Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2018 r.
20:30

Nocna prohibicja. Część mieszkańców ma dość zakazu sprzedaży alkoholu, zbierają podpisy

0 45 A A
Nocna prohibicja w Puławach obowiązuje od 8 czerwca 2018 r.<br />
Nocna prohibicja w Puławach obowiązuje od 8 czerwca 2018 r.

Część mieszkańców Puław chce zdjęcia zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 23 i rusza ze zbiórką podpisów w tej sprawie. Argumentują, że w mieście w nocy wcale nie jest spokojniej, a w miejsce sklepów nocnych pojawiły się nielegalne meliny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

By projektem obywatelskiej uchwały zajęła się Rada Miasta, musi się pod nim podpisać 300 mieszkańców Puław. Jeden z nich - Wojciech Mączka przypomina, że obecny prezydent miasta Paweł Maj, jako radny był przeciwko nocnej prohibicji. Jak tłumaczy, projekt obywatelskiej uchwały, który właśnie umieścił w internecie, to „mały test dla nowych szanownych włodarzy” dla nowych władz.

– Nie wyobrażam sobie, żeby w 48 tys. mieście nie można było przez całą dobę kupić sobie tego, co się chce. Należy szukać rozwiązań, a nie wprowadzać restrykcje – mówił w kwietniu w trakcie głosowania nad zakazem radny Maj.

Co mówi dziś jako prezydent?

– Nie jestem w stanie określić, jak w tej sprawie zagłosowaliby radni z mojego komitetu (Niezależni Wyborcy – red.). Osobiście uważam, że czym innym jest sprzeciw wobec wprowadzenia zakazu, a czym innym poparcie jego zdjęcia – tłumaczy Paweł Maj. – Jestem za jak najszerszymi konsultacjami społecznymi. Jeśli większość wyrazi taką wolę, to rada miasta może zastanowić się nad uchyleniem zakazu – stwierdza.

W uzasadnieniu obywatelskiego projektu uchwały czytamy, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu spotkał się z powszechnym oburzeniem ze strony mieszkańców Puław, w tym przedsiębiorców. Mączka podkreśla, że liczba przypadków zakłócania ciszy nocnej wcale się nie zmniejszyła, a jedynie zmieniły się miejsca.

– Ponadto w mieście powstały tzw. meliny, w których mieszkańcy nielegalnie zaopatrują się w napoje alkoholowe, co stanowi bezpośrednie zagrożenie ich życia – przekonuje autor uchwały. Podnosi także argument strat właścicieli sklepów całodobowych i niższych przychodów do budżetu miasta.

O powstaniu takich melin wie Sławomir Leszczyński, komendant Straży Miejskiej w Puławach.

– Mamy tego rodzaju zgłoszenia, ale pracujemy do godz. 22, więc empirycznie trudno nam to zweryfikować – stwierdza.

Leszczyński przyznaje również, że od momentu wprowadzenia zakazu nie zauważył zmian w liczbie zgłoszeń dotyczących naruszania spokoju mieszkańców miasta.

Nocna prohibicja została wprowadzona głosami radnych PiS i PSPP, którzy nadal mają przewagę w radzie. Do odkręcania zakazu nie spieszy się także Niezależnym Wyborcom. Lider tego ugrupowania (Maj) do sprawy podchodzi z dystansem, a radna Marzanna Pakuła była jedną z najgłośniejszych orędowniczek wprowadzenia zakazu.

Sonda: Czy nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Puławach powinien zostać zniesiony?

Liczba głosów: 445
78.88%
Tak
21.12%
Nie
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 20:55
+26
I dobrze, koniec z wódą, mało łażenia na czworakach, wrzasków, rzygania, wandalizmu w nocy, poza tym jak ktoś nie może wytrzymać do rana bez alkoholu, to niech się leczy a nie terroryzuje innych.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 20:51
+25
Mam nadzieję że pozostanie tak jak jest, a jeśli pam Mączka chce zdjęcia zakazu to niech powie gdzie mieszka to ja otworzę taki sklep pod jego oknem!!! Wiem co piszę bo mam taki sklep pod oknem i niech nikt nie pisze głupot że po wprowadzeniu zakazu nic się nie zmieniło bo to bzdury. Już można spać jak człowiek a nie kilka razy na noc pobudka bo banda idiotów pod nocnym drze mordy i rozbija butelki. Wszystkie place zabaw w okolicy tych burdeli całymi nocami okupowane przez moczymordy.... Długo jeszcze było by pisać. A odniśnie Straży Miejskiej to skąd oni mogą wiedzieć czy coś się zmieniło skoro oni w nocy nie pracują, swoją drogą to też jest absurd. Mam nadzieję że Pan Maj rozsądnie podejdzie do tematu dbając o normalnych ludzi i zakaz pozostanie tak jak jest. ...
Mam nadzieję że pozostanie tak jak jest, a jeśli pam Mączka chce zdjęcia zakazu to niech powie gdzie mieszka to ja otworzę taki sklep pod jego oknem!!! Wiem co piszę bo mam taki sklep pod oknem i niech nikt nie pisze głupot że po wprowadzeniu zakazu nic się nie zmieniło bo to bzdury. Już można spać jak człowiek a nie kilka razy na noc pobudka bo banda idiotów pod nocnym drze mordy i rozbija butelki. Wszystkie place zabaw w okolicy tych burdeli całymi nocami okupowane przez moczymordy.... Długo jeszcze było by pisać. A odniśnie Straży Miejski... rozwiń
Avatar
ja / 7 grudnia 2018 r. o 00:17
+24
Główny problem ludzi z Puław: nie można się uchlać po 23. Zakaz sprzedaży alkoholu po tej godzinie - tragedia niczym plaga egipska. W Puławach można chyba się tylko upić, ujarać i położyć spać, patrząc po "walce" obywateli o płynne dobro dostępne o każdej porze.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:28
+21
Likwidacji zakazu chcą Ci którzy nie sa w stanie wytrzymać 7 godzin bez alkoholu. Ja chleba kupic nie moge miedzy godz 20:00 a 5:00 rano i patrzcie - jakoś umiem przeżyć.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 20:56
+18
Od wódki rozum krótki.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:33
+16
I dobrze, niech sobie piją w barach a nie na ławkach i placach zabaw pod oknami.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 22:10
+13
To najlepszy zakaz jaki udało się w tym mieście wprowadzić. Mam nadzieję, że rada miasta, nowy prezydent i Ci wszyscy którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie nie będą znosić tego zakaźna. A " pomysłodawca "zbierania podpisów jak chcę mu się tak bardzo pić, to niech sobie kupi skrzynkę, wódki, piwa, wina + alka prim i do rana wytrzyma.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 20:38
+12
Alkoholicy protestują? Lepiej zamiast zbierać podpisy lepiej pójść na leczenie!
Avatar
hero / 7 grudnia 2018 r. o 06:59
+11
I bardzo dobrze. Bez wódy żyć nie możeta? Opijmordy...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:34
+11
najlepiej chlać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu ;) Bardzo dobrze że po 23 jest ograniczenie, dla normalnych ludzi wystarczy :)
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 09:23
+2
Tu nie chodzi o zakaz sprzedaży alkoholu. Tu chodzi o ograniczanie naszej WOLNOŚCI! Równie dobrze można zakazać sprzedaży paliwa na stacjach paliw w weekendy lub sprzedaży chleba z piekarni przed godziną 11:00 TO SĄ OGRANICZENIA! Nie o taką POLSKĘ walczyli nasi rodzice i dziadkowie!
Avatar
Skuty waszymi kajdankami / 11 grudnia 2018 r. o 02:00
+2
Straszne jest to, jak system może nas ograniczać, zabierając podstawowe prawa człowieka, czyli wolność, m. in. wolność wyboru. A wolnością wyboru jest to, że o 1 w nocy mogę coś kupić, albo nie. Tak samo wolnością wyboru jest to, że możesz mieszkać przy takim sklepie, albo nie. Jeśli zaczniecie dawać sobą tak rządzić, to za 10 lat będziecie pilnować zegarka, żeby zdążyć kupić kiełbasę w czwartek do 23:59, bo w piątek post. A za 11 lat będziecie głodzić się we wtorki, bo w środy zakaz srania. Puławy stają się miastem dla emerytów, którzy nie patrzą, co zostawią po sobie młodym, bo żyją ciągle w swoich czasach, oni się zatrzymali. Mamy XXI wiek, dajcie ludziom chociaż myśleć, że są wolni, bo i tak są kontrolowanie na każdym kroku, jak rośliny doświadczalne na półeczkach w stacji badawczej nazywanej Ziemią. Niech nadal wciskają wam kit i wszystko, co chcą, a wy łykajcie jak głodne pelikany. Nie wiem skąd taka różnica między pokoleniami, kiedyś takiej nie było. Myślę, że to przez ten przełom w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy wszystko poszło do przodu szybciej, niż zwykle, a większość starszych nie nadążyła. Szkoda
Straszne jest to, jak system może nas ograniczać, zabierając podstawowe prawa człowieka, czyli wolność, m. in. wolność wyboru. A wolnością wyboru jest to, że o 1 w nocy mogę coś kupić, albo nie. Tak samo wolnością wyboru jest to, że możesz mieszkać przy takim sklepie, albo nie. Jeśli zaczniecie dawać sobą tak rządzić, to za 10 lat będziecie pilnować zegarka, żeby zdążyć kupić kiełbasę w czwartek do 23:59, bo w piątek post. A za 11 lat będziecie głodzić się we wtorki, bo w środy zakaz srania. Puławy stają się miastem dla emerytów, którzy nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 00:18
0
Przeciez można kupic zapas przed 23 i pić do rana... Ludzie!
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 r. o 17:20
+3
Wydaję mi się że policja jest od tego żeby pilnować porządku i eliminować element który zakłóca ciszę nocną a nie prochibicja. Jestem za zniesieniem zakazu ale tylko dlatego że ogranicza to moja wolność, rzadko kiedy mam potrzebę zakupić alkohol po 23:00 ale nie lubię kiedy wrzuca się mnie do jednego worka z ochlejmordami. Wprowadźmy zakaz sprzedaży cukru i słodyczy bo niektórych mocno pobudza i mogą w nocy hałasować.
Avatar
Karol May / 9 grudnia 2018 r. o 09:57
+5
 Primo -władza ma obowiazek zabezpieczyć prawo obywatela do wolnego dostępu do usług i handlu. Lobuzy to problem policji i straży miejskiej. Należy iść analogicznym torem jak orzecznictwo sądowe w  przypadku parady równości w Lublinie i marszu niepodległości we Wrocławiu. Secundo - zakaz ten to element kampanii wyborczej był - ukłon w stronę starszych Puław, prezydentowi życzę konsekwencji radnego.Konsultacje to bujanie. Jeśli sobie zażycza puławianie ZOO tez prezydent ufunduje? - bądźmy poważni. Po trzecie - jak najmniej państwa i urzedów w życiu obywatela, 1:1 - policjant/urzędnik/radny : obywatel - to totalitarna forma organizacji życia społecznego. 
 Primo -władza ma obowiazek zabezpieczyć prawo obywatela do wolnego dostępu do usług i handlu. Lobuzy to problem policji i straży miejskiej. Należy iść analogicznym torem jak orzecznictwo sądowe w  przypadku parady równości w Lublinie i marszu niepodległości we Wrocławiu. Secundo - zakaz ten to element kampanii wyborczej był - ukłon w stronę starszych Puław, prezydentowi życzę konsekwencji radnego.Konsultacje to bujanie. Jeśli sobie zażycza puławianie ZOO tez prezydent ufunduje? - bądźmy poważni. Po trzecie - jak najmniej państwa i urzedów w... rozwiń
Avatar
Wojtek Mączka / 9 grudnia 2018 r. o 08:32
+1
Sami odważni anonimowi obrażacze :) a obiecuje wam, ze zrobię wszystko żebyście mieli spowrotem te sklepy w swoich okolicach haha :D
Avatar
XYZ / 8 grudnia 2018 r. o 17:45
0
'Ponadto w mieście powstały tzw. meliny, w których mieszkańcy nielegalnie zaopatrują się w napoje alkoholowe, co stanowi bezpośrednie zagrożenie ich życia' Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia sprowadzane na siebie z własnej, nieprzymuszonej woli. Ot, selekcja naturalna.
Avatar
alkohimalaista / 8 grudnia 2018 r. o 16:40
+4
Jestem za całkowitym zakazem mszy w niedzielę. Nie mogę słuchać dzownów i tego śpiewu, który słychać przez cały dzień. Człowiek nie może sobie normalnie pospać bo w nocy musial z buta iść do innej miejscowości po małe piwko. A tu cały czas zawodzenie gó*** organisty i ludu wiary doprowadza do skrajnych emocji z chęcią wybicia wszystkich włącznie. Nie chcę gównia**go śpiewu z głośników w niedzielę. W tym mieście kościołów jest mniej więcej tyle co sklepów nocnych było. 
Avatar
alkohimalaista / 8 grudnia 2018 r. o 16:23
-2
Mam nadzieję że pozostanie tak jak jest, a jeśli pam Mączka chce zdjęcia zakazu to niech powie gdzie mieszka to ja otworzę taki sklep pod jego oknem!!! Wiem co piszę bo mam taki sklep pod oknem i niech nikt nie pisze głupot że po wprowadzeniu zakazu nic się nie zmieniło bo to bzdury. Już można spać jak człowiek a nie kilka razy na noc pobudka bo banda idiotów pod nocnym drze mordy i rozbija butelki. Wszystkie place zabaw w okolicy tych burdeli całymi nocami okupowane przez moczymordy.... Długo jeszcze było by pisać. A odniśnie Straży Miejskiej to skąd oni mogą wiedzieć czy coś się zmieniło skoro oni w nocy nie pracują, swoją drogą to też jest absurd. Mam nadzieję że Pan Maj rozsądnie podejdzie do tematu dbając o normalnych ludzi i zakaz pozostanie tak jak jest. ...
 To się wyprowadź jak przeszkadza ci życie w mieście. Na wsi nie będziesz mieć sklepów i święty spokój. 
 To się wyprowadź jak przeszkadza ci życie w mieście. Na wsi nie będziesz mieć sklepów i święty spokój.  rozwiń
Avatar
gnom / 8 grudnia 2018 r. o 15:50
-1
To że problem znikną w okolicy sklepów nie oznacza że nie pojawil się w innym miejscu. Dopuszczasz taka możliwość? I wychodzi na zero.