Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 stycznia 2020 r.
12:04

Lubelskie: "Przerażające ilości śmieci" w rzece wpisanej do rejestru tzw. wód górskich

88 27 A A
Grupa pracowników puławskich Azotów, pasjonatów wędkarstwa, w zeszłym roku czterokrotnie oczyszczała Kurówkę. Rzeka jest regularnie zaśmiecana
Grupa pracowników puławskich Azotów, pasjonatów wędkarstwa, w zeszłym roku czterokrotnie oczyszczała Kurówkę. Rzeka jest regularnie zaśmiecana (fot. ZA „Puławy”)

Do Kurówki ludzie wyrzucają niemal wszystko. Rzeka wpisana do rejestru tzw. wód górskich utrzymuje ten status dzięki wolontariuszom, którzy regularnie przeprowadzają
akcje usuwania śmieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mogłoby się wydawać, że obecny system odbioru odpadów, w którym wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci tyle samo, bez względu na ilość produkowanych śmieci, to koniec z niechlubnymi przypadkami wyrzucania ich do lasów, czy rzek. Tak się jednak nie dzieje. Nadal istnieją ludzie, którzy praktykują te barbarzyńskie zwyczaje. Przekonali się o tym pracownicy Zakładów Azotowych „Puławy”, którzy w ramach wolontariatu zabrali się za porządkowanie dna rzeki Kurówki. Akcję jej oczyszczania w 2019 roku powtarzali czterokrotnie.

– Wyciągamy duże ilości butelek plastikowych i szklanych. Zdarzają się nawet całe zawiązane worki z odpadami, które zamiast do kontenera wyrzucane są bezpośrednio do rzeki. To najbardziej boli – przyznaje Paweł Saran, jeden z wolontariuszy biorących udział w sprzątaniu.

– To jest przerażające ile tych śmieci tutaj jest. Za każdym razem mamy mnóstwo tych worów. To bardzo niekorzystne, także ze względów widokowych. Czysta rzeka z punktu widzenia ekologicznego to jest podstawa. Wszyscy jesteśmy zależni od wody – dodaje Piotr Zieleniak z zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie, który uczestniczył w tej rzecznej rewitalizacji.

Zaskoczony i rozczarowany postawą osób, które zaśmiecają rzekę jest również Piotr Walaszek, lider projektu oczyszczania Kurówki, wolontariusz puławskich Azotów. – Myślałem, że czas wyrzucania śmieci do rzeki się skończył. Przecież każdy płaci tyle samo bez względu na ilość produkowanych śmieci. Wciąż pokutuje jednak dawne myślenie, które trzeba wyplenić – podkreśla.

Na sprzątaniu rzeki pracownicy puławskich Azotów nie kończą. Celem akcji jest także odbudowa tarlisk ryb, by sama Kurówka stała się atrakcyjnym miejscem ich połowów. Rzeka, mimo regularnego zaśmiecania, na szczęście nadal ma się dobrze. Latem ubiegłego roku podczas kontrolnego odłowu okazało się, że pływają w niej pstrągi potokowe, ślizy i piekielnice.

– To gatunki, które potrzebują bardzo czystej wody. Ich obecność w tak niewielkiej odległości od wielkiego kombinatu to coś niezwykłego – przyznaje Sebastian Walaszek.

Co ważne, dzięki staraniom pasjonatów wędkarstwa, w tym wolontariuszy ZA „Puławy”, Kurówka została wpisana do rejestru tzw. wód górskich. Nazwa ta wbrew pozorom nie dotyczy położenia geograficznego, a występowania w niej określonych gatunków ryb (przede wszystkim pstrąga), co wpływa na rodzaj prowadzonej gospodarki rybackiej. Wpisanie do rejestru to także atut wizerunkowy świadczący o wysokiej czystości danej rzeki. Także z tego powodu, zaśmiecanie Kurówki jest wyjątkowo szkodliwe i nieodpowiedzialne.

Kurówka

Rzeka o długości 46,96 km przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów, Końskowolę, Puławy, gdzie uchodzi do Wisły.

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 12:24
+35
ludzie będą wrzucać śmiecie do lasu, rzeki do momentu aż ktoś kto zostanie złapany na takim procederze zostanie ukarany kilkutysięczną karą pieniężną oraz obowiązkowym oczyszczeniem koryta rzeki lub lasu na odcinku kilometra.
Avatar
łowca faktów..... / 23 stycznia 2020 o 13:13
+25
...po prostu jesteśmy narodem zapyziałych brudasów!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 12:47
+21
Tylko olbrzymia kara jak w komentarzu . Za pieniądze z kary można zatrudnić pracowników sprzątających .Jedna osoba zapłaci ale następny nikt się nie odważy.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 13:43
+14
Tylko wspólna polityka narodu nauczy przyszłe pokolenia czystości. Dlaczego na zachodzie w markecie mozna zdać puszki aluminiowe czy butelki pet. Tu trzeba pokoleń. Dajcie w skupie 5gr za butelkę pet to Polak przyniesie. Dajcie 10 gr za puszkę to Polak przyniesie. W innym wypadku do pieca albo za okno.
Avatar
Piotr / 23 stycznia 2020 o 15:48
+12
Ustawowo za wrzucanie śmieci do rzeki bardzo wysokie karty i spraw się wyjaśni jak kilka kamerek będzie przy rzece :)
Avatar
czytelnik / 24 stycznia 2020 o 06:52
+10
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i uważnie przeczytał to byś wiedział. 
Avatar
XYZ / 23 stycznia 2020 o 20:01
+10
To jakaś plaga. Mieszkam w Bochotnicy nad Bystrą. Ktoś bez przerwy wrzuca butelki plastikowe i inne śmieci do wody. Dziwi mnie brak wspólnego działania instytucji i lokalnego samorządu, aby ukrócić takie zachowanie ludzi bez wyobraźni. W lasach są fotopułapki, więc może na rzekami też się sprawdzą.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 14:47
+9
Suweren, jak już nie może czegoś spalić, to wywozi do lasu albo do rzeki. Takich mamy "ekologów " W czym problem? Śmieci brak to i problemu brak. Tak dba się o czystość planety.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 23:24
+8
Jaki problem podnieść kary za zaśmiecanie x10??? Nie można prośbą to trzeba kijem hołotę uczyć porządku
Avatar
dobromir / 23 stycznia 2020 o 14:00
+8
Tylko wspólna polityka narodu nauczy przyszłe pokolenia czystości. Dlaczego na zachodzie w markecie mozna zdać puszki aluminiowe czy butelki pet. Tu trzeba pokoleń. Dajcie w skupie 5gr za butelkę pet to Polak przyniesie. Dajcie 10 gr za puszkę to Polak przyniesie. W innym wypadku do pieca albo za okno.
 Polaka trzeba lac po lbie i patrzec jak rowno puchnie, zadne zachety nie dzialaja a tym bardziej tak male sumy. Polskosc to mentalnosc wschodnia - dzika i barbarzynska. Narod powinien byc nauczony kultury i nie zasmiecac srodowiska ale kulture jak napisalem trzeba wpajac pala jak Bismarck.
 Polaka trzeba lac po lbie i patrzec jak rowno puchnie, zadne zachety nie dzialaja a tym bardziej tak male sumy. Polskosc to mentalnosc wschodnia - dzika i barbarzynska. Narod powinien byc nauczony kultury i nie zasmiecac srodowiska ale kulture jak napisalem trzeba wpajac pala jak Bismarck. rozwiń
Avatar
Emil / 2 lutego 2020 o 01:10
+1
A może tak, każdy weźmie się za siebie. Bo nie wierzę że każdy kto tu pisze tak przestrzega zasad i segreguje odpady. Podnosi śmieci z chodników upomina innych jak zauważy innych jak śmiecą lub mieszkańców którzy nie wyrzucają do tych pojemników co trzeba odpadów. Każdy z was to brodas każdy!! Nawet ten co to czyta ma na sumieniu zanieczyszczenie! Więc lepiej zacznijcie od siebie!
Avatar
Adolf / 26 stycznia 2020 o 10:45
+2
Nie inaczej jest z rzeką Krężniczanką od jej źródeł do Bełżyc i za oczyszczalnią ścieków !!! Istniejąca przetwórnia w Krężnicy Okr., oraz pobliska chlewnia pana D. skutecznie niszczą życie wodne w tej rzece mająca status I klasy czystości, a jeszcze kilka lat temu można było tam łowić pstrągi ????
