Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 stycznia 2017 r.
21:14

Lekarze nie przetoczyli krwi, pacjent zmarł. Grzywna

61 40 A A
Na oddziale ratunkowym pacjentem zajmował się Michał S. Lekarz natychmiast skierował mężczyznę na operację ortopedyczną
Na oddziale ratunkowym pacjentem zajmował się Michał S. Lekarz natychmiast skierował mężczyznę na operację ortopedyczną

Dwaj lekarze ze szpitala w Puławach zostali skazani za narażenie życia pacjenta. Nie przetoczyli w porę krwi i ranny w wypadku mężczyzna zmarł. Medycy mają zapłacić po kilka tysięcy złotych grzywny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok w tej sprawie zapadł we wtorek w Sądzie Rejonowym w Puławach. To pierwsze rozstrzygnięcie w wieloletniej batalii rodziny zmarłego, która walczy o ukaranie winnych śmierci Krystiana B. W kwietniu 2011 r. mężczyzna został poważnie ranny w wypadku samochodowym na obwodnicy Puław. Do zdarzenia doszło ok. godz. 3 w nocy. Pacjent trafił na oddział ratunkowy puławskiego szpitala. Miał obrażenia głowy i złamaną kość ramienia. Skarżył się również na bóle w klatce piersiowej.

Na oddziale ratunkowym pacjentem zajmował się Michał S. Lekarz natychmiast skierował mężczyznę na operację ortopedyczną. Kolejni medycy złożyli połamane kości Konrada B. Podczas zabiegu mężczyzna dostał również pierwszą jednostkę krwi. Podał ją ówczesny asystent anestezjologa Grzegorz W. Przetaczanie krwi było kontynuowane także na oddziale intensywnej opieki medycznej, na który przewieziono pacjenta po operacji. Konrad B. trafił tam w stanie „skrajnie ciężkim”. Badania wykazały, że w wyniku wypadku doznał m.in. silnego stłuczenia płuc. O godz. 8 rano pacjent zmarł.

Bliscy Konrada B. zawiadomili o sprawie prokuraturę. Podejrzewali, że mężczyzna stracił życie przez zaniedbania ze strony lekarzy. Sprawą zajęli się śledczy z Puław, później postępowanie przejęła Prokuratura Rejonowa w Lublinie. Okazało się, że podejrzenia rodziców nie były bezpodstawne.

Z akt sprawy wynika, że chociaż do wypadku doszło o godz. 3 to dopiero kilka minut przed szóstą lekarze określili grupę krwi pacjenta. Mogli wtedy przystąpić do transfuzji. Szpitalne procedury pozwalały jednak, by w przypadku zagrożenia życia pacjenta przetoczyć mu krew bez oczekiwania na wyniki badań.

Do takich wniosków doszli również biegli z Łodzi, którzy opiniowali w sprawie. Uznali, że Konrad B. powinien zostać poddany „masowej” transfuzji po 30-40 minutach od wypadku. Lekarze z SOR nie powinni czekać na wyniki badań. Zdaniem biegłych, zmniejszyło to szanse mężczyzny na przeżycie.

Zarówno Michał S., jak i anestezjolog Wilhelm B. zostali oskarżeni o nieumyślne narażenie życia pacjenta. Proces ruszył w marcu ub. r. Pierwszy z lekarzy nie przyznał się do winy, ale w swoich wyjaśnieniach potwierdził ustalenia śledczych. Przyznał, że „powinien był przewidzieć” rozwój sytuacji. Nie potrafił jednak wytłumaczyć, dlaczego stało się inaczej. Anestezjolog również nie przyznał się do zarzutów. W swoich wyjaśnieniach kwestionował jednak wyniki śledztwa.

Puławski sąd uznał, że obaj mężczyźni są winni nieumyślnego narażenia życia pacjenta. Nie przeprowadzili pełnej transfuzji, czym zmniejszyli jego szanse na przeżycie. Grozi za to do roku więzienia. Michał S. i Wilhelm B. nie pójdą jednak za kraty. Sąd wymierzył im grzywny w wysokości odpowiednio 8 tys. i 6 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej o:

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
M. / 26 stycznia 2017 o 10:29
+1
Sąd uznał ich za winnych i dostali smieszna grzywne za bledne decyzje przez ktore zmarl czlowiek a takich chlopaczkow ze wsi co spod sklepu wracaja na rowerze po piwie szybko wychwytuja i wsadzaja .... polski wymiar sprawiedliwosci .... żenada ....
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:31
0
... to Krystiana B/ Konrada B spowodował wypadek w cięzkim stanie trafił do szpitala - stłuczone płuca , uraz wielonarządowy - prawie martwy - ale to wina lekarzy ze zmarł - czy może nadmiernej prędkośći i skutków wypadku - skoro operowano go to wątpie żeby jakiś anestezjolog znieczulil do operacji wykrwawiajacego sie chorego - zmarł bo mial wypadek cudów nie ma ludzie zrozumncie to ze jak ulegacie cięzkiemu wypadkowi to jest ryzyko ze sie tego nie przezzyje - zyjemy w czasach gdzie kazdy jest winny tylko nie ja
... to Krystiana B/ Konrada B spowodował wypadek w cięzkim stanie trafił do szpitala - stłuczone płuca , uraz wielonarządowy - prawie martwy - ale to wina lekarzy ze zmarł - czy może nadmiernej prędkośći i skutków wypadku - skoro operowano go to wątpie żeby jakiś anestezjolog znieczulil do operacji wykrwawiajacego sie chorego - zmarł bo mial wypadek cudów nie ma ludzie zrozumncie to ze jak ulegacie cięzkiemu wypadkowi to jest ryzyko ze sie tego nie przezzyje - zyjemy ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 16:48
0
"To pierwsze rozstrzygnięcie w wieloletniej batalii rodziny zmarłego, która walczy o ukaranie winnych śmierci Krystiana B." "Bliscy Konrada B. zawiadomili o sprawie prokuraturę." To dwóch różnych pacjentów ?
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 10:26
0
..ale to on spowodował wypadek, a potem ratujcie mnie na Boga - trzeba było przewidywac skutki nadmiernej prędkości
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 09:40
0
Wysokość kary powala z nóg. Masakra. Ciekawe czy postąpiliby tak samo gdyby ucierpiał tam ktoś z ich bliskich... Przykre.
Avatar
lex / 26 stycznia 2017 o 21:07
0
...nie ma nic gorszego jak spowodować wypadek i masę kłopotów innym.....a kto na smierć chory to i w szpitali umrze!!!!!!!!!!...i żaden durny sędzia i biegły mu nie pomogą.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 20:01
0
Tanie jest ludzkie życie w Polsce.
Avatar
Jasiek / 26 stycznia 2017 o 18:59
0
Sąd zapomniał jeszcze skazać świetego Krzysztofa za niedopełnienie swoich obowiązków. A dla pozostałych:   Wykaz pieśni, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, gdy rozwija się następujące prędkości:         80       km/godz.-  Pobłogosław Jezu drogi …             90 km/godz.-  To szczęśliwy dzień …            100 km/godz.- Cóż Ci, Jezu, damy …            110 km/godz.- Ojcze, Ty kochasz mnie …             120 km/godz.- Liczę na Ciebie, Ojcze …            130 km/godz.- Panie, przebacz nam …            140 km/godz.- Zbliżam się w pokorze …            150 km/godz.- Być bliżej Ciebie chcę …            160 km/godz.- Pan Jezus już się zbliża …            170 km/godz.- U drzwi Twoich stoję, Panie …             180 km/godz.- Jezus jest tu …            200 km/godz.- Witam Cię Ojcze …             220 km/godz.- Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie …                    UWAGA !             ŚWIĘTY KRZYSZTOF jest z tobą,              tylko do prędkości 120 km / godzinę             Przy większych prędkościach,  swoje miejsce oddaje ŚWIĘTEMU PIOTROWI !      
