Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 stycznia 2025 r.
17:37

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja
Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja (fot. SP Opatkowice/FB)

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamieszkiwana przez ok. 12 tys. osób gmina wiejska Puławy utrzymuje dzisiaj siedem szkół podstawowych, do których uczęszcza około 800 uczniów. Najmniej chodzi o trzech z nich: w Borowej, Leokadiowie i Opatkowicach, gdzie liczba dzieci w ostatnich latach wynosiła średnio poniżej 50 na placówkę, co oznacza 5-6 osobowe klasy. W skrajnych przypadkach zdarzały się nawet 2-3 osobowe. Na domiar złego według danych demograficznych lepiej nie będzie.

Decyzja nie podjęta

- W tym roku szkolnym do klas pierwszych w naszych szkołach poszedł rocznik 2018, w sumie 126 uczniów, ale już w zeszłym roku w całej gminie urodziło się zaledwie 62 dzieci, to dwukrotnie mniej. Na te zmianę reagujemy optymalizując naszą oświatę. Rozpoczynamy tę ważną dyskusję z mieszkańcami, rodzicami i nauczycielami. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, wszystkie rozwiązania są na stole - tłumaczy Kamil Lewandowski, wójt gminy Puławy.

O co chodzi? Urzędnicy proponują przeniesienie klas 4-8 z trzech najmniejszych szkół. Dzieci z Borowej miałyby trafić do Gołębia, te z Leokadiowa do Zarzecza, a uczniowie z Opatkowic do szkoły w Bronowicach. Pozostawiono by zatem oddziały 0-3, które generują nieco niższy koszt nauki z uwagi na zatrudnianie nauczycieli wczesnoszkolnych, a nie przedmiotowych.

Grupowe zwolnienia możliwe

- Z naszych wyliczeń wynika, że taka reforma przyniosłaby gminie rocznie ok. 2,5 mln zł oszczędności. Jeśli miałby to być nasz wkład przy projektach z dofinansowaniem, tych pieniędzy byłoby oczywiście znacznie więcej - mówi wójt. Te oszczędności byłyby skutkiem przede wszystkim skasowania ok. 25-26 etatów nauczycielskich we wszystkich wskazanych podstawówkach. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy nauczyciel miał cały etat, więc łączna liczba osób, którym grozi utrata pracy może być jeszcze wyższa.
Czy gminy nie stać na ponoszenie tego wydatku? Według samorządowców, gdyby koszty utrzymania oświaty nadal oscylowały wokół 35 proc. wydatków budżetowych, utrzymywanie małych szkół w obecnym, pełnym kształcie, byłoby do "udźwignięcia".

- Wbrew temu co się mówi, my nie chcemy oszczędzać kosztem dzieci. Nie jest tak, że na wszystko nas stać, ale chcemy mieć po prostu więcej pieniędzy. Jeśli niczego nie zmienimy, wkrótce oświata będzie pochłaniać nawet 50 proc. budżetu. A to oznacza spadek tempa rozwoju naszej gminy, jakości dróg, bezpieczeństwa, usług. Dlatego chcemy rozmawiać z mieszkańcami, by wyjaśnić im, że to jest po prostu coś za coś - mówi Lewandowski.

Trzy petycje

Na razie mieszkańcy Leokadiowa, Borowej i Opatkowic zachwyceni nie są. Przeciwnie - do Urzędu Gminy złożyli już trzy petycje, które podpisały setki osób - nie tylko rodziców i nauczycieli. Wszyscy domagają się jednego - przerwania procesu zmierzającego najpierw do "reorganizacji" a następnie, jak twierdzą, do pełnej likwidacji trzech najmniejszych szkół. Swoje argumenty przedstawili m.in. podczas ostatniej, czwartkowej sesji rady gminy, gdy mieli okazję zabrać głos w tej sprawie.

Przeciw zmianom opowiadają się także nauczyciele. - Popieram w tej sprawie rodziców, sama również jestem przeciw reaorganizacji. Uważam, że przeniesienie uczniów negatywnie odbije się na ich bezpieczeństwie. U nas z racji niewielkiej odległości, jeśli coś się stanie, rodzic może przyjechać po dziecko w ciągu kilku minut. Wiele dzieci w lecie same dojeżdżają rowerami. W przypadku większej odległości to już nie będzie możliwe - mówi Ewa Wiejak, dyrektor SP w Leokadiowie. - Poza tym dla uczniów byłaby to konieczność ponownej asymilacji, która szczególnie dla dzieci z orzeczeniami, na pewno nie byłaby łatwa - dodaje.

Argumentem przeciw jest także logistyka. Część rodziców ma kilkoro dzieci w różnym wieku, a więc np. w klasach 0-3 oraz 4-8, dzisiaj chodzą one często do tej samej szkoły. Od września byłyby to dwie różne. Jak wyglądałby zatem ich transport?

- Mielibyśmy autobusy, które odjeżdżałyby spod reorganizowanych szkół, a po lekcjach przywoziły je w to samo miejsce, więc rodzice nie powinni odczuć różnicy - zapewnia wójt.

Przyszłość niepewna

Pytanie jak skasowanie klas 4-8 wpłynie na decyzje rodziców dzieci z klasy 0 o tym, czy warto posyłać je do szkoły, w której po zaledwie kilku latach czekać będzie je przymusowa przeprowadzka do kolejnej placowki. Według nauczycieli, taki ruch spowoduje szybki odpływ uczniów, także do placówek spoza gminy, co w konsekwencji utrudni utrzymanie szkół w formacie 0-3. A przecież, jak zaznaczają mieszkańcy - te szkoły to dla nich coś więcej, niż mury, w których uczą się ich dzieci. To często centra lokalnej kultury, integracji, z własną historią, budowane przed laty z myślą o wielu kolejnych pokoleniach.

Będą konsultacje

Niestety te aktualne, najnowsze pokolenie jest jednym z najmniej licznych we współczesnej historii gminy. Jej mieszkańcy muszą więc rozważyć to, czy nauka w kilkuosobowej klasach nadal ma sens. Czy przynosi właściwy rozwój dzieciom, także ten społeczny. Czy utrzymywanie systemu, w którym coraz lepiej opłacani nauczyciele będą pracowali dla trzech uczniów w oddziale ma uzasadnienie.

Na temat zmian w oświacie w obliczu jej rosnących kosztów oraz złych prognoz demograficznych władze gminy będą chciały rozmawiać z mieszkańcami. Konsultacje dotyczące reorganizacji szkół zaplanowano w przyszłym tygodniu. We wtorek (28 stycznia) w Borowej, w środę w Leokadiowie, w czwartek w Opatkowicach. Początek zebrań (wstęp wolny) wszędzie o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium