Przychodnia stomatologiczna Prima-Med nie przyjmuje już pacjentów w ramach 12-godzinnych nocnych dyżurów oraz całodobowych w soboty, niedziele i święta. To była jedyna placówka, która udzielała takich świadczeń nie tylko w Puławach, ale w całym powiecie puławskim.
Umowa w zakresie świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej w powiecie puławskim zawarta z tą przychodnią została rozwiązana na wniosek świadczeniodawcy – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.
Jakie były powody rezygnacji z udzielania tych świadczeń nie wiadomo. W przychodni usłyszeliśmy, że właścicielka jest na urlopie i nie można się z nią skontaktować.
Niewykluczone jednak, że mieszkańcy powiatu puławskiego będą mogli niedługo korzystać z doraźnej pomocy stomatologicznej w innej placówce. – Wpłynęło do nas pismo od jednego ze świadczeniodawców z Kazimierza Dolnego, który jest zainteresowany zawarciem umowy z NFZ. Przychylnie ustosunkowaliśmy się do tego wniosku – mówi Bartoszek.
Dodaje, że aktualnie na terenie województwa lubelskiego świadczenia w zakresie doraźnej pomocy stomatologicznej realizuje pięć placówek medycznych w: Lublinie, Zamościu, Łukowie, Janowie Lubelskim i Kraśniku. - Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują gabinety stomatologiczne udzielające świadczeń ogólnostomatologicznych oraz ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży, które pracują również w soboty i są dodatkowym wsparciem dla mieszkańców regionu – mówi Bartoszek.
Dlaczego tak mało gabinetów stomatologicznych jest zainteresowanych udzielaniem takich świadczeń? – Wynika to z faktu, że stomatolodzy poza godzinami pracy w ramach umowy z NFZ, udzielają świadczenia komercyjnie – mówi Bartoszek. Dodaje, że stawki ryczałtu za dyżur stomatologiczny w zawartych umowach z lubelskim NFZ są jednymi z najwyższych w kraju.
Jak informuje Bartoszek, lubelski oddział NFZ jest cały czas zainteresowany zawarciem dodatkowych umów w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-lublin.pl