Sąd zapomniał jeszcze skazać świetego Krzysztofa za niedopełnienie swoich obowiązków. A dla pozostałych:   Wykaz pieśni, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, gdy rozwija się następujące prędkości:         80       km/godz.-  Pobłogosław Jezu drogi …             90 km/godz.-  To szczęśliwy dzień …            100 km/godz.- Cóż Ci, Jezu, damy …            110 km/godz.- Ojcze, Ty kochasz mnie …             120 km/godz.- Li... rozwiń
Avatar
vvvv / 26 stycznia 2017 o 18:21
0
100/100
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 18:20
0
Jedna, wielka paranoja. Opinia lekarzy z Łodzi jest gôwno warta (nie pierwsza z resztą, znam kilka przypadków). Jak można uzasadnić masową transfuzję krwi grupy O Rh- 20-30 min po wypadku, bez oznaczenia morfologii krwi, bez oznaczenia grupy krwi, bez próby krzyżowej u pacjenta z bez anemii, we wstrząsie, że stłuczonymi płucami. Nie da się. Jeżeli by przeprowadzono taką transfuzję a doszło by do wstrząsu poprzetoczoniowego nie sytlumaczyli by się z tego. A tak głupi biegły, niekompetentny prokurator, stronniczy sąd i jest problem. Na szczęście jest jeszcze sąd okręgowy do którego należy się odwołać. Ciekawe co na to konsultant krajowy z sądówki?.
Jedna, wielka paranoja. Opinia lekarzy z Łodzi jest gôwno warta (nie pierwsza z resztą, znam kilka przypadków). Jak można uzasadnić masową transfuzję krwi grupy O Rh- 20-30 min po wypadku, bez oznaczenia morfologii krwi, bez oznaczenia grupy krwi, bez próby krzyżowej u pacjenta z bez anemii, we wstrząsie, że stłuczonymi płucami. Nie da się. Jeżeli by przeprowadzono taką transfuzję a doszło by do wstrząsu poprzetoczoniowego nie sytlumaczyli by się z tego. A tak głupi biegły, niekompetentny prokurator, stronniczy sąd i jest problem. Na szczęśc... rozwiń
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:31
0
... to Krystiana B/ Konrada B spowodował wypadek w cięzkim stanie trafił do szpitala - stłuczone płuca , uraz wielonarządowy - prawie martwy - ale to wina lekarzy ze zmarł - czy może nadmiernej prędkośći i skutków wypadku - skoro operowano go to wątpie żeby jakiś anestezjolog znieczulil do operacji wykrwawiajacego sie chorego - zmarł bo mial wypadek cudów nie ma ludzie zrozumncie to ze jak ulegacie cięzkiemu wypadkowi to jest ryzyko ze sie tego nie przezzyje - zyjemy w czasach gdzie kazdy jest winny tylko nie ja
... to Krystiana B/ Konrada B spowodował wypadek w cięzkim stanie trafił do szpitala - stłuczone płuca , uraz wielonarządowy - prawie martwy - ale to wina lekarzy ze zmarł - czy może nadmiernej prędkośći i skutków wypadku - skoro operowano go to wątpie żeby jakiś anestezjolog znieczulil do operacji wykrwawiajacego sie chorego - zmarł bo mial wypadek cudów nie ma ludzie zrozumncie to ze jak ulegacie cięzkiemu wypadkowi to jest ryzyko ze sie tego nie przezzyje - zyjemy ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 16:48
0
"To pierwsze rozstrzygnięcie w wieloletniej batalii rodziny zmarłego, która walczy o ukaranie winnych śmierci Krystiana B." "Bliscy Konrada B. zawiadomili o sprawie prokuraturę." To dwóch różnych pacjentów ?
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 10:26
0
..ale to on spowodował wypadek, a potem ratujcie mnie na Boga - trzeba było przewidywac skutki nadmiernej prędkości
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 09:40
0
Wysokość kary powala z nóg. Masakra. Ciekawe czy postąpiliby tak samo gdyby ucierpiał tam ktoś z ich bliskich... Przykre.
Avatar
lex / 26 stycznia 2017 o 21:07
0
...nie ma nic gorszego jak spowodować wypadek i masę kłopotów innym.....a kto na smierć chory to i w szpitali umrze!!!!!!!!!!...i żaden durny sędzia i biegły mu nie pomogą.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 20:01
0
Tanie jest ludzkie życie w Polsce.
Avatar
Jasiek / 26 stycznia 2017 o 18:59
0
Sąd zapomniał jeszcze skazać świetego Krzysztofa za niedopełnienie swoich obowiązków. A dla pozostałych:   Wykaz pieśni, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, gdy rozwija się następujące prędkości:         80       km/godz.-  Pobłogosław Jezu drogi …             90 km/godz.-  To szczęśliwy dzień …            100 km/godz.- Cóż Ci, Jezu, damy …            110 km/godz.- Ojcze, Ty kochasz mnie …             120 km/godz.- Liczę na Ciebie, Ojcze …            130 km/godz.- Panie, przebacz nam …            140 km/godz.- Zbliżam się w pokorze …            150 km/godz.- Być bliżej Ciebie chcę …            160 km/godz.- Pan Jezus już się zbliża …            170 km/godz.- U drzwi Twoich stoję, Panie …             180 km/godz.- Jezus jest tu …            200 km/godz.- Witam Cię Ojcze …             220 km/godz.- Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie …                    UWAGA !             ŚWIĘTY KRZYSZTOF jest z tobą,              tylko do prędkości 120 km / godzinę             Przy większych prędkościach,  swoje miejsce oddaje ŚWIĘTEMU PIOTROWI !      
Sąd zapomniał jeszcze skazać świetego Krzysztofa za niedopełnienie swoich obowiązków. A dla pozostałych:   Wykaz pieśni, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, gdy rozwija się następujące prędkości:         80       km/godz.-  Pobłogosław Jezu drogi …             90 km/godz.-  To szczęśliwy dzień …            100 km/godz.- Cóż Ci, Jezu, damy …            110 km/godz.- Ojcze, Ty kochasz mnie …             120 km/godz.- Li... rozwiń
Avatar
vvvv / 26 stycznia 2017 o 18:21
0
100/100
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 18:20
0
Jedna, wielka paranoja. Opinia lekarzy z Łodzi jest gôwno warta (nie pierwsza z resztą, znam kilka przypadków). Jak można uzasadnić masową transfuzję krwi grupy O Rh- 20-30 min po wypadku, bez oznaczenia morfologii krwi, bez oznaczenia grupy krwi, bez próby krzyżowej u pacjenta z bez anemii, we wstrząsie, że stłuczonymi płucami. Nie da się. Jeżeli by przeprowadzono taką transfuzję a doszło by do wstrząsu poprzetoczoniowego nie sytlumaczyli by się z tego. A tak głupi biegły, niekompetentny prokurator, stronniczy sąd i jest problem. Na szczęście jest jeszcze sąd okręgowy do którego należy się odwołać. Ciekawe co na to konsultant krajowy z sądówki?.
Jedna, wielka paranoja. Opinia lekarzy z Łodzi jest gôwno warta (nie pierwsza z resztą, znam kilka przypadków). Jak można uzasadnić masową transfuzję krwi grupy O Rh- 20-30 min po wypadku, bez oznaczenia morfologii krwi, bez oznaczenia grupy krwi, bez próby krzyżowej u pacjenta z bez anemii, we wstrząsie, że stłuczonymi płucami. Nie da się. Jeżeli by przeprowadzono taką transfuzję a doszło by do wstrząsu poprzetoczoniowego nie sytlumaczyli by się z tego. A tak głupi biegły, niekompetentny prokurator, stronniczy sąd i jest problem. Na szczęśc... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 17:29
0
Czytając komentarze dziwi mnie że dyrektor w puławskim szpitalu nic nie zrobił żeby poprawić jego wizerunek. A tyle obiecywał.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i opadów oraz burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 2

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 27 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 44 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!