Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 października 2016 r.
7:32

Puławy: Integracja Romów może być trudna

12 37 A A
W ubiegłym roku doszło do konfliktu między mieszkańcami kilku bloków przy ul. Romów, a żyjącą w sąsiedztwie mniejszością romską
W ubiegłym roku doszło do konfliktu między mieszkańcami kilku bloków przy ul. Romów, a żyjącą w sąsiedztwie mniejszością romską

Władze Puław chcą pomóc Romom. Zostanie zatrudniony asystent edukacji romskiej. Przedstawiciele społeczności mają być motywowani do znalezienia pracy. Będą też imprezy zbliżające kultury polską i romską. To będzie jeden z pierwszych tego rodzaju kompleksowych, wieloletnich programów służących integracji mniejszości etnicznej w naszym kraju.

Aktualizacja artykułu: 20 października 2016 r. 19:03
Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przygotowany przez urząd miasta program ma przede wszystkim wspomóc integrację Romów ze społecznością miasta poprzez poprawę poziomu ich edukacji, aktywności zawodowej, warunków mieszkaniowych i stanu zdrowia. Kluczowe będzie zachęcenie Romów do większego nacisku na wykształcenie dzieci. Powołany w tym celu zostać ma asystent edukacji romskiej. Do jego zadań należeć będzie kontakt z rodzinami romskimi, praca z rodzicami romskich dzieci i młodzieżą. Uczestnictwo na zajęciach szkolnych ma być „nagradzane”, a w razie konieczności organizowane będą zajęcia pozalekcyjne oraz świetlicowe. Na naukę pisania i czytania w języku polskim będą mogli liczyć także dorośli przedstawiciele mniejszości etnicznej.

Program przewiduje organizację szeregu imprez, których celem ma być zbliżenie obu kultur, poprzez m.in. wspólne kultywowanie tradycji. Organizowane mają być także kampania przeciw ksenofobii, rasizmowi i nietolerancji.

Romowie mają być także „motywowani” do znalezienia pracy oraz opłacania rachunków i oddłużenia swoich mieszkań. Miasto zamierza poprawić także stan wiedzy romskiej społeczności na temat zachowań prozdrowotnych, profilaktyki oraz tzw. życia w rodzinie.

Edukacja kończy się na podstawówce

W ubiegłym roku w Puławach mieszkało 260 Romów. To o 15 procent więcej niż 15 lat temu. Spośród całej romskiej społeczności w mieście, 56 procent to klienci pomocy społecznej. Romskie dzieci rzadko posyłane są do przedszkoli, wskaźnik frekwencji wynosi 5 procent. W podstawówce średnio uczestniczą one w niecałych 70 procentach zajęć i na tym etapie ich edukacja się kończy. Według zebranych danych do puławskich gimnazjów (i szkół średnich) nie chodzi żadne romskie dziecko. Większość mieszkań, jakie zajmują romskie rodziny jest zadłużona i przeludniona. Poza tym, według analizy, co czwarty puławski Rom ma orzeczoną niepełnosprawność lub całkowitą niezdolność do pracy. Co ciekawe, jedną z barier, która stoi na przeszkodzie w ich zawodowej aktywizacji, według autorów badań jest model ich kultury, który to „uniemożliwia Romom podjęcie pracy o niskim prestiżu”.

MOPS: Warto spróbować

Autorzy programu, pracownicy puławskiego MOPS przyznają, że przed nimi długa i trudna droga. Ale jak podkreślają, warto spróbować.

Program integracji Romów zamieszkujących Puławy, niemal w całości ma być finansowany ze środków zewnętrznych. Wartość planowanych dotacji to około 270 tys. złotych rocznie.

Dokument w formie projektu uchwały przez najbliższe tygodnie będzie rozpatrywany przez poszczególne komisje Rady Miasta. Radni będą mogli wprowadzić zmiany. Jeśli program zyska poparcie Rady Miasta, Puławy przystąpią do konkursów, rywalizując o przyznanie pieniędzy z innymi samorządami w kraju.

- Warunkiem ubiegania się o dotacje na rzecz mniejszości etnicznych z Urzędu Marszałkowskiego lub Wojewódzkiego Urzędu Pracy jest przyjęcie tego rodzaju dokumentu. Wiemy, że efekty nie przyjdą od razu, i być może nie będą tak spektakularne, jak oczekują mieszkańcy, ale uznaliśmy, że warto spróbować - mówi Maria Piastowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

Gdyby się powiodło, pierwsze transze mogą być wypłacone w przyszłym roku. Wtedy ruszyłby także pionierski program ukierunkowany na poprawę stanu zdrowia, edukacji, mieszkalnictwa i zatrudnienia mniejszości romskiej w Puławach.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:48
0
Szanowni obywatele, w dniu 27 października 2016 roku o godz. 16:00 w Urzędzie Miasta Puławy odbędzie się głosowanie nad projektem aktywizaji Romów - chodzi o kwotę około 270 tys. zł. Dobrze wszyscy wiemy, że nawet tak wielka kwota nie zmieni nastawienia Romów i nie zmniejszy ale nawet pogłebi ich roszczenia w latach nastepnych. Czyż nie ma w naszym mieście ludzi bardziej od Romów potrzebujących pomocy od naszego miasta? Swoją obecnością w tym dniu i godzinie w Urzędzie Miasta dajmy urzędnikom wyraz swojego stanowiska w tej sprawie.
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:22
0
Część Romów jest analfabetami mimo że w Konstytucji w myśl Art. 70. 1. jest napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Przecież Art. 231. § 1. KK stanowi, że: "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:18
0
No tak, nasi urzędnicy raptem się obudzili i stwierdzili, że znaczna część Romów jest analfabetami a ich dzieci nie chodzą do gimnazjów mimo że w Konstytucji w dziale "Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne" w myśl Art. 70. 1. jest w sposób bezdyskusyjny napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Aby było ciekawiej w myśl Art. 231. § 1. KK jest równie jednoznacznie napisane, że: "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Na miejsce tak zwolnionych stanowisk w urzędach można by przyjąć Romów którzy wreszcie otrzymali by miejsca pracy na stanowiskach na o wyższym niż dotąd im proponowane miejsca pracy.
No tak, nasi urzędnicy raptem się obudzili i stwierdzili, że znaczna część Romów jest analfabetami a ich dzieci nie chodzą do gimnazjów mimo że w Konstytucji w dziale "Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne" w myśl Art. 70. 1. jest w sposób bezdyskusyjny napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Aby było ciekawiej w myśl Art. 231. § 1. KK jest równie jednoznacznie napisane, że: "Funkc... rozwiń
Avatar
Gość / 21 października 2016 o 08:44
0
Tiaaa...Proponuje im jeszcze dać po mieszkaniu socjalnym na głowe (a nie sorki, to juz jest), zasiłki do oporu (to także jest) i wszelką mozliwą pomoc żeby się bidulki nie stresowali, jak z siatami zakupów sobie taksówkami jezdza spod marketów. Pamiętajmy, że większość z nich ma niepełnosprawność orzeczoną( co takze się nadaje do ostrej weryfikacji), wiec to sa biedni, zestresowani, styrani zyciem obywatele...A , no i jeszcze pare złotych extra coby było za co pograc na automatach i jakis alkohol obalic, i jeszcze na TV SAT, wszak zycie cygana mocno stresujace jest i nalezy sie relaks... Tak władzuchno, miziaj nierobów, a swoich kop...Kiedys podziekujemy....
Tiaaa...Proponuje im jeszcze dać po mieszkaniu socjalnym na głowe (a nie sorki, to juz jest), zasiłki do oporu (to także jest) i wszelką mozliwą pomoc żeby się bidulki nie stresowali, jak z siatami zakupów sobie taksówkami jezdza spod marketów. Pamiętajmy, że większość z nich ma niepełnosprawność orzeczoną( co takze się nadaje do ostrej weryfikacji), wiec to sa biedni, zestresowani, styrani zyciem obywatele...A , no i jeszcze pare złotych extra coby było za co pograc na automatach i jakis alkohol obalic, i jeszcze na TV SAT, wszak zycie cyga... rozwiń
Avatar
gość / 20 października 2016 o 19:42
0
Rado miasta moje dziecko trżnie chce chodzić do szkoły? Czy mam zmienic narodowość? Nie wyrazam zgody na kolejne rozdawnictwo moich podatków.
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 10:20
0
I tak nici z tego programu. Proszę zerknąć na grupę Puławy na Facebooku i zobaczyć jakie jest nastawienie społeczne do projektu. Nawet jakiś protest jest organizowany w UM. Swoją drogą to jestem ciekawy, czy sami Romowie brali udział w opracowywaniu projektu, tj. jakieś konsultacje itp.
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:28
0
Ha ha ha: dobre ----- "Co ciekawe, jedną z barier, która stoi na przeszkodzie w ich zawodowej aktywizacji, według autorów badań jest model ich kultury, który to „uniemożliwia Romom podjęcie pracy o niskim prestiżu”. Wymiękłem....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:26
0
Ja się nigdy do nich nie przekonam. Ilekroć miałem kontakt z Romami nie był to dobry kontakt. Jednego razu mieszkałem z nimi w hotelu robotniczym. Jak weszli do kuchni to syf malaria, a poza tym, głosy, śmichy i chichy do późnej nocy. Przy autostradzie w rowie lepiej bym się wyspał. Innym razem Rom mnie oszukał i sprzedał podrobioną kamerę...... złodzieje i nieroby jak dla mnie. W tej kuchni gotowali kurczaki a na drugi dzień te same twarze zwidziałem na żebrach na dworcu w Radomiu z dzieckiem na rękach....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:25
0
Ja się nigdy do nich nie przekonam. Ilekroć miałem kontakt z Romami nie był to dobry kontakt. Jednego razu mieszkałem z nimi w hotelu robotniczym. Jak weszli do kuchni to syf malaria, a poza tym, głosy, śmichy i chichy do późnej nocy. Przy autostradzie w rowie lepiej bym się wyspał. Innym razem Rom mnie oszukał i sprzedał podrobioną kamerę...... złodzieje i nieroby jak dla mnie. W tej kuchni gotowali kurczaki a na drugi dzień te same twarze widziałem na żebrach na dworcu w Radomiu z dzieckiem na rękach....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 07:53
0
Hehe, dobry żart, szkoda że z naszej kasy : (
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:48
0
Szanowni obywatele, w dniu 27 października 2016 roku o godz. 16:00 w Urzędzie Miasta Puławy odbędzie się głosowanie nad projektem aktywizaji Romów - chodzi o kwotę około 270 tys. zł. Dobrze wszyscy wiemy, że nawet tak wielka kwota nie zmieni nastawienia Romów i nie zmniejszy ale nawet pogłebi ich roszczenia w latach nastepnych. Czyż nie ma w naszym mieście ludzi bardziej od Romów potrzebujących pomocy od naszego miasta? Swoją obecnością w tym dniu i godzinie w Urzędzie Miasta dajmy urzędnikom wyraz swojego stanowiska w tej sprawie.
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:22
0
Część Romów jest analfabetami mimo że w Konstytucji w myśl Art. 70. 1. jest napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Przecież Art. 231. § 1. KK stanowi, że: "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Avatar
Gość / 23 października 2016 o 22:18
0
No tak, nasi urzędnicy raptem się obudzili i stwierdzili, że znaczna część Romów jest analfabetami a ich dzieci nie chodzą do gimnazjów mimo że w Konstytucji w dziale "Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne" w myśl Art. 70. 1. jest w sposób bezdyskusyjny napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Aby było ciekawiej w myśl Art. 231. § 1. KK jest równie jednoznacznie napisane, że: "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Na miejsce tak zwolnionych stanowisk w urzędach można by przyjąć Romów którzy wreszcie otrzymali by miejsca pracy na stanowiskach na o wyższym niż dotąd im proponowane miejsca pracy.
No tak, nasi urzędnicy raptem się obudzili i stwierdzili, że znaczna część Romów jest analfabetami a ich dzieci nie chodzą do gimnazjów mimo że w Konstytucji w dziale "Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne" w myśl Art. 70. 1. jest w sposób bezdyskusyjny napisane: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa." Jak to się zatem stało, że nasii urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki w tym zakresie? Aby było ciekawiej w myśl Art. 231. § 1. KK jest równie jednoznacznie napisane, że: "Funkc... rozwiń
Avatar
Gość / 21 października 2016 o 08:44
0
Tiaaa...Proponuje im jeszcze dać po mieszkaniu socjalnym na głowe (a nie sorki, to juz jest), zasiłki do oporu (to także jest) i wszelką mozliwą pomoc żeby się bidulki nie stresowali, jak z siatami zakupów sobie taksówkami jezdza spod marketów. Pamiętajmy, że większość z nich ma niepełnosprawność orzeczoną( co takze się nadaje do ostrej weryfikacji), wiec to sa biedni, zestresowani, styrani zyciem obywatele...A , no i jeszcze pare złotych extra coby było za co pograc na automatach i jakis alkohol obalic, i jeszcze na TV SAT, wszak zycie cygana mocno stresujace jest i nalezy sie relaks... Tak władzuchno, miziaj nierobów, a swoich kop...Kiedys podziekujemy....
Tiaaa...Proponuje im jeszcze dać po mieszkaniu socjalnym na głowe (a nie sorki, to juz jest), zasiłki do oporu (to także jest) i wszelką mozliwą pomoc żeby się bidulki nie stresowali, jak z siatami zakupów sobie taksówkami jezdza spod marketów. Pamiętajmy, że większość z nich ma niepełnosprawność orzeczoną( co takze się nadaje do ostrej weryfikacji), wiec to sa biedni, zestresowani, styrani zyciem obywatele...A , no i jeszcze pare złotych extra coby było za co pograc na automatach i jakis alkohol obalic, i jeszcze na TV SAT, wszak zycie cyga... rozwiń
Avatar
gość / 20 października 2016 o 19:42
0
Rado miasta moje dziecko trżnie chce chodzić do szkoły? Czy mam zmienic narodowość? Nie wyrazam zgody na kolejne rozdawnictwo moich podatków.
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 10:20
0
I tak nici z tego programu. Proszę zerknąć na grupę Puławy na Facebooku i zobaczyć jakie jest nastawienie społeczne do projektu. Nawet jakiś protest jest organizowany w UM. Swoją drogą to jestem ciekawy, czy sami Romowie brali udział w opracowywaniu projektu, tj. jakieś konsultacje itp.
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:28
0
Ha ha ha: dobre ----- "Co ciekawe, jedną z barier, która stoi na przeszkodzie w ich zawodowej aktywizacji, według autorów badań jest model ich kultury, który to „uniemożliwia Romom podjęcie pracy o niskim prestiżu”. Wymiękłem....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:26
0
Ja się nigdy do nich nie przekonam. Ilekroć miałem kontakt z Romami nie był to dobry kontakt. Jednego razu mieszkałem z nimi w hotelu robotniczym. Jak weszli do kuchni to syf malaria, a poza tym, głosy, śmichy i chichy do późnej nocy. Przy autostradzie w rowie lepiej bym się wyspał. Innym razem Rom mnie oszukał i sprzedał podrobioną kamerę...... złodzieje i nieroby jak dla mnie. W tej kuchni gotowali kurczaki a na drugi dzień te same twarze zwidziałem na żebrach na dworcu w Radomiu z dzieckiem na rękach....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 08:25
0
Ja się nigdy do nich nie przekonam. Ilekroć miałem kontakt z Romami nie był to dobry kontakt. Jednego razu mieszkałem z nimi w hotelu robotniczym. Jak weszli do kuchni to syf malaria, a poza tym, głosy, śmichy i chichy do późnej nocy. Przy autostradzie w rowie lepiej bym się wyspał. Innym razem Rom mnie oszukał i sprzedał podrobioną kamerę...... złodzieje i nieroby jak dla mnie. W tej kuchni gotowali kurczaki a na drugi dzień te same twarze widziałem na żebrach na dworcu w Radomiu z dzieckiem na rękach....
Avatar
Gość / 20 października 2016 o 07:53
0
Hehe, dobry żart, szkoda że z naszej kasy : (
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 78 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.