Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2018 r.
14:40

Radni obniżyli pensję wójtowi o ponad 30 proc. "To wygląda na polityczno-osobistą zemstę"

0 75 A A
Stanisław Gołębiowski będzie teraz zarabiać najmniej spośród wójtów w całym powiecie puławskim
Stanisław Gołębiowski będzie teraz zarabiać najmniej spośród wójtów w całym powiecie puławskim (fot. Radosław Szczęch)

O ponad 30 procent spadło miesięcznie wynagrodzenie wójta Stanisława Gołębiowskiego. Decyzję o tak drastycznej obniżce podjęli radni z komitetu „Zielonego Powiśla”, którzy obcięli także swoje diety. W tym przypadku cięcia nie były jednak aż tak ostre

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Zieloni” dysponujący większością w radzie gminy podczas ostatniej sesji zdecydowali, że wynagrodzenie wójta, zamiast dotychczasowych 10 180 zł zostanie zredukowane do 7 040 zł brutto miesięcznie. Łagodniejszego spadku zarobków Stanisława Gołębiowskiego (do kwoty niecałych 9 tys. zł) domagali się radni z jego komitetu. Chcieli w ten sposób dostosować uposażenie do średniego poziomu dla gmin powiatu puławskiego. Ich wniosek nie zyskał jednak akceptacji większości.

– Obniżenie poziomu wynagrodzenia wójta znajdowało się w naszym programie wyborczym, więc nie jest to żadna złośliwość. Uważam, że w ostatnich latach wydawaliśmy na jego uposażenie zbyt wiele, obciążając budżet. Decyzja radnych jest rodzajem rekompensaty, dzięki której będziemy w stanie podnieść nasze zdolności inwestycyjne – tłumaczy Janusz Próchniak, prezes stowarzyszenia „Zielone Powiśle”, były kandydat na wójta gminy, który przegrał w wyborach z Gołębiowskim. – Zapewniam, że, gdybym wygrał wybory, radni naszego komitetu podjęliby taką samą decyzję – dodaje.

Warto zaznaczyć, że rada nowej kadencji obniżyła również swoje diety. Nie jest to jednak tak duży spadek, jak w przypadku wójta. Przewodniczący rady zamiast 1342 zł, będzie pobierał 1200 zł miesięcznie. Mniej o 37 zł (do równych 500) otrzyma jego zastępca. Około 30 złotych mniej dostaną także szefowie komisji (450 zł) oraz pozostali radni (400 zł).

– Dzięki tym zmianom, budżet gminy w ciągu jednej kadencji, zyska ok. 350 tys. złotych – wylicza Janusz Próchniak. – Nie powinno być tak, że wójt małej gminy zarabia więcej od prezydenta Puław. Tutaj powinna być dysproporcja, a więc nowa uchwała przywraca normalność – przekonuje.

Innego zdania są radni z komitetu wójta. – Nie wierzę w to, że chodziło o oszczędności. To jest uderzenie bezpośrednio w pana Gołębiowskiego – mówi Kamil Sójka, jeden z radnych, który głosował przeciw nowej uchwale. – Cięcia są potrzebne, ale nie tak drastyczne – tłumaczy. – Mnie to wygląda na polityczno-osobistą zemstę. Rządów nie powinno zaczynać się od restrykcji. To nieprofesjonalne i nieeleganckie – uzupełnia radny Michał Kowalski.

– Uważam, że jest to z ich strony zwykła złośliwość, ale pogodziłem się z tym. Mają o jednego radnego więcej, więc mogą przegłosować to, co chcą. Ja liczę tylko na to, że będzie to z jakąś korzyścią dla gminy – mówi wójt Stanisław Gołębiowski, który podkreśla, że sobie poradzi. – Na bieżące potrzeby mi wystarczy, a inwestować już nie muszę – uspokaja.

Co ciekawe, na zmianie wynagrodzenia wójta może się nie skończyć. „Zielone Powiśle” zapowiada, że chętnie przyjrzy się także drabince płac w urzędzie gminy. I chociaż to wójt decyduje o tym, kto ile zarabia, przedstawiciele większościowego klubu wskazują na potrzebę zmniejszenia rozwarstwienia, czyli zmniejszenia pensji kierownikom oraz podwyżek dla szeregowych urzędników.

Przed i po obniżce

W poprzedniej kadencji wójt gminy Końskowola otrzymywał miesięcznie 10 180 zł brutto, na co składało się: wynagrodzenie zasadnicze (4700 zł), dodatek funkcyjny (1900 zł), dodatek stażowy (940 zł) oraz dodatek specjalny (2640 zł). Po zmianach uposażenie to wynosi 7040 zł brutto (najmniej w całym powiecie puławskim), a składa się na nie: wynagrodzenie zasadnicze (3400 zł), dodatek funkcyjny (1900 zł - bez zmian), dodatek stażowy (680 zł) oraz dodatek specjalny (1060 zł). Warto dodać, że radni wszystkie te zmienne (nie licząc funkcyjnego) obcięli do poziomu minimalnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gienek / 4 grudnia 2018 r. o 14:53
+68
Uważam, że Radni powinni pracować dla gminy społecznie. Za co im płacić?
Avatar
FundacjaWolnosci / 4 grudnia 2018 r. o 15:31
+45
Sobie o 30 zł, wójtowi o 3000 zł. Co za gest!
Avatar
CK / 4 grudnia 2018 r. o 17:53
+36
A moze PiS obnizylby pobory dla pani Malgorzaty Sadurskiej. Pani Malgosia nie majac elementarnej wiedzy o ZUS w pierwsze 6 miesiecy zgarnala 421.000 zlotych. CK
Avatar
CK / 4 grudnia 2018 r. o 18:22
+27
A moze PiS obnizy pobory prezesa PKN Orlen ktory dziennie zarabia 10.000 zlotych, a miesiecznie 300.000 zlotych. To nagroda dla prominenta za umozenie dlugow Porozumienia Centrum, czyli tak na prawde PiS. CK
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 17:41
+23
Brak szacunku dla władzy wykonawczej - wójta odbije się czkawką zielonym radnym szybciej niż by się tego spodziewali. Na miejscu wójta Gołębiowskiego podziękowałbym wyborcom, przeprosił ich i odszedł z honorem na zasłużoną emeryturę, a nowemu wójtowi zaproponowałbym pracę społeczną na rzecz gminy. Praca bez wynagrodzenia uszlachetnia, a ile inwestycji można by za zaoszczędzone pieniądze zrobić... ŻENUA!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:42
+15
Kiedy obniżki w Puławach? Chyba czas najwyższy bo Grobel że swoją świtą był baaardzo drooogi!
Avatar
"hydraulik" / 4 grudnia 2018 r. o 17:17
+15
.......nigdy nikomu nie zazdrościłem i nie zaglądałem do portfeli, ponieważ tak mnie nauczyli rodzice. Zastanawiam się jednak, czy radni na pewno postąpili słusznie obcinając i tak śmieszne uposażenie człowiekowi odpowiadającemu za wszystko, co wydarzy się na jego terenie? Jak ow wójt chce zarządzać gminą, jeśli nie dysponuje większością głosów w RG?
Avatar
Ewa / 5 grudnia 2018 r. o 00:08
+13
Polecam przejrzenie oświadczeń majątkowych Pana Wójta (szczególnie ciekawe jest to za 2015 r.). Pan Gołębowski rzeczywiście zarabiał 10 180 zł od lipca 2017 r (uchwała rady gminy zgodnie z rozporządzeniem o wynagrodzeniu pracowników samorządowych), przedtem natomiast były to kwoty ok. 12 000 zł miesięcznie. Pan Wójt przyznał, że na bieżące potrzeby mu wystarczy, więc nie martwmy się aż tak o niego, bo w ciągu ostatnich kilku lat miał szansę trochę odłożyć.
Avatar
XYZ / 5 grudnia 2018 r. o 23:56
+12
Nie uważam, że Zielone Powiśle jest akurat odpowiednim organem do decydowania o najważniejszych aspektach w gminie Końskowola. Wiele osób ma wręcz zupełnie odmienne zdanie. Ich program wyborczy zamydlił oczy większości mieszkańców Ciekawa jestem, czy dotrzymają choć połowy obietnic. Mam nadzieję jedynie, że za 5 lat ktoś godnie zastąpi P. GOłębiowskiego. Nie dopuszczam myśli jednakże, że mógłby być to Pan Próchniak. Oglądając ostatnią sesję rady gminy, widać było dominację Zielonego Powiśla, co nie dokonca wzbudza we mnie spokoj o dobrą przyszlosc naszej gminy. No cóż. Mam nadzieję, że ten ich układ  ze swoim góru na czele przez te 5 lat zrobi coś pożytecznego dla gminy. 
Nie uważam, że Zielone Powiśle jest akurat odpowiednim organem do decydowania o najważniejszych aspektach w gminie Końskowola. Wiele osób ma wręcz zupełnie odmienne zdanie. Ich program wyborczy zamydlił oczy większości mieszkańców Ciekawa jestem, czy dotrzymają choć połowy obietnic. Mam nadzieję jedynie, że za 5 lat ktoś godnie zastąpi P. GOłębiowskiego. Nie dopuszczam myśli jednakże, że mógłby być to Pan Próchniak. Oglądając ostatnią sesję rady gminy, widać było dominację Zielonego Powiśla, co nie dokonca wzbudza we mnie spokoj o dobrą przy... rozwiń
Avatar
LLB / 4 grudnia 2018 r. o 14:54
+12
TAKA KASA? SZOK!!!NIE DRAZNIJCIE LUDZI!!!! TO I TAK ZA DUZO!!!!
Avatar
Nadzieja / 11 grudnia 2018 r. o 23:24
0
Swoje gierki to wójt ma i musi coś zmienić, bo już swoją polityką nagrabił sobie i ma to co ma! Trafił w końcu na ludzi mądrych , inteligentnych i odważnych. To nie są ludzie jego pokroju i też mją swoje gierki a może lepiej zagrają? Mocno w to wierzę. 
Avatar
Odpad społeczny / 10 grudnia 2018 r. o 22:25
+2
Ciekawe jak długo antystachowa koalicja wytrzyma, bo on na tych gierkach zjadł zęby. Ja bym ich na jego miejscu rozprowadził przy uchwalaniu budżetu. Połowie wsi z których są ludzie od Próchniaka zaplanowałbym jakieś inwestycje za kupę kasy a w pozostałych nie robiłbym nic. I w tych inwestowanych wsiach zrobiłbym zebrania na których bym zasygnalizował że ja tu mimo tego że mi przedstawiciel rzuca kłody pod nogi robię dobrze i poprosiłbym ich mieszkańców o nacisk na radnych aby budżet poparli. Oczywiście pozostali będą wściekli ale nie sądzę aby radni nawet ślepo zapatrzeni w pisowców zagłosowali przeciw inwestycjom u siebie. Panie Stasiu, pan nie dziękuje...
Ciekawe jak długo antystachowa koalicja wytrzyma, bo on na tych gierkach zjadł zęby. Ja bym ich na jego miejscu rozprowadził przy uchwalaniu budżetu. Połowie wsi z których są ludzie od Próchniaka zaplanowałbym jakieś inwestycje za kupę kasy a w pozostałych nie robiłbym nic. I w tych inwestowanych wsiach zrobiłbym zebrania na których bym zasygnalizował że ja tu mimo tego że mi przedstawiciel rzuca kłody pod nogi robię dobrze i poprosiłbym ich mieszkańców o nacisk na radnych aby budżet poparli. Oczywiście pozostali będą wściekli ale nie sądzę ... rozwiń
Avatar
cariwaniwanowicz / 10 grudnia 2018 r. o 20:28
0
i tak nierobowi za dużo zostawili
Avatar
Małgosia / 9 grudnia 2018 r. o 19:43
+1
Pani Małgorzata jest nam znana i ceniona, nie ma potrzeby zakładać wątku i pluć na kobietę jadem, bo tacy też się znajdą, co to nie dostrzegają belki w swoim oku a szukają igły w stogu siana. DOSYĆ !
Avatar
Kasia / 9 grudnia 2018 r. o 18:36
+1
Co się dzieje? To nie jest forum p. Małgorzaty tylko temat wynagrodzenia p. wójta Gołebiowskiego. Coś bardzo odbiegacie od tematu. Szczyty obłudy są w naszym państwie nagminne, na każdym polu dziłania. Zacznijmy naprawę od siebie. 
Avatar
Patriota / 9 grudnia 2018 r. o 13:57
+1
Drogi Cezary. PiS to już dawno Pazerność i Synektura. Ta partia z dobrem Polski i patriotyzmem nie nic wspólnego pomimo wygłaszania przez nich pustych frazesów. Kiedyś popularne bylo powiedzenie że koryto to samo tylko świnie się zmieniły - aktualne jest do dziś.Sam przyznasz by obecnie dostać wysokie stanowisko wystarczy być biernym,miernym ale wiernym. Nie potrzeba tu inteligentnej i bystrej osoby, bo samodzielnie mogłaby podejmować decyzje.Juz Napoleon pisał "Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana." Sam widzisz ile dawnych pzprowskich kacyków znalazło miejsce w tej populistycznej i socjalistycznej partii. Nie o taką wolność nasi rodzice,czy ty walczyli.pozdrawiam
Drogi Cezary. PiS to już dawno Pazerność i Synektura. Ta partia z dobrem Polski i patriotyzmem nie nic wspólnego pomimo wygłaszania przez nich pustych frazesów. Kiedyś popularne bylo powiedzenie że koryto to samo tylko świnie się zmieniły - aktualne jest do dziś.Sam przyznasz by obecnie dostać wysokie stanowisko wystarczy być biernym,miernym ale wiernym. Nie potrzeba tu inteligentnej i bystrej osoby, bo samodzielnie mogłaby podejmować decyzje.Juz Napoleon pisał "Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzo... rozwiń
Avatar
Zosieńka / 9 grudnia 2018 r. o 13:26
+1
W rzeczy samj niesamowita kobieta, nawet facetom dała radę! Przeważnie jest odwrotnie! Ale lament! i tyle ma pieniędzy, dlaczego właśnie ona, a nie ja? Boli. Taka jest narsza narodowa rzeczywistość, takie są kominy płacowe i to jest do zmiany, po co czepiać się kobiety, która z własnej woli zapewne tam się nie znalazła, to siła wyższa ,,wsadziła ją'' na ten intratny stołek. I świetnie sobie radzi! SZACUN!
Avatar
Wierna Rzeka / 8 grudnia 2018 r. o 21:57
+1
 "Twórczo" wykorzystala członkostwo w partii- bezwstydne podejście do ciemnych obywateli. CK trzymaj się.
Avatar
GOŚĆ / 8 grudnia 2018 r. o 20:58
+1
Oj coś się zacięło! Jaki jad.........................
Avatar
Gość 2 / 7 grudnia 2018 r. o 22:08
0
Że pochodzi się z tej samej miejscowości co pani Misiewiczowa? Też mi zaszczyt. Że kobita nie może ścierpieć że w jej mateczniku jej fagasów i pociotów nie wybierają?
 To się nazywa patriotyzm lokalny, a ścierpieć nie może ten, kto  w końcu jest odsuwany od korytka! Końskowolskie piekieło zazdrości!