Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 listopada 2007 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Nasze pociechy: piją, biją, palą i chcą mieć co najmniej dwójkę dzieci

0 0 A A

Pierwszego papierosa wypalają w 6 klasie podstawówki, w tym samym wieku wypijają też pierwsze w życiu piwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z kolei pierwszego skręta z marihuaną wypalają w trzeciej klasie gimnazjum. Coraz częściej doświadczają też przemocy. Ale ci, którzy uczestniczą w programach profilaktycznych rzadziej są narażeni na ryzykowne zachowania. Oto najnowsze wyniki badań przeprowadzonych wśród puławskiej młodzieży przez psychologów.

Już po raz szósty naukowcy wzięli pod lupę puławską młodzież. Na zlecenie Urzędu Miasta dr Robert Porzak z Instytutu Psychologii UMCS przeprowadził badania ankietowe na grupie 898 uczniów z puławskich szkół podstawowych, gimnazjów, zawodowych, techników i liceów. Z badań wynika, że w porównaniu do badań z 2005 i 2003 r. młodzież sięga po papierosa, alkohol czy narkotyki w coraz młodszym wieku. Nie jest jednak tak źle jak może się wydawać. Osoby, które uczestniczą w programach profilaktycznych rzadziej sięgają po środki psychoaktywne.

Puławska młodzież 2007

Uczniowie puławskich szkół rzadko uprawiają wspólne hobby z rodzicami. Nigdy nie robi tego co drugi badany. Kilka razy w tygodniu wolny czas z rodzicami spędza tylko co 10 uczeń. Prawie co drugi młody człowiek chce mieć dwójkę dzieci. Co piąty myśli o posiadaniu jednego dziecka. 3 proc. badanych nie chce mieć własnych dzieci.

Ciekawie przedstawia się uczestnictwo młodych ludzi w niedzielnej mszy. W społeczeństwie polskim, którego prawie 90 proc. osób deklaruje katolicyzm, tylko 43 proc. młodych puławian chodzi do kościoła raz w tygodniu. Reszta robi to nieregularnie, a 7 proc. deklaruje, że w ogóle nie uczestniczy w praktykach religijnych. Zdaniem autora raportu trend spadku udziału młodzieży w aktywności religijnej jest stały i nasila się.

Co trzeci uczeń korzysta z korepetycji

Najwięcej, bo aż prawie 20 proc. musiało dokształcać się z matematyki. Popularne są także "korki” z języka angielskiego i chemii oraz fizyki.
Wpływ na spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu ma również częstotliwość wagarowania.

Tylko 15 proc. uczniów twierdzi, że nigdy nie było na wagarach
Reszta uciekała z lekcji co najmniej raz w życiu. 16 proc. uczniów deklaruje, że "zwiewa” kilka razy w miesiącu. Najczęściej uciekają razem z kilkoma osobami; znacznie rzadziej całą klasą albo samodzielnie. Uczniowie otrzymują gorsze oceny, częściej powtarzają klasę, częściej też wagarują.

Najczęstszym sposobem odreagowania stresu wśród młodych ludzi jest słuchanie muzyki i oglądanie telewizji. Na drugim miejscu znajdują się rozmowy z rówieśnikami. Kolejne sposoby odreagowania to sport lub spacery i gry komputerowe.

Papierosy

Młodzież wadliwe wzorce odnośnie palenia wynosi przede wszystkim z domu. 40 proc. ankietowanych twierdzi, że rodzice codziennie palą w ich obecności. Ale zły przykład dają także rówieśnicy. Codziennie z palącymi kolegami w swoim wieku styka się aż 45 proc. badanych.

To wpływa na to, że nałogowe codzienne palenie deklaruje 16 proc. uczniów puławskich szkół. Reszta pali mniej regularnie, a połowa deklaruje, że nigdy nie miała papierosa w ustach.

Mimo to uczniowie coraz wcześniej sięgają po papierosy. Najwcześniej zaczynają uczniowie zawodówek. Najpóźniej zaczynają palić uczniowie liceów. Najczęściej jako wskazany wiek inicjacji podawano 13 i 10 lat, czyli wtedy kiedy zaczyna się naukę w gimnazjum oraz w starszych klasach szkoły podstawowej.

Młodzież pali najczęściej w towarzystwie rówieśników oraz w drodze do szkoły, albo podczas przerw w lekcjach. 3 proc. uczniów (zwłaszcza szkół zawodowych) twierdzi, że pali w domu przy rodzicach za ich zgodą.

Najczęstszą drogą zdobywania tytoniu jest częstowanie przez rówieśników lub kupowanie w sklepach. W ten sposób w posiadanie tytoniu wchodzi ponad połowa uczniów, którzy w zdecydowanej większości są przecież niepełnoletni.
Wśród objętych badaniami przeważają obojętne oraz negatywne postawy wobec palenia, postawy pozytywne należą do rzadkości, co jest konstruktywną zmianą w porównaniu do poprzednich badań. Najczęściej młodzi palą z ciekawości (41 proc.), ochoty (24,5 proc.) oraz by komuś zaimponować (10,5 proc.).

Alkohol

W porównaniu do poprzednich badań spadła częstość kontaktu z rodzicami pijącymi alkohol lub pijanymi. Ale młodzież wciąż jest tego świadkiem. Co setny widzi codziennie w domu pijanego rodzica. Tylko co trzeci nigdy nie był świadkiem upicia się któregoś z rodziców. Jednak znacznie częściej młodzież jest świadkiem upijania się swoich rówieśników. Co trzeci ma kontakt z pijanymi kolegami co najmniej kilka razy w miesiącu.

Wśród badanej młodzieży tylko 16 proc. twierdzi, że nigdy nie piło alkoholu. Co najmniej kilka razy w miesiącu deklaruje picie prawie połowa przepytanych. Co 20 uczeń szkoły zawodowej deklaruje, że pije codziennie. Znacznie niższy jest wskaźnik upijania się. Bycie kiedykolwiek w takim stanie deklaruje co drugi uczeń.

Podobnie jak w przypadku papierosów, alkohol najczęściej pije się z kolegami. Tak robi co drugi uczeń. 15 proc. twierdzi jednak, że pije również podczas domowych uroczystości przy rodzicach.

Najłatwiej puławskim uczniom alkohol kupić w sklepie (54,7 proc.). Pierwszy kontakt z alkoholem następuje w wieku 12 lat. Zazwyczaj dwa lata później występuje pierwsze upicie się. Do najczęstszych przyczyn wypicia alkoholu należy chęć poprawy humoru.

Narkotyki

Niestety, również i narkotyki nie są czymś szczególnie niespotykanym w puławskich szkołach. 41 proc. badanych deklaruje, że miało kontakt z rówieśnikami którzy je zażywali. Bezpośredni kontakt z narkotykami miał z kolei co ósmy uczeń. Używanie takich środków nie jest jednak zbyt częste, większość twierdzi że robi to bardzo rzadko - najczęściej kilka razy w roku. Tylko pojedyncze jednostki zażywają je z większą częstotliwością - kilka razy w miesiącu, lub co kilka dni.

Najczęstszym sposobem zdobywania narkotyków jest częstowanie przez rówieśników (41 proc.). Zdobywa się je także kupując poza szkołą (25 proc.), lub częstowaniem przez starszych (18,4 proc.).

Poziom wiedzy uczniów na temat narkotyków jest stosunkowo wysoki, pozwolił on na udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 65 proc. zadanych z tej tematyki pytań. Średni wiek pierwszego kontaktu z narkotykami to 15 lat.

Na szczęście możemy być spokojnie. 90 proc. uczniów odmówi zażycia narkotyku, jeśli ktoś im to zaproponuje. Z propozycji skorzysta tylko 3 proc. przebadanych. Najczęstszą przyczyną zgody na zażycie narkotyku jest ciekawość (61 proc.) i chęć poprawy humoru (16,3 proc.).

Najbardziej popularnym narkotykiem jest wciąż marihuana. Paliło ją 10 proc. uczniów. Amfetaminę zażywało 2,3 proc. badanych. Pojedyncze osoby próbowały tabletek exstasy i haszyszu oraz grzybów halucynogennych czy szczególnie groźnej kokainy.

Przemoc

Jak zauważa autor raportu zwiększa się doświadczanie przemocy wśród uczniów. Co drugi uczeń był ośmieszany przez swoich rówieśników. Co piąty był uderzany lub szarpany. Niechciane dotykanie intymnych części ciała spotkało 7 proc. przepytanych. Co dwudziesty był pobity, albo okradziony z pieniędzy lub innych przedmiotów.

Ale przemocy doświadczają także od dorosłych. Rodzice najczęściej są wobec nich złośliwi, albo ośmieszają i oczerniają (4,9 proc.), podobnie jak nauczyciele, ale tutaj odsetek jest znacznie wyższy bo wynosi aż 15 proc.

Ale młodzi są także agresorami. Wobec dorosłych przybiera to najczęściej formę ustnego wymyślania i wulgaryzmów. Kilku uczniów szkół zawodowych zadeklarowało, że pobiło nauczyciela.


Gdzie są zagrożenia

Badacze pytali również puławskich uczniów gdzie zaopatrują się w alkohol. Rzadko padały konkretne odpowiedzi nazw sklepów, ale do najczęściej wymienianych należała "Żabka”, uczniowie szkół średnich wymieniali też "Biedronkę”.

Nie można określić terytorialnie gdzie młodzież zaopatruje się w narkotyki. Najczęstszym źródłem zaopatrzenia są koledzy i znajomi. Zdaniem badaczy wynika to z tego, że wśród uczniów istnieje prawdziwa sieć dystrybucji narkotyków. Kilku uczniów technikum i szkół zawodowych wskazało także Kazimierz i szkołę w tym miasteczku jako miejsce dostępu do narkotyków.

Jako potencjalne miejsca kradzieży uczniowie wskazywali m.in. sklepy całodobowe, targi. Niewielka część badanych odpowiedziała także, że takim szczególnym miejscem są okolice sklepu Kaufland oraz ulicy Sienkiewicza.

Uczniowie rzadko wymieniali szczegółowe miejsca, w których dochodzi do napadów i pobić. Wśród odpowiedzi pojawiają się jednak okolice ul. Sienkiewicza, lasu oraz parku.

Gdzie szukają pomocy

Tylko niecała połowa uczniów wiedziała gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień. Na pierwszym miejscu pojawia się MONAR. Mniej uczniów wie o możliwości pomocy ze strony pedagogów, psychologów, czy klubów AA. Jeszcze mniej widzi możliwą pomoc w osobie nauczycieli.
W przypadku przemocy co czwarty uczeń wskazuje jako źródło pomocy policję. Pozostałe formy pomocy, takie jak pedagog, rodzice, nauczyciele czy rówieśnicy występują znacznie rzadziej. Tylko co setny uczeń uważa straż miejską jako miejsce w którym może uzyskać pomocy w przypadku doświadczenia przemocy.

Jak im pomagamy

38 proc. uczniów deklaruje, że nie brało udziału w żadnym programie profilaktycznym realizowanym na terenie ich szkół. Ale w przypadku niemal każdego programu uczniowie uważają, że były one przydatne. Zazwyczaj uważała tak połowa przepytanych. W przypadku niektórych programów skuteczność była oceniana jeszcze wyżej. Z badań wynika też, że uczestnicy zajęć profilaktycznych reagują na stres rozmową z rówieśnikami i rodzicami. Znacznie rzadziej niż ich rówieśnicy palą tytoń, piją alkohol oraz stosują leki czy narkotyki. Rzadziej też wagarują oraz stosują formy przemocy polegające na grożeniu i poniżaniu.


Jak zlikwidować patologie?

Zdaniem Roberta Porzaka z Instytutu Psychologii UMCS (na zdjęciu) wciąż wzrasta ilość uczniów, których rodzice są rozwiedzeni lub w separacji. Młodzież również wykazuje coraz mniejsze zainteresowanie małżeństwem i posiadania w przyszłości dzieci. Zmianom towarzyszy także obniżenie nastawienia na odnoszenie sukcesu zawodowego. Zdaniem psychologa to podkreśla występowanie u młodzieży kryzysu wartości.

Wzrósł krytycyzm młodzieży wobec środków psychoaktywnych. Ale jednocześnie wzrosło też ich stosowanie. Zdaniem psychologa przeciwdziałać wczesnej inicjacji alkoholowej i tytoniowej należy przede wszystkim w szkołach podstawowych, a narkotykom w gimnazjach.

Należy także zwiększyć ilość zajęć przeciwdziałających agresji wśród uczniów. Bo w porównaniu do poprzednich lat wzrosła częstość doświadczania przez nich przemocy. Mimo to uczniowie opisują Puławy jako miasto bezpieczne.
Psycholog z UMCS postuluje także dostarczanie młodzieży alternatywnych możliwości zachowania, które zastąpią odurzanie się oraz wzmocnienie kar za takie zachowania. Twierdzi także, że należy rozwijać programy profilaktyczne. Ważne jest większe zaangażowanie rodziców w kontakty z dziećmi. Profilaktyką oraz rozwijaniem alternatywnej aktywności młodych ludzi powinien się także zająć Kościół. Należy również szkolić i kontrolować oraz skutecznie egzekwować łamanie prawa wśród sprzedawców alkoholu czy papierosów.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skwer Romualda Lipki w Lublinie? Planują uhonorować kompozytora
film

Skwer Romualda Lipki w Lublinie? Planują uhonorować kompozytora 2 0

Uhonorowanie zmarłego kompozytora Romualda Lipki proponują radni PiS. Już w czwartek nad ich pomysłem ma głosować Rada Miasta. Wśród wstępnych sugestii jest nadanie imienia Lipki rondu na Czechowie, z kolei prezydent Lublina wspomina o skwerze w pobliżu siedziby Radia Lublin.

Na tych przejściach dla pieszych w Chełmie może się zrobić bezpieczniej

Na tych przejściach dla pieszych w Chełmie może się zrobić bezpieczniej 0 0

W ostatniej chwili, bo nabory do projektów ogłoszone były przez Lubelski Urząd Wojewódzki kończyły się 20 lutego, w Chełmie przesuwano budżetowe pieniądze.

Original Enigma Voices w Lublinie. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
27 listopada 2020, 19:00
film

Original Enigma Voices w Lublinie. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Legendarna formacja Enigma wyrusza w trasę koncertową po Polsce, w ramach której wystąpi w 8 miastach, także w Lublinie. Niepowtarzalny koncert w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się 27 listopada o godz. 19.

Będą przesuwać chodniki i drogi rowerowe żeby ocalić jak najwięcej drzew przy Al. Racławickich

Będą przesuwać chodniki i drogi rowerowe żeby ocalić jak najwięcej drzew przy Al. Racławickich 22 19

Kolejne zmiany w planie rozbudowy Al. Racławickich zapowiada prezydent Krzysztof Żuk. Deklaruje, że zaprojektowane już chodniki i drogi rowerowe będą przesuwane, by oszczędzić jak najwięcej drzew. – To tylko deklaracje, chcemy konkretów – mówią działacze przeciwni przebudowie według obecnego projektu.

Nowy dach i nie tylko. Będzie duży remont w SP 20 w Lublinie

Nowy dach i nie tylko. Będzie duży remont w SP 20 w Lublinie 0 2

Gruntownej termomodernizacji ma być poddany budynek miejskiej podstawówki nr 20 przy al. Piłsudskiego.

Lublin: Miasto sprzedaje działkę, nabywca będzie mógł postawić tu blok

Lublin: Miasto sprzedaje działkę, nabywca będzie mógł postawić tu blok 6 7

Na sprzedaż wystawiona ma być kolejna miejska działka, tym razem przy ul. Kaczeńcowej.

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego [dużo zdjęć]
galeria

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego [dużo zdjęć] 9

W sobotę w lubelskim hotelu In Between na swojej studniówce bawiła się młodzież puławskiego "Czartorycha". W balu wzięło udział 334 osoby. Po uroczystym polonezie, zabawę dla tegorocznych maturzystów poprowadził Dj Expresso.

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Kobieta właśnie wróciła z Włoch
film

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Kobieta właśnie wróciła z Włoch 31 14

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Przypadki pojawiły się w dwóch różnych częściach kraju.

Michał Oleksiejczuk przegrał w Nowej Zelandii

Michał Oleksiejczuk przegrał w Nowej Zelandii 0 1

Michał Oleksiejczuk zdecydowanie przegrał z Jimmy „The Brute” Crutem podczas gali UFC w nowozelandzkim Auckland

Puławy: Maluchy polubiły puławską "Jedenastkę"
galeria

Puławy: Maluchy polubiły puławską "Jedenastkę" 0 1

Malowanie na wodzie, lepienie z gliny, wytwarzanie papieru, gry językowe i teatralne, taneczne zabawy - to część programu Dnia Otwartego, jaki w ostatni czwartek przygotowano w Szkole Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza.

Koronawirus we Włoszech. Będą badać temperaturę pasażerów samolotów przylatujących do Polski
film

Koronawirus we Włoszech. Będą badać temperaturę pasażerów samolotów przylatujących do Polski 5 9

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że w Polsce działają już dwa laboratoria prowadzące badania dot. koronawirusa, a sześć kolejnych jest uruchamianych.

Będzie remont ul. Dragonów w Lublinie

Będzie remont ul. Dragonów w Lublinie 0 3

Równa nawierzchnia ma się pojawić na ul. Dragonów (Czuby Północne) i to najpóźniej 1 czerwca.

Koncert "Twórczość fortepianowa Franciszka Lessla" w DDK Węglin
27 lutego 2020, 18:00

Koncert "Twórczość fortepianowa Franciszka Lessla" w DDK Węglin 0 0

W czwartek, 27 lutego o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zostanie zorganizowany koncert poświęcony twórczości Franciszka Lessla.

Opolanin lepszy od rezerw Wisły Puławy

Opolanin lepszy od rezerw Wisły Puławy 0 2

Większość drużyn z lubelskiej okręgówki pilnie szlifuje formę podczas spotkań sparingowych. Uwagę przykuwa dobra forma Opolanina Opole Lubelskie.

Lublin: Życie noworodka trzeba było ratować. Ale lekarka sama potrzebowała pomocy

Lublin: Życie noworodka trzeba było ratować. Ale lekarka sama potrzebowała pomocy 2

Lekarka z SPSK nr 1 w Lublinie odpowie za narażenie życia noworodka. Zdaniem śledczych, nie pomogła dziecku w bardzo ciężkim stanie. Z wyjaśnień Ewy P. wynika, że nie mogła tego zrobić ze względu na własny stan zdrowia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.