Na początku maja zaczęła obowiązywać podjęta pod koniec ubiegłego roku uchwała rady gminy w Żyrzynie nadająca nowe ulice w Osinach. Dla mieszkańców przygotowano już zawiadomienia o zmianie adresów nieruchomości. Roznoszą je sołtysi.
To jedna z największych zmian adresowych w historii gminy Żyrzyn. Za jednym razem zmienionych zostało ok. 250 adresów w liczących prawie tysiąc mieszkańców Osinach. Podjęta w grudniu zeszłego roku uchwała, zaczęła obowiązywać 4 maja. Zgodnie z jej brzmieniem, główna droga w miejscowości, łącząca drogę wojewódzką nr 824 z drogą serwisową przy S17, została ul. Centralną. Biegnąca równolegle do niej droga na północnym skraju wioski to teraz ul. Spacerowa, a ta przy szkole podstawowej stała się ul. Szkolną. Drogi w pobliżu Zespołu Dworskiego przemianowano natomiast na ul. Parkową i Lipową.
Zmiana adresów powinna uporządkować nazewnictwo poszczególnych części Osin oraz ułatwić dotarcie do konkretnych budynków np. przez firmy kurierskie i służby ratunkowe.
– Były z tym problemy, zwłaszcza na bocznych ulicach, gdzie rozwija się nowa zabudowa – przyznaje Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn.
Niestety: zmiana wiąże się z pewnymi obowiązkami po stronie obywateli. Jak przypominają pracownicy UG w Żyrzynie, należy ją niezwłocznie zgłosić między innymi do Urzędu Skarbowego, ZUS-u, KRUS-u, banków, dostawców energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, agencji ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych, zakładów pracy, przychodni lekarskich, placówek oświatowych itp. O formalnościach powinny pamiętać zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą, dla których zmiana adresu oznacza konieczność aktualizacji wpisu w centralnej ewidencji.
Co istotne, zmiana adresu nie wymaga za to wymiany dowodu osobistego. Mieszkańcy nie muszą również informować o niej Urzędu Gminy, który sam zaktualizuje właściwe dane w zakresie np. podatków od nieruchomości, czy deklaracji dotyczących odbioru odpadów. Ułatwione zadanie mają mieszkańcy ul. Centralnej, która jako jedyna zachowała starą numerację. Dzięki temu, właściciele posesji nie będą musieli wymieniać numerów na swoich domach.
W ramach wprowadzonych zmian, Osiny wkrótce zyskają nowe tabliczki informacyjne z nadanymi nazwami ulic. Te powinny pojawić się w ciągu najbliższego miesiąca.
Lokalne władze na razie nie planują tego typu zmian w innych wioskach. Największe miejscowości w gminie nazwy ulic już mają. Te mniejsze, jak Borysów, czy Bałtów najpewniej doczekają się jedynie tabliczek informujących o numerach domów położonych przy bocznych ścieżkach. Takich, jakie można spotkać m.in. w gminie Końskowola.