Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 kwietnia 2023 r.
18:37

Pszczoły trafiły na Rybacką. Bezdomni dostaną miód

Halina Kowalewska i Rafał Szeleźniak przy nowych ulach, które stanęły w ogrodzie schroniska przy ul. Rybackiej w Puławach. Przywiezione w środę pszczoły powoli zaczynają pracę
Halina Kowalewska i Rafał Szeleźniak przy nowych ulach, które stanęły w ogrodzie schroniska przy ul. Rybackiej w Puławach. Przywiezione w środę pszczoły powoli zaczynają pracę (fot. Dobra pasieka/FB)

W tym tygodniu w ogrodzie przy schronisku dla bezdomnych mężczyzn pojawiły się ule. To pierwsza, w całości charytatywna pasieka w regionie. Pozyskany z niej miód będzie bezpłatnie przekazywany schronisku oraz innym potrzebującym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na pomysł budowy charytatywnej pasieki wpadł puławianin, Rafał Szeleźniak, pszczelarz i opiekun pasiek działający na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza. - Puławy są idealnym miejscem do hodowli pszczół. W całym mieście jest dużo zieleni, są pola uprawne, rzepak oraz inny rośliny miododajne rosnące choćby na ogródkach działkowych - tłumaczy nasz rozmówca.

Przymiarki do budowy puławskiej pasieki trwały dwa lata. W tym czasie pszczelarzowi udało się pozyskać sponsora, warszawską firmę UPL, która wsparła ten charytatywny projekt. Drewniane ule przy Rybackiej postawiono w tym tygodniu. Jest ich pięć. W każdym z nich znajdują się już pszczele rodziny ze swoimi królowymi. W środku lata pracować będzie w nich łącznie ok. 300 tys. owadów. To, zgodnie z szacunkami pomysłodawcy i opiekuna "Dobrej pasieki w Puławach" pozwoli na zebranie co najmniej stu kilogramów miodu w sezonie.

Miód (wielokwiatowy i rzepakowy) będzie bezpłatnie przekazywany na potrzeby schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, gdzie na co dzień przebywa ok. 40 mężczyzn.

- To wspaniała i szlachetna inicjatywa. Wszyscy bardzo się cieszymy, że w naszym ogrodzie pojawiły się pszczoły. Myślę, że będzie im tu dobrze. Jesteśmy zlokalizowani z dala od centrum, mamy wiele roślin miododajnych. Sądzę, że ta pasieka nikomu nie będzie przeszkadzać - mówi Halina Kowalewska, prezes schroniska.

Placówka, poza wzbogaceniem wydawanych posiłków, będzie mogła oferować słoiki z miodem w formie "cegiełek" osobom zainteresowanym jej finansowym wsparciem. Na takiej samej zasadzie, jak robi z plonami ze swojego ogrodu, gdzie hoduje m.in. arbuzy, paprykę, ogórki i pomidory.

Rafał Szeleźniak chciałby, żeby miejskich pasiek było więcej. Jeśli uda mu się pozyskać odpowiednie środki, chętnie postawiłby w Puławach pasiekę edukacyjną. - Mogłyby z niej korzystać wszystkie szkoły. Uczniowie z bliska oglądaliby pracę pszczół dowiadując się, jak ważna jest ona dla środowiska - mówi miejski pszczelarz, jak sam się określa. Pomóc w realizacji tego marzenia mógłby samorząd, firmy lub puławskie placówki oświatowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podczas imprezy w Zawieprzycach zaplanowano pokaz walki szablami
Majówka

Nie macie planów na niedzielę? To może do Zawieprzyc

Po kilku latach przerwy wraca majówka w Zawieprzycach. Jak zwykle będą pokazy władania mieczem, kawa czarna jak smoła, smakołyki z okolic i zabytkowa kaplica. A to wszystko w nowym wydaniu odrestaurowanej stajni i w parku po gruntownym odświeżeniu.

Kompeks sportowy przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie w tym roku zostanie rozbudowany o kameralny skatepark

Bliżej do skateparku w Nałęczowie. Wybrali wykonawcę

Warszawska firma Dro-Mar wygrała przetarg na remont boiska Orlik oraz budowę skateparku przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie. To będzie drugie takie miejsce w powiecie. Prace zakończą się jesienią.

tabliczka znamionowa CE

Tabliczki znamionowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tabliczki znamionowe to nieodłączny element produktów, maszyn i urządzeń przemysłowych. Pełnią funkcję informacyjną, identyfikacyjną i często również ostrzegawczą. Dzięki nim użytkownicy mogą szybko uzyskać kluczowe dane na temat danego sprzętu – od podstawowych informacji o producencie po szczegółowe parametry techniczne.

