Budowa nowej hali sportowej w Puławach znalazła się w nowym ministerialnym planie wieloletnim i otrzymała status inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. To krok w stronę otrzymania przez miasto niezbędnego dofinansowania.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
To dobra wiadomość dla kibiców piłki ręcznej, którzy od lat czekają na nową halę sportowo-rekreacyjną. W sumie takich inwestycji jest w kraju 32 – oprócz Puław o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki walczą m.in. Warszawa (tor łyżwiarski), Rzeszów (centrum lekkoatletyczne), Gdynia (pływalnia) czy Dębica (lodowisko). Wszystkie przedsięwzięcia, które znalazły się w planie mają realne szanse na resortową pomoc finansową. Następnym krokiem będzie rywalizacja o wpisanie nowej hali do planu rocznego na przyszły rok.
– Urząd Miasta Puławy będzie starał się o włączenie inwestycji do tego planu. W tym celu do MSiT zostaną dostarczone dokumenty potwierdzające przygotowanie zadania inwestycyjnego do realizacji – mówi Łukasz Kołodziej z Wydziału Komunikacji Społecznej UM.
Wśród najważniejszych dokumentów, które należy złożyć do ministerstwa, znajduje się kopia pozwolenia na budowę (lub informacja o tym, na jakim etapie jest ta procedura), udokumentowanie posiadania środków własnych czy potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem pod inwestycję. Jeśli chodzi o Puławy, teren został już wskazany. To plac po byłym tartaku przy ul. Lubelskiej. Ratusz posiada także koncepcję architektoniczną, którą na zlecenie władz miasta wykonała pracownia MARKA.
Według jej założeń, obiekt będzie miał 3350 miejsc siedzących, strefę VIP, 450 miejsc parkingowych, dwa bary szybkiej obsługi, oświetlenie o mocy 2800 luksów, składaną podłogę do organizacji koncertów oraz profesjonalny parkiet do gier w najwyższej klasie rozgrywek piłki ręcznej.
Będą też pomieszczenia dla ciężarowców, siłownia, sala do aerobiku, przestronne szatnie, sala konferencyjna, gabinet lekarski, garderoba dla artystów i stanowiska komentatorskie. Całość zostanie zaprojektowana w taki sposób, by w przyszłości możliwe było przyłączenie do hali basenu. Koszt inwestycji (bez basenu) szacowany jest na około 50 mln złotych. Jeśli Puławom uda się zdobyć resortowe dofinansowanie, budowa hali mogłaby rozpocząć się nawet w przyszłym roku.