniu na komendę w charakterze podejrzanego ksiądz w czerwcu sam poinformował wiernych podczas ogłoszeń parafialnych. Poprosił wtedy o modlitwę w swojej intencji.

Sprawa naruszenia nowych przepisów trafiła ostatecznie na wokandę Sądu Rejonowego w Puławach, a ten pod koniec sierpnia wydał wyrok skazujący. Za dwukrotne (8 kwietnia i 13 maja) dopuszczenie do przebywania w kościele większej ilości osób, niż wynikało z przepisów, na podstawie art. 54 kodeksu wykroczeń, sąd wymierzył księdzu grzywnę w wysokości 500 zł. Duchowny musi również pokryć koszty procesowe w wysokości 120 zł.

– W Polsce zdarza się, że wyroki sądowe nie są respektowane. Ja nie zamierzam uchylać się od kary. Pokazuję swoim przykładem, że decyzję sądu należy respektować, nawet jeżeli się z nim nie zgadzamy. Ja komentować tego wyroku nie będę – podkreśla proboszcz.

Duchowny poinformował parafian, że zamierza wykonać wyrok. Jak ustaliliśmy, w ustawowym terminie faktycznie nie wniesiono sprzeciwu.

Parafianie bronią proboszcza

Parafianie nie potępiają swojego proboszcza. Część z nich zaproponowała nawet zbiórkę, by pomóc duchownemu w zapłaceniu zasądzonej grzywny. Księdza wspiera także wiceprezes stowarzyszenia "Rodzina" oraz radna powiatu puławskiego Renata Szczypa.

– Jest mi zwyczajnie przykro, że do tego doszło. Uważam, że księdzu trudno było dopilnować, by liczba wiernych na każdej mszy była przepisowa. Czy prowadząc nabożeństwo, widząc zbyt wysoką ilość osób w kościele, powinien je przerwać, odejść od ołtarza, wypraszać wiernych ze świątyni? Myślę, że wierni sami w takiej sytuacji powinni wykazywać się większą odpowiedzialnością – ocenia.

Wiceprezes "Rodziny" nie ma pretensji do wymiaru sprawiedliwości uznając zasadę, że prawo jest równe dla wszystkich. Jej wątpliwości budzą jedynie motywacje stojące za nieznanym donosicielem, które niekoniecznie muszą świadczyć o chęci przeciwdziałania potencjalnym zakażeniom wśród parafian. – Nie można wykluczyć, że komuś zależało w tym przypadku na zaszkodzeniu naszemu proboszczowi – przypuszcza Renata Szczypa.

W podobnym tonie o sprawie mówi ks. Piotr Trela, dziekan dekanatu puławskiego, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. – Utrzymanie przepisowej ilości wiernych jest bardzo trudne. Sam nie umiałbym wyprosić z kościoła babci, która przyszła o kulach, czy osoby, która przyjechała na wózku. To byłoby nieludzkie. Dlatego sam wolałbym zapłacić grzywnę, niż wypraszać osoby, które chcą się pomodlić – podkreśla duchowny.

Co ciekawe, msze odprawiane w kościele pw. MBR są transmitowane w lokalnej telewizji kablowej. Obraz wskazywał czasem na przekroczenia obowiązujących limitów. Mimo to nikt na księdza nie doniósł. – Dlatego wygląda to tak, jakby ktoś na proboszcza parafii Św. Rodziny się po prostu uwziął. Trudno mi to oceniać. U nas na szczęście nie znalazł się nikt, kto byłby aż tak złośliwy – ocenia ksiądz dziekan.

– Zapadł wyrok, który zostanie wykonany. Księży obowiązują takie same przepisy, jak wszystkich innych. My tę sprawę uważamy za zakończoną – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej. Jak przyznaje, sam nie przypomina sobie podobnego przypadku (skazania księdza za łamanie przepisów covidowych) na Lubelszczyźnie.

