Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lutego 2020 r.
11:42

Mieszkańcy osiedla w Puławach: Nie chcemy żyć w betonowej dżungli! Podpisy przeciwko wycince drzew

96 22 A A
Grupa mieszkańców z os. Norwida w Puławach nie może pogodzić się z wycinką drzew przy ich blokach
Grupa mieszkańców z os. Norwida w Puławach nie może pogodzić się z wycinką drzew przy ich blokach (fot. Radosław Szczęch)

Żądają zmiany kierownika osiedla, oczekują wyjaśnień od Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz apelują o wstrzymanie kolejnych wycinek drzew pod drogi pożarowe w Puławach. Grupa mieszkańców z osiedla Norwida przekonuje, że wiele z nich można zachować bez blokowania dojazdu służbom ratunkowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy osiedla Norwida są wściekli. Nie mogą pogodzić się z przeprowadzoną na zlecenie PSM-u wycinką drzew w pobliżu ich bloków, związaną z budową dróg pożarowych umożliwiających dojazd m.in. ciężkim pojazdom straży pożarnej. Zdaniem mieszkańców wycięto nie tylko te drzewa, które blokowały dojazd.

– Wycięto także 47-letnią wierzbę, 47-letniego klona i pięć 40-letnich rzadko występujących drzew z gatunku głogu szkarłatnego. Tak stare drzewa produkują ogromną ilość tlenu, tworzą ochronę akustyczną, magazynują wodę, obniżają temperaturę powietrza, dlatego należy je leczyć, pielęgnować lub przesadzać, a nie dokonywać na nich karygodnej rzezi – przekonuje Teresa Kuflewska, jedna z liderek akcji protestacyjnej.

Według oburzonych mieszkańców osiedla, puławskie instytucje działają lekkomyślnie i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Ich zdaniem, wycinka to ostateczność, której można było uniknąć.

– Projekty dróg pożarowych mogły zakładać przebieg dróg z zachowaniem istniejącej zieleni, będąc jednocześnie zgodnymi z obowiązującymi przepisami. Poszli jednak po linii najmniejszego oporu, celując w stary drzewostan – dodaje Kuflewska.

– A my nie chcemy żyć w betonowej dżungli, bez drzew – uzupełnia jej córka Anna Kuflewska. Podobnego zdania jest pan Tadeusz z tego samego osiedla. – Kto to projektował? Przecież te drogi mogli puścić zupełnie inaczej, mijając drzewa. Po cholerę je wycinali? – mówi, nie kryjąc zdenerwowania.

Spółdzielnia: wszystko zgodnie z przepisami

Tymczasem według władz PSM, proces budowy dróg pożarowych prowadzony jest zgodnie z przepisami, a wycinki drzew dokonano na podstawie zezwoleń, a informacje o planowanych wycinkach były udostępniane mieszkańcom. Oni twierdzą jednak, że o wszystkim dowiedzieli się, gdy było już za późno. Dlatego obecnie walczą o powstrzymanie usuwania kolejnych drzew zarówno na swoim osiedlu, jak również w innych częściach Puław. Ich zdaniem, należy szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uratować drzewa, zachowując możliwość dojazdu do budynków. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 112 osób.

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, drogi pożarowe muszą mieć przynajmniej 4 metry szerokości i przebiegać w odległości od 5 do 15 metrów od ściany danego bloku. Często rosną tam drzewa, ale nie zawsze stanowią problem. Według protestujących, wystarczy trochę chęci i wyobraźni, by pogodzić roślinność z przepisami. Na osłodę, władze Puław, nakazują zarządcom wykonywanie nasadzeń zastępczych.

– Dzięki temu, na osiedlach Norwida i Gościńczyk, na których obecnie buduje się drogi przeciwpożarowe, w zamian za usuwane drzewa udało się wynegocjować i zobowiązać stronę do posadzenia 28 drzew i 740 krzewów ozdobnych – przyznaje prezydent Paweł Maj. Skutkiem negocjacji jest także wygląd nowych dróg pożarowych, które po wzmocnieniu gruntu, zasiewa się trawą. – My również nie chcemy „betonowych autostrad” przecinających osiedla – zapewnia prezydent.

Jednak nie trzeba wszystkiego wycinać

Tymczasem oburzenie puławian gotowych walczyć o każde drzewo w mieście, przynosi pierwsze skutki. We wtorek w siedzibie ZDM odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawicieli PSM i straży pożarnej. Temat dotyczył nowych dróg dojazdowych na os. Leśna. Tam do wycięcia pierwotnie przeznaczono cztery drzewa, w większości zdrowych. – Ale jest szansa na to, żeby część z nich zachować zmieniając projekt – przyznaje bryg. Krzysztof Morawski, zastępca komendanta puławskiej straży pożarnej.

Strażacy są więc otwarci na negocjacje w sprawie alternatywnego przebiegu nowych dróg przeciwpożarowych, o ile samochody będą w stanie z nich skorzystać. – Niestety nadal do wielu bloków nie jesteśmy w stanie dojechać. Oczywiście w czasie akcji możemy zatrzymać się dalej i rozwijać węże, ale drabiny już nie postawimy. Takich miejsc w Puławach nie brakuje, dlatego jestem wdzięczny spółdzielni za to, że sukcesywnie oddaje kolejne drogi pożarowe – mówi bryg. Morawski, przypominając, że podobne zadanie spoczywa także na pozostałych zarządcach nieruchomości.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 15:27
+11
40 letnie drzewo rosnie 40 lat, wiec ci wszyscy od nasadzen zastepczych moga sobie je w *** zasadzic.
Avatar
. / 28 lutego 2020 r. o 15:48
+9
Z artykułu wynika, że komendant to człowiek myślący i mozna z nim negocjować w sprawie wycinki drzew w mieście. Wg przepisów ostatnie słowo w tej sprawie należy do niego.
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 13:07
+9
Rozporządzenie o drogach pożarowych podpisał ówczesny minister MSWiA Grzegorz Schetyna z PO
Avatar
Stop mowie nienawiści / 28 lutego 2020 r. o 23:56
+6
" Dzięki temu, na osiedlach Norwida i Gościńczyk, na których obecnie buduje się drogi przeciwpożarowe, w zamian za usuwane drzewa udało się wynegocjować i zobowiązać stronę do posadzenia 28 drzew i 740 krzewów ozdobnych – przyznaje prezydent Paweł Maj".   Ty biedny człowieku.... , wstyd. I co na takie drzewa będziemy czekali następne 40-50 lat. A wystarczy trochę pomysleć !!!!!
 Przecież jest w necie wyjaśnienie że projekt drogi pożarowej zatwierdza powiat. Daje pozwolenie na budowę zanim i stawia miasto przed faktem dokonanym. Jeśli miasto neguje wycinkę drzew wtedy samorządowe kolegium odwoławcze i tak nakazuje ich wycinkę z tą różnicą że w takim przypadku już nie nakazuje  spółdzielni posadzenia nowej zieleni. Więc może ystarczy trochę pomyśleć zanim zacznie się na kogoś wylewać pomyje. 
 Przecież jest w necie wyjaśnienie że projekt drogi pożarowej zatwierdza powiat. Daje pozwolenie na budowę zanim i stawia miasto przed faktem dokonanym. Jeśli miasto neguje wycinkę drzew wtedy samorządowe kolegium odwoławcze i tak nakazuje ich wycinkę z tą różnicą że w takim przypadku już nie nakazuje  spółdzielni posadzenia nowej zieleni. Więc może ystarczy trochę pomyśleć zanim zacznie się na kogoś wylewać pomyje.  rozwiń
Avatar
Zenek / 28 lutego 2020 r. o 12:06
+5
miłośnik betonu i asfaltu się odezwał
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 21:21
+4
Zlikwidować szlabany na zamkniętych parkingach osiedlowych dla wybranych i od razu zrobią się dojazdy do bloków bez potrzeby wycinania przynajmniej niektórych drzew!
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 09:14
+4
A gdzie jest obrońca drzew w Puławach radny Czeżyk?
Avatar
Tom / 28 lutego 2020 r. o 21:56
+4
Posrało ich z tą wycinką. Najlepiej zdychać w betonowych bunkrach. Ciekawe co zrobią latem przy 40 stopniowych upałach. 
Avatar
. / 28 lutego 2020 r. o 15:46
+3
Dobrze  że mieszkańcy wzieli sprawy w swoje ręce. Jak do tej pory widać spółdzielnia gorliwie wykonywała zalecenia straży- bez żadnych konsultacji z mieszkańcami. 
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 14:10
+2
Już macie z górki drogie panie. Już niedługo
Avatar
Waldemar K. / 3 marca 2020 r. o 19:37
+1
Zabetonujcie całe miasto!!!. Pamiętajcie każda roślina zatrzymuje w ekosystemie wodę, drzewa nawet do 400 litrów. Niemcy zrezygnowali z częstego koszenia trawników, a przy autostradach jest zalecenie raz, maksymalnie dwa razy w sezonie koszenie traw, gdy zaczynają żółknąć. Cel - zatrzymanie jak najwięcej wody w ekosystemie. W Niemczech przypada na obywatela 4600m3/rok, a w Polsce tylko 1600m3/osobę wody. Nie zapominajcie że dotyczy także wytwarzania pożywienia. Grozi nam brak wody, i nie żartuję. Jest jeszcze jedno ciekawe zjawisko polityczne w naszym bantustanie, wyprzedawane są wody podziemne w prywatne ręce mądrzejszych i starszych. Może znaleźć się w sytuacji braci Węgrów, którzy musieli płacić za wodę z Dunaju. Następnym zjawiskiem prowadzonym przez nowy stary rząd, to wycinka drzew, którą określam jako rabunkową. Obecnie jest wycinanych rocznie ponad 40 milionów metrów sześciennych drzew tzw. kubicznych. Mamona i tylko mamona, to się tylko liczy! Po nas choćby potop. Gwoli swawoli wodnej, takie państwa jak Słowenia i Serbia wpisały wody w konstytucję, żeby nikt nir mógł nimi handlować. Patrząc na działania naszych panów, można stwierdzić "rozum wypadł przez okno". Gdy patrzę na to co się dzieje to stwierdzam że trzy córki Św. Zofi, Wiara, Nadzieja i Miłość zmarły w starsznych męczarniach. Jeśli ktoś coś ci daje, jest to podejrzane. Nic nie jest za darmo, ktoś pewnego dnia odbierze sobie w dwójnasób.
Zabetonujcie całe miasto!!!. Pamiętajcie każda roślina zatrzymuje w ekosystemie wodę, drzewa nawet do 400 litrów. Niemcy zrezygnowali z częstego koszenia trawników, a przy autostradach jest zalecenie raz, maksymalnie dwa razy w sezonie koszenie traw, gdy zaczynają żółknąć. Cel - zatrzymanie jak najwięcej wody w ekosystemie. W Niemczech przypada na obywatela 4600m3/rok, a w Polsce tylko 1600m3/osobę wody. Nie zapominajcie że dotyczy także wytwarzania pożywienia. Grozi nam brak wody, i nie żartuję. Jest jeszcze jedno ciekawe zjawisko polityczn... rozwiń
Avatar
MP iBK łubu dubu... / 29 lutego 2020 r. o 23:26
+1
Ja to myślę że to jest wina Grobla prawda Paweł;)
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 21:21
+4
Zlikwidować szlabany na zamkniętych parkingach osiedlowych dla wybranych i od razu zrobią się dojazdy do bloków bez potrzeby wycinania przynajmniej niektórych drzew!
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 13:46
-8
Ja też nie chciałem mieszkać w betonowej dżungli, dlatego kupiłem sobie mieszkanie przy lesie. W czym te Panie są gorsze ode mnie, że nie mogą zrobić tak jak ja? Przecież nikt im nie zabroni mieszkać tam gdzie sobie wymarzyły.
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 09:58
-1
a dupy będą wwalać w cień a matki z dziećmi na słońcu niech się pieką tak stary dziad Czyżyk rządzi i PIS w Puławach
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 09:14
+4
A gdzie jest obrońca drzew w Puławach radny Czeżyk?
Avatar
Puławiak / 29 lutego 2020 r. o 01:41
0
Drzewa im przeszkadzają haha to teraz niech piłami wytnà te samochody na parkingu przy Norwida wraz ze słupkami to one blokuja wjazd strazy cimota starej baby dewoty każdy wie o kim mówię Norwida....
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 00:48
-2
Gdzie ci mieszkańcy redaktorze? Dwie Panie i juz sensacja? afera ?pretekst do powtórnego artykuły na ten sam temat? Ile Pan dostaje za powtarzane artykuły?
Avatar
Stop mowie nienawiści / 28 lutego 2020 r. o 23:56
+6
" Dzięki temu, na osiedlach Norwida i Gościńczyk, na których obecnie buduje się drogi przeciwpożarowe, w zamian za usuwane drzewa udało się wynegocjować i zobowiązać stronę do posadzenia 28 drzew i 740 krzewów ozdobnych – przyznaje prezydent Paweł Maj".   Ty biedny człowieku.... , wstyd. I co na takie drzewa będziemy czekali następne 40-50 lat. A wystarczy trochę pomysleć !!!!!
 Przecież jest w necie wyjaśnienie że projekt drogi pożarowej zatwierdza powiat. Daje pozwolenie na budowę zanim i stawia miasto przed faktem dokonanym. Jeśli miasto neguje wycinkę drzew wtedy samorządowe kolegium odwoławcze i tak nakazuje ich wycinkę z tą różnicą że w takim przypadku już nie nakazuje  spółdzielni posadzenia nowej zieleni. Więc może ystarczy trochę pomyśleć zanim zacznie się na kogoś wylewać pomyje. 
 Przecież jest w necie wyjaśnienie że projekt drogi pożarowej zatwierdza powiat. Daje pozwolenie na budowę zanim i stawia miasto przed faktem dokonanym. Jeśli miasto neguje wycinkę drzew wtedy samorządowe kolegium odwoławcze i tak nakazuje ich wycinkę z tą różnicą że w takim przypadku już nie nakazuje  spółdzielni posadzenia nowej zieleni. Więc może ystarczy trochę pomyśleć zanim zacznie się na kogoś wylewać pomyje.  rozwiń
Avatar
Tom / 28 lutego 2020 r. o 21:56
+4
Posrało ich z tą wycinką. Najlepiej zdychać w betonowych bunkrach. Ciekawe co zrobią latem przy 40 stopniowych upałach. 
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kurs pozycjonowania stron w Google - wejdź do branży IT!

Kurs pozycjonowania stron w Google - wejdź do branży IT!

Jeśli znajdujesz się właśnie na początku swojej zawodowej drogi i próbujesz wybrać idealną dla siebie ścieżkę kariery lub w poszukiwaniu nowych wyzwań rozważasz przebranżowienie, trudno w obecnych czasach wskazać branżę oferującą atrakcyjniejsze warunki i więcej możliwości rozwoju niż branża IT!

Napisy na kościołach i obrona katedry w Lublinie
galeria

Napisy na kościołach i obrona katedry w Lublinie

Na bramie lubelskiej Kurii Metropolitalnej pojawił się napis „Aborcja”. Z kolei w Białej Podlaskiej na siedzibie biur polityków PiS wymalowano wulgaryzmy, a na szyby wylano wosk. Formy protestów stają się coraz ostrzejsze.

Sanatoria zaciągają hamulec. W Uzdrowisku Nałęczów już teraz część obiektów świeci pustkami

Sanatoria zaciągają hamulec. W Uzdrowisku Nałęczów już teraz część obiektów świeci pustkami

O ile lato przyniosło finansowy oddech zarówno lokalnym restauracjom, jak i sanatoriom, tak od końca września uzdrowisko przeżywa wyraźny spadek liczby kuracjuszy. Zgodnie z decyzją rządu, nowe turnusy wstrzymano, część obiektów świeci pustkami.

Nawet 1000 osób na proteście kobiet w Kraśniku
Zdjęcia
galeria
film

Nawet 1000 osób na proteście kobiet w Kraśniku

Około 1000 osób wzięło udział w proteście kobiet w Kraśniku przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Marsz żałobny dla praw kobiet w Zamościu. Protestujący szli z trumną
Zdjęcia
galeria

Marsz żałobny dla praw kobiet w Zamościu. Protestujący szli z trumną

Mieszkanki Zamościa zaprotestowały przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]

Pszczółka Start Lublin pokonała WKS Śląsk Wrocław 79:76, ale musieli się na to zwycięstwo napracować. Gospodarze szybko objęli prowadzenie 11:2 i wydawało się, że taki wynik pozwoli im kontrolować przebieg meczu. I tak powinno być, ale miejscowi w pierwszej połowie okrutnie pudłowali.

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie
galeria

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie

Protest kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odbył się w poniedziałek również we Włodawie.

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Arne Senstad powołał szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Perła Lublin ma w niej aż osiem przedstawicielek.

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

– Chcieliśmy pokazać, że można stanąć do walki z absurdami, które zafundowali nam rządzący – mówi Michał Bartoszuk, właściciel chełmskiej restauracji La Cafe, która od niedzieli jest na ustach całego kraju. A wszystko przez jeden post na portalu społecznościowym, który zelektryzował całą branże gastronomiczną w Polsce.

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Zaczęły się jesienne porządki w ulicznym drzewostanie. Martwe drzewa mają być usuwane, pojawią się nowe sadzonki, także w ścisłym centrum Lublina: przy ul. Dolnej 3 Maja, Narutowicza czy Popiełuszki.

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca
galeria

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca

Ikony i dzieła Bazylego Albiczuka mogły wyjść z magazynów. Od piątku zakurzone dotąd zbiory Muzeum Południowego Podlasia można oglądać już na stałych wystawach.

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin słabsza od pierwszego w tabeli Górnika Polkowice. Akademicy podjęli walkę wyżej notowanym rywalem, ale ostatecznie ulegli 3:5.

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu
Stan na 26.10
galeria

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu

6453 aktywne zakażenia koronawirusem odnotowuje w tej chwili Lubelski Urząd Wojewódzki.

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic

Trzeci dzień mieszkańcy Białej Podlaskiej protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj kilkadziesiąt osób blokowało ruch samochodów na kilku ulicach w mieście.

Spacer kobiet w Lubartowie
galeria
film

Spacer kobiet w Lubartowie

Protesty kobiet odbywają się nie tylko w regionie, ale również w mniejszych miastach. Spacer kobiet trwa w Lubartowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.