Krężniczanka jest zaśmiecona na całej długości, ludzie potrafią wrzucać do rzeki nie tylko butelki alei padlinę, sprzęt  AGD, itp. O wpuszczaniu szamb i gnojowicy nie wspomnę. Kiedyś w tej rzece były nawet raki, teraz zarosła zielskiem przez zaazotowienie. Poza tym bobry - największa plagatej rzeki oprócz ludzi, i wydry, które skutecznie likwidują pogłowie pstrąga i lipienia. O kłusownikach nie wspomnę, bo część starych wyjadaczy, szczególnie z odcinka rzeki od Radawczyka do ujścia w Krężnicy Jarej się  wyruszyła i zostały jakieś niedobitki, ale PSR powinna częściej odwiedzać tę rzekę.
Krężniczanka jest zaśmiecona na całej długości, ludzie potrafią wrzucać do rzeki nie tylko butelki alei padlinę, sprzęt  AGD, itp. O wpuszczaniu szamb i gnojowicy nie wspomnę. Kiedyś w tej rzece były nawet raki, teraz zarosła zielskiem przez zaazotowienie. Poza tym bobry - największa plagatej rzeki oprócz ludzi, i wydry, które skutecznie likwidują pogłowie pstrąga i lipienia. O kłusownikach nie wspomnę, bo część starych wyjadaczy, szczególnie z odcinka rzeki od Radawczyka do ujścia w Krężnicy Jarej się  wyruszyła i zostały jak... rozwiń
Avatar
Adolf / 26 stycznia 2020 o 10:35
+2
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Brak umiejętności czytania że zrozumieniem... Chodzi o gatunki ryb w niej żyjących, nie kwestię czy przepływa przez tereny górskie. Tak to jest jak się nie czyta artykułu a potem robi z siebie idiotę, nawet anonimowego, w komentarzu...
 Brak umiejętności czytania że zrozumieniem... Chodzi o gatunki ryb w niej żyjących, nie kwestię czy przepływa przez tereny górskie. Tak to jest jak się nie czyta artykułu a potem robi z siebie idiotę, nawet anonimowego, w komentarzu... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 11:33
+5
To co się dzieje w Bochotnicy wokół młyna i w Bystrej to jest horror. Butelki, plastiki, opakowania, puszki. Tony..... Serce aż boli. Dlaczego tego nikt nie monitoruje, na moście koło młyna jest bar, kawiarnia, swawole aż strach przejść....
Avatar
kurowiak / 24 stycznia 2020 o 08:50
+5
Panowie, wielki szacun. Kurówka, kiedyś rzeka kłusowników. Dziś rzeka śmieciarzy.
Avatar
michał k / 24 stycznia 2020 o 08:46
+1
Tylko wspólna polityka narodu nauczy przyszłe pokolenia czystości. Dlaczego na zachodzie w markecie mozna zdać puszki aluminiowe czy butelki pet. Tu trzeba pokoleń. Dajcie w skupie 5gr za butelkę pet to Polak przyniesie. Dajcie 10 gr za puszkę to Polak przyniesie. W innym wypadku do pieca albo za okno.
 Teoretycznie tak. zauważ że piwo jest w butelkach z kaucją i ile ich wszędzie leży
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 08:15
+7
Nie obrażajcie się rodacy, przyjmijcie tylko tę prawdę za oczywistą, że nie ten czysty, kto sprząta, ale ten, kto nie śmieci, a zrozumiecie- choć na pewno nie wszyscy, że my Polacy jesteśmy w czołówce europejskich brudasów. Ten kto był w Czechach, widzi, że porządek u nich, a u nas, to dwa różne stany, już nie wspomnę tu o Wiedniu, bo to całkiem dla nas inna planeta ładu i porządku
Avatar
wikary / 24 stycznia 2020 o 07:36
0
To są wyborcy PIS-u. Należy ich traktować szczególnie i delikatnie.
Avatar
Zośka / 24 stycznia 2020 o 06:57
-4
Hej ty Nara, zapiekla Cię lewacka dupa co? Wysil się i przeczytaj z jedną książkę A nie na Wikipedii siedzisz.
Avatar
czytelnik / 24 stycznia 2020 o 06:52
+10
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i uważnie przeczytał to byś wiedział. 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 0 3

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 0

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 6

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 33 4

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 8

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 0 9

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.