Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 kwietnia 2017 r.
7:40

Puławy: Żeby turysta miał gdzie zjeść i odpocząć

Autor: Zdjęcie autora rs
0 22 A A
Pałac Czartoryskich w Puławach
Pałac Czartoryskich w Puławach (fot. Maciej Kaczanowski)

Czy w najbliższym otoczeniu Pałacu Czartoryskich będzie można usiąść przy stoliku pod parasolką, napić się kawy, coś zjeść, kupić pamiątkę? O tym, że obecną ofertę turystyczną należy wzbogacić, coraz bardziej przekonani są puławscy radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławy wraz z Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym od lat tworzą turystyczny „trójkąt”. Problem w tym, że ten puławski wierzchołek przegrywa ze swoimi przybocznymi partnerami. Turyści, co zrozumiałe, swoją uwagę skupiają przede wszystkim na osadzie pałacowo-parkowej. Niestety, poza muzeum w pałacu, ładnie zagospodarowanym dziedzińcem i parkiem z zabytkami, nadal brakuje sensownej oferty gastronomicznej czy punktu z pamiątkami. Zwiedzający po spacerze w parku, obejrzeniu Świątyni Sybilli i Domku Gotyckiego, spojrzeniu na łachę wiślaną i dolinę Wisły wracają do swoich autobusów.

– Niestety na ogół tak to właśnie wygląda. Niewielu przyjezdnych zagląda np. na Skwer Niepodległości (gdzie znajduje się m.in. herbaciarnia i lodziarnia), dlatego uważam, że powinniśmy doprowadzić do uruchomienia małej gastronomii bliżej tych miejsc, gdzie turyści przebywają – ocenia Artur Kwapiński, przewodniczący Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki. – Jest wiele działań, które można podjąć: od sklepu z pamiątkami, po automat z napojami i stoliki z parasolkami nawet na pałacowym tarasie – dodaje.

Radni z komisji turystyki zamierzają także znaleźć pieniądze na nowe formy promocji, jak drogowskazy na skrzyżowaniach informujące o tym, jak dojechać do Pałacu Czartoryskich (wzorem Kozłówki), czy nowe, wielojęzyczne broszury dla turystów zagranicznych.

O tym, że jest jeszcze wiele do zrobienia, mówi także Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach. – Zaniedbania są wieloletnie, ale to, co już udało nam się uzyskać, to włączenie naszego muzeum do systemu informacji miejskiej, co oznacza, że wkrótce pojawimy się na tabliczkach. Jeśli chodzi natomiast o sklep z pamiątkami czy herbaciarnię, to uważam, że pilniejszą inwestycją byłby remont toalet i budowa szatni dla turystów, by mogli zdjąć kurtki i zostawić plecaki, zanim rozpoczną zwiedzanie naszych zbiorów – mówi dyrektor.

Tymczasem pod znakiem zapytania radni zaczynają stawić sens finansowania „Krainy Lessowych Wąwozów». Zdaniem Artura Kwapińskiego efekty cyklicznych dotacji dla tego podmiotu są niewidoczne, a publiczne środki można wydać inaczej. – Chodzi o 20 tys. złotych rocznie, które im przekazujemy w ramach składki. Szczerze mówiąc uważam, że należy się zastanowić na tym, czy taka forma promocji miasta jest skuteczna – dodaje radny.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oNa / 10 kwietnia 2017 o 13:24
0
Nie wiesz o jakie gokarty chodzi a ostro sie wypowiadasz. A to nie można już kulturalnie sobie jeździć po alejkach w parku na "gokartach na pedały"? Akurat te komentarze mają sens. - Korzystałam z takich atrakcji w innych miastach, w których były zabytkowe dworki i parki i to się super sprawdzało. W naszym parku naprawdę powinni coś zrobić. Ta "NIEINGERENCJA" prowadzi tylko do jednego - samoczynnej, powolnej dewastacji, braku wypromowania Puław w stosunku do innych miast i wielkiego powiewu nudą w tak (zdaje się) ciekawym mieście... Ludzie podają tutaj ciekawe pomysły, co by zmienili, co chcieliby aby było a jedyne co można spotkać w odpowiedzi to ironiczne komentarze i pogardę. Brawo!
Nie wiesz o jakie gokarty chodzi a ostro sie wypowiadasz. A to nie można już kulturalnie sobie jeździć po alejkach w parku na "gokartach na pedały"? Akurat te komentarze mają sens. - Korzystałam z takich atrakcji w innych miastach, w których były zabytkowe dworki i parki i to się super sprawdzało. W naszym parku naprawdę powinni coś zrobić. Ta "NIEINGERENCJA" prowadzi tylko do jednego - samoczynnej, powolnej dewastacji, braku wypromowania Puław w stosunku do innych miast i wielkiego powiewu nudą w tak (zdaje się) ciekawym... rozwiń
Avatar
Alinka / 9 kwietnia 2017 o 20:09
0
W Kozłówce na szczęście gastronomia jest ładnie ukryta, mam nadzieje, że nikt nie zeszpeci dziedzińca parasolkami. Jest dziedziniec przedni a na nim budynki także pustostany, kiedyś była tu kawiarenka, byle jaka i ją zamknięto, ale lokal jest.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 10:35
0
No genialny pomysł! dzieci na gokartach po parku! To celem jest renowacja czy dewastacja w końcu? :/
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 22:18
0
wiec Patrycjo Izabello.Bierzcie sie za biznes i zakładajcie te lody i gastronomie. W czym problem?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 21:37
0
toalety przede wszystkim. Wstyd na całą Polskę, że turysta po dojściu do Pałacu dowiaduje się, że musi się wrócić i jeszcze wrzucić monetę!
Avatar
Patrycja / 7 kwietnia 2017 o 21:35
0
Co do gastronomii w poblizu Parku mamy Starą Octownię w Willi Samotnia tuż przy parkingu dla autobusów, a pomysł na kawiarnię na terenie parku jak najbardziej dobry i Domek Aleksandryjski idealnie by się do tego nadawał, pałac Marynki również. Dla zwiekszenia atrakcyjności parku należałoby odnowić alejki i wykosić/wykarczować dziko rosnące samosiejki wszelkiego rodzaju drzew i krzewów głównie w dolnym parku, zadbać o oświetlenie alejek, wiekszą ilość ławek, koszy na śmieci i nowe nasadzenia roślin przywracające dawną świetność Parkowi. Brzeg Łachy również powinien zostać poddany rewitalizacji. Powinno się organizować więcej imprez plenerowych na terenie Parku: koncerty, pikniki rodzinne, kino letnie, spektakle. Jeszcze jakiś czas temu w całym parku nie było ani jednego kierunkowskazu do Muzeum ani informacji o godzinach jego otwarcia. Skoro mieszkańcy nie mają świadomości co właściwie atrakcyjnego Puławy mają do zaoferowania, to tym bardziej turyści. Nie mówiąc juz o kompletnym braku możliwości zakupu jakichkolwiek pamiątek, a nawet kartki pocztowej z fotosami ukazującymi Puławy. Szkoda, że taki potencjał się marnuje...
Co do gastronomii w poblizu Parku mamy Starą Octownię w Willi Samotnia tuż przy parkingu dla autobusów, a pomysł na kawiarnię na terenie parku jak najbardziej dobry i Domek Aleksandryjski idealnie by się do tego nadawał, pałac Marynki również. Dla zwiekszenia atrakcyjności parku należałoby odnowić alejki i wykosić/wykarczować dziko rosnące samosiejki wszelkiego rodzaju drzew i krzewów głównie w dolnym parku, zadbać o oświetlenie alejek, wiekszą ilość ławek, koszy na śmieci i nowe nasadzenia roślin przywracające dawną świetność Parkowi. Brzeg... rozwiń
Avatar
Izabela / 7 kwietnia 2017 o 20:05
0
Szczerze powiedziawszy to Puławy faktycznie mają niewiele do zaoferowania... (żeby nie powiedzieć że nic...) Można trochę pospacerować po Parku Czartoryskim ale nie ma żadnego efektu "ŁAŁ!". Owszem, Świątynia Sybilli, Domek Gotycki... i chyba tyle. Zbiory i tak są skromne, zabytki jako tako odrestaurowane. Ale co dalej? - Nic. Nic nie ma więcej... Zrobi się kółko/dwa kółka spaceru i się wychodzi... No bo co więcej można robić? Żeby chociaż jakieś atrakcje (sezonowe) robili... dla dzieciaków i dorosłych... w Lecie: Może jakieś strzelania z łuków (dla maluczkich), puszczanie GIGANTYCZNYCH baniek, jazdy wypożyczonymi gokartami po parku dla wszystkich, posadzenie dużej ilości kwiatów by płeć piękna mogła sobie robić przy nich zdjęcia, jakieś kawiarenki, restauracyjki, przebierańce w strojach XVII-wiecznych zapraszający spacerujących do zdjęć, zabawy... A tu nic nie ma. Kozłówka przy naszym zespole pałacowym to wręcz istna PEREŁKA! Aż wstyd rodzinę dalszą zapraszać bo niby dużo szumu wokół Czartoryskich, ale jak przyjdzie co do czego, to niewiele można pokazać... Janowiec sobie radzi, Kazimierz Dln sobie radzi, ZAMOŚĆ... dalszy sąsiad - zarąbiście sobie radzi. Tylko Puławy jak zwykle w tyle... Smutne!!!!
Szczerze powiedziawszy to Puławy faktycznie mają niewiele do zaoferowania... (żeby nie powiedzieć że nic...) Można trochę pospacerować po Parku Czartoryskim ale nie ma żadnego efektu "ŁAŁ!". Owszem, Świątynia Sybilli, Domek Gotycki... i chyba tyle. Zbiory i tak są skromne, zabytki jako tako odrestaurowane. Ale co dalej? - Nic. Nic nie ma więcej... Zrobi się kółko/dwa kółka spaceru i się wychodzi... No bo co więcej można robić? Żeby chociaż jakieś atrakcje (sezonowe) robili... dla dzieciaków i dorosłych... w Lecie: Może jakieś strze... rozwiń
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:53
0
Aktywność radnego Kwapińskiego w kwestii parku i IUNGu jest zastanawiająca. Czy ktoś wie jakie profity radny z tego czerpie? Jakie ma koligacje? Jakość tak dziwnie w latach ubiegłych nie lobbowała za inwestycjami miasta na terenie własności IUNG.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:52
0
....tylko ciężko chyba z iungiem będzie to załatwić?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:51
0
Jeśli Kozłowka może tętnic "życiem" to dlaczego nasz park nie? Popieram propozycje, tylko nie wi
Avatar
oNa / 10 kwietnia 2017 o 13:24
0
Nie wiesz o jakie gokarty chodzi a ostro sie wypowiadasz. A to nie można już kulturalnie sobie jeździć po alejkach w parku na "gokartach na pedały"? Akurat te komentarze mają sens. - Korzystałam z takich atrakcji w innych miastach, w których były zabytkowe dworki i parki i to się super sprawdzało. W naszym parku naprawdę powinni coś zrobić. Ta "NIEINGERENCJA" prowadzi tylko do jednego - samoczynnej, powolnej dewastacji, braku wypromowania Puław w stosunku do innych miast i wielkiego powiewu nudą w tak (zdaje się) ciekawym mieście... Ludzie podają tutaj ciekawe pomysły, co by zmienili, co chcieliby aby było a jedyne co można spotkać w odpowiedzi to ironiczne komentarze i pogardę. Brawo!
Nie wiesz o jakie gokarty chodzi a ostro sie wypowiadasz. A to nie można już kulturalnie sobie jeździć po alejkach w parku na "gokartach na pedały"? Akurat te komentarze mają sens. - Korzystałam z takich atrakcji w innych miastach, w których były zabytkowe dworki i parki i to się super sprawdzało. W naszym parku naprawdę powinni coś zrobić. Ta "NIEINGERENCJA" prowadzi tylko do jednego - samoczynnej, powolnej dewastacji, braku wypromowania Puław w stosunku do innych miast i wielkiego powiewu nudą w tak (zdaje się) ciekawym... rozwiń
Avatar
Alinka / 9 kwietnia 2017 o 20:09
0
W Kozłówce na szczęście gastronomia jest ładnie ukryta, mam nadzieje, że nikt nie zeszpeci dziedzińca parasolkami. Jest dziedziniec przedni a na nim budynki także pustostany, kiedyś była tu kawiarenka, byle jaka i ją zamknięto, ale lokal jest.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 10:35
0
No genialny pomysł! dzieci na gokartach po parku! To celem jest renowacja czy dewastacja w końcu? :/
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 22:18
0
wiec Patrycjo Izabello.Bierzcie sie za biznes i zakładajcie te lody i gastronomie. W czym problem?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 21:37
0
toalety przede wszystkim. Wstyd na całą Polskę, że turysta po dojściu do Pałacu dowiaduje się, że musi się wrócić i jeszcze wrzucić monetę!
Avatar
Patrycja / 7 kwietnia 2017 o 21:35
0
Co do gastronomii w poblizu Parku mamy Starą Octownię w Willi Samotnia tuż przy parkingu dla autobusów, a pomysł na kawiarnię na terenie parku jak najbardziej dobry i Domek Aleksandryjski idealnie by się do tego nadawał, pałac Marynki również. Dla zwiekszenia atrakcyjności parku należałoby odnowić alejki i wykosić/wykarczować dziko rosnące samosiejki wszelkiego rodzaju drzew i krzewów głównie w dolnym parku, zadbać o oświetlenie alejek, wiekszą ilość ławek, koszy na śmieci i nowe nasadzenia roślin przywracające dawną świetność Parkowi. Brzeg Łachy również powinien zostać poddany rewitalizacji. Powinno się organizować więcej imprez plenerowych na terenie Parku: koncerty, pikniki rodzinne, kino letnie, spektakle. Jeszcze jakiś czas temu w całym parku nie było ani jednego kierunkowskazu do Muzeum ani informacji o godzinach jego otwarcia. Skoro mieszkańcy nie mają świadomości co właściwie atrakcyjnego Puławy mają do zaoferowania, to tym bardziej turyści. Nie mówiąc juz o kompletnym braku możliwości zakupu jakichkolwiek pamiątek, a nawet kartki pocztowej z fotosami ukazującymi Puławy. Szkoda, że taki potencjał się marnuje...
Co do gastronomii w poblizu Parku mamy Starą Octownię w Willi Samotnia tuż przy parkingu dla autobusów, a pomysł na kawiarnię na terenie parku jak najbardziej dobry i Domek Aleksandryjski idealnie by się do tego nadawał, pałac Marynki również. Dla zwiekszenia atrakcyjności parku należałoby odnowić alejki i wykosić/wykarczować dziko rosnące samosiejki wszelkiego rodzaju drzew i krzewów głównie w dolnym parku, zadbać o oświetlenie alejek, wiekszą ilość ławek, koszy na śmieci i nowe nasadzenia roślin przywracające dawną świetność Parkowi. Brzeg... rozwiń
Avatar
Izabela / 7 kwietnia 2017 o 20:05
0
Szczerze powiedziawszy to Puławy faktycznie mają niewiele do zaoferowania... (żeby nie powiedzieć że nic...) Można trochę pospacerować po Parku Czartoryskim ale nie ma żadnego efektu "ŁAŁ!". Owszem, Świątynia Sybilli, Domek Gotycki... i chyba tyle. Zbiory i tak są skromne, zabytki jako tako odrestaurowane. Ale co dalej? - Nic. Nic nie ma więcej... Zrobi się kółko/dwa kółka spaceru i się wychodzi... No bo co więcej można robić? Żeby chociaż jakieś atrakcje (sezonowe) robili... dla dzieciaków i dorosłych... w Lecie: Może jakieś strzelania z łuków (dla maluczkich), puszczanie GIGANTYCZNYCH baniek, jazdy wypożyczonymi gokartami po parku dla wszystkich, posadzenie dużej ilości kwiatów by płeć piękna mogła sobie robić przy nich zdjęcia, jakieś kawiarenki, restauracyjki, przebierańce w strojach XVII-wiecznych zapraszający spacerujących do zdjęć, zabawy... A tu nic nie ma. Kozłówka przy naszym zespole pałacowym to wręcz istna PEREŁKA! Aż wstyd rodzinę dalszą zapraszać bo niby dużo szumu wokół Czartoryskich, ale jak przyjdzie co do czego, to niewiele można pokazać... Janowiec sobie radzi, Kazimierz Dln sobie radzi, ZAMOŚĆ... dalszy sąsiad - zarąbiście sobie radzi. Tylko Puławy jak zwykle w tyle... Smutne!!!!
Szczerze powiedziawszy to Puławy faktycznie mają niewiele do zaoferowania... (żeby nie powiedzieć że nic...) Można trochę pospacerować po Parku Czartoryskim ale nie ma żadnego efektu "ŁAŁ!". Owszem, Świątynia Sybilli, Domek Gotycki... i chyba tyle. Zbiory i tak są skromne, zabytki jako tako odrestaurowane. Ale co dalej? - Nic. Nic nie ma więcej... Zrobi się kółko/dwa kółka spaceru i się wychodzi... No bo co więcej można robić? Żeby chociaż jakieś atrakcje (sezonowe) robili... dla dzieciaków i dorosłych... w Lecie: Może jakieś strze... rozwiń
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:53
0
Aktywność radnego Kwapińskiego w kwestii parku i IUNGu jest zastanawiająca. Czy ktoś wie jakie profity radny z tego czerpie? Jakie ma koligacje? Jakość tak dziwnie w latach ubiegłych nie lobbowała za inwestycjami miasta na terenie własności IUNG.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:52
0
....tylko ciężko chyba z iungiem będzie to załatwić?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 16:51
0
Jeśli Kozłowka może tętnic "życiem" to dlaczego nasz park nie? Popieram propozycje, tylko nie wi