Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2018 r.
14:40

Radni obniżyli pensję wójtowi o ponad 30 proc. "To wygląda na polityczno-osobistą zemstę"

107 93 A A
Stanisław Gołębiowski będzie teraz zarabiać najmniej spośród wójtów w całym powiecie puławskim
Stanisław Gołębiowski będzie teraz zarabiać najmniej spośród wójtów w całym powiecie puławskim (fot. Radosław Szczęch)

O ponad 30 procent spadło miesięcznie wynagrodzenie wójta Stanisława Gołębiowskiego. Decyzję o tak drastycznej obniżce podjęli radni z komitetu „Zielonego Powiśla”, którzy obcięli także swoje diety. W tym przypadku cięcia nie były jednak aż tak ostre

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Zieloni” dysponujący większością w radzie gminy podczas ostatniej sesji zdecydowali, że wynagrodzenie wójta, zamiast dotychczasowych 10 180 zł zostanie zredukowane do 7 040 zł brutto miesięcznie. Łagodniejszego spadku zarobków Stanisława Gołębiowskiego (do kwoty niecałych 9 tys. zł) domagali się radni z jego komitetu. Chcieli w ten sposób dostosować uposażenie do średniego poziomu dla gmin powiatu puławskiego. Ich wniosek nie zyskał jednak akceptacji większości.

– Obniżenie poziomu wynagrodzenia wójta znajdowało się w naszym programie wyborczym, więc nie jest to żadna złośliwość. Uważam, że w ostatnich latach wydawaliśmy na jego uposażenie zbyt wiele, obciążając budżet. Decyzja radnych jest rodzajem rekompensaty, dzięki której będziemy w stanie podnieść nasze zdolności inwestycyjne – tłumaczy Janusz Próchniak, prezes stowarzyszenia „Zielone Powiśle”, były kandydat na wójta gminy, który przegrał w wyborach z Gołębiowskim. – Zapewniam, że, gdybym wygrał wybory, radni naszego komitetu podjęliby taką samą decyzję – dodaje.

Warto zaznaczyć, że rada nowej kadencji obniżyła również swoje diety. Nie jest to jednak tak duży spadek, jak w przypadku wójta. Przewodniczący rady zamiast 1342 zł, będzie pobierał 1200 zł miesięcznie. Mniej o 37 zł (do równych 500) otrzyma jego zastępca. Około 30 złotych mniej dostaną także szefowie komisji (450 zł) oraz pozostali radni (400 zł).

– Dzięki tym zmianom, budżet gminy w ciągu jednej kadencji, zyska ok. 350 tys. złotych – wylicza Janusz Próchniak. – Nie powinno być tak, że wójt małej gminy zarabia więcej od prezydenta Puław. Tutaj powinna być dysproporcja, a więc nowa uchwała przywraca normalność – przekonuje.

Innego zdania są radni z komitetu wójta. – Nie wierzę w to, że chodziło o oszczędności. To jest uderzenie bezpośrednio w pana Gołębiowskiego – mówi Kamil Sójka, jeden z radnych, który głosował przeciw nowej uchwale. – Cięcia są potrzebne, ale nie tak drastyczne – tłumaczy. – Mnie to wygląda na polityczno-osobistą zemstę. Rządów nie powinno zaczynać się od restrykcji. To nieprofesjonalne i nieeleganckie – uzupełnia radny Michał Kowalski.

– Uważam, że jest to z ich strony zwykła złośliwość, ale pogodziłem się z tym. Mają o jednego radnego więcej, więc mogą przegłosować to, co chcą. Ja liczę tylko na to, że będzie to z jakąś korzyścią dla gminy – mówi wójt Stanisław Gołębiowski, który podkreśla, że sobie poradzi. – Na bieżące potrzeby mi wystarczy, a inwestować już nie muszę – uspokaja.

Co ciekawe, na zmianie wynagrodzenia wójta może się nie skończyć. „Zielone Powiśle” zapowiada, że chętnie przyjrzy się także drabince płac w urzędzie gminy. I chociaż to wójt decyduje o tym, kto ile zarabia, przedstawiciele większościowego klubu wskazują na potrzebę zmniejszenia rozwarstwienia, czyli zmniejszenia pensji kierownikom oraz podwyżek dla szeregowych urzędników.

Przed i po obniżce

W poprzedniej kadencji wójt gminy Końskowola otrzymywał miesięcznie 10 180 zł brutto, na co składało się: wynagrodzenie zasadnicze (4700 zł), dodatek funkcyjny (1900 zł), dodatek stażowy (940 zł) oraz dodatek specjalny (2640 zł). Po zmianach uposażenie to wynosi 7040 zł brutto (najmniej w całym powiecie puławskim), a składa się na nie: wynagrodzenie zasadnicze (3400 zł), dodatek funkcyjny (1900 zł - bez zmian), dodatek stażowy (680 zł) oraz dodatek specjalny (1060 zł). Warto dodać, że radni wszystkie te zmienne (nie licząc funkcyjnego) obcięli do poziomu minimalnego.

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gienek / 4 grudnia 2018 o 14:53
+67
Uważam, że Radni powinni pracować dla gminy społecznie. Za co im płacić?
Avatar
FundacjaWolnosci / 4 grudnia 2018 o 15:31
+43
Sobie o 30 zł, wójtowi o 3000 zł. Co za gest!
Avatar
CK / 4 grudnia 2018 o 17:53
+34
A moze PiS obnizylby pobory dla pani Malgorzaty Sadurskiej. Pani Malgosia nie majac elementarnej wiedzy o ZUS w pierwsze 6 miesiecy zgarnala 421.000 zlotych. CK
Avatar
CK / 4 grudnia 2018 o 18:22
+25
A moze PiS obnizy pobory prezesa PKN Orlen ktory dziennie zarabia 10.000 zlotych, a miesiecznie 300.000 zlotych. To nagroda dla prominenta za umozenie dlugow Porozumienia Centrum, czyli tak na prawde PiS. CK
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 17:41
+21
Brak szacunku dla władzy wykonawczej - wójta odbije się czkawką zielonym radnym szybciej niż by się tego spodziewali. Na miejscu wójta Gołębiowskiego podziękowałbym wyborcom, przeprosił ich i odszedł z honorem na zasłużoną emeryturę, a nowemu wójtowi zaproponowałbym pracę społeczną na rzecz gminy. Praca bez wynagrodzenia uszlachetnia, a ile inwestycji można by za zaoszczędzone pieniądze zrobić... ŻENUA!
Avatar
Ewa / 5 grudnia 2018 o 00:08
+14
Polecam przejrzenie oświadczeń majątkowych Pana Wójta (szczególnie ciekawe jest to za 2015 r.). Pan Gołębowski rzeczywiście zarabiał 10 180 zł od lipca 2017 r (uchwała rady gminy zgodnie z rozporządzeniem o wynagrodzeniu pracowników samorządowych), przedtem natomiast były to kwoty ok. 12 000 zł miesięcznie. Pan Wójt przyznał, że na bieżące potrzeby mu wystarczy, więc nie martwmy się aż tak o niego, bo w ciągu ostatnich kilku lat miał szansę trochę odłożyć.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:42
+14
Kiedy obniżki w Puławach? Chyba czas najwyższy bo Grobel że swoją świtą był baaardzo drooogi!
Avatar
"hydraulik" / 4 grudnia 2018 o 17:17
+13
.......nigdy nikomu nie zazdrościłem i nie zaglądałem do portfeli, ponieważ tak mnie nauczyli rodzice. Zastanawiam się jednak, czy radni na pewno postąpili słusznie obcinając i tak śmieszne uposażenie człowiekowi odpowiadającemu za wszystko, co wydarzy się na jego terenie? Jak ow wójt chce zarządzać gminą, jeśli nie dysponuje większością głosów w RG?
Avatar
LLB / 4 grudnia 2018 o 14:54
+12
TAKA KASA? SZOK!!!NIE DRAZNIJCIE LUDZI!!!! TO I TAK ZA DUZO!!!!
Avatar
XYZ / 5 grudnia 2018 o 23:56
+10
Nie uważam, że Zielone Powiśle jest akurat odpowiednim organem do decydowania o najważniejszych aspektach w gminie Końskowola. Wiele osób ma wręcz zupełnie odmienne zdanie. Ich program wyborczy zamydlił oczy większości mieszkańców Ciekawa jestem, czy dotrzymają choć połowy obietnic. Mam nadzieję jedynie, że za 5 lat ktoś godnie zastąpi P. GOłębiowskiego. Nie dopuszczam myśli jednakże, że mógłby być to Pan Próchniak. Oglądając ostatnią sesję rady gminy, widać było dominację Zielonego Powiśla, co nie dokonca wzbudza we mnie spokoj o dobrą przyszlosc naszej gminy. No cóż. Mam nadzieję, że ten ich układ  ze swoim góru na czele przez te 5 lat zrobi coś pożytecznego dla gminy. 
Nie uważam, że Zielone Powiśle jest akurat odpowiednim organem do decydowania o najważniejszych aspektach w gminie Końskowola. Wiele osób ma wręcz zupełnie odmienne zdanie. Ich program wyborczy zamydlił oczy większości mieszkańców Ciekawa jestem, czy dotrzymają choć połowy obietnic. Mam nadzieję jedynie, że za 5 lat ktoś godnie zastąpi P. GOłębiowskiego. Nie dopuszczam myśli jednakże, że mógłby być to Pan Próchniak. Oglądając ostatnią sesję rady gminy, widać było dominację Zielonego Powiśla, co nie dokonca wzbudza we mnie spokoj o dobrą przy... rozwiń
Avatar
Nadzieja / 11 grudnia 2018 o 23:24
-1
Swoje gierki to wójt ma i musi coś zmienić, bo już swoją polityką nagrabił sobie i ma to co ma! Trafił w końcu na ludzi mądrych , inteligentnych i odważnych. To nie są ludzie jego pokroju i też mją swoje gierki a może lepiej zagrają? Mocno w to wierzę. 
Avatar
Odpad społeczny / 10 grudnia 2018 o 22:25
+1
Ciekawe jak długo antystachowa koalicja wytrzyma, bo on na tych gierkach zjadł zęby. Ja bym ich na jego miejscu rozprowadził przy uchwalaniu budżetu. Połowie wsi z których są ludzie od Próchniaka zaplanowałbym jakieś inwestycje za kupę kasy a w pozostałych nie robiłbym nic. I w tych inwestowanych wsiach zrobiłbym zebrania na których bym zasygnalizował że ja tu mimo tego że mi przedstawiciel rzuca kłody pod nogi robię dobrze i poprosiłbym ich mieszkańców o nacisk na radnych aby budżet poparli. Oczywiście pozostali będą wściekli ale nie sądzę aby radni nawet ślepo zapatrzeni w pisowców zagłosowali przeciw inwestycjom u siebie. Panie Stasiu, pan nie dziękuje...
Ciekawe jak długo antystachowa koalicja wytrzyma, bo on na tych gierkach zjadł zęby. Ja bym ich na jego miejscu rozprowadził przy uchwalaniu budżetu. Połowie wsi z których są ludzie od Próchniaka zaplanowałbym jakieś inwestycje za kupę kasy a w pozostałych nie robiłbym nic. I w tych inwestowanych wsiach zrobiłbym zebrania na których bym zasygnalizował że ja tu mimo tego że mi przedstawiciel rzuca kłody pod nogi robię dobrze i poprosiłbym ich mieszkańców o nacisk na radnych aby budżet poparli. Oczywiście pozostali będą wściekli ale nie sądzę ... rozwiń
Avatar
cariwaniwanowicz / 10 grudnia 2018 o 20:28
-1
i tak nierobowi za dużo zostawili
Avatar
CK / 9 grudnia 2018 o 21:45
0
Uprzejmie przypominam, ze oczernianie to rozpowszechnianie o kims nie prawdziwych I oszczerczych informacji w celu zdyskredytowania danej osoby. Mam pyranie jaka informacje o pani Malgorzacie Sadurskiej podalem ktora ja OCZERNIA? CK, tel. 518-482-726
Avatar
CK / 9 grudnia 2018 o 21:42
0
To prosze mi cos konkretnego zarzucic. Oraz podac stawiajac uczciwy I prawdziwy zarzut swoje dane osobowe. CK, tel. 518-482-726
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 o 21:30
0
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
Pani Małgosiu! Podanie PRAWDZIWYCH FAKTÓW o pani Małgorzacie SADURSKIEJ nie jest żadnym PLUCIEM JADEM! Fakty! Tylko fakty! A niech czytelnicy Forum Dziennika Wschodniego sami ocenią jak poznają FAKTY! CK, tel. 518-482-726
Szanowny Panie CK, ma pan wielką satysfakcję oczerniać ludzi i to na szerokim forum. Czy pan jest taki kryształowy, że ma pan prawo rzucać w człowieka kamieniem? Fakty na pana również by ludzie pokroju pana znaleli. Czy to warto przed świętami stwarzać taką niedobrą atmosferę? 
rozwiń
Avatar
CK / 9 grudnia 2018 o 20:12
0
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
 Wątek tematyczny już jest pani Małgosiu założony:  Małgorzata SADURSKA z PiS Puławy! Ocena Jej jako człowieka i polityka! CK, tel. 518-482-726
Avatar
CK / 9 grudnia 2018 o 20:01
0
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
 Ja w odróznieniu od pani Małgosi podaję swój numer telefonu komórkowego. Chętnie podałbym swoje imię i nazwisko. Niestety dzięki działaczom bolszewików z PiS Puławy mogę jedynie podać swoje inicjały. Na moje imię i nazwisko jest założona BLOKADA! CK, tel. 518-482-726
Avatar
CK / 9 grudnia 2018 o 19:59
0
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
 Pani Małgosiu! Podanie PRAWDZIWYCH FAKTÓW o pani Małgorzacie SADURSKIEJ nie jest żadnym PLUCIEM JADEM! Fakty! Tylko fakty! A niech czytelnicy Forum Dziennika Wschodniego sami ocenią jak poznają FAKTY! CK, tel. 518-482-726
Avatar
Małgosia / 9 grudnia 2018 o 19:43
0
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
Zobacz wszystkie komentarze 93

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy 3 1

Rodzina z Wronowa (gm. Końskowola) cudem uniknęła śmierci uciekając z płonącego budynku tuż przed eksplozją butli gazowej. Dom został zniszczony, ale dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach udało się postawić nowy

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep
12 stycznia 2019, 20:00

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 na scenie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystąpi Jerzy Małek z projektem Black Sheep.

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach
22 grudnia 2018, 19:00

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-upowy występ komika Zbycha Grabowskiego, który odbędzie się 22 grudnia o godz. 19.

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem?
film

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem? 22 6

Kilka miesięcy temu pokazaliśmy historię popularnej instagramerki Oliwii P. Jej mąż Mariusz P. ujawnił nagrania, na których słychać, jak kobieta krzyczy na córkę i grozi, że zrobi jej krzywdę. Mimo dwóch toczących się postępowań, wzajemnych oskarżeń i walki o dziecko, para znów mieszka razem. Internauci odkryli, że małżonkowie zaczęli działać na tzw. kamerkach erotycznych, w ten sposób zarabiając pieniądze.

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia]
galeria

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia] 5 8

Kapucyńska 2 to nowy adres na kulinarnej mapie Lublina. „Chleb i wino” to wspólna inicjatywa Piekarni Europiek i słynącej z długich kolejek po lody Cukierni Bosko. Powstało miejsce, w którym można smacznie zjeść, kupić coś wyjątkowego i niebanalnie spędzić czas.

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt"

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt" 0 1

Miasto stanęło przed największym pod względem zakresu i kosztów w jego dziejach zadaniem inwestycyjnym. To projekt „Rewitalizacja Włodawy”, na który miasto otrzyma ponad 14 mln zł

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł
film

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł 13 2

Gorzów Wlkp. W Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim ruszył proces w sprawie śmierci 15-letniego Mateusza. Jego koledzy są oskarżeni o rozpijanie osoby małoletniej, narażenie małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz o nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Zarówno Mirosław G., jak i Paweł N. przyznali się do winy.

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia]
galeria

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia] 0 0

25 szkół z całej Lubelszczyzny otrzymało nagrody za udział w konkursie „25 na piątkę z plusem!”. Nagrodą w konkursie było 35 tys. zł na wyposażenie pracowni biologicznej.

W Chełmie rozegrano turniej „Grand Prix Niedźwiedziego Grodu”