Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 września 2020 r.
22:02

Po śmierci rowerzystki specjalna komisja uznała, że sam chodnik tu nie wystarczy

12 4 A A
Protest w Parchatce
Protest w Parchatce (fot. Jedrzej Halerz (archiwum))

Odcinkowy pomiar prędkości i zmiana organizacji ruchu. Specjalna komisja powołana po tym, jak w Parchatce zginęła rowerzystka uznała, że sama budowa chodnika to za mało. A nawet na to nie ma pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Parchatce pomiędzy Puławami a Kazimierzem Dolnym w ciągu ostatnich 10 lat w wyniku wypadków życie straciło 5 osób, a 19 odniosło obrażenia.

Droga wojewódzka nr 824 jest niebezpieczna z kilku powodów. Tym najważniejszym, nie licząc wysokiego natężenia ruchu jest brak chodnika dla pieszych oraz odseparowanej od jezdni ścieżki rowerowej. Ta ostatnia biegnie co prawda przy wale wiślanym, ale urywa się przed Bochotnicą.

W związku z tym, część rowerzystów planujących dłuższe wycieczki wybiera drogę wojewódzką. Żadnej alternatywy nie mają natomiast piesi, którzy muszą korzystać z wąskich poboczy, bo budowa chodnika w Parchatce przez ostatnie lata pozostawała (i nadal pozostaje) poza zainteresowaniem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

ZDW z powodu ograniczonych funduszy prowadzi politykę dofinansowywania wybranych inwestycji na swoim terenie. O te najpilniejsze starają się więc poszczególne gminy. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dokumentacji.

Jak informuje Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, ta dotycząca chodnika jest gotowa od 2017 roku. Jego pierwszy etap (584 metry) został już wykonany. Kolejny (494 metry) nadal czeka na swoją kolej.

– Już w 2019 roku mieliśmy zabezpieczone środki na ten cel (wkład gminy - przyp.) w budżecie. Potrzebowaliśmy tylko zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich na ujęcie tej inwestycji w ramach zadań wspólnych, co oznaczałoby także przyznanie dofinansowania. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. W tym roku z pewnością ponowimy nasz wniosek z nadzieją na to, że tym razem pieniądze na ten cel zostaną nam przyznane – tłumaczy Magdalena Kowalska z kazimierskiego magistratu.

W najlepszym przypadku chodnik w Parchatce mógłby więc powstać w roku 2021.

Tymczasem ostatni śmiertelny wypadek (w sierpniu zginęła tam rowerzystka Karolina), poza protestem mieszkańców gminy i blokadą drogi, wywołał także reakcję ze strony powiatowego samorządu oraz urzędników odpowiedzialnych za drogi w regionie.

– Tuż po wypadku zwołana została specjalna komisja do spraw bezpieczeństwa na drogach, w obradach której wzięli udział m.in. przedstawiciele starostwa powiatowego, Zarządu Dróg Wojewódzkich i gminy Kazimierz Dolny. Komisja ustaliła, że w Parchatce, poza chodnikiem, którego budowa jest oczekiwana przez mieszkańców, powinien zostać zamontowany odcinkowy pomiar prędkości – informuje Jan Ziomka z zarządu powiatu puławskiego.

Wniosek dotyczący inwestycji został wysłany do Generalnego Inspektora Transportu Drogowego.

Odpowiedzi na razie nie ma, ale szanse na zamontowanie infrastruktury mierzącej prędkość pojazdów w Parchatce są niewielkie. Tego typu urządzenia na ogół trafiają na drogi krajowe. Na tych wojewódzkich częściej stosowane są zwyczajne radary. Ale nawet jeśli skończy się na radarze np. przed jedynym w miejscowości przejściem dla pieszych, istnieje szansa, że część kierowców swoją prędkość zredukuje.

Komisja wskazała również na potrzebę częściowej zmiany organizacji ruchu. Chodzi o przedłużenie zakazu wyprzedzenia poprzez ustawienie dodatkowego znaku oraz przedłużenie linii ciągłych na jezdni.

Ale nawet tak proste rozwiązanie nie pojawi się od razu. Najpierw ma powstać projekt, który następnie będzie opiniowany przez odpowiednie organy itd. Jak długo potrwa ta​ procedura - nie wiadomo.

Sprawą bezpieczeństwa w Parchatce nie od dzisiaj interesują się samorządowcy. Jeszcze przed wakacjami o potrzebie działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych mówił m.in. sołtys tej miejscowości, Ryszard Rybczyński, a także radny Mariusz Wicik (PiS). Podczas ostatniej sesji głos w tej sprawie zabrała natomiast Teresa Gutowska (PO). – Czas najwyższy zabrać się za działania, które przyniosłyby skutek – motywowała lokalne władze radna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium