Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 kwietnia 2018 r.
16:25

"Nie każdy żołnierz radziecki był zbrodniarzem". Fundacja z Ukrainy chce uratować zburzony pomnik

0 20 A A
Pomnik poświęcony „wyzwolicielom” Puław, który przedstawiał polskiego i radzieckiego żołnierza, został usunięty 20 marca tego roku. W tym samym dniu o momumencie przypomnieli sobie członkowie fundacji działającej w Kijowie
Pomnik poświęcony „wyzwolicielom” Puław, który przedstawiał polskiego i radzieckiego żołnierza, został usunięty 20 marca tego roku. W tym samym dniu o momumencie przypomnieli sobie członkowie fundacji działającej w Kijowie (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Tydzień po usunięciu z centrum Puław pomnika „Bohaterom Wspólnych Walk”, do ratusza wpłynęła propozycja zabrania monumentu przez działającą na Ukrainie fundację. Ta chciała umieścić go na cmentarzu wojennym w Kazimierzu Dolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w tym samym dniu, w którym ciężki sprzęt „dekomunizował”, czyli burzył pomnik „Bohaterom Wspólnych Walk o Wyzwolenie Puław”, na pomysł jego uratowania wpadły władze Fundacji Związku Polaków w Kijowie. Jej prezes, Władysław Zwaricz, zaproponował władzom Puław, że sfinansuje przenosiny kamiennych podobizn polskiego i radzieckiego żołnierza na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym.

Jak podkreślił, „nie każdy żołnierz radziecki był zbrodniarzem wojennym”, a „pamięć poległych należy chronić”. – Ten pomnik nie ma na celu upamiętnienia zbrodniczej doktryny politycznej, ale żołnierzy, którzy oddali swoje życie walcząc z hitlerowskim okupantem – tłumaczy Zwaricz.

Utworzone 20 marca pismo z fundacji na biurko prezydenta Janusz Grobla trafiło tydzień później, gdy po „Bolku i Lolku”, jak mieszkańcy nazywali pomnik, nie było już śladu. Ale czy wyrażenie zgody na propozycję naszych rodaków z Kijowa byłoby w ogóle możliwe? Są dwa problemy. Pierwszy natury technicznej.

– Przeniesienie konstrukcji byłoby praktycznie nierealne, bo to nie był monolit. Pomnik składał się z 14 elementów połączonymi metalowymi prętami od środka, które były dodatkowo uzbrojone żelbetem – przekonuje Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Kolejny problem dotyczy uzyskania zgody od zarządcy cmentarza. Fundacja napisała w tej sprawie (dzień po rozwaleniu pomnika) do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Odpisaliśmy im, żeby kierowali takie pytania do wojewody. My ze swojej strony prowadzimy tam jedynie drobne prace konserwatorskie. Nie decydujemy o tym, co może tam trafić – informuje Marzena Śliwa z wydziału gospodarki nieruchomościami kazimierskiego magistratu.

Czy pomnik przeznaczony do usunięcia z uwagi na ustawę dekomunizacyjną mógłby trafić na wskazany cmentarz?
– Cmentarze wojenne nie tworzą przestrzeni, która znajduje się poza polskim prawem. Jeśli mieliśmy pomnik, który według wiążącej opinii IPN-u propagował komunizm, to nie mógłby on stać ani w centrum Puław, ani w Kazimierzu Dolnym. Nie ma od tego wyjątku, nie licząc takich miejsc, jak Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, gdzie tego rodzaju elementy poprzedniego ustroju występują i opatrzone są stosownym komentarzem – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Niestety, Muzeum Socrealizmu puławskiego pomnika prawdopodobnie również by nie przejęło. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale żeby dany obiekt trafił do Kozłówki, musi spełniać pewne kryteria.

– To musi być sztuka, w tym przypadku sztuka socrealizmu. Staramy się uzupełniać naszą kolekcję np. wyjątkowymi obrazami znanych artystów, unikatowymi miniaturami. Pomniki mają ponadto duże gabaryty – technicznie nie mielibyśmy gdzie ich wyeksponować – mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, która przyznaje, że pod koniec marca otrzymała kilka zapytań z prośbą o przyjęcie przeznaczonych do dekomunizacji tablic i pomników. – Wszystkie te prośby zostały odrzucone – przyznaje dyrektor. 

Pozostałe informacje

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Nie milkną echa personalnych decyzji, do których odeszło w Świdniku po ostatnich wyborach samorządowych. PiS zarówno w mieście, jak i powiecie dogadało się z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym razem głos w sprawie zabrał Jakub Osina, radny powiatu, który startował z listy Koalicji 15 Października. Ta miała odsunąć w Świdniku prawicę od władzy, a dzięki porozumieniu ponad podziałam pomiędzy PiS, PO i PSL plan spalił na panewce.

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

34-letni motocyklista i jego pasażerka trafili do szpitala po wypadku, jaki wydarzył się w weekend w Sitańcu.

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

W ramach Budżetu Obywatelskiego pomiędzy al. Kraśnicką, a ulicami Judyma i Zagłoby powstaje strefa wypoczynkowo-rekreacyjna. Są już ławki, a wkrótce będą nowe miejsca parkingowe.

Egzamin ósmoklasisty - sprawdź czy byś zdał
QUIZ

Egzamin ósmoklasisty - sprawdź czy byś zdał

Już we wtorek ósmoklasiści rozpoczną swoje egzaminy. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi 11 080 uczniów, w tym 295 uczniów z Ukrainy.

Pokłóciła się z chłopakiem i uciekła jego autem. Szukali jej pół nocy

Pokłóciła się z chłopakiem i uciekła jego autem. Szukali jej pół nocy

Od niedzielnego wieczoru do godz. 1 w nocy policjanci szukali 17-latki z gm. Krasnystaw. Kiedy ją w końcu znaleźli, przedstawili kilka zarzutów.

Usuwanie zaćmy: innowacyjne metody chirurgiczne w zwalczaniu problemu wzroku

Usuwanie zaćmy: innowacyjne metody chirurgiczne w zwalczaniu problemu wzroku

Zaawansowana zaćma całkowicie upośledza codzienne funkcjonowanie Pacjenta, stąd rosnące zainteresowanie zabiegami operacyjnymi. Z jakich metod chirurgicznych możesz skorzystać, by pozbyć się zmętniałej soczewki? W opinii lekarzy okulistów najnowocześniejszą metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Sprawdź, na czym polega ta procedura medyczna, zanim odwiedzisz gabinet specjalisty.

Ważna decyzja w sprawie aukcji Pride of Poland.  Kto wybierze konie?

Ważna decyzja w sprawie aukcji Pride of Poland. Kto wybierze konie?

W tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja w sprawie koni wytypowanych na aukcję Pride of Poland. Stadnina już szuka organizatora całego zaplecza sierpniowych Dni Konia Arabskiego.

Skazany za pedofilię 24-latek odsiedzi wyrok. Już po ekstradycji z Holandii

Skazany za pedofilię 24-latek odsiedzi wyrok. Już po ekstradycji z Holandii

Został skazany za wykorzystanie seksualne dziewczynki. Miał 3 lata do odsiadki. Ale ukrywał się skutecznie, by nie trafić do więzienia. W końcu udało się zatrzymać 24-letniego mieszkańca Krasnegostawu.

Podpalacz z Lublina zatrzymany. Może posiedzieć nawet 10 lat

Podpalacz z Lublina zatrzymany. Może posiedzieć nawet 10 lat

Mógł doprowadzić do tragedii. Na szczęście w pożarach, które wywołał, nikt nie ucierpiał. Ale za stworzenie zagrożenia i potężne straty 44-latek z Lublina może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Dzieci jeździły na rowerkach po parku. I nagle zrobiło się niebezpiecznie

Dzieci jeździły na rowerkach po parku. I nagle zrobiło się niebezpiecznie

Chłopiec zjeżdżał rowerem z górki. Na tyle szybko, że nie zdołał zahamować, gdy nagle na jego trasie pojawiła się mała rowerzystka. Dziewczynka trafiła do szpitala.

Zmiany w lubelskiej fabryce cukierków. Pszczółka ma nową-starą prezes i nową Radę Nadzorczą

Zmiany w lubelskiej fabryce cukierków. Pszczółka ma nową-starą prezes i nową Radę Nadzorczą

Po pięciomiesięcznej przerwie Katarzyna Lonc ponownie została prezesem lubelskiej Fabryki Cukierków. Oprócz nowej-starej szefowej, Pszczółka ma też nową Radę Nadzorczą. Jej przewodniczącego poznamy do końca maja.

Szpital szuka lekarzy. Zarobki "do uzgodnienia"

Szpital szuka lekarzy. Zarobki "do uzgodnienia"

Zamojski Szpital Niepubliczny ogłosił, że zamierza zatrudnić lekarzy kilku specjalności. Czeka na zgłoszenia chętnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium