Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 lipca 2017 r.
8:42

Ostatnia palmiarnia musi zginąć?

0 20 A A
Tak wygląda aktualny stan palmiarni, na którą „wyrok” podpisano 12 lat temu. Nie wszyscy pracownicy instytutu pogodzili się z tą stratą
Tak wygląda aktualny stan palmiarni, na którą „wyrok” podpisano 12 lat temu. Nie wszyscy pracownicy instytutu pogodzili się z tą stratą (fot. Czytelnik)

Zabytkowa, 70-letnia palmiarnia z Dolnego Ogrodu w Puławach mogłaby zostać odrestaurowana i znów służyć do uprawy tropikalnych roślin. Niestety niszczejący od lat budynek ma zostać rozebrany, bo jego obecności w osadzie pałacowo-parkowej nie przewiduje aktualny plan jej rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O historii palmiarni oraz zagrożeniu dotyczącym planów jej rozebrania poinformował nas Czytelnik. W liście do redakcji z żalem przypomina fakt, że unikalne w polskim klimacie tropikalne rośliny przywożone do Puław przez dekady, jak oleandry, figowce, palmy daktylowe, araukarie, czy bananowce, z powodu decyzji o wyłączeniu ogrzewania, zostały „uśmiercone”. Doszło do tego w 2005 roku, kiedy przyjęty został nowy plan rewitalizacji parku.

Plan ten nie przewidywał obecności palmiarni – popularnych obiektów, które zdobiły ten teren jeszcze za czasów Czartoryskich. Ostatnia z nich powstała tuż po II wojnie światowej, nie jest więc zabytkiem w rozumieniu konserwatorskim. Nasz Czytelnik przekonuje jednak, że warto go zachować, odrestaurować i wznowić uprawę m.in. palm. Jego zdaniem palmiarnia byłaby odwiedzana przez uczniów puławskich szkół, np. w ramach lekcji biologii. Byłaby także formą kontynuowania tradycji samego instytutu oraz działaniem zgodnym z duchem założycieli osady parkowej.

Autor listu głęboko nie zgadza się z decyzją, by palmiarnię rozebrać. Jego zdaniem ten obiekt zasługuje na przetrwanie, a koszty remontu mogłyby zostać częściowo pokryte przez lokalne firmy i osoby prywatne, które w przeszłości sygnalizowały już gotowość do tego rodzaju, nieodpłatnej pomocy. – Jednak Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa się temu sprzeciwił, zabronił jakichkolwiek rozmów, czy przyjmowania materiałów. Nawet prowadzenie sporadycznych napraw w tym budynku spotkało się z krytyką i oceną, jako działania bezsensowne – utrzymuje nasz Czytelnik.

Przyczyną takiej postawy dyrekcji jest według niego dokument z 2005 roku ustalający to, jak ma wyglądać rewitalizacja parku. Ten plan nie jest jednak wprowadzany w życie. – Nie jest realizowany od 12 lat i być może nie będzie przez następne 50. Instytut nie dysponuje obecnie nawet procentem kwoty, koniecznej do tego celu i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić – przewiduje. Zamiast więc trzymania się przyjętych przed laty wytycznych, autor listu proponuje wprowadzenie w nim zmian uwzględniających fakt, że w czasach ks. Izabeli w parku działało w sumie 6 oranżerii, palmiarni i szklarni.

O komentarz w tej sprawie chcieliśmy poprosić IUNG. Niestety jak nas poinformowano, jedyną osobą, z którą moglibyśmy porozmawiać na ten temat jest dyrektor naczelny instytutu. Niestety, prof. Wiesław Oleszek do sierpnia przebywa na urlopie. Pytania o plan rozebrania palmiarni próbowaliśmy zadać więc szefowej Wydziału Administracyjno-Gospodarczego, zajmującego się m.in. opieką nad tego rodzaju budynkami.

– Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – rzuciła kierownik Iwona Oczkowska, szybko kończąc rozmowę. Jak wspomniała, nie jest upoważniona do udzielania informacji w tym zakresie.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium