Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 stycznia 2020 r.
12:04

Lubelskie: "Przerażające ilości śmieci" w rzece wpisanej do rejestru tzw. wód górskich

88 27 A A
Grupa pracowników puławskich Azotów, pasjonatów wędkarstwa, w zeszłym roku czterokrotnie oczyszczała Kurówkę. Rzeka jest regularnie zaśmiecana
Grupa pracowników puławskich Azotów, pasjonatów wędkarstwa, w zeszłym roku czterokrotnie oczyszczała Kurówkę. Rzeka jest regularnie zaśmiecana (fot. ZA „Puławy”)

Do Kurówki ludzie wyrzucają niemal wszystko. Rzeka wpisana do rejestru tzw. wód górskich utrzymuje ten status dzięki wolontariuszom, którzy regularnie przeprowadzają
akcje usuwania śmieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mogłoby się wydawać, że obecny system odbioru odpadów, w którym wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci tyle samo, bez względu na ilość produkowanych śmieci, to koniec z niechlubnymi przypadkami wyrzucania ich do lasów, czy rzek. Tak się jednak nie dzieje. Nadal istnieją ludzie, którzy praktykują te barbarzyńskie zwyczaje. Przekonali się o tym pracownicy Zakładów Azotowych „Puławy”, którzy w ramach wolontariatu zabrali się za porządkowanie dna rzeki Kurówki. Akcję jej oczyszczania w 2019 roku powtarzali czterokrotnie.

– Wyciągamy duże ilości butelek plastikowych i szklanych. Zdarzają się nawet całe zawiązane worki z odpadami, które zamiast do kontenera wyrzucane są bezpośrednio do rzeki. To najbardziej boli – przyznaje Paweł Saran, jeden z wolontariuszy biorących udział w sprzątaniu.

– To jest przerażające ile tych śmieci tutaj jest. Za każdym razem mamy mnóstwo tych worów. To bardzo niekorzystne, także ze względów widokowych. Czysta rzeka z punktu widzenia ekologicznego to jest podstawa. Wszyscy jesteśmy zależni od wody – dodaje Piotr Zieleniak z zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie, który uczestniczył w tej rzecznej rewitalizacji.

Zaskoczony i rozczarowany postawą osób, które zaśmiecają rzekę jest również Piotr Walaszek, lider projektu oczyszczania Kurówki, wolontariusz puławskich Azotów. – Myślałem, że czas wyrzucania śmieci do rzeki się skończył. Przecież każdy płaci tyle samo bez względu na ilość produkowanych śmieci. Wciąż pokutuje jednak dawne myślenie, które trzeba wyplenić – podkreśla.

Na sprzątaniu rzeki pracownicy puławskich Azotów nie kończą. Celem akcji jest także odbudowa tarlisk ryb, by sama Kurówka stała się atrakcyjnym miejscem ich połowów. Rzeka, mimo regularnego zaśmiecania, na szczęście nadal ma się dobrze. Latem ubiegłego roku podczas kontrolnego odłowu okazało się, że pływają w niej pstrągi potokowe, ślizy i piekielnice.

– To gatunki, które potrzebują bardzo czystej wody. Ich obecność w tak niewielkiej odległości od wielkiego kombinatu to coś niezwykłego – przyznaje Sebastian Walaszek.

Co ważne, dzięki staraniom pasjonatów wędkarstwa, w tym wolontariuszy ZA „Puławy”, Kurówka została wpisana do rejestru tzw. wód górskich. Nazwa ta wbrew pozorom nie dotyczy położenia geograficznego, a występowania w niej określonych gatunków ryb (przede wszystkim pstrąga), co wpływa na rodzaj prowadzonej gospodarki rybackiej. Wpisanie do rejestru to także atut wizerunkowy świadczący o wysokiej czystości danej rzeki. Także z tego powodu, zaśmiecanie Kurówki jest wyjątkowo szkodliwe i nieodpowiedzialne.

Kurówka

Rzeka o długości 46,96 km przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów, Końskowolę, Puławy, gdzie uchodzi do Wisły.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 12:24
+35
ludzie będą wrzucać śmiecie do lasu, rzeki do momentu aż ktoś kto zostanie złapany na takim procederze zostanie ukarany kilkutysięczną karą pieniężną oraz obowiązkowym oczyszczeniem koryta rzeki lub lasu na odcinku kilometra.
Avatar
łowca faktów..... / 23 stycznia 2020 r. o 13:13
+25
...po prostu jesteśmy narodem zapyziałych brudasów!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 12:47
+21
Tylko olbrzymia kara jak w komentarzu . Za pieniądze z kary można zatrudnić pracowników sprzątających .Jedna osoba zapłaci ale następny nikt się nie odważy.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 13:43
+14
Tylko wspólna polityka narodu nauczy przyszłe pokolenia czystości. Dlaczego na zachodzie w markecie mozna zdać puszki aluminiowe czy butelki pet. Tu trzeba pokoleń. Dajcie w skupie 5gr za butelkę pet to Polak przyniesie. Dajcie 10 gr za puszkę to Polak przyniesie. W innym wypadku do pieca albo za okno.
Avatar
Piotr / 23 stycznia 2020 r. o 15:48
+12
Ustawowo za wrzucanie śmieci do rzeki bardzo wysokie karty i spraw się wyjaśni jak kilka kamerek będzie przy rzece :)
Avatar
czytelnik / 24 stycznia 2020 r. o 06:52
+10
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i uważnie przeczytał to byś wiedział. 
Avatar
XYZ / 23 stycznia 2020 r. o 20:01
+10
To jakaś plaga. Mieszkam w Bochotnicy nad Bystrą. Ktoś bez przerwy wrzuca butelki plastikowe i inne śmieci do wody. Dziwi mnie brak wspólnego działania instytucji i lokalnego samorządu, aby ukrócić takie zachowanie ludzi bez wyobraźni. W lasach są fotopułapki, więc może na rzekami też się sprawdzą.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 23:24
+8
Jaki problem podnieść kary za zaśmiecanie x10??? Nie można prośbą to trzeba kijem hołotę uczyć porządku
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 14:47
+8
Suweren, jak już nie może czegoś spalić, to wywozi do lasu albo do rzeki. Takich mamy "ekologów " W czym problem? Śmieci brak to i problemu brak. Tak dba się o czystość planety.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 r. o 08:15
+7
Nie obrażajcie się rodacy, przyjmijcie tylko tę prawdę za oczywistą, że nie ten czysty, kto sprząta, ale ten, kto nie śmieci, a zrozumiecie- choć na pewno nie wszyscy, że my Polacy jesteśmy w czołówce europejskich brudasów. Ten kto był w Czechach, widzi, że porządek u nich, a u nas, to dwa różne stany, już nie wspomnę tu o Wiedniu, bo to całkiem dla nas inna planeta ładu i porządku
Avatar
Emil / 2 lutego 2020 r. o 01:10
+1
A może tak, każdy weźmie się za siebie. Bo nie wierzę że każdy kto tu pisze tak przestrzega zasad i segreguje odpady. Podnosi śmieci z chodników upomina innych jak zauważy innych jak śmiecą lub mieszkańców którzy nie wyrzucają do tych pojemników co trzeba odpadów. Każdy z was to brodas każdy!! Nawet ten co to czyta ma na sumieniu zanieczyszczenie! Więc lepiej zacznijcie od siebie!
Avatar
Adolf / 26 stycznia 2020 r. o 10:45
+2
Nie inaczej jest z rzeką Krężniczanką od jej źródeł do Bełżyc i za oczyszczalnią ścieków !!! Istniejąca przetwórnia w Krężnicy Okr., oraz pobliska chlewnia pana D. skutecznie niszczą życie wodne w tej rzece mająca status I klasy czystości, a jeszcze kilka lat temu można było tam łowić pstrągi ????
Krężniczanka jest zaśmiecona na całej długości, ludzie potrafią wrzucać do rzeki nie tylko butelki alei padlinę, sprzęt  AGD, itp. O wpuszczaniu szamb i gnojowicy nie wspomnę. Kiedyś w tej rzece były nawet raki, teraz zarosła zielskiem przez zaazotowienie. Poza tym bobry - największa plagatej rzeki oprócz ludzi, i wydry, które skutecznie likwidują pogłowie pstrąga i lipienia. O kłusownikach nie wspomnę, bo część starych wyjadaczy, szczególnie z odcinka rzeki od Radawczyka do ujścia w Krężnicy Jarej się  wyruszyła i zostały jakieś niedobitki, ale PSR powinna częściej odwiedzać tę rzekę.
Krężniczanka jest zaśmiecona na całej długości, ludzie potrafią wrzucać do rzeki nie tylko butelki alei padlinę, sprzęt  AGD, itp. O wpuszczaniu szamb i gnojowicy nie wspomnę. Kiedyś w tej rzece były nawet raki, teraz zarosła zielskiem przez zaazotowienie. Poza tym bobry - największa plagatej rzeki oprócz ludzi, i wydry, które skutecznie likwidują pogłowie pstrąga i lipienia. O kłusownikach nie wspomnę, bo część starych wyjadaczy, szczególnie z odcinka rzeki od Radawczyka do ujścia w Krężnicy Jarej się  wyruszyła i zostały jak... rozwiń
Avatar
Adolf / 26 stycznia 2020 r. o 10:35
+2
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Brak umiejętności czytania że zrozumieniem... Chodzi o gatunki ryb w niej żyjących, nie kwestię czy przepływa przez tereny górskie. Tak to jest jak się nie czyta artykułu a potem robi z siebie idiotę, nawet anonimowego, w komentarzu...
 Brak umiejętności czytania że zrozumieniem... Chodzi o gatunki ryb w niej żyjących, nie kwestię czy przepływa przez tereny górskie. Tak to jest jak się nie czyta artykułu a potem robi z siebie idiotę, nawet anonimowego, w komentarzu... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 r. o 11:33
+5
To co się dzieje w Bochotnicy wokół młyna i w Bystrej to jest horror. Butelki, plastiki, opakowania, puszki. Tony..... Serce aż boli. Dlaczego tego nikt nie monitoruje, na moście koło młyna jest bar, kawiarnia, swawole aż strach przejść....
Avatar
kurowiak / 24 stycznia 2020 r. o 08:50
+5
Panowie, wielki szacun. Kurówka, kiedyś rzeka kłusowników. Dziś rzeka śmieciarzy.
Avatar
michał k / 24 stycznia 2020 r. o 08:46
+1
Tylko wspólna polityka narodu nauczy przyszłe pokolenia czystości. Dlaczego na zachodzie w markecie mozna zdać puszki aluminiowe czy butelki pet. Tu trzeba pokoleń. Dajcie w skupie 5gr za butelkę pet to Polak przyniesie. Dajcie 10 gr za puszkę to Polak przyniesie. W innym wypadku do pieca albo za okno.
 Teoretycznie tak. zauważ że piwo jest w butelkach z kaucją i ile ich wszędzie leży
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 r. o 08:15
+7
Nie obrażajcie się rodacy, przyjmijcie tylko tę prawdę za oczywistą, że nie ten czysty, kto sprząta, ale ten, kto nie śmieci, a zrozumiecie- choć na pewno nie wszyscy, że my Polacy jesteśmy w czołówce europejskich brudasów. Ten kto był w Czechach, widzi, że porządek u nich, a u nas, to dwa różne stany, już nie wspomnę tu o Wiedniu, bo to całkiem dla nas inna planeta ładu i porządku
Avatar
wikary / 24 stycznia 2020 r. o 07:36
+1
To są wyborcy PIS-u. Należy ich traktować szczególnie i delikatnie.
Avatar
Zośka / 24 stycznia 2020 r. o 06:57
-5
Hej ty Nara, zapiekla Cię lewacka dupa co? Wysil się i przeczytaj z jedną książkę A nie na Wikipedii siedzisz.
Avatar
czytelnik / 24 stycznia 2020 r. o 06:52
+10
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego, na jakiej podstawie rzeczka, o której napisano w artykule, została zaliczona do rejestru wód górskich? Rzeczka ta przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów. Czyli te wzniesienia na dawnej głównej trasie Lublin-Puławy i Lublin-Warszawa zakwalifikowano jako góry??!! Ktoś się chyba nieźle zagalopował...
 Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i uważnie przeczytał to byś wiedział. 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory prezydenckie 2020. Szef PSL odwiedził producenta maszyn rolniczych koło Lublina [zdjęcia]
galeria

Wybory prezydenckie 2020. Szef PSL odwiedził producenta maszyn rolniczych koło Lublina [zdjęcia]

Władysław Kosiniak-Kamysz spotykał się w piątek z wyborcami z naszego regionu. Odwiedził również firmę Weremczuk Agromachines z Niedrzwicy Dużej.

Anna Stojanowska o janowskiej stadninie: Niektóre konie są zbędne dla rodzimej hodowli

Anna Stojanowska o janowskiej stadninie: Niektóre konie są zbędne dla rodzimej hodowli

Rozmowa z Anną Stojanowską, którą cztery lata temu wraz z Markiem Trelą odsunięto od hodowli koni. Teraz doradza ona w sprawach hodowlanych nowemu prezesowi janowskiej stadniny Markowi Gawlikowi. Uczestniczyła m.in. w selekcji koni na tegoroczną aukcję.

Były reprezentant Polski zagra w LUK Politechnice Lublin

Były reprezentant Polski zagra w LUK Politechnice Lublin

Drużyna z Lublina nie przestaje zaskakiwać na rynku transferowym. Najpierw do zespołu dołączył Serb Neven Majstorović. W piątek LUK Politechnika poinformowała, że kolejnym, nowym nabytkiem jest Szymon Romać.

Koronawirus w Świdniku. Są wyniki badań urzędników, w tym starosty

Koronawirus w Świdniku. Są wyniki badań urzędników, w tym starosty

Wszyscy pracownicy Urzędu Miasta, którzy przebywają na kwarantannie są zdrowi – potwierdziła w piątek Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. W związku z nowym przypadkiem koronawirusa w Świdniku badania przeszli też pracownicy świdnickiego Starostwa Powiatowego, m.in. starosta Łukasz Reszka.

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń spotkał się z młodzieżą w Nałęczowie [zdjęcia]
galeria

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń spotkał się z młodzieżą w Nałęczowie [zdjęcia]

Po wizycie w Kraśniku Robert Biedroń odwiedził Nałęczów. Zjadł obiad u pani Marii, byłej żołnierki Szarych Szeregów. Później w towarzystwie posłów Moniki Pawłowskiej i Jacka Czerniaka wybrał się na piknik do Parku Zdrojowego. Tam spotkał się z młodzieżą.

Wystawa klocków Lego w Lublinie. Jest też model wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa
ZDJĘCIA, CENY BILETÓW
galeria

Wystawa klocków Lego w Lublinie. Jest też model wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Po niemal 3 miesiącach związanego z epidemią koronawirusa oczekiwania na Największą w Europie Wystawę Budowli z Klocków Lego "INWAZJA GIGANTÓW", zostanie ona w sobotę otwarta. Będzie ją można oglądać w SKENDE Shopping w Lublinie do 30 sierpnia.

"Miejska partyzantka ogrodnicza". Obrońcy drzew posadzili lipę przy ul. Lipowej [zdjęcia, wideo]
galeria

"Miejska partyzantka ogrodnicza". Obrońcy drzew posadzili lipę przy ul. Lipowej [zdjęcia, wideo]

Młodą lipę posadzili w piątkowy wieczór obrońcy drzew z ul. Lipowej w Lublinie, którzy nie zgadzają się na usuwanie zieleni związane z przebudową drogi.

Licencja dla Lewartu Lubartów? Spodziewamy się pozytywnej decyzji

Licencja dla Lewartu Lubartów? Spodziewamy się pozytywnej decyzji

Piłkarze beniaminka III ligi zakończyli już treningi. A działacze czekają na wieści Komisji ds. Licencji Klubowych Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. W piątek mijał termin dostarczenia dokumentów, a decyzja spodziewana jest w poniedziałek lub wtorek.

Lubelskie. Renault dachowało. Gdzie jest kierowca? Zniknęły też tablice rejestracyjne

Lubelskie. Renault dachowało. Gdzie jest kierowca? Zniknęły też tablice rejestracyjne

Policjanci z chełmskiej komendy poszukują kierowcy scenica, który środowego wieczora dachował w miejscowości Przysiółek (gmina Sawin). Leżącego w rowie na dachu renaulta znaleziono bez tablic rejestracyjnych.

Nowy przypadek koronawirusa w Lubelskiem. W mieście w północnej części województwa
galeria

Nowy przypadek koronawirusa w Lubelskiem. W mieście w północnej części województwa

Mieszkaniec Białej Podlaskiej jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna wrócił z zagranicy.

Epidemia koronawirusa w Polsce. Zmarło 10 osób, wśród ofiar 45-letnia kobieta

Epidemia koronawirusa w Polsce. Zmarło 10 osób, wśród ofiar 45-letnia kobieta

Są nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - 233. W piątek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 10 osób.

Naukowcy UMCS: Zdrowa planeta to zdrowi, dłużej żyjący ludzie [wideo]
film

Naukowcy UMCS: Zdrowa planeta to zdrowi, dłużej żyjący ludzie [wideo]

5 czerwca to Światowy Dzień Ochrony Środowiska. – W tym roku obchodzimy go w atmosferze troski i zadumania, bo absolutnie nie zmierzamy w dobrym kierunku – komentuje dr Jolanta Rodzoś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

Chełmianka będzie mocniejsza. Powrót Sebastiana Ciołka

Chełmianka będzie mocniejsza. Powrót Sebastiana Ciołka

Działacze klubu z Chełma potwierdzili pierwszy transfer. Po dziewięciu latach do ekipy biało-zielonych wraca bramkarz Sebastian Ciołek, który ostatnio był zawodnikiem Sokoła Sieniawa. To jednak nie koniec, bo poszukiwania kolejnych, doświadczonych zawodników trwają.

Kolejne utrudnienia w Al. Racławickich w Lublinie

Kolejne utrudnienia w Al. Racławickich w Lublinie

Od wtorku zwężone o połowę mają być Al. Racławickie między hotelem Mercure a ul. Lipową.

Zbigniew Jakuszko po 29 latach przestanie kierować V LO w Lublinie
Rozmowa

Zbigniew Jakuszko po 29 latach przestanie kierować V LO w Lublinie

Rozmowa ze Zbigniewem Jakuszko, dyrektorem V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, który w sierpniu żegna się ze szkołą. Kierował nią 29 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.