Przypominamy, że według aktualnych przepisów, limity wiernych w kościołach (nie licząc stref czerwonych) nie obowiązują. Konieczne jest jedynie zakrywanie ust i nosa, a w przypadku nabożeństw odbywających się na zewnątrz - utrzymywanie 1,5 metrowego odstępu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 29 września 2020 r. o 19:07
+30
Czyli najbardziej szczęśliwy jest ten co doniósł. Ciekawe, czy przyszedł tylko po to, aby policzyć wiernych i potem mieć satysfakcję, z dobrze wypełnionego obowiązku obywatelskiego?
A gdyby nawet, to co? Ja bym chyba wolal, by w Polsce było podobnie, jak np. w Austrii - ktoś widzi nieprawidłowości (np. na drodze) - zglasza na policję. Może nie byłoby u nas tylu kierowców jeżdżących na podwójnym gazie, bez uprawnień itp. Prawa trzeba przestrzegać, a za jego nieprzestrzeganie jest kara. Czego nie rozumiesz? Dlaczego Kościół ma stać jeszcze bardziej ponad prawem? Społeczne przyzwolenie na czynienie zla jest w Polsce ogromne.
A gdyby nawet, to co? Ja bym chyba wolal, by w Polsce było podobnie, jak np. w Austrii - ktoś widzi nieprawidłowości (np. na drodze) - zglasza na policję. Może nie byłoby u nas tylu kierowców jeżdżących na podwójnym gazie, bez uprawnień itp. Prawa trzeba przestrzegać, a za jego nieprzestrzeganie jest kara. Czego nie rozumiesz? Dlaczego Kościół ma stać jeszcze bardziej ponad prawem? Społeczne przyzwolenie na czynienie zla jest w Polsce ogromne. rozwiń
Avatar
OOO / 29 września 2020 r. o 20:53
+26
Dyrektor szkoły, pracodawca itp. odpowiada za organizację w swojej placówce, dlaczego proboszcz ma podlegać innemu prawu? Jest wiele sposobów aby ograniczyć ilość osób, np. można co drugie miejsce ponaklejać kartki na ławki z zakazem. Każdy w tych czasach by to zrozumiał i może jednak czuł się bezpieczniej podczas nabożeństwa w pełnych kościołach. Trzeba wyciągać wnioski i być konstruktywnym.
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 września 2020 r. o 18:33
+23
Prawo jest po to aby jego przestrzegać. Argument że ksiądz, że milicjant że polityk guzik mnie obchodzi. Brawo.
Avatar
Mieszkaniec081984 / 30 września 2020 r. o 10:23
+16
Nie bardzo rozumiem zamieszanie przecież ksiądz jest obywatelem RP i musi przestrzegać prawa jakie obowiązuje w RP. W kodeksie karnym nie ma rozgraniczenia na osoby świeckie i duchowne więc o co cały hałas. Czy księdzu wolno jeździć 200 km/h w zabudowanym tylko dlatego że jest księdzem? Złamał prawo więc odpowiada jak każdy obywatel. I tak powinno być w końcu mamy państwo prawa i sprawiedliwości gdzie każdy obywatel jest równy drugiemu tego chcieliście przecież więc macie.
Avatar
TomaszBunc / 30 września 2020 r. o 06:59
+10
"54 Kodeksu wykroczeń. Art. 54 k.w. Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Przepis ten sankcjonuje nasze niewłaściwe zachowania w miejscach publicznych" W której to ustawie jest podana ilość wiernych w kościele ? W Polsce (według przepisów) - nie ma stanu wyjątkowego. Stawiam, że to ściema albo "nie rozganięty" sędzia.
Avatar
___K___ / 29 września 2020 r. o 21:06
+10
W dawnej Rosji sowieckiej za doniesienie na swojego ojca zostawało się bohaterem Związku Radzieckiego, a dziś my też mamy też swoje polskie gnidy dworskie, które donoszą na swojego proboszcza. Czyim bohaterem jest ów donosiciel?
Myślę, że to nie syn proboszcza na niego doniósł...
Avatar
___K___ / 30 września 2020 r. o 14:29
+4
Mieszkaniec081984 - Problem w tym, że ksiądz nie złamał prawa. Co najwyżej nie zastosował się do zarządzeń. Został oskarżony z artykułu, który odnosi się do ustawy. Według obowiązujących obecnie przepisów - nie ma stanu wyjątkowego, co za tym idzie, według prawa nie ma ograniczeń ludności w kościele. Proszę nie pisać, komentarzy typu "naraża innych", "powinien być odpowiedzialny" itd. , wypowiadam się tylko czy ksiądz złamał prawo.
Powiedz to wszystkim ukaranym kwotami nawet 10.000 zł za brak maseczki - to też nie ma podstawy prawnej. A jednak reżimowe PiSowskie państwo kary nakłada.
Powiedz to wszystkim ukaranym kwotami nawet 10.000 zł za brak maseczki - to też nie ma podstawy prawnej. A jednak reżimowe PiSowskie państwo kary nakłada. rozwiń
Avatar
___K___ / 30 września 2020 r. o 14:28
+2
TW BOLEK ma wielu  następców :)
Raczej prezes, przez niektórych zwany, nie wiedzieć czemu, TW Balbina - na cmentarz wjeżdżał, gdy innym wolno nie było.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:51
+2
TW BOLEK ma wielu następców :)
Avatar
TomaszBunc / 30 września 2020 r. o 11:36
+2
Mieszkaniec081984 - Problem w tym, że ksiądz nie złamał prawa. Co najwyżej nie zastosował się do zarządzeń. Został oskarżony z artykułu, który odnosi się do ustawy. Według obowiązujących obecnie przepisów - nie ma stanu wyjątkowego, co za tym idzie, według prawa nie ma ograniczeń ludności w kościele. Proszę nie pisać, komentarzy typu "naraża innych", "powinien być odpowiedzialny" itd. , wypowiadam się tylko czy ksiądz złamał prawo.
Avatar
Fancy / 8 października 2020 r. o 11:09
-2
co to znaczy ktoś doniósł na księdza? a co ksiądz jest ponad PRAWEM, jest powiedziane, że na mszy ma uczestniczyć tyle i tyle osób i tak ma być, a nie Prawo sobie, a ksiądz sobie, ukarać tak jak każdą inną osobę
Avatar
___K___ / 30 września 2020 r. o 14:29
+4
Mieszkaniec081984 - Problem w tym, że ksiądz nie złamał prawa. Co najwyżej nie zastosował się do zarządzeń. Został oskarżony z artykułu, który odnosi się do ustawy. Według obowiązujących obecnie przepisów - nie ma stanu wyjątkowego, co za tym idzie, według prawa nie ma ograniczeń ludności w kościele. Proszę nie pisać, komentarzy typu "naraża innych", "powinien być odpowiedzialny" itd. , wypowiadam się tylko czy ksiądz złamał prawo.
Powiedz to wszystkim ukaranym kwotami nawet 10.000 zł za brak maseczki - to też nie ma podstawy prawnej. A jednak reżimowe PiSowskie państwo kary nakłada.
Powiedz to wszystkim ukaranym kwotami nawet 10.000 zł za brak maseczki - to też nie ma podstawy prawnej. A jednak reżimowe PiSowskie państwo kary nakłada. rozwiń
Avatar
___K___ / 30 września 2020 r. o 14:28
+2
TW BOLEK ma wielu  następców :)
Raczej prezes, przez niektórych zwany, nie wiedzieć czemu, TW Balbina - na cmentarz wjeżdżał, gdy innym wolno nie było.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:51
+2
TW BOLEK ma wielu następców :)
Avatar
TomaszBunc / 30 września 2020 r. o 11:36
+2
Mieszkaniec081984 - Problem w tym, że ksiądz nie złamał prawa. Co najwyżej nie zastosował się do zarządzeń. Został oskarżony z artykułu, który odnosi się do ustawy. Według obowiązujących obecnie przepisów - nie ma stanu wyjątkowego, co za tym idzie, według prawa nie ma ograniczeń ludności w kościele. Proszę nie pisać, komentarzy typu "naraża innych", "powinien być odpowiedzialny" itd. , wypowiadam się tylko czy ksiądz złamał prawo.
Avatar
Mieszkaniec081984 / 30 września 2020 r. o 10:23
+16
Nie bardzo rozumiem zamieszanie przecież ksiądz jest obywatelem RP i musi przestrzegać prawa jakie obowiązuje w RP. W kodeksie karnym nie ma rozgraniczenia na osoby świeckie i duchowne więc o co cały hałas. Czy księdzu wolno jeździć 200 km/h w zabudowanym tylko dlatego że jest księdzem? Złamał prawo więc odpowiada jak każdy obywatel. I tak powinno być w końcu mamy państwo prawa i sprawiedliwości gdzie każdy obywatel jest równy drugiemu tego chcieliście przecież więc macie.
Avatar
TomaszBunc / 30 września 2020 r. o 06:59
+10
"54 Kodeksu wykroczeń. Art. 54 k.w. Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Przepis ten sankcjonuje nasze niewłaściwe zachowania w miejscach publicznych" W której to ustawie jest podana ilość wiernych w kościele ? W Polsce (według przepisów) - nie ma stanu wyjątkowego. Stawiam, że to ściema albo "nie rozganięty" sędzia.
Avatar
poker / 29 września 2020 r. o 21:47
-3
Myślisz? Pochlebiasz sobie:) Efektów nie widać....
Avatar
___K___ / 29 września 2020 r. o 21:06
+10
W dawnej Rosji sowieckiej za doniesienie na swojego ojca zostawało się bohaterem Związku Radzieckiego, a dziś my też mamy też swoje polskie gnidy dworskie, które donoszą na swojego proboszcza. Czyim bohaterem jest ów donosiciel?
Myślę, że to nie syn proboszcza na niego doniósł...
Avatar
sitjuit / 29 września 2020 r. o 20:54
-6
W dawnej Rosji sowieckiej za doniesienie na swojego ojca zostawało się bohaterem Związku Radzieckiego, a dziś my też mamy też swoje polskie gnidy dworskie, które donoszą na swojego proboszcza. Czyim bohaterem jest ów donosiciel?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

E-sportowcy zmierzą się w niedzielę w Otwartym Pucharze Lublina - FIFA 21

E-sportowcy zmierzą się w niedzielę w Otwartym Pucharze Lublina - FIFA 21

24 osoby zgłosiły się do niedzielnego Otwartego Pucharu Lublina – FIFA 21, który będzie gościł w sali konferencyjnej hali Globus. Do rywalizacji będzie można jeszcze dołączyć w dniu zmagań

Nowe ogniska COVID-19 w Lubelskiem, m.in. w szpitalach. Czy pracuje SOR przy ul. Jaczewskiego?

Nowe ogniska COVID-19 w Lubelskiem, m.in. w szpitalach. Czy pracuje SOR przy ul. Jaczewskiego?

O 14 nowych ogniskach COVID-19 w województwie lubelskim informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Większość dotyczy szpitali, w tym SPSK4 w Lublinie, gdzie ognisko jest też na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. SOR przy ul. Jaczewskiego jednak pracuje.

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Imprezy organizowane w prywatnych domach nie są objęte zakazem zgromadzeń liczniejszych niż pięcioosobowe, a zakaz przemieszczania się młodzieży do 16. roku życia w godzinach 8-16 obowiązuje wyłącznie w dni robocze. Co jeszcze znalazło się w rządowym rozporządzeniu?

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]
galeria

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]

W piątek w Lublinie odbyła się gala boksu olimpijskiego Suzuki Boxing Night III. W ramach meczu międzypaństwowego Polska łatwo wygrała z Chorwacją aż 16:2. Z kolei w pojedynku wieczoru Oskar Safarian pokonał Adama Kulika.

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Dwóch księży ze wspólnoty zakonnej sercanów na lubelskim Czechowie ma infekcję Covid-19. Informację przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie.

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje siedem zakażonych osób. Wśród nich 48-latek

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje siedem zakażonych osób. Wśród nich 48-latek

O śmierci siedmiu mieszkańców województwa lubelskiego z infekcją COVID-19 poinformowała właśnie Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Kolejnych 715 osób zakażonych koronawirusem w Lubelskiem

Kolejnych 715 osób zakażonych koronawirusem w Lubelskiem

Jest aż 715 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie lubelskiem. Sposób tej grupy 132 osoby to mieszkańcy Lublina, 71 mieszka na terenie powiatu łukowskiego a 68 w powiecie lubelskim.

Nie żyje 179 osób z infekcją COVID-19. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Nie żyje 179 osób z infekcją COVID-19. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Ponad 13,6 tysiąca osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o sytuacji epidemicznej w Polsce.

Pszczółka Polski Cukier czeka na pierwszą wygraną. W niedzielę zagra z Politechniką Gdańską

Pszczółka Polski Cukier czeka na pierwszą wygraną. W niedzielę zagra z Politechniką Gdańską

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dopiero co wróciły z Polkowic, a już muszą przygotowywać się do meczu z kolejnym rywalem. W niedzielę (godz. 18) w lubelskiej hali MOSiR podejmą DGT AZS Politechnikę Gdańską

Muzeum H. Sienkiewicza: Zaginęły obiekty muzealne. Ale prokuratura nie potwierdza braków

Muzeum H. Sienkiewicza: Zaginęły obiekty muzealne. Ale prokuratura nie potwierdza braków

W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (powiat łukowski) miało brakować blisko 100 obiektów ekspozycyjnych. Tak wynikało z zawiadomienia do prokuratury, które na początku tego roku złożyła Beata Skwarek, nowa dyrektor placówki. Ale śledczy łatwo te przedmioty w muzeum odnaleźli.

MOSiR otwiera lodowisko Icemania. Będzie czynne tylko dla nielicznych

MOSiR otwiera lodowisko Icemania. Będzie czynne tylko dla nielicznych

Jutro otwarte zostanie miejskie lodowisko Icemania działające w hali obok Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Nie będzie tu jednak można wejść „z ulicy”.

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa. Informację przekazał właśnie za pośrednictwem Twittera rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Sanatoria pracują tylko do końca turnusów. W Krasnobrodzie powstanie szpital tymczasowy?

Sanatoria pracują tylko do końca turnusów. W Krasnobrodzie powstanie szpital tymczasowy?

Najnowsze ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Jednym z nich jest to w Krasnobrodzie.

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Nie można się gromadzić, żeby protestować? Nie ma sprawy. Kobiety w Zamościu organizują protest samochodowy. Na autach nakleją hasła: #wyroknakobiety, #powiedzkomuś, #prawakobiet, #womenrights #poland #humanrights

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

W tym roku nie będzie sylwestrowej imprezy tanecznej pod gołym niebem, jaką co roku urządzano na zlecenie władz Lublina. Powodem jest trwająca epidemia. Taką decyzję oficjalnie potwierdził nam Ratusz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.