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy po sensacyjnym zwycięstwie nad Wieczystą Kraków wraca na swój stadion by walczyć o kolejne cenne trzy punkty. W sobotę podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają u siebie z mającą aspiracje do awansu Chojniczanką (godz. 12).

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Czystość na hali produkcyjnej to nie tylko kwestia estetyki, to fundament bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy. W przestrzeniach, gdzie działają zaawansowane maszyny, transportowane są ciężkie materiały, a codzienność nierzadko wiąże się z kontaktem z chemikaliami, zachowanie porządku ma bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników i prawidłowe funkcjonowanie całej linii produkcyjnej.

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że szkło to szkło – przezroczyste, kruche, często okrągłe lub płaskie. Jednak w laboratoriach, gdzie liczy się dokładność, czystość i powtarzalność wyników, nawet pozornie identyczne elementy szklanego wyposażenia potrafią pełnić zupełnie inne funkcje. Wystarczy przyjrzeć się bliżej czterem podstawowym kategoriom: szkłu miarowemu, szkiełkom mikroskopowym, szkiełkom nakrywkowym i tzw. szkłu podstawowemu, by zrozumieć, że różnice są nie tylko techniczne, ale i praktyczne – wpływające bezpośrednio na jakość prowadzonych badań.

Pingwiny przylądkowe to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W Zamościu ma zamieszkać około 20 osobników

Nowa atrakcja w ZOO. Kiedy zobaczymy pingwiny?

Jest trzech chętnych do budowy pingwinarium w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu. Inwestycja za prawie 9 mln zł powinna być gotowa w przyszłym roku

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu to model zatrudnienia, który cieszy się rosnącą popularnością wśród osób szukających większej elastyczności w życiu zawodowym. Tego rodzaju praca polega na wykonywaniu obowiązków przez mniejszą liczbę godzin w tygodniu w porównaniu do standardowego etatu. W Polsce standardowy pełny etat obejmuje 40 godzin tygodniowo, podczas gdy praca na część etatu oznacza mniej godzin – najczęściej od 10 do 30 w skali tygodnia. Warto więc zastanowić się, kto i dlaczego może skorzystać z takiego rozwiązania.

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku
Dzień Wschodzi
film

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku

Rafał Mekler zapowiada powrót protestów na granicy z Ukrainą. Jego zdaniem ukraińscy przewoźnicy destabilizują rynek transportowy, działając na warunkach nieporównywalnych z realiami polskich firm. Choć protest ma ruszyć 12 maja, już teraz wiadomo, że decyzja wójta gminy Dorohusk o zakazie demonstracji trafi do sądu w trybie 24-godzinnym.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Po porażce z Pogonią Siedlce piłkarze Górnika zagrają na wyjeździe z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza

Górnik Łęczna zagra w Niecieczy. Gospodarze mogą świętować awans

W poprzedniej kolejce poznaliśmy pierwszy zespół, który wywalczył awans do PKO BP Ekstraklasy. Została nim Arka Gdynia, której dyrektorem sportowym jest Veljko Nikitović. W niedzielę możemy poznać drugiego z beniaminków, ale plany w fetowaniu awansu Bruk-Bet Termalice Nieciecza spróbuje pokrzyżować Górnik Łęczna.

Jubileuszowe lato z teatrem. W tym roku już 50. raz
22 czerwca 2025, 0:00

Jubileuszowe lato z teatrem. W tym roku już 50. raz

To będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja sztandarowej w Zamościu imprezy. Zamojskie Lato teatralne odbędzie się po raz 50. Znamy termin wydarzenia.

Na placu Litewskim zrobiło się kolorowo od flag

Na placu Litewskim zrobiło się kolorowo od flag

Dziś (9 maja) w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłyśnie kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabierze tu realnego wymiaru.

W pierwszym meczu Motor pokonał Piasta 3:2, a trzy gole dla gości zdobył Samuel Mraz

Motor kontra Piast. Znaleźć sposób na defensywę rywali

Piłkarze Motoru mają przed sobą przedostatni, domowy mecz w sezonie 24/25. Już w piątek beniaminek z Lublina zmierzy się z Piastem Gliwice (godz. 18). Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3. My zapraszamy na nasz portal na relację na żywo.

Nowy papież przyjął imię Leon XIV

Papież Leon XIV- augustianin, misjonarz, poliglota i miłośnik tenisa

Nowy papież Leon XIV wybrany w czwartek na konklawe po śmierci Franciszka to amerykański augustianin, doktor prawa kanonicznego z długim doświadczeniem misji w Peru, poliglota i miłośnik tenisa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium