Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 listopada 2005 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Mała ojczyzna proboszcza

0 0 A A

Na wieży kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Osinach puste o tej porze gniazdo czeka na bociany. - Trzy lata siadały na dachu, ale wiatr im wszystko zrywał. W tym roku wreszcie się udało - cieszy się ksiądz Andrzej Mizura. - Od bocianów mogą niektórzy uczyć się rodzicielstwa i troski o młodych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest proboszczem w Osinach blisko pięć lat. Kocha przyrodę i uważa, że parafia wiejska jest bliższa wspólnocie chrześcijańskiej.
- W mieście jest anonimowość. Tu wszyscy się znają, a ksiądz ma konkretną rolę do spełnienia. Uczestniczy w wielu wydarzeniach, może pomagać w rozwiązaniu problemów i wpływać na życie niewielkiej społeczności.

Moda na koło gospodyń

Postanowił wykorzystać kulturową tradycję wsi.
- Bardzo sprzyjałem reaktywowaniu tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Dzięki Bogu odnowiło się, także z wieku emerytalnego na szkolny - śmieje się. - Kobiety mogą się spotkać, zrobić coś wspólnie, wróciła "moda” na stroje regionalne, w których przychodzą na uroczystości parafialne. Mała ojczyzna zaczęła być dla nich ważna.
Mówi, że w pierwszym miesiącu pobytu na probostwie dominowała obawa, czy wszystko ułoży się dobrze.
- Ale dziękowałem Bogu za doświadczenia dobre i złe. Wieś była dla mnie spełnieniem marzeń.

Kuracja historyczną pasją

- Zostałem wychowany w duchu prawdy i lojalności wobec historii. Chcę to przekazać młodemu pokoleniu. Dzieci na wsi mają trudniejszy start, trudniejsze życie. Chcę im coś zaoferować na miarę własnych możliwości. Ksiądz powinien być ojcem duchowym, który młode pokolenie wzbogaca.
Mówi, że dziś na wsi brak perspektyw i dzieci zarażone są wirusem obojętności.
- W szkole wystarczy im trójka, nie widzą sensu angażowania się.
Postanowił to przełamać. I nie kuracją szokową, ale trafiając do najwcześniejszych, chłopięcych pasji i zainteresowań. I sięgając do korzeni, do wydarzeń lokalnych, które tkwią jeszcze w pamięci rodziców i dziadków.

Kampania wrześniowa

- Pasjonuję się historią, a szczególnie działaniami wojennymi na tych terenach - wyjaśnia. - Pomyślałem, że trzeba się podzielić z innymi tym, co umiem, wyjść poza granice obowiązku.
Z demobilu dostali nieużywane mundury, wystarali się o pasy, menażki, hełmy, żołnierskie buty.
- Pod auspicjami Grupy Rekonstrukcji Historycznych powstała kilkunastoosobowa drużyna - nie ukrywa satysfakcji.
Tym starszym i młodziutkim chłopakom zaszczepił ciekawość przeszłości tej ziemi, chęć poznania historii, wreszcie tak widowiskową pasję jaką jest rekonstruowanie wydarzeń historycznych. Sam hobbysta, dokumentalista i "zbieracz” pamiątek z okresu wojny porwał za sobą tę garść chłopaków i mężczyzn z Osin. Zainteresował ich i sprawił, że przeszłość rodzinnych stron stała się bliska.

Wojna na niby

- Kto z nas w wojnę się nie bawił - wspomina z uśmiechem.
2 października drużyna brała udział w rekonstrukcji bitwy z Niemcami pod Dzwolą. Na ulice wyległo i przyjechało ponad 3 tysiące widzów. To był chrzest bojowy jego chłopaków. Później, gdy 11 listopada w szyku, w mundurach, równym rytmem podkutych butów wkroczyli do kościoła w Żyrzynie, niejedna łza skapnęła na policzki starszym, którzy takich żołnierzy z kampanii wrześniowej zapamiętali.
- Tak, to jest zabawa, ale też nauka historii - mówi ksiądz. - Oni przy okazji uczą się, jak dbać o siebie, jak się zachować. Mają też satysfakcję, że wybili się ponad przeciętność. Już mam nowych chętnych - nie ukrywa radości.
Sam trochę niechętnie pokazuje swoje zbiory i mówi o swoim hobby, przy którym wypoczywa. Pokazuje autentyczne mundury, proporce, sprzęty, których kiedyś używano w wojsku. Obok w przeszklonym regale stoją modele żołnierzy, czołgów, pancernych wozów, wyposażenia armii; modeli, które precyzyjnie składa.
- Jeśli coś ma siłę, to się utrzyma i da owoce - tak myśli o tych młodych, którym ukazał perspektywę, dał wzór, pociągnął ich za sobą. - Jesli choć jedno dziecko będzie miało pożytek, to już dziękuję Bogu.

Pozostałe informacje

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbyte – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbyte – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium