Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 lutego 2018 r.
13:37

Porozumienie w Azotach? Związkowcy mówią raczej o eskalacji konfliktu

0 9 A A

Gdy zarządy największych spółek Grupy Azoty zgodziły się na ulokowanie nowego departamentu zarządzającego handlem nawozami w Puławach, wydawało się, że porozumienie ze związkowcami puławskiej firmy oraz komitetem strajkowym jest już blisko. Spór jednak znów przybrał na sile. Cały czas chodzi o niezależność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, jak w przyszłości będzie wyglądać handel nawozami w największym polskim koncernie chemicznym, od miesięcy tworzy oś sporu pomiędzy załogą Zakładów Azotowych „Puławy” i zarządem Grupy Azoty w Tarnowie. Według jej prezesa Wojciecha Wardackiego, kluczem do rozwoju jest symbioza, tzn. integrowanie poszczególnych obszarów, m.in. handlu i centralizacja zarządzania.

Tego rodzaju zapowiedzi na związkowców największej spółki w grupie kapitałowej, czyli „Puław” działają jak płachta na byka. Ich zdaniem Zakłady Azotowe są motorem napędowym całej grupy i każda zmiana, która osłabi ich pozycję, odbierając choćby częściowe kompetencje w podejmowaniu kluczowych decyzji, może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Gestem, który miał wyciszyć emocje wśród członków zawiązanego w ubiegłym roku komitetu strajkowego, była decyzja zarządów spółek w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie o tym, że nowy departament koordynujący handel w tzw. segmencie agro, zostanie utworzony w Puławach. Początkowe sygnały ze strony związkowców, w odpowiedzi na postanowienia „umowy o współdziałaniu” były dość pozytywne. Wiceszef komitetu strajkowego Sławomir Wręga, mówił o częściowym zadowoleniu, a Sławomir Kamiński, specjalista do spraw korporacyjnych w ZA, a także przedstawiciel „Solidarności”, o kroku w dobrym kierunku.

Szybko okazało się, że szczegóły warunków nowej umowy nie są już tak atrakcyjne, jak jej podstawowe założenia. – Komitet strajkowy na nic się nie zgodził, a obecne działania zarządu Grupy Azoty i prezesa Wojciecha Wardackiego odbieramy jako zaklinanie rzeczywistości i eskalowanie konfliktu. Jeśli zamiast dialogu, będzie oferował nam demagogię, to mimo tego, że naszym celem nigdy nie był strajk, stanie się on koniecznością – poinformował przewodniczący komitetu strajkowego i NSZZ „S”, Piotr Śliwa.

Będzie zgoda, jeśli...

To wyraźne zaostrzenie tonu w sprawie handlu nawozami. Przyczyną tego mają być, zdaniem Śliwy, nieprecyzyjne zapisy umowy i brak odpowiednich gwarancji wpływu puławskiej spółki na działanie nowego departamentu.

– Zgadzamy się na wspólny handel pod warunkiem, że to my (ZA Puławy) za niego odpowiadamy i mamy realny wpływ na decyzje. Na razie nie ma mowy o naszej zgodzie na powstanie wspólnego departamentu. Zgadzamy się na dalsze prace i na nic więcej – podkreślił szef komitetu strajkowego, sugerując, że wśród decyzji, na które „Puławy” powinny mieć decydujący wpływ jest m.in. wybór dyrektora nowego podmiotu koordynującego sprzedaż nawozów. – Fakt, że departament będzie miał siedzibę w Puławach nie sprawia, że tu będzie też decyzyjność – tłumaczy obawy pracowników Piotr Śliwa.

Wśród uwag, jest także kwestia „biurokracji”. – Uważamy, że dość złożona struktura zarządzania handlem nawozami, którą zaproponowano, może okazać się niewystarczająco efektywna. Mamy do czynienia z trzema poziomami zarządzania: komitetem strategicznym, nowym departamentem agro i pionami handlowymi. Naszym zdaniem, puławski pion już teraz śmiało poradziłby sobie z nowymi zadaniami. Nie widzimy przesłanek do tworzenia nowych podmiotów – przekonuje Sławomir Wręga.

Czy możliwe są jeszcze zmiany w umowie, które zadowoliłyby puławskich związkowców, nie wiadomo. Z jej podpisania w obecnym kształcie zadowolony jest m.in. szef Grupy Azoty, Wojciech Wardacki. – Umowa pozwoli grupie m.in. na wykorzystanie synergii i wzmocnienie pozycji poprzez zintegrowanie obszaru handlu. To wydarzenie o strategicznym znaczeniu dla całej grupy – podkreślił.

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium