Mobilne planetarium z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik w poniedziałek i wtorek odwiedzi gminę Wąwolnica. Uczniowie miejscowych szkół obejrzą pokazy astronomiczne i dowiedzą się wielu ciekawostek o kosmosie
Wizyta Planetobusu rozpoczęła się 3 grudnia. Mobilne planetarium, czyli kopuła, na suficie której możliwe jest oglądanie astronomicznych pokazów, zostało zamontowana w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy.
Pracownicy Centrum Nauki Kopernik przyjechali na zaproszenie lokalnego stowarzyszenia „Ale Wieś”, które wpisało swoją gminę na listę oczekujących.
- Cieszymy się, że wkrótce będziemy gościć planetarium. W ciągu dwóch dni w pokazach weźmie udział około 450 dzieciaków ze szkół z różnych stron gminy. Często są to uczniowie, którzy nigdy nie byli w CNK - mówiła Martyna Ścibior, inicjatorka akcji.
Co w kosmicznej kopule mogą zobaczyć dzieci z gminy Wąwolnica? Jak możemy dowiedzieć się z informacji przygotowanej przez CNK, małe planetarium umożliwia oglądanie pokazów prowadzonych przez tzw. edukatorów centrum jednocześnie dla 30-35 osób. Na suficie, dzięki projektorowi, wyświetlane są najciekawsze układy gwiazd, planety oraz inne obiekty astronomiczne. Pokazy zabierają młodych widzów również na „pokład” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na zakończenie wizyty, uczniowie otrzymują „Poradnik młodego naukowca” m.in. z przykładami domowych eksperymentów naukowych.
Wizyty Planetobusu w całym kraju są finansowane ze środków resortu nauki i szkolnictwa wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. W mijającym roku zaplanowano ich łącznie 20.