Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 maja 2021 r.
15:43

Lubelscy wójtowie i burmistrzowie boją się "Polskiego Ładu"

5 12 A A
(fot. Piotr Michalski)

Po sobotniej konferencji Zjednoczonej Prawicy samorządowcy mają zatroskane miny. Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział znaczące, niemal dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku. To cios w finanse gmin, dla których PIT jest jednym z podstawowych źródeł dochodu. Co z rekompensatami?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samorządowcy z niepokojem obserwowali prezentację założeń programowych Zjednoczonej Prawicy. Ich obawy budzą zapowiadane zmiany podatkowe, które mogą przełożyć się na znacznie niższe wpływy z PIT-u. Od lat niemal 40 procent podatku od osób fizycznych rozliczających się w danej gminie, trafia na jej konto.

Tymczasem zapowiadany "Polski Ład" już 2022 roku zakłada zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł brutto, podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz drugiego progu do 120 tys. zł.

Jednym słowem, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywateli, a mniej trafi zarówno do budżetu centralnego, jak i budżetów gmin.

Jest to jednak tylko część prawdy, bo państwo zasypie tę stratę w inny sposób - poprzez ściągnięcie większych środków ze składek zdrowotnych. Samorządy takiej możliwości nie mają, więc jeśli rząd nie zaproponuje żadnej formy rekompensaty dla utraconych dochodów, mogą zostać z niczym. Właśnie tego boją się wójtowie gmin i  burmistrzowie miast.

O tym problemie podczas sobotniej konferencji wspomniał jedynie wicepremier Jarosław Gowin. Według jego propozycji, samorządy powinny otrzymywać stałe dotacje obliczane według przejrzystych zasad, co miałoby zastąpić istniejąc Funduszu Inwestycji Lokalnych. O jakiej wysokości środki chodzi i na jakie cele gminy mogłyby je wykorzystać - tego nadal nie wiemy. Podobnie jak tego, czy samorządom uda się wywalczyć zwiększenie swojego udziału w podatku dochodowym.

"Jest pewna obawa"

Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn

Jest pewna obawa o utratę dochodów z podatku od osób fizycznych, których znaczna część trafia do gmin. Ich utrata w wyniku zapowiadanych zmian powinna być rekompensowana przez państwo. Obecnie trudno mi się do tego odnieść szerzej, bo nie widziałem żadnych projektów ustaw ani fachowych analiz. Uważam jednak, że należy rozmawiać o możliwości zwiększenia procentowego udziału samorządów w podatku dochodowym. To są pewne pieniądze, które otrzymują wszyscy, bez względu na to, czy rządzący daną gminą podoba się komuś bardziej, czy mniej.

"Nikt nie wspomina o rekompensacie"

Stanisław Gołębiowski, wójt gminy Końskowola

Przeraża mnie to, że podczas prezentacji Polskiego Ładu ani słowem nie wspomniano o gminach. Przecież podniesienie progów podatkowych doprowadzi do obniżenia dochodów samorządów, które mają swój udział w PIT. Tymczasem nikt nie mówi o rekompensacie. Nie wiem jeszcze ile stracimy na tych zmianach, ale bez pomocy stracimy na pewno.

"Liczę na to, że samorząd zostanie wysłuchany"

Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina

Polski Ład traktuję jako hasłowe nakreślenie przez rząd kierunku nadchodzących zmian. Liczę na to, że w trakcie pracy nad konkretnymi rozwiązaniami, zwłaszcza tymi, które dotyczą gmin, głos samorządów zostanie wysłuchany. W kuluarach słyszymy o dotacjach, które mogły zrekompensować utratę dochodów podatkowych, ale potrzebny jest silny lobbing, by ostateczny kształt ustaw był dla nas korzystny.

"Stracimy kilkanaście milionów złotych"

Paweł Maj, prezydent Puław

Znaczące obciążenie tego programu będzie przerzucone na samorządy. Już dzisiaj prawie 2,5 tysiąca gmin ma niemal zerową nadwyżkę operacyjną. To znaczy, że prawie 3/5 gmin nie stać na inwestycje. Gdyby "Polski Ład" wszedł w życie bez żadnych rekompensat, nasze miasto mogłoby stracić kilkanaście, a może nawet blisko 20 milionów złotych. Osłabianie finansów samorządów trwa od 2019 roku, kiedy zaczęły się zmiany w PIT. Nasze miasto już straciło na tym co najmniej 6 mln zł. Rosną przy tym wydatki bieżące, koszty pracy, ceny energii, usług i materiałów. Ten proces jest szybszy, niż wzrost dochodów w ostatnich latach. Jednocześnie w tym samym czasie nastąpiło radykalne zwiększenie dysproporcji między wielkością części oświatowej subwencji ogólnej, a wydatkami bieżącymi oświaty. Same tylko pensje nauczycielskie rosły w każdym kolejnym roku szybciej niż subwencja. Dlatego tak ważne są rekompensaty, ale nadal brakuje szczegółów dotyczących takiego rozwiązania. Czekamy więc na projekty ustaw, które te propozycje doprecyzują.

Zobacz: Wizyta Premiera Morawieckiego w Szpitalu Powiatowym w Rykach

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 17 maja 2021 r. o 19:24
+29
W ramach akcji "POLSKI WAŁ " PiS podzieli kasę miedzy swoich, a z reszty zrobi fundusz wyborczy kupowania Polaków. Miejmy tylko nadzieję, że Polacy mądrzy choć po szkodzie, drugi raz nie sprzedadzą się PiS-owi bo wiedzą już, że pachnie to oligarchią ruskiego typu!
Avatar
Sosi / 17 maja 2021 r. o 23:50
+25
oto pan prezydent maj załatwił Puławom kolejne dotacje na inwestycje. jesteśmy zachwyceni umiejętnościami naszego wlodarza.
 Dotacje  na inwestycje się załatwa?????? Załatwć to sie można w sedes. W normalnym kraju dotacje są przyznawane na podstawie jasnych i klarownych kryterów. Lecz kraj to nie normalny. Pełen takch załatwających się obok sedesa i  na kogoś  Lucy podobnych.
Avatar
and / 17 maja 2021 r. o 21:37
+23
A rolnicy to co wiecznie święte krowy ich ani PIT ani składka zdrowotna nie dotyczy bo KRUS to jakaś kpina z normalnie pracujących ludzi, szczególnie prowadzących własną działalność. Kiedy ktoś zrobi z tym porządek, dobrze że unia już chce ograniczać im dopłaty i będzie wymagać udokumentowania realnej działalności rolniczej zamiast fikcyjnej.
Avatar
centus / 17 maja 2021 r. o 18:20
+21
Samorządowcy nie przejmujcie się i tak zostaniecie skasowani. W terenie pozostanie tylko wojewoda i urząd rejonowy zamiast powiatu i gminy. Jak dalej będziecie głosowali na PIS to któregoś ranka dowiecie się że PIS w nocnym głosowaniu skasował sqmorządy i co im zrobicie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 maja 2021 r. o 13:02
+16
ZABETONOWANA w GMINACH I PO-wiatach  ZSLowska przybudówka PZPR wyje? I dobrze... czas wyp.... i dać Polakom swobodnie zyć  - bez urzędniczej okupacji i widzimisię KOZIEŁÓW i CZEREPACHÓW !!!!
Avatar
roger / 18 maja 2021 r. o 00:46
+15
Dlaczego w tach ważnej sprawie nie wypowiadają się : wyznaczony przez Wojewodę PiS - komisarz gminy wiejskiej Puławy czy obdarowywany z funduszu pisowskiego, przepraszam rządowego, milionami złotych wójt Nałęczowa? Gdzie głosy prawych i sprawiedliwych włodarzy ????
Avatar
adamczuk / 17 maja 2021 r. o 16:06
+14
Tymczasem zapowiadany "Polski Ład" już 2022 roku zakłada zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł brutto, podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz drugiego progu do 120 tys. zł. Jednym słowem, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywateli, a mniej trafi zarówno do budżetu centralnego, jak i budżetów gmin. Większej bzdury nie czytałem panie redaktorze Szczęch. Przede wszystkim dlatego że nie będzie można odpisać składki zdrowotnej od podatku - więc to że podniosą kwotę wolną do 30000 nie będzie miało znaczenia bowiem nie pomniejszysz podatku o wartość składki zdrowotnej. Według wyliczeń wprowadzenie Polskiego Ładu ma być korzystne dla budżetu, więc zwiększy kwoty z PIT....
Tymczasem zapowiadany "Polski Ład" już 2022 roku zakłada zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł brutto, podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz drugiego progu do 120 tys. zł. Jednym słowem, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywateli, a mniej trafi zarówno do budżetu centralnego, jak i budżetów gmin. Większej bzdury nie czytałem panie redaktorze Szczęch. Przede wszystkim dlatego że nie będzie można odpisać składki zdrowotnej od podatku - więc to że podniosą kwotę wolną do 3000... rozwiń
Avatar
_XD_ / 18 maja 2021 r. o 22:46
+6
ZABETONOWANA w GMINACH I PO-wiatach  ZSLowska przybudówka PZPR wyje? I dobrze... czas wyp.... i dać Polakom swobodnie zyć  - bez urzędniczej okupacji i widzimisię KOZIEŁÓW i CZEREPACHÓW !!!!
 O proszę. Naczelny wisusolog i epidemiolog forum, zna się również na ekonomii. Jeśli w takim samym stopniu jak na wyżej wymienionych dziedzinach, nie pozostaje nic innego, tylko słuchać i przyklaskiwać. Cokolwiek się stanie, PiSdzieckim trollom i tak będzie się powodzić. No chyba, że staną się dla władzy zbędni. XD
 O proszę. Naczelny wisusolog i epidemiolog forum, zna się również na ekonomii. Jeśli w takim samym stopniu jak na wyżej wymienionych dziedzinach, nie pozostaje nic innego, tylko słuchać i przyklaskiwać. Cokolwiek się stanie, PiSdzieckim trollom i tak będzie się powodzić. No chyba, że staną się dla władzy zbędni. XD rozwiń
Avatar
wypieprz-tv-radio / 18 maja 2021 r. o 07:34
-1
Swiat Totalitaryzmu Orwella coraz blizej - w zasadzie juz jest, tylko wielu jeszcze nie zdaje sobie sprawy, ze trwają sortowania, ostatnia prosta... Te same rodziny, te same kartele, te same plany, te same scenariusze, tylko scenografia v.2021.
Avatar
mgrM / 17 maja 2021 r. o 16:46
-17
Niema co się bać. Ważne tylko żeby w wyborach samożondowych zawsze głosować na koalicje żonconcął. Wtedy kasa dla samożondów będzie. Problem jest jak żond jest pisoski a w terenie żondzi Platworma albo inny PSL to faktycznie z kasą może być krócho.
Avatar
_XD_ / 18 maja 2021 r. o 22:46
+6
ZABETONOWANA w GMINACH I PO-wiatach  ZSLowska przybudówka PZPR wyje? I dobrze... czas wyp.... i dać Polakom swobodnie zyć  - bez urzędniczej okupacji i widzimisię KOZIEŁÓW i CZEREPACHÓW !!!!
 O proszę. Naczelny wisusolog i epidemiolog forum, zna się również na ekonomii. Jeśli w takim samym stopniu jak na wyżej wymienionych dziedzinach, nie pozostaje nic innego, tylko słuchać i przyklaskiwać. Cokolwiek się stanie, PiSdzieckim trollom i tak będzie się powodzić. No chyba, że staną się dla władzy zbędni. XD
 O proszę. Naczelny wisusolog i epidemiolog forum, zna się również na ekonomii. Jeśli w takim samym stopniu jak na wyżej wymienionych dziedzinach, nie pozostaje nic innego, tylko słuchać i przyklaskiwać. Cokolwiek się stanie, PiSdzieckim trollom i tak będzie się powodzić. No chyba, że staną się dla władzy zbędni. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 maja 2021 r. o 13:02
+16
ZABETONOWANA w GMINACH I PO-wiatach  ZSLowska przybudówka PZPR wyje? I dobrze... czas wyp.... i dać Polakom swobodnie zyć  - bez urzędniczej okupacji i widzimisię KOZIEŁÓW i CZEREPACHÓW !!!!
Avatar
wypieprz-tv-radio / 18 maja 2021 r. o 07:34
-1
Swiat Totalitaryzmu Orwella coraz blizej - w zasadzie juz jest, tylko wielu jeszcze nie zdaje sobie sprawy, ze trwają sortowania, ostatnia prosta... Te same rodziny, te same kartele, te same plany, te same scenariusze, tylko scenografia v.2021.
Avatar
roger / 18 maja 2021 r. o 00:46
+15
Dlaczego w tach ważnej sprawie nie wypowiadają się : wyznaczony przez Wojewodę PiS - komisarz gminy wiejskiej Puławy czy obdarowywany z funduszu pisowskiego, przepraszam rządowego, milionami złotych wójt Nałęczowa? Gdzie głosy prawych i sprawiedliwych włodarzy ????
Avatar
Sosi / 17 maja 2021 r. o 23:50
+25
oto pan prezydent maj załatwił Puławom kolejne dotacje na inwestycje. jesteśmy zachwyceni umiejętnościami naszego wlodarza.
 Dotacje  na inwestycje się załatwa?????? Załatwć to sie można w sedes. W normalnym kraju dotacje są przyznawane na podstawie jasnych i klarownych kryterów. Lecz kraj to nie normalny. Pełen takch załatwających się obok sedesa i  na kogoś  Lucy podobnych.
Avatar
Lucy / 17 maja 2021 r. o 23:06
-23
oto pan prezydent maj załatwił Puławom kolejne dotacje na inwestycje. jesteśmy zachwyceni umiejętnościami naszego wlodarza.
Avatar
and / 17 maja 2021 r. o 21:37
+23
A rolnicy to co wiecznie święte krowy ich ani PIT ani składka zdrowotna nie dotyczy bo KRUS to jakaś kpina z normalnie pracujących ludzi, szczególnie prowadzących własną działalność. Kiedy ktoś zrobi z tym porządek, dobrze że unia już chce ograniczać im dopłaty i będzie wymagać udokumentowania realnej działalności rolniczej zamiast fikcyjnej.
Avatar
Adam_z_Lublina / 17 maja 2021 r. o 19:24
+29
W ramach akcji "POLSKI WAŁ " PiS podzieli kasę miedzy swoich, a z reszty zrobi fundusz wyborczy kupowania Polaków. Miejmy tylko nadzieję, że Polacy mądrzy choć po szkodzie, drugi raz nie sprzedadzą się PiS-owi bo wiedzą już, że pachnie to oligarchią ruskiego typu!
Avatar
centus / 17 maja 2021 r. o 18:20
+21
Samorządowcy nie przejmujcie się i tak zostaniecie skasowani. W terenie pozostanie tylko wojewoda i urząd rejonowy zamiast powiatu i gminy. Jak dalej będziecie głosowali na PIS to któregoś ranka dowiecie się że PIS w nocnym głosowaniu skasował sqmorządy i co im zrobicie.
Avatar
Monisia / 17 maja 2021 r. o 17:07
-23
Dziwne, że Dewelo-Ubogacacz z Jakubowic jeszcze nie zaczął jęczeć.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Mieszkańcy ul. Niezapominajki na puławskim osiedlu Włostowice czekają na jezdnię z asfaltu, chodnik i latarnie. Zadanie ma szansę na wykonanie w tym roku. Niestety, poniedziałkowe otwarcie ofert nie przyniosło najlepszych wieści.

Spacer przyrodniczo-artystyczny
18 czerwca 2021, 18:30

Spacer przyrodniczo-artystyczny

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spacer przyrodniczo-artystyczny dla dzieci, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 18.30. Zbiórka na stacji Lublin Zachodni.

Lubelskie: Kierowcy pojadą nowym odcinkiem S19 za kilka dni. Co z obwodnicą Chełma?

Lubelskie: Kierowcy pojadą nowym odcinkiem S19 za kilka dni. Co z obwodnicą Chełma?

W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich.

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

Obrońcy tytułu muszą jednak liczyć na potknięcie Matematyki

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne
film

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne

Bratysława, Słowacja. - Pojawia się mnóstwo dezinformacji, nie tylko w kwestii szczepień, ale także i w kwestiach politycznych. (…) Można z tym walczyć tylko poprzez udzielanie prawdziwych informacji – powiedział Andrzej Duda.

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Nieużytkowane dotąd piwnice Urzędu Miasta zmienią swoje oblicze. Mają służyć spotkaniom z mieszkańcami, a także celom kulturalnym.

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)
film

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)

Po latach pracy polskie studio The Farm 51 jest coraz bliżej premiery gry Chernobylite.

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Niebawem pierwsze apteki zaczną szczepić przeciwko COVID-19. Farmaceuci będą mogli podawać również inne szczepionki np. przeciwko grypie.

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Apteki mogą zgłaszać chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19; wsparcie farmaceutów zwiększy dostępność szczepień – wskazał we wtorek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

 Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Grecja to wyjątkowy kraj na mapie świata. To tutaj, pośród wód czterech mórz – Jońskiego, Egejskiego, Kreteńskiego i Śródziemnego – w starożytności narodziła się kultura europejska, a greccy filozofowie rozważali pojęcia etyki, estetyki i filozofii, zakładając swoje szkoły i ucząc każdego, kto chciał posłuchać.

"Nie ma medyków, nie ma leczenia!" Protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem
wideo
galeria
film

"Nie ma medyków, nie ma leczenia!" Protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem

Pielęgniarki i położne protestują przed Sejmem. Manifestacja ma związek z procedowaną w parlamencie tak zwaną "ustawą Niedzielskiego", dotyczącą minimalnych pensji w służbie zdrowia. Protestujący domagają się godnego traktowania i lepszych wynagrodzeń.

10 dni z darmowym teatrem w Lublinie. Przestrzenie Teatru
17 czerwca 2021, 20:00
galeria

10 dni z darmowym teatrem w Lublinie. Przestrzenie Teatru

17 czerwca w Lublinie wystartuje druga odsłona projektu Przestrzenie Teatru. Przez 10 dni w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego oraz Wirydarzu Centrum Kultury prezentowane będą darmowe spektakle.

Razer Blade 14: Nowa wersja już jest

Razer Blade 14: Nowa wersja już jest

A w środku procesor AMD Ryzen 9 5900HX i karta graficzna z serii Nvidia GeForce RTX 30. Cena nowego laptopa Razer Blade 14 startuje od 1999,99 euro.

Rowerzysta wjechał na figurę jelenia. Teraz szuka go policja

Rowerzysta wjechał na figurę jelenia. Teraz szuka go policja

Ktoś wjechał rowerem na figurę Jelenia Królewskiego w Parczewie. Zdjęcie krążyło w mediach społecznościowych, ale szybko zniknęło. Teraz sprawę bada policja.

Wyskoczył z okna domu pocięty i z nożem w ręku

Wyskoczył z okna domu pocięty i z nożem w ręku

Policja agresywnego mężczyznę odnalazła, jak szedł rowem melioracyjnym. Został zabrany do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!