Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2018 r.
9:15

Lublin: Duża kasa na otarcie łez. Nagrody dla ponad 1000 urzędników

0 54 A A
28 tys. zł otrzymała skarbniczka województwa Elżbieta Mocior (z prawej), a 22 tys. zł była sekretarz województwa Anna Augustyniak (kwoty brutto)<br />
28 tys. zł otrzymała skarbniczka województwa Elżbieta Mocior (z prawej), a 22 tys. zł była sekretarz województwa Anna Augustyniak (kwoty brutto)
(fot. Maciej Kaczanowski)

28 tys. zł dla skarbniczki, po ponad 20 tys. zł dla pani sekretarz województwa i szefów niektórych departamentów. Nagrody były roczne, ale przyznano je już w listopadzie. Tak pożegnał swoich urzędników ustępujący marszałek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę rocznych nagród w urzędzie poruszył 13 listopada br. radny sejmiku Michał Mulawa z PiS. Rządziła jeszcze koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej, ale było już po wyborach i za chwilę władzę w województwie miało przejąć Prawo i Sprawiedliwość.

Mulawę zainteresowało, dlaczego nagrody przyznano na długo przed końcem roku, skoro zwyczajowo przyznawane są tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zapytał też, ile tych nagród było.

Z odpowiedzi, jaką otrzymał wynikało, że nagrody przyznano ponad 900 urzędnikom. W tej grupie najwięcej jest pracowników dwóch departamentów zajmujących się wdrażaniem funduszy unijnych, w których premie wypłacane są z oddzielnego budżetu oraz Departamentu Organizacyjno-Prawnego.

O kwoty przyznanych nagród rocznych poprzedniego marszałka zapytała natomiast lubelska Fundacja Wolności. Tu w odpowiedzi uwzględniono ponad tysiąc osób, ale nazwisk podano zaledwie 21. Chodzi o osoby pełniące funkcje publiczne, czyli np. mogące wydawać decyzje w imieniu marszałka.

Najwyższą premię – 28 tys. zł (wszystkie kwoty brutto) otrzymała skarbniczka województwa Elżbieta Mocior. Kolejni na liście są: zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Waldemar Rudnicki (23 tys. zł), była sekretarz województwa Anna Augustyniak (22 tys. zł), dyrektor Departamentu Polityki Transportowej i Drogownictwa Michał Zdun (21 tys. zł), zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Katarzyna Madoń-Kremeś (20,4 tys. zł) czy dyrektor tego departamentu Sławomir Struski (20 tys. zł).

Druga lista liczy 1062 pozycje, ale jest anonimowa. Jedyne podane informacje to kwoty i krótkie uzasadnienie przyznania nagrody.

Najniższe wyniosły po kilkaset złotych, a rekordzista otrzymał 29,7 tys. zł za „zaangażowanie w pracę oraz sumienne, systematyczne i dokładne wykonywanie powierzonych zadań”. W sumie premie w wysokości powyżej 20 tys. zł trafiły do blisko 30 osób.

– Wydaje się, że kwoty nagród rocznych w tym roku są wyższe od przyznawanych w latach ubiegłych. Zastanawiające jest także to, że zazwyczaj były wypłacane pod koniec roku, a teraz dużo wcześniej – zauważa Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Dla porównania, według danych zebranych przez fundację, w 2016 roku nagroda dla pani skarbnik wyniosła 14,6 tys. zł, a dla pani sekretarz – 13,2 tys. zł. Szef departamentu odpowiedzialnego za rolnictwo i jego zastępczyni otrzymali odpowiednio 11,1 i 12 tys. zł.

– Kwoty tegorocznych nagród wydają się być zbyt duże jak na możliwości budżetu województwa i dokonania poprzedników. Ich przyznanie miało charakter czysto polityczny. Tę kwestię należało zostawić nowemu marszałkowi, który po przeprowadzeniu audytu i konsultacji z dyrektorami departamentów podzieliłby te pieniądze w sposób merytoryczny – komentuje Marek Wojciechowski, radny PiS.

Były marszałek, a obecnie radny sejmikowego klubu PSL Sławomir Sosnowski na te zarzuty odpowiada podobnie, jak w listopadzie, kiedy pytał go radny Mulawa.

– Kończyła się kadencja i uważałem, że powinienem ludziom podziękować za lata pracy. Miałem do tego większe prawo niż mój następca, który miałby to zrobić po miesiącu urzędowania. Znam tych pracowników lepiej i mogłem lepiej ich ocenić – mówi Sosnowski. – Jeśli chodzi o najwyższe kwoty, to tu nie było reguły. To, że w tym roku dana osoba dostała najwyższą nagrodę, to nie znaczy, że tak samo bywało wcześniej.

Obecny marszałek kwestii przyznanych przez poprzednika nagród nie chce komentować. – Nie widziałem tej listy – ucina Jarosław Stawiarski.

Listy nagród:

Nagrody Pracowników UMWL w Lublinie Pełniących Funkcje Publiczne

Nagrody dla pracowników UMWL

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 09:29
+101
Hahaha pierwszy sprawiedliwy mulawa na posterunku. Jak żeś brał ponad 300 tysięcy w azotach jako rzecznik za nic nie robienie to było ok. Wywalili Cie i latasz po urzędzie jak kot z pecherzem i straszysz ludzi.przy Was pisiory, PSL to kieszonkowcy
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 09:20
+54
TEN ARTYKUŁ TO CHYBA SPECJALNIE - ZDENERWOWAĆ NAJBIEDNIEJSZYCH: BEZROBOTNYCH, PRACOWNIKÓW ZA 12,-/GODZ, EMERYTÓW TEŻ ITD...........................
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 12 grudnia 2018 o 09:46
+52
OKRADANIE POLAKÓW CIĄG DALSZY. ZLIKWIDOWAĆ TWORY ZWĄCE SIĘ URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM,STAROSTWA, FILIE ZUS, URZĘDY PRACY.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 09:53
+46
Nigdy nikt nic nie dał mi za darmo,prowadzę własną działalność,a tu takie szastanie społecznymi pieniędzmi.Ci ludzie i bez nagród dużo zarabiaja,.Biedne miasto i koszmarna wladza zadłużająca je na pokolenia.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 09:25
+36
Hahaha - równie dobrze ta przechowalnia misiewiczów zwana urzędem marszałkowskim mogłaby zniknąć z powierzchni tej planety i nic by się nie stało. "Zaangażowane w pracę", której jedynym efektem jest sterta papierzysk. Litości...
Avatar
Jerzy / 12 grudnia 2018 o 10:55
+31
Tak wysokie nagrody dostali tylko "bojarzy" PSLu i Ci którzy uczestniczyli w hucpie politycznej z udziałem Marszałka Sosnowskiego.
Avatar
wyborca / 12 grudnia 2018 o 09:36
+30
„zaangażowanie w pracę oraz sumienne, systematyczne i dokładne wykonywanie powierzonych zadań” -to znaczy że pensja była tylko za przychodzenie do pracy.!.?. "....uważałem, że powinienem ludziom podziękować za lata pracy.". Panie "marszałku", za "lata pracy" to pensja była!. Ot hitrusy niczym rzund "bo im się po prostu te pieniądze należały". Kpina z wyborców.
Avatar
Marcin Domagała / 12 grudnia 2018 o 10:32
+28
Rozbój w biały dzień, białych kołnierzyków w białych rękawiczkach !!!!!!!!!
Avatar
gość / 12 grudnia 2018 o 10:27
+26
Teraz po wysokościach nagród można poznać których pracowników ZSL cenił najbardziej. Niezłe kwoty, 30 osób powyżej 20 tys. Mieli gest.
Avatar
TARGOWICA P0-ZSL PRECZ / 20 grudnia 2018 o 00:17
+19
"raz qurwa - zawsze qurwa" - Orwell
Avatar
TARGOWICA P0-ZSL PRECZ / 20 grudnia 2018 o 00:17
+19
"raz qurwa - zawsze qurwa" - Orwell
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 o 11:10
+2
Sosnowski hodowca świń wie jak brać i dawać pieniądze,ale tylko nie ze swojego!! "Oni żywią i bronią " ,siebie i kolesiów. reszta dla psl-owców to nosiciele kartek wyborczych.
Avatar
Piktuś / 13 grudnia 2018 o 20:07
+1
Najpierw przez kilka lat blokuje się poważne inwestycje, w nadzorowanych przez siebie jednostkach organizacyjnych województwa, takich jak termomodernizacja,  informatyzacja, blokuje się aplikowanie wniosków o projekty i fundusze unijne a w nagrodę otrzymuje się corocznie kilkanaście tysięcy gratis „za  zaangażowanie w pracę zawodową, podnoszenie jej efektywności oraz wzorową organizację pracy i wykonywanie zadań przekraczających podstawowy zakres obowiązków” – wystarczyło tylko należeć do odpowiedniej partii i lizac *** komu trzeba. Mam nadzieję ze nowy Marszałek zweryfikuje takich fachowców z PO i ZSL i pośle ich na zieloną trawkę,  nie patrząc czy są z Chełma, czy innej miejscowości
 warto by nowy zarząd przepytał dyrektorów jednostek podległych: szpitali, szkół, bibliotek, ośrodków kultury dlaczego taki był marazm inwestycyjny i kto jest temu winien, kto hamował. bo rządy zsl-pzpr(po) to rządy "ciepłej wody"
 warto by nowy zarząd przepytał dyrektorów jednostek podległych: szpitali, szkół, bibliotek, ośrodków kultury dlaczego taki był marazm inwestycyjny i kto jest temu winien, kto hamował. bo rządy zsl-pzpr(po) to rządy "ciepłej wody" rozwiń
Avatar
gość / 13 grudnia 2018 o 17:16
+1
dopóki
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 10:14
+1
Brak słów jak PO-PSL bawił się za publiczne pieniądze, zobaczymy jak będzie z PIS
Avatar
G / 13 grudnia 2018 o 07:03
+1
Mój pracodawców czytaj ten artykuł i bierz przykład. Jestem pracownikiem sumiennie wykoujacym obowiązki. A ty chcesz mnie za to zwolnić. Taka jest teraz rzeczywistość jednym się daje a drugiego się zwalnia na zbity pysk.
Avatar
Irena / 12 grudnia 2018 o 23:08
+2
dobrze że pani Anna Augustyniak znalazła dobrą pracę u pana Żuka a niedługo, po reformie ratusza, zostanie Sekreta rzem/ - rką
Avatar
Elżbieta K. / 12 grudnia 2018 o 22:28
+3
Złodziejstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 21:44
+2
Bo mają małą fabryczkę w piwnicach ratusza i za produkcję otrzymuje się premie
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 20:25
+4
Najpierw przez kilka lat blokuje się poważne inwestycje, w nadzorowanych przez siebie jednostkach organizacyjnych województwa, takich jak termomodernizacja, informatyzacja, blokuje się aplikowanie wniosków o projekty i fundusze unijne a w nagrodę otrzymuje się corocznie kilkanaście tysięcy gratis „za zaangażowanie w pracę zawodową, podnoszenie jej efektywności oraz wzorową organizację pracy i wykonywanie zadań przekraczających podstawowy zakres obowiązków” – wystarczyło tylko należeć do odpowiedniej partii i lizac *** komu trzeba. Mam nadzieję ze nowy Marszałek zweryfikuje takich fachowców z PO i ZSL i pośle ich na zieloną trawkę, nie patrząc czy są z Chełma, czy innej miejscowości
Najpierw przez kilka lat blokuje się poważne inwestycje, w nadzorowanych przez siebie jednostkach organizacyjnych województwa, takich jak termomodernizacja, informatyzacja, blokuje się aplikowanie wniosków o projekty i fundusze unijne a w nagrodę otrzymuje się corocznie kilkanaście tysięcy gratis „za zaangażowanie w pracę zawodową, podnoszenie jej efektywności oraz wzorową organizację pracy i wykonywanie zadań przekraczających podstawowy zakres obowiązków” – wystarczyło tylko należeć do odpowiedniej partii i lizac *** komu trzeba. Mam nadz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga! TVN: Dziadkowie walczą o chorego wnuka. Potrzebna jest Wasza pomoc
film

Uwaga! TVN: Dziadkowie walczą o chorego wnuka. Potrzebna jest Wasza pomoc 0 0

Kacper dwa razy otarł się o śmierć, w swoim szesnastoletnim życiu przeszedł już ponad 20 operacji. Lista jego chorób i powikłań jest długa, a na jego rodzinę spadają kolejne nieszczęścia.

Chełm. Gdzie spotkać Świętego Mikołaja?

Chełm. Gdzie spotkać Świętego Mikołaja? 0 0

Święta, idą święta, a z nimi prezentów moc! W piątek, 6 grudnia Święty Mikołaj będzie jeździł miejskimi autobusami i rozdawał upominki najmłodszym pasażerom! Ale na tym nie koniec. Mikołaj zajrzy również do Chełmskiej Biblioteki Publicznej i w wypożyczalni na parterze będzie prowadził loterię fantową i rozdawał prezenty.

"Mikołajkowy" trolejbus wyjechał na ulice Lublina. Cały "wybombardowany włóczką"
galeria

"Mikołajkowy" trolejbus wyjechał na ulice Lublina. Cały "wybombardowany włóczką" 39 6

Bliżej kierowcy jest świątecznie. Z tyłu jedzie się w towarzystwie polanych zwierząt. 6 grudnia w trasę po Lublinie wyjechał „Mikołajkowy” trolejbus. Widzieliśmy, jak był bombardowany włóczką

Skoki narciarskie. Zawody w Niżnym Tagile. Gdzie oglądać? Transmija w TV i internecie

Skoki narciarskie. Zawody w Niżnym Tagile. Gdzie oglądać? Transmija w TV i internecie 0 0

W najbliższy weekend zaplanowano kolejne dwa konkursy Pucharu Świata. Tym razem zawody odbędą się na skoczni w Niżnym Tagile. Niestety, wiele wskazuje na to, że kolejny raz przebieg konkursu będzie mocno uzależniony od warunków pogodowych

Od dzisiaj jazda „na suwak” i „korytarz życia” są obowiązkowe. Weszła w życie nowelizacja ustawy
film

Od dzisiaj jazda „na suwak” i „korytarz życia” są obowiązkowe. Weszła w życie nowelizacja ustawy 84 6

Od 6 grudnia droga do pracy czy do szkoły będzie wyglądała inaczej. Wszystkich kierujących pojazdami zaczęły obowiązywać nowe przepisy o ruchu drogowym. Wprowadziły one obowiązek tworzenia tzw. "korytarzy życia" i jazdy "na suwak".

Radny PiS chce wyłączenia świateł na skrzyżowaniu w centrum Lublina. Apeluje o to do prezydenta miasta

Radny PiS chce wyłączenia świateł na skrzyżowaniu w centrum Lublina. Apeluje o to do prezydenta miasta 20 12

O wyłączenie nowej sygnalizacji świetlnej, która mocno spowalnia ruch w centrum apeluje do prezydenta miejski radny Marcin Jakóbczyk (PiS).

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 06.12.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 06.12.2019 0 0

"Upiększenie" ulic czy "miejsce spotkań"? Mieszkańcy Kazimierza zadecydują na co przeznaczone będą pieniądze

"Upiększenie" ulic czy "miejsce spotkań"? Mieszkańcy Kazimierza zadecydują na co przeznaczone będą pieniądze 1 8

„Upiększenie” ulic Nadwiślańskiej i Puławskiej, modernizacja placu zabaw przy przedszkolu czy „miejsce spotkań” na skwerze przy Małym Rynku. To z tej listy mieszkańcy miasteczka wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

Kiedyś dzban, dziś alternatywka. Znamy młodzieżowe słowo roku 2019

Kiedyś dzban, dziś alternatywka. Znamy młodzieżowe słowo roku 2019 35 12

„Alternatywka” młodzieżowym słowem roku 2019. Drugie miejsce zajął rzeczownik „jesieniara”, a trzecie „eluwina”.

Deweloperzy chcą zbudować jeszcze więcej przy ul. Zana. Plan zagospodarowania na razie na to nie pozwala

Deweloperzy chcą zbudować jeszcze więcej przy ul. Zana. Plan zagospodarowania na razie na to nie pozwala 8 51

Niezabudowane grunty w rejonie ul. Zana od dawna interesują deweloperów chcących zarobić na postawieniu tu nowych budynków. Ich oczekiwania nie zawsze pokrywają się z tym, na co pozwala im plan zagospodarowania uchwalany przez Radę Miasta i ustalający możliwy sposób zabudowy działek. Dlatego inwestorzy starają się w Ratuszu o zmianę planu na taki, który pozwoli zbudować więcej, czyli z większym zyskiem.

Dopłaty bezpośrednie 2019. Zaliczki dla niektórych rolników były mniejsze przez kontrole
ALARM24

Dopłaty bezpośrednie 2019. Zaliczki dla niektórych rolników były mniejsze przez kontrole 3 16

Miało być do 70 procent, a jest dużo mniej – skarży się jeden z rolników z gminy Wisznice (powiat bialski), który twierdzi, że zaliczkę na poczet płatności bezpośrednich otrzymał kilka razy niższą niż w poprzednich latach. Okazuje się, że ma to związek z kontrolami, do których co roku typowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa inne obszary.

Pochodząca z Łęcznej Aleksandra Rola stoczy swoją drugą walkę dla federacji KSW

Pochodząca z Łęcznej Aleksandra Rola stoczy swoją drugą walkę dla federacji KSW 0 5

Rywalką 28-latki będzie Karolina Owczarz

Puławy: Młodzież myśli o karierze i wybiera uczelnie [zdjęcia]
galeria

Puławy: Młodzież myśli o karierze i wybiera uczelnie [zdjęcia] 6 14

Którą uczelnię i jaką pracę wybrać - to jedne z najważniejszych decyzji stojących przed młodzieżą. W jej podjęciu pomagają Dni Kariery Zawodowej w puławskim ZST. O uczniów szkół średnich w czwartek walczyły lubelskie i puławskie uczelnie, a także wiodące firmy przemysłowe i wojskowi.

Lubelskie uczelnie będą ze sobą współpracować. Powstanie Kolegium Akademickie

Lubelskie uczelnie będą ze sobą współpracować. Powstanie Kolegium Akademickie 5 11

Kolegium Akademickiego Lublina to pomysł na rozwój lubelskiego ośrodka akademickiego. W skład tworzonego organu mają wejść rektorzy szkół wyższych oraz władze miasta i województwa.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [06-08.12]
6 grudnia 2019, 8:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [06-08.12] 0 0

W ten weekend na ekrany kin wejdzie m.in. ciepła, familijna produkcja "Młody renifer Alex". W Centrum Kultury organizowana będzie ponadto replika Ukraina! Festiwalu Filmowego. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!