Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 lutego 2018 r.
9:34

Od 30 lat ten pomnik stoi w centrum miasta. Wkrótce ma zostać rozebrany

Wśród mieszkańców miasta nie ma powszechnej zgody, co do usunięcia pomnika. Wielu z nich monument nie przeszkadza, wielu nie zwraca już na niego uwagi
Wśród mieszkańców miasta nie ma powszechnej zgody, co do usunięcia pomnika. Wielu z nich monument nie przeszkadza, wielu nie zwraca już na niego uwagi

Nie będzie przenosin do skansenu lub muzeum kontrowersyjnego pomnika polskiego i radzieckiego żołnierza, który od prawie 30 lat stoi w centrum Puław. Monument ma zostać rozebrany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z nową ustawą o dekomunizacji, postawiony przez Miejską Radę Narodową w 1987 roku pomnik „bohaterów wspólnych walk o wyzwolenie Puław” powinien zniknąć z przestrzeni publicznej do końca marca. Problem w tym, że starosta puławski, który przed miesiącem otrzymał od wojewody lubelskiego list przypominający o tym obowiązku, nie zrobił tego. I nie wiadomo, czy zastosuje się do nowego prawa, a jeśli nie, jakie będą tego konsekwencje.

– Liczę na to, że starosta zajmie się tą sprawą. Jest organem władzy państwowej i powinien dostosować się do ustawy. Niestety mamy do czynienia z taką sytuacją, w której ten pomnik znajduje się w decyzyjnej próżni pomiędzy starostą i prezydentem Puław. Żaden z nich nie poczuwa się do odpowiedzialności – mówi Leszek Gorgol, członek zarządu powiatu puławskiego, który zapewnia, że będzie namawiał starostę Witolda Popiołka do podjęcia decyzji o usunięciu kontrowersyjnego pomnika. – Bo nie wierzę w to, że zajmie się tym prezydent Janusz Grobel, który widocznie się przed tym wzbrania, chociaż sam ten pomnik „stawiał” – przypomina samorządowiec (Grobel w 1987 roku był wiceprezydentem miasta – przyp. red.).

Z tym, że to miasto powinno zaangażować się w rozbiórkę pomnika nie zgadza się prezydent Puław, Janusz Grobel.

– Chciałbym zauważyć, że w momencie wejścia w życie przepisów dotyczących dekomunizacji przestrzeni publicznej, obowiązek usunięcia pomnika spoczywał na Starostwie Powiatowym. Do czasu, kiedy pomnik stoi na terenie, który nie należy do miasta, nie mamy podstawy prawnej do podejmowania wobec niego działań. Wiem, że zostały podjęte czynności zmierzające do komunalizacji tego terenu. Z pewnością nie będziemy uchylać się od obowiązku usunięcia pomnika, kiedy działka, na której stoi, będzie podlegać miastu – wyjaśnia. Jednocześnie odpowiada na słowa o „stawianiu” pomnika.

– W 1987 roku byłem wiceprezydentem Puław, jednak nie inicjowałem i nie pracowałem na rzecz powstania tego pomnika w naszym mieście. Przykre, że Leszek Gorgol oprócz tego, że próbuje przerzucić obowiązek dekomunizacji na miasto, posługuje się również nieprawdziwymi informacjami. Od członka Zarządu Powiatu oczekiwałbym większej rzetelności – podsumowuje.

Zgodnie z ustawą, koszt usunięcia tego rodzaju monumentów ma być zwracany przez państwo. – Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy, która mówi o tym, że podmiotowi, który dokona likwidacji należy się zwrot poniesionych kosztów. Ich wysokość nie została sprecyzowana. Najprawdopodobniej każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – tłumaczy Małgorzata Tatara z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ostatnich latach pojawiały się informacje o możliwym zainteresowaniu puławskim monumentem ze strony muzeów oraz innych instytucji zbierających pomniki z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wśród wymienianych lokalizacji był m.in. skansen w Bornem Sulinowie czy Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku na Pomorzu. Żaden z tych sygnałów nie potwierdził się. Według Leszka Gorgola, przyszłość pomnika jest już znana i nie będzie to transport w inne miejsce.

– Zostanie zlikwidowany. Prawdopodobnie zajmie się tym zakład kamieniarski. Materiał, z którego został wykonany, być może jeszcze się do czegoś przyda – mówi samorządowiec.

Zdaniem puławskiego radnego i nauczyciela, Tomasza Kraszewskiego, na placu w centrum miasta powinien stanąć nowy monument. – Uważam, że powinniśmy zbudować pomnik mjr. Mariana „Orlika” Bernaciaka – proponuje historyk. „Orlik” to członek ZWZ-AK, dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

Czyj jest PRL-owski monument?

Kwestia jego własności nie jest jasno uregulowana. Co prawda pomnik w 1987 roku postawiła Miejska Rada Narodowa, czyli odpowiednik obecnej rady miasta, ale rzeźba stoi na terenie Skarbu Państwa, za który odpowiada starostwo. Co więcej – zarządcą tej działki jest GDDKiA (i będzie jeszcze przez kilka miesięcy), ale do utrzymywania pomnika poczuwają się miejskie władze Puław. To właśnie miasto sfinansowało koszty czyszczenia pomnika, który w 2013 roku ktoś oblał farbą.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium