Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 grudnia 2018 r.
19:38

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

0 52 A A
Sesja Rady Miasta Puławy
Sesja Rady Miasta Puławy (fot. Radosław Szczęch)

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głosowania nad obiema uchwałami przeprowadzono podczas wtorkowej sesji. Aktualizację prognozy poparło 18 radnych. Od głosu wstrzymali się jedynie Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa). Najwięcej uwag do WPF wniósł radny Janusz Grobel. Były prezydent Puław wytknął swojemu następcy niekonsekwencję. Przypomniał obszerny cytat z wypowiedzi Pawła Maja z czerwca tego roku, kiedy przy okazji dyskusji na ten sam temat, krytykował brak ujęcia w wieloletniej prognozie hali sportowej i boiska dla Szkoły Podstawowej nr 3.

– Wtedy krytykował pan brak ujęcia tych inwestycji w WPF i przypominał, że to prezydent ma służby i księgowych pozwalające wskazać źródła ich finansowania. Dzisiaj to pan przygotował projekt zmian i tych zadań pan nie wpisał. Przypominam, że sytuacja finansowa miasta od czerwca jest taka sama. To brak konsekwencji i zaprzeczanie własnym słowom – punktował Janusz Grobel.

W odpowiedzi Paweł Maj zapewnił, że pieniądze na boiska i halę dla SP nr 3 znajdzie. – Miło mi, że przejawia pan troskę o SP nr 3, ale zapytam o to, ile lat był pan prezydentem i posiadał aparat władzy. Czy przed zakończeniem kadencji wykazał pan jakąkolwiek chęć pozyskania środków zewnętrznych na te cele? Ja po dwóch tygodniach urzędowania wiem, że jestem w stanie pozyskać te pieniądze. Zapewniam, że gdy to zrobię, wpiszę te inwestycje do prognozy – ripostował prezydent Maj.

Ostatecznie, mimo uwag, zarówno Janusz Grobel, jak i pozostali radni z jego komitetu przygotowane zmiany w WPF poparli. Podobnie jak przesunięcia w tegorocznym budżecie związane m.in. z niższym, niż przewidywano na początku roku tempem przebudowy Domu Chemika i odzyskiwania VAT-u. Po zmianach wpływy w 2018 roku obniżono o 15 mln zł, a wydatki o prawie 30 mln zł. Za uchwałą zagłosowali wszyscy radni za wyjątkiem Waldemara Kowalczyka.

Nowa prognoza finansowa zakłada natomiast, że za kilka lat wydatki na inwestycje zostaną zredukowane (na dłuższy czas) do kilkunastu milionów złotych rocznie. Z kolei zadłużenie miasta Puławy w przyszłym roku zbliży się do 100 mln zł, a za dwa lata przekroczy 112 mln zł. Dług poniżej 50 mln zł spadnie dopiero w roku 2030. Całkowita spłata wszystkich pożyczek ma nastąpić sześć lat później, pod warunkiem, że miasto co roku będzie wypłacało ok. 7-8 mln zł na spłatę rat.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kjfd / 15 grudnia 2018 r. o 23:04
Chce wiedzieć kiedy przez 24 lata Grobel kiedykolwiek staral się o sp3? Kiedy?[/quote]   [quote]Dlaczego Grobel nie wpisał do budżetu i tego całego WPF ? Przecież to prezydent Maj po nim przejął?  Cynizm hopokryzja obłuda .
 Czysta złośliwość i populizm. Wyrachowanie także.1. Przez lata, także te gdzie zadłużenie było minimalne -20mln a nie 110 jak teraz, nic nie robiono. Na  inwestycje szło po 2 mln rocznie.2. Powie ze to Maj zadłużył miasto. 3. Zrobiobe zostanie wszystko by teraz maksymalnie zadłużyć miasto- żeby przez 3 ostatnie lata prezydentury Maj mógł tylko spłacać długi i  odsetki. Przedstawi się go wtedy jako nieudacznika który zadłużył miasto i nic nie zrobil( kto po 3 latach będzie pamiętał wykonane inwestycje? A potrzeby będą przecież i nowe). 
 Czysta złośliwość i populizm. Wyrachowanie także.1. Przez lata, także te gdzie zadłużenie było minimalne -20mln a nie 110 jak teraz, nic nie robiono. Na  inwestycje szło po 2 mln rocznie.2. Powie ze to Maj zadłużył miasto. 3. Zrobiobe zostanie wszystko by teraz maksymalnie zadłużyć miasto- żeby przez 3 ostatnie lata prezydentury Maj mógł tylko spłacać długi i  odsetki. Przedstawi się go wtedy jako nieudacznika który zadłużył miasto i nic nie zrobil( kto po 3 latach będzie pamiętał wykonane inwestycje? A potrzeby będą przecież... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:52
Chce wiedzieć kiedy przez 24 lata Grobel kiedykolwiek staral się o sp3? Kiedy?
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:44
Dlaczego Grobel nie wpisał do budżetu i tego całego WPF ? Przecież to prezydent Maj po nim przejął? Cynizm hopokryzja obłuda .
Avatar
Konarski / 16 grudnia 2018 r. o 08:38
Sp 3 od lat planowana jest do likwidacji. Te próby podejmowała p. Wojcik za wiedza p.Grobla. to szczyt łajdactw  wykorzystywać sprawę sp3 do atakowania Maja. Jak będzie wyglądać sieć szkół to jest pytanie? Problem ze w UM i radzie miasta Puławy nie ma osób ( 2?) które mają o elementarna wiedzę o problemie. SP 3 będzie zakładnikiem w rozgrywce między starym a nowym prezydentem.
Avatar
Adam / 16 grudnia 2018 r. o 09:11
Stary prezydent niech sie wylaczy. Zadluzyl miasto. Latal wszedzie z balerina. A teraz ma czzelnosc krytykowac?
Avatar
? / 15 grudnia 2018 r. o 23:38
Czy Pan Paweł Maj jako Radny GŁOSOWAŁ ZA bardzo kosztownymi inwestycjami i ZADŁUŻANIEM miasta?
 Pytanie brzmi czy Radny Janusz Grobel  jako Prezydent WPISAL DO BUDZETU Na tok 2019 lub kiedykolwiek  wcześniej lub do WPF BUDOWE HALI I BOISKA przy SP3? Czekam na odpowiedź 
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 23:50
Koszt hali i bioska to ok 20 mln. Dług miasta na 2019 rok to ok 110 mln. Zadlużmy miasto na 130 mln. Po nas tylko potop. Powodzenia.
Avatar
antoni / 16 grudnia 2018 r. o 10:33
Tyle kasy z podatków i UE i prawie nic nie zrobił tylko długi. Może za te wszystkie nagrody płacił miliony. Przecież blaszaki w centrum postawili zachodnie firmy. Powinno się zrobić porządny audyt nieudacznika G.
Avatar
I / 16 grudnia 2018 r. o 01:23
My chcemy hali i boiska przy szkole. Tu i teraz. Natychmiast!     Miasto może się zadlużyć i na 300 mln i pójść z torbami. Nas to nie obchodzi. Chcemy sp3 i już!
 Ja chcę  stacji kosmicznej zamiast Azotów. Koszt z 4 miliardy złotych. Tu i teraz. Natychmiast. Niech zlikwidują i zlicytuja Puławy. Mnie to nie obchodzi. Chcę kosmosu i już!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 21:59
Krokodylowy- przecie wiesz dobrze ze skład rady miasta jest przypadkiem. Puści ktoś medialnego bąka i na bazie smrodu robi kampanie medialnej rozpoznawalności i  pcha się na funkcję. Speców od oświaty nie ma w radzie , poza Sławkiem Seredynem może. [/quote] [quote]Krokodylowy- przecie wiesz dobrze ze skład rady miasta jest przypadkiem. Puści ktoś medialnego bąka i na bazie smrodu robi kampanie medialnej rozpoznawalności i  pcha się na funkcję. Speców od oświaty nie ma w radzie , poza Sławkiem Seredynem może.
Hahaha dobre sobie Seredyn specjalista, chyba w swojej wiejskiej szkole....
 Seredyn to karierowicz. Pcha się tylko do koryta. Przeszedł już chyba wszystkie partie aby być przy żłobie. 
 Seredyn to karierowicz. Pcha się tylko do koryta. Przeszedł już chyba wszystkie partie aby być przy żłobie.  rozwiń
Avatar
rybki / 20 maja 2022 r. o 09:50
Ten poprzednik prezydent to Puławy zostawił blaszane bez ładu, składu i z ogromnym długiem na inwestycje z których prawie nikt nie korzysta. Jego osiągnięcie to Włostowicka, którą tak spartolił, że w Polsce kawały o niej opowiadają.
Avatar
kilo / 17 grudnia 2018 r. o 14:09
Tymi zarzutami Grobel sam się pogrąża.!!! Kilka lat temu Grobel i Wójcikowa chcieli zlikwidować Sz.P. nr 3, tylko dzieki wielkim protestom społecznym rodziców, cześci radnych i dzieci do tego nie doszło. Sz.P. nr 3 od tamtego czasu była zawsze na marginesie inwestycji w edukację, remonty i poprawę warunków nauki.
 Nie doszło bo trochę też pomógł niejaki ch*** z tą Polską wschodnią i się ocalała bo to przed wyborami było
Avatar
pole obowiązkowe / 17 grudnia 2018 r. o 14:07
Krokodylowy- przecie wiesz dobrze ze skład rady miasta jest przypadkiem. Puści ktoś medialnego bąka i na bazie smrodu robi kampanie medialnej rozpoznawalności i  pcha się na funkcję. Speców od oświaty nie ma w radzie , poza Sławkiem Seredynem może.
 Sławek to wysoko głowę nosi :)
Avatar
qasy / 17 grudnia 2018 r. o 07:54
Tymi zarzutami Grobel sam się pogrąża.!!! Kilka lat temu Grobel i Wójcikowa chcieli zlikwidować Sz.P. nr 3, tylko dzieki wielkim protestom społecznym rodziców, cześci radnych i dzieci do tego nie doszło. Sz.P. nr 3 od tamtego czasu była zawsze na marginesie inwestycji w edukację, remonty i poprawę warunków nauki.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 07:25
7-8 milionów rocznie na spłatę długu i w 2030 roku dług spadnie poniżej 50mln zł. Czy ta projekcja finansów miasta zakłada kolejne inwestycje finansowane kredytem bankowym, czy wyłącznie ze środków własnych?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 04:21
A to kto? Grobel i Wójcikowa, co oni tam robią?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 22:59
I o co tyle szumu skoro Pan Prezydent publicznie oświadczył, że w przeciwieństwie do Grobla, który posiadał aparat władzy przez ćwierć wieku, On już po dwóch tygodniach urzędowania wie, że jest w stanie pozyskać te pieniądze - czyli że kasa niemalże już jest i problem właściwie rozwiązany! Dużo ciekawsze jest to niebagatelne zadłużenie na 18 lat z tytułu należności dla Mostostala za budowę nowej hali.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 21:59
Krokodylowy- przecie wiesz dobrze ze skład rady miasta jest przypadkiem. Puści ktoś medialnego bąka i na bazie smrodu robi kampanie medialnej rozpoznawalności i  pcha się na funkcję. Speców od oświaty nie ma w radzie , poza Sławkiem Seredynem może. [/quote] [quote]Krokodylowy- przecie wiesz dobrze ze skład rady miasta jest przypadkiem. Puści ktoś medialnego bąka i na bazie smrodu robi kampanie medialnej rozpoznawalności i  pcha się na funkcję. Speców od oświaty nie ma w radzie , poza Sławkiem Seredynem może.
Hahaha dobre sobie Seredyn specjalista, chyba w swojej wiejskiej szkole....
 Seredyn to karierowicz. Pcha się tylko do koryta. Przeszedł już chyba wszystkie partie aby być przy żłobie. 
 Seredyn to karierowicz. Pcha się tylko do koryta. Przeszedł już chyba wszystkie partie aby być przy żłobie.  rozwiń
Avatar
znudzony / 16 grudnia 2018 r. o 21:37
Admin, zrób cos z tym CK. Nudny jest gość. Nie wnosi nic do dyskusji. Ciągle majaczy o tym samym. Kogo obchodzi jego pomroczność jasna
Avatar
Micki-wicz / 16 grudnia 2018 r. o 20:01
Najlepsza jest nowa świta. A raczej Świtezianki. Z nosami w telefonach. Quo vadis?? Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica? Brzegami sinej Świtezi wody Idą przy świetle księżyca.
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

 W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

Dla podopiecznych Anatolija Ławryszyna będzie to podsumowanie bardzo udanej rundy wiosennej

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

6 grudnia w losowaniu Lotto padła główna wygraną w wysokości 2 mln złotych. Gracz zagrał w jednym z punktów w województwie lubelskim.

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Ukradł audi, opla i BMW. Najbliższe trzy miesiące 30-letni złodziej samochodów spędzi w areszcie.

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury
11 grudnia 2022, 15:00

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury

Artystyczny Kolektyw Holobiont zaprezentuje w Lublinie spektakl dla najmłodszych widzów. Humorystyczne przedstawienie o ewolucji pt. "Mój ogon i ja" będzie można zobaczyć w niedzielę, 11 grudnia o godz. 15 i 17.

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Boże Narodzenie już coraz bliżej. Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich nietuzinkowymi prezentami. Chcesz w tym roku zaskoczyć rodziców niebanalnymi upominkami, które dostarczą wielu emocji i wzruszeń? W takim razie zamiast perfum, biżuterii i skarpet, podaruj im coś z przygotowanej przez nas listy. Czytaj dalej, aby poznać nasze propozycje na uniwersalne prezenty na święta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!