Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 kwietnia 2019 r.
15:14

Naukowcy z Puław chcą podwyżek. Spór zbiorowy w instytucie

Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa
Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa

Związkowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego prowadzą spór zbiorowy z pracodawcą domagając się podwyżek. Ich wypłata, zdaniem dyrektora, zrujnowałaby budżet jednostki. Po stronie załogi stanęli puławscy parlamentarzyści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tematem sporu jest wysokość wynagrodzeń w Instytucie. Te, jak wyliczają parlamentarzyści, nie były podnoszone od maja 2010 roku. Ponadto część pracowników PIWetu zarabia mniej po tym, jak dyrektor jednostki, Krzysztof Niemczuk, z początkiem nowego roku zniósł przywilej stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Z tej możliwości przez lata korzystały osoby, których praca miała charakter twórczy i była związana z prawem autorskim.

Za pracownikami, którzy miesięcznie mieli stracić na tej decyzji od 100 do 600 zł, stanęli parlamentarzyści.

– Przy bardzo niskich zarobkach dużej grupy pracowników oznacza to wyraźny spadek ich osobistych dochodów. Dzieje się to w sytuacji powszechnego oczekiwania na podwyżki zarobków, a nie ich obniżki – piszą do ministra rolnictwa poseł Krzysztof Szulowski z Puław (pracownik naukowy PIWetu) oraz poseł Krzysztof Głuchowski z Łukowa, obaj z PiS.

Politycy krytykują posunięcie dyrektora Niemczuka, wskazując na to, że podobnych zabiegów nie zastosowano w pozostałych instytutach na terenie kraju. – Z tego prawa korzystali i korzystają nadal naukowcy m.in. z innych instytutów badawczych i uczelni wyższych – podkreślają.

Tymczasem dyrektor instytutu, Krzysztof Niemczuk, tłumaczy, że decyzja została podjęta w zgodzie z przepisami. – Nasz dotychczasowy system był bardzo propracowniczy, jednak nowa interpretacja ogólna w tym zakresie zaostrzyła katalog osób, którym przysługiwała ta możliwość. Podjąłem więc decyzję o jej zawieszeniu i oczekujemy na ostateczne regulacje prawne w tym zakresie – informuje.

Dyrektor odnosi się także do kwestii wzrostu wynagrodzeń, o który walczą związkowcy. – Zgodnie z wyliczeniami naszego działu finansowego, żeby spełnić oczekiwania organizacji związkowych, koszty regulacji płacowych przekroczyłyby 15 mln zł. Zaistniała sytuacja doprowadziłaby do zrujnowania budżetu instytutu. Piszę te słowa z pełną odpowiedzialnością – podkreśla szef PIWet-u. Rozmowy z udziałem obu stron sporu zbiorowego zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Na temat sytuacji w tym oraz innych instytutach naukowych działających w Puławach do ministra rolnictwa napisał również poseł Włodzimierz Karpiński (PO). Parlamentarzysta zapytał o to, czy IUNG i PIWet zostały zobligowane do szukania oszczędności w przyjętych już budżetach, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Poseł odpowiedzi na razie nie otrzymał, ale więcej światła na tę sprawę rzucił Instytut Weterynarii. Jego dyrektor przyznaje, że zaistniała „konieczność wdrożenia oszczędności”, w związku z czym trwają stosowne wyliczenia i analizy. Ich celem jest „minimalizacja ryzyka związanego z koniecznością dostosowania się do obecnej sytuacji”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium