Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 kwietnia 2019 r.
15:14

Naukowcy z Puław chcą podwyżek. Spór zbiorowy w instytucie

0 70 A A
Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa
Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa

Związkowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego prowadzą spór zbiorowy z pracodawcą domagając się podwyżek. Ich wypłata, zdaniem dyrektora, zrujnowałaby budżet jednostki. Po stronie załogi stanęli puławscy parlamentarzyści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tematem sporu jest wysokość wynagrodzeń w Instytucie. Te, jak wyliczają parlamentarzyści, nie były podnoszone od maja 2010 roku. Ponadto część pracowników PIWetu zarabia mniej po tym, jak dyrektor jednostki, Krzysztof Niemczuk, z początkiem nowego roku zniósł przywilej stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Z tej możliwości przez lata korzystały osoby, których praca miała charakter twórczy i była związana z prawem autorskim.

Za pracownikami, którzy miesięcznie mieli stracić na tej decyzji od 100 do 600 zł, stanęli parlamentarzyści.

– Przy bardzo niskich zarobkach dużej grupy pracowników oznacza to wyraźny spadek ich osobistych dochodów. Dzieje się to w sytuacji powszechnego oczekiwania na podwyżki zarobków, a nie ich obniżki – piszą do ministra rolnictwa poseł Krzysztof Szulowski z Puław (pracownik naukowy PIWetu) oraz poseł Krzysztof Głuchowski z Łukowa, obaj z PiS.

Politycy krytykują posunięcie dyrektora Niemczuka, wskazując na to, że podobnych zabiegów nie zastosowano w pozostałych instytutach na terenie kraju. – Z tego prawa korzystali i korzystają nadal naukowcy m.in. z innych instytutów badawczych i uczelni wyższych – podkreślają.

Tymczasem dyrektor instytutu, Krzysztof Niemczuk, tłumaczy, że decyzja została podjęta w zgodzie z przepisami. – Nasz dotychczasowy system był bardzo propracowniczy, jednak nowa interpretacja ogólna w tym zakresie zaostrzyła katalog osób, którym przysługiwała ta możliwość. Podjąłem więc decyzję o jej zawieszeniu i oczekujemy na ostateczne regulacje prawne w tym zakresie – informuje.

Dyrektor odnosi się także do kwestii wzrostu wynagrodzeń, o który walczą związkowcy. – Zgodnie z wyliczeniami naszego działu finansowego, żeby spełnić oczekiwania organizacji związkowych, koszty regulacji płacowych przekroczyłyby 15 mln zł. Zaistniała sytuacja doprowadziłaby do zrujnowania budżetu instytutu. Piszę te słowa z pełną odpowiedzialnością – podkreśla szef PIWet-u. Rozmowy z udziałem obu stron sporu zbiorowego zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Na temat sytuacji w tym oraz innych instytutach naukowych działających w Puławach do ministra rolnictwa napisał również poseł Włodzimierz Karpiński (PO). Parlamentarzysta zapytał o to, czy IUNG i PIWet zostały zobligowane do szukania oszczędności w przyjętych już budżetach, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Poseł odpowiedzi na razie nie otrzymał, ale więcej światła na tę sprawę rzucił Instytut Weterynarii. Jego dyrektor przyznaje, że zaistniała „konieczność wdrożenia oszczędności”, w związku z czym trwają stosowne wyliczenia i analizy. Ich celem jest „minimalizacja ryzyka związanego z koniecznością dostosowania się do obecnej sytuacji”.

e-Wydanie

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Młody / 26 kwietnia 2019 o 17:44
+39
Kolejny ignorant. Czy ktoś, kto chce za swoją pracę godziwego wynagrodzenia to zlodziej, wykształciuch, robol? No chyba teraz jest taki nowy trend powtarzany przez rząd Polakom, który głosi, że zamiast dać wędkę lepiej dać marchewkę "ludziom w potrzebie". Jestem absolutnie za obniżeniem podatków, głównie w pensjach i ulgach na przykład dla rodzin, a jeśli chodzi o dawanie pieniedzy tak po prostu jestem całkowicie przeciwko. Po tym komentarzu od razu widać jaki wpływ na społeczeństwo na taka polityka PiSu. Skłócić Polaków: pracodawca to złodziej, pracujący chcący godnie żyć za wypłatę bez łaski i "pomocy państwa" to ktoś kto niszczy budżet i wielką politykę rządu na lata, wykształcony to wykształciuch i chyba nie zna swojego miejsca w szeregu. I wiele podobnych. I w imię czego? A tego, że powstaje coraz większą grupa osób "którym się należy" za to, że żyją i los sam im się nie chce poprawić, bo nie rozumieją, że trzeba w to włożyć trochę wysiłku. Niestety, ale praca to nie wybór, ale obowiązek. Każdy zdrowy obywatel powinien pracować, a nie wyciągać ręce po pomoc i obrażać inne grupy, że im się nie należy. Popieram protesty płacowe, bo złem jest darmowa kasa, powinniśmy walczyć o godne pensje, a nie wysoki socjal, z którego część i tak zje administracja, a politycy kupią sobie głosy. Niskie podatki i wysokie pensje, a nie tępy socjal psujący i rozleniwiający Polaków. P.S. dla tych, co powiedzą, że nie ma pracy i trzeba im pomagać. Praca jest wszędzie w Polsce, Ukraińcy chcą i pracują i w Lubelskiem. Problemem są niskie płace i ja jestem za tym, żeby iść w stronę ich podnoszenia różnymi mechanizmami, absolutnie nie socjal!!!
Kolejny ignorant. Czy ktoś, kto chce za swoją pracę godziwego wynagrodzenia to zlodziej, wykształciuch, robol? No chyba teraz jest taki nowy trend powtarzany przez rząd Polakom, który głosi, że zamiast dać wędkę lepiej dać marchewkę "ludziom w potrzebie". Jestem absolutnie za obniżeniem podatków, głównie w pensjach i ulgach na przykład dla rodzin, a jeśli chodzi o dawanie pieniedzy tak po prostu jestem całkowicie przeciwko. Po tym komentarzu od razu widać jaki wpływ na społeczeństwo na taka polityka PiSu. Skłócić Polaków: pracodawc... rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 o 15:35
+28
Szulowski jak panu nie wstyd! Rząd robi cięcia w trakcie roku w budżecie instytutu, a pan tu się jeszcze odzywa. Trzy lata pan miał. Niech pan idzie na emeryturę wszelaką. Wstyd mieć takiego kogoś w pracy i takiego posła
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 o 18:47
+26
Posłowi Szulowskiemu już dziękujemy. Za Azoty, PIW et IUNG. Bardzo duzo zrobił Pan w tych sprawach. A co konkretnie i dla Puław? Wstyd że Pan ma jeszcze czelność kandydować.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 o 16:46
+21
Pajacowanie posłów z pis...jak to oni troszczą się o pracowników w Puławach. Najpierw wszystko pis rujnuje a później udaje ze się troszczy i pomaga.
Avatar
BIEGŁY REWIDENT / 28 kwietnia 2019 o 19:12
+18
Pan dyrektor prowadzi złą politykę kadrową. To instytut i Panu Dyrektorowi powinno zależeć na naukowcach. Ale dla nich brakuje na podwyżki. Wielu wartościowych naukowców nie widząc perspektyw już odeszło z własnej woli lub zostało zmuszonych przez pryncypała, który stosuje mobbing, nie znosi innego stanowiska niż jego własne, nawet jeżeli jest błędne. Natomiast p. Dyrektor za swojej kadencji rozbudował do granic możliwości administrację, bo na nią może mieć wpływ i ta mu będzie wiernie służyć i nigdy się nie sprzeciwi, natomiast z jego cichym przyzwoleniem sieje ferment. "Zgodnie z wyliczeniami naszego działu finansowego, żeby spełnić oczekiwania organizacji związkowych, koszty regulacji płacowych przekroczyłyby 15 mln zł. Zaistniała sytuacja doprowadziłaby do zrujnowania budżetu instytutu. Piszę te słowa z pełną odpowiedzialnością – podkreśla szef PIWet-u." (cytuję słowa dyrektora dla "Dziennika"). To niech może w końcu poniesie odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Dobry szef powinien wiedzieć, jak rządzić dla dobra instytutu i jaką politykę kadrową i płacową prowadzić. Niech ograniczy administrację, przestanie przyznawać im wysokie premie, to wtedy znajdą się podwyżki dla pracowników naukowych, którzy nie mieli ich od lat. Może kontrola z zewnątrz przeanalizowałaby, jak naprawdę funkcjonuje instytut i czemu nie ma pieniędzy. Kiedy w końcu Pan Minister Ardanowski zrozumie, że postawił na niewłaściwego konia i że z takim "przywódcą" instytut traci na znaczeniu i nie będzie odgrywał wiodącej roli, jaką pełnił za poprzedników dyrektora Niemczuka.
Pan dyrektor prowadzi złą politykę kadrową. To instytut i Panu Dyrektorowi powinno zależeć na naukowcach. Ale dla nich brakuje na podwyżki. Wielu wartościowych naukowców nie widząc perspektyw już odeszło z własnej woli lub zostało zmuszonych przez pryncypała, który stosuje mobbing, nie znosi innego stanowiska niż jego własne, nawet jeżeli jest błędne. Natomiast p. Dyrektor za swojej kadencji rozbudował do granic możliwości administrację, bo na nią może mieć wpływ i ta mu będzie wiernie służyć i nigdy się nie sprzeciwi, natomiast z jego cichy... rozwiń
Avatar
Pracowniczka / 28 kwietnia 2019 o 20:52
+17
To co się tam dzieje to wstyd i cyrk.Ludzi bardzo dobrych kupę odeszło doktorów profesorów.Nie można się z nim dogadać.Proponuje taczke.Moze się ktoś wtedy obudzi.
Avatar
Kasiarz / 30 kwietnia 2019 o 13:07
+15
Rzeczywiście, cicho, sza, nie stresujcie bo pan dyrektor jest na Kubie.
 Czy w tej bajce występuje także KasiaSz??
Avatar
Pracownik / 28 kwietnia 2019 o 11:21
+15
Ilu dobrych ludzi odeszło z Piwet przez zła atmosferę pracy.Ilu sami wiecie.Czas na zmiany .
Avatar
gorsiejszy sort / 26 kwietnia 2019 o 19:31
+15
....a wiec odebrać ludziom w potrzebie a dac na jakiś instytut dla trzody? Niech sobie strajkują ile wlezie a nie dawac panie Premierze morawiecki. Wszystkie maja takie same zoladki i każdy chce mieć cos z zycia! A tu tylko pieprzone wykształciuchy łby podnosza
 a kto to taki w potrzebie ? ten co wydeptał ścieżki do mopsu, nierób i darmozjad, lub co może ten co na***ił dzieci jak królik i wyciąga łapę bo mu się uczciwie pracować nie chce
Avatar
123 / 26 kwietnia 2019 o 16:13
+15
Puławy 1 mają będą oficjalne oddane w ręce pisu na imprezie w marinie Więc może warto w ten dzień zablokować miasto przez pracowników instytutu Azorów nauczycieli
 Doskonały pomysł!! Obawaim się jednak że wielu z tych protestujących nastepnego dnia znalazłoby się na bruku. Pan prezes w  Azotach po pierwsze wręczyłby wypowiedzenia a po drugie zagrał jakąś piosenkę w rozgłośni.
Avatar
Kończ Waść / 8 maja 2019 o 12:26
-1
***s://youtu.be/CExlwc5DSpM
Avatar
dm / 2 maja 2019 o 10:05
+9
Krzysztof lekkie pióro ma - do poddanych mail wysyła - a w tym mailu same knoty - skończ już Krzyśku te głupoty
Avatar
Hulk / 30 kwietnia 2019 o 16:59
0
Dziedzic trafiłeś
Avatar
Mieszkaniec / 30 kwietnia 2019 o 15:55
+5
Ja pitolę,ale wstyd .
Avatar
Kasiarz / 30 kwietnia 2019 o 13:07
+15
Rzeczywiście, cicho, sza, nie stresujcie bo pan dyrektor jest na Kubie.
 Czy w tej bajce występuje także KasiaSz??
Avatar
Nemo / 29 kwietnia 2019 o 20:36
+5
Rzeczywiście, cicho, sza, nie stresujcie bo pan dyrektor jest na Kubie.
Avatar
Ben / 29 kwietnia 2019 o 17:09
-5
Proszę nie obrażać ani nie pomawiać na forum. Każdy ma prawo do szacunku !!!
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2019 o 16:01
+14
Panie Niemczuk, chyba popłyniemy. Co nie? IP niech pan sprawdza czym prędzej, bo może podczas godzin pracy ktoś to pisze. Wszyscy się już pewnie obesrali ze strachu. Nikt cię koleś nie szanuje, za to większośc się ciebie boi. Czy to jest powód do dumy? Wątpię, ale ty tego nie wiesz! Myślisz chociaż trochę?
Avatar
dziedzic / 29 kwietnia 2019 o 15:00
+3
Jeszcze TW tytus TV Romek i TV A’Tomek nie popadajcie w paranoje  
Avatar
Wędkarz / 29 kwietnia 2019 o 10:31
+14
Jeszcze kilka lat temu praca w PIW - PIB wyglądała całkiem inaczej. Zarobki były w porządku i atmosfera byla całkiem normalna. A teraz? Pensje stoją w miejscu i katorgą jest przetrwać kolejny dzień wśród "serdecznych" współpracowników.
 Ryba psuje się od głowy.
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Korekta deklaracji – a zwrot z podatku

Korekta deklaracji – a zwrot z podatku 0 0

Błędy w deklaracji podatkowej mogą podatnika dużo kosztować. Jednym z największych zagrożeń jest odpowiedzialność karna. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego kto przez podanie nieprawdziwych danych wprowadza organ podatkowy w błąd narażając go na nienależny zwrot podatkowej należności podlega odpowiedzialności karnej w tym karze pozbawienia wolności, karze grzywny, albo obu tym karom łącznie. Dodatkowo podatnik narażać się może na kontrole, weryfikacje dokumentów, konieczność składania wyjaśnień i informacji. W przypadku braku płatności za zobowiązania podatkowe może ruszyć nawet machina postępowania egzekucyjnego. Dodatkowo za cały okres braku wpłaty podatku (lub okres nienależnego zwrotu), w większości przypadków organy mogą naliczać odsetki. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób postępować w sytuacji błędu w PIT. W szczególności w sytuacji, kiedy doszło do nieprawidłowego zwrotu z podatku w wyniku takiej pomyłki.

Festiwal Poezji 2019 w Lublinie. Wiersz co krok [program]

Festiwal Poezji 2019 w Lublinie. Wiersz co krok [program] 0 0

Nie, Jan Kochanowski nie kandyduje w żadnych wyborach ale owszem, reklamuje pewien produkt. Produkt jest wysokiej jakości i jest już markowy. Bilbordy z fraszkami poety z Czarnolasu zapowiadają festiwal Miasto Poezji. Wydarzenie zaczyna się 23 maja.

Pożar w kamienicy w centrum Lublina. 40 osób wyszło z budynku [zdjęcia]
galeria

Pożar w kamienicy w centrum Lublina. 40 osób wyszło z budynku [zdjęcia] 0 1

Pożar w budynku przy ul. Radziwiłłowskiej. Na miejscu jest pięć zastępów straży pożarnej.

Koniec spania na podłodze przy chorym dziecku? Rodzice nie będą płacić za łóżko i jedzenie

Koniec spania na podłodze przy chorym dziecku? Rodzice nie będą płacić za łóżko i jedzenie 11 3

Rodzice czuwający w szpitalu przy chorym dziecku nie będą musieli płacić za łóżko oraz jedzenie – zdecydował Sejm. Radość rodziców studzą medycy. – Sama zmiana przepisów jeszcze nie sprawi, że przybędzie miejsca dla osób chcących czuwać blisko dziecka – słyszymy w szpitalu

Kierowca jechał za szybko. Chevrolet uderzył w drzewo i dachował

Kierowca jechał za szybko. Chevrolet uderzył w drzewo i dachował 0 0

Zbyt szybka jazda doprowadziła do zdarzenia drogowego, do którego doszło w niedzielę w Urzędowie - informuje kraśnicka policja.

Niemka Ama Degbeon ostatnią zagraniczną koszykarką w Pszczółce Polski Cukier

Niemka Ama Degbeon ostatnią zagraniczną koszykarką w Pszczółce Polski Cukier 0 3

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin postawi w nadchodzącym sezonie na mocną rotację podkoszową. Jak ustaliliśmy, kontrakt z klubem podpisała piąta zagraniczna koszykarka – silna skrzydłowa z Niemiec Ama Degbeon

Chciał uniknąć zderzenia z sarną. Razem z pasażerem trafił do szpitala
galeria

Chciał uniknąć zderzenia z sarną. Razem z pasażerem trafił do szpitala 0 0

Kierowca chciał uniknąć zderzenia z sarną, samochód uderzył w betonowe ogrodzenie. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Remisy z rezygnacją w tle. Grała bialska klasa okręgowa

Remisy z rezygnacją w tle. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

W meczu na szczycie wicelider Grom Kąkolewnica podzielił się punktami z liderem Huraganem Międzyrzec Podlaski. Po porażce 0:3 z Olimpią Okrzeja szkoleniowiec Tytana Jan Jakubiec złożył rezygnację. O przyszłości trenera zdecyduje zarząd klubu

Tomaszów Lubelski: Wjechał w rondo i zaczął uciekać

Tomaszów Lubelski: Wjechał w rondo i zaczął uciekać 0 0

Dzięki czujnej postawie świadków pijany 30-latek został zatrzymany.

Podpory się rozsunęły, mężczyźni spadli z rusztowania. Trafili do szpitala

Podpory się rozsunęły, mężczyźni spadli z rusztowania. Trafili do szpitala 0 1

Dwaj mężczyźni spadli z rusztowania podczas prac budowlanych. Obaj trafili do szpitala.

Spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini
22 maja 2019, 17:00

Spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini 0 0

W ramach cyklu "wernisaże literackie Akcentu" w środę, 22 maja o godz. 17 w siedzibie redakcji przy ul. Grodzkiej 3 odbędzie się spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini - przewodniczącą Związku Polaków we Włoszech.

Śmiertelny wypadek pod Zamościem. 17-latek zmarł w szpitalu

Śmiertelny wypadek pod Zamościem. 17-latek zmarł w szpitalu 1 3

Śmiertelny wypadek w miejscowości Barchaczów (gm. Łabunie).

Chełmska PWSZ zaproszona do Sieci Badawczej Łukasiewicz

Chełmska PWSZ zaproszona do Sieci Badawczej Łukasiewicz 2 0

Chełm ma szansę trafić do elitarnego klubu 12 polskich miast w których swą siedzibę będą miały instytuty naukowe zrzeszone w powołanej 1 kwietnia br. Sieci Badawczej Łukasiewicz, holdingu rządowym w którego skład weszło 38 instytutów naukowych.

Czy pieczywo w supermarketach powinno być zasłonięte? Lubelski sanepid kontra znana sieć handlowa
Tylko u nas

Czy pieczywo w supermarketach powinno być zasłonięte? Lubelski sanepid kontra znana sieć handlowa 19 9

Piątkowe wyroki sądu nie zakończyły trwającego trzy lata sporu sieci handlowej Tesco z lubelskimi inspektorami sanepidu. Poszło o brak osłon nad pojemnikami z pieczywem sprzedawanym luzem. Sanepid chce zakrycia bułek, by nie zostały zanieczyszczone. Sieć Tesco tłumaczy, że pokrywy są zbędne.

Tancerze UDS Lublin wracają z medalami z Mistrzostw Europy w Rimini
galeria

Tancerze UDS Lublin wracają z medalami z Mistrzostw Europy w Rimini 0 3

Lubelscy tancerze ze Studia Tańca UDS wrócili z Mistrzostw Europy we włoskim Rimini z medalami i pucharami. Obronili trofeum z ubiegłego roku i dołożyli do tego kilka innych sukcesów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.