Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 listopada 2019 r.
15:08

Radny z PiS nie chce pomnika Waryńskiego w mieście."Urąga temu miejscu"

11 95 A A
(fot. rs)

Za socjalistyczne poglądy Ludwik Waryński był prześladowany przez władze carskie w czasach zaborów. Za to samo może teraz stracić pomnik oraz ulicę w Puławach. Propozycję usunięcia złożył radny klubu Prawa i Sprawiedliwości,Tomasz Kraszewski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik Ludwika Waryńskiego na puławskim skwerze odsłonięto w grudniu 1964 roku. Przetrwał stan wojenny, transformację ustrojową, pierwsze demokratyczne rządy, a nawet niedawną ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej.

To jednak wkrótce może się zmienić, bo radni Prawa i Sprawiedliwości w puławskiej radzie miasta rozważają jego rozebranie. Twórca partii "Proletariat" za swoją działalność na rzecz socjalizmu w XIX wieku był prześladowany, skazywany i więziony przez polskich zaborców: władze carskie i austriackie. Obecnie jego poglądy również uznawane są za niepoprawne politycznie.

- Ludwik Waryński był przeciwny niepodległości Polski, istnieniu państw narodowych, a popierał państwo robotników i chłopów. Jego pomnik stojący na Skwerze Niepodległości urąga temu miejscu i stojącemu obok dębowi, posadzonemu w 10 rocznicę niepodległości Polski - argumentował radny Tomasz Kraszewski (PiS) podczas ostatniej komisji kultury i promocji.

Obecność pomnika tego lewicowego rewolucjonisty w Puławach nie jest przypadkowa. To były student dawnego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w tym mieście. W czasach zaborów opowiadał się za upodmiotowieniem robotników i chłopów, wierzył w ideę socjalizmu i działał na rzecz jego wprowadzenia.

Przypominamy, że Waryński znalazł się na 100-złotowym banknocie emitowanym do roku 1996 przez NBP. Jego ulice do dzisiaj znajdują się w wielu miastach Polski.

To, czy straci swój puławski pomnik i ulicę zdecyduje rada miasta. To drugie jest niemal pewne. Wśród propozycji patronów, którzy pomogliby zmienić kontrowersyjnego socjalistę, wymieniani są: księżna Maria Wirtemberska, córka księżnej Izabeli Czartoryskiej, a także pochodzący z Puław, polski prozaik, Ryszard Jegorow.

e-Wydanie

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Eliza / 20 listopada 2019 o 15:52
+40
Najbardziej nie podoba się ten pomnik tym co najwięcej zawdzięczają socjalizmowi tj. potomkom chłopów i robotników, którzy na drodze awansu społecznego zostali sprowadzeni do Puław żeby budować Azoty. Różniej jako robotnicy kończyli studia zaoczne np. na Wydziale Historii, i mogli przegapić wykłady nt. twórcy partii "Proletariat". Zamiast budować przyszłość Polski, dzielą teraz naród i tworzą nową historię zgodnie z linią partii. Nie lubię burzycieli pomników, które są świadectwem historii. A już jeden pomnik żołnierzy frontowych, wcielonych też z Lubelszczyzny, został zburzony w Puławach. Inne miasta potrafiły obronić swoje pomniki i nazwy ulic, wbrew ustawie ipn-u, ale u nas, mieście chłopskiego awansu, było to niemożliwe z braku tradycji inteligenckich.
Najbardziej nie podoba się ten pomnik tym co najwięcej zawdzięczają socjalizmowi tj. potomkom chłopów i robotników, którzy na drodze awansu społecznego zostali sprowadzeni do Puław żeby budować Azoty. Różniej jako robotnicy kończyli studia zaoczne np. na Wydziale Historii, i mogli przegapić wykłady nt. twórcy partii "Proletariat". Zamiast budować przyszłość Polski, dzielą teraz naród i tworzą nową historię zgodnie z linią partii. Nie lubię burzycieli pomników, które są świadectwem historii. A już jeden pomnik żołnierzy frontowych... rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 16:11
+39
Jarząbkowa, Kraszewski, Krygier i puławski PIS i wszystko jasne.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 15:31
+37
Za 50 lat dzieci będą uczyć się o czasach prześladowań w epoce PiS. Neokomuna
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 15:43
+35
Czy w Radzie nie ma przypadkiem kogoś kto donosił na swoich kolegów?
Avatar
Der / 20 listopada 2019 o 15:26
+35
A pis urąga całemu krajowi
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 17:40
+32
Dopiero Krygierowa rządała od prezydenta szkoleń i kultury dla urzędników bo śmieli powiedzieć prawdę? Przejżyjcie na oczy. Moze dla was szkolenia i lekcje z pokory jak nie widzicie co robicie z nami i miastem?
Avatar
narodowademokracja / 20 listopada 2019 o 17:07
+32
Ja tego nie pojmuje, wszak PiS to czystej wody socjalisci tyle, z fanatycznym katolickim odchylem na pokaz.
Avatar
smutku mój smutku .... / 20 listopada 2019 o 15:55
+32
...a więc i J. Piłsudskiego także należałoby wyrugować z narodowej pamięci, Wszak z tego samego nurtu się wywodzi! Najprawdopodobniej ci wybrańcy nie za bardzo są z historią za pan brat. Po prostu durnie wybrani przez podobnych sobie nieuków!
Avatar
Bvchjn / 20 listopada 2019 o 16:21
+30
Najbardziej nie podoba się ten pomnik tym co najwięcej zawdzięczają socjalizmowi tj. potomkom chłopów i robotników, którzy na drodze awansu społecznego  zostali sprowadzeni do Puław żeby budować  Azoty. Różniej jako robotnicy kończyli studia zaoczne np. na Wydziale Historii, i mogli przegapić wykłady nt. twórcy partii "Proletariat". Zamiast budować przyszłość Polski, dzielą teraz naród i tworzą nową historię zgodnie z linią partii. Nie lubię burzycieli pomników, które są świadectwem historii. A już jeden pomnik żołnierzy frontowych, wcielonych też z Lubelszczyzny, został zburzony w Puławach. Inne miasta potrafiły  obronić swoje pomniki i nazwy ulic, wbrew ustawie ipn-u, ale u nas, mieście chłopskiego awansu, było to niemożliwe z braku tradycji inteligenckich.
 Przecież teraz radni PIS z kołem żołnierzy AK ( gdzie może jest z jeden żołnierza niektórzy z reszty to nie będę pisał kim wcześniej była i gdzie należała) chcą na miejscu wyburzonego pomnika budować nowy pomnik Orlika. Chore 
 Przecież teraz radni PIS z kołem żołnierzy AK ( gdzie może jest z jeden żołnierza niektórzy z reszty to nie będę pisał kim wcześniej była i gdzie należała) chcą na miejscu wyburzonego pomnika budować nowy pomnik Orlika. Chore  rozwiń
Avatar
historyk, nie po kul-u / 20 listopada 2019 o 16:14
+30
Ten pan wysiadł na jakim przystanku.......... (jak to mówił socjalista Piłsudski).., bo mnie się wydaje że........rozum odjechał. Przytoczę następne określenie Marszałka "Naród wspaniały, tylko ludzie.........", a fakty historyczne są zawsze takie same, tylko interpretacja ich przez historyków jest różna. Czy naprawdę radni nie mają się czym zająć w Puławach? Kto ich wybierał?
Avatar
Ania / 24 listopada 2019 o 21:17
+1
I do tego lekko się nosiła - każde dziecko z innym. 
Avatar
Obserwator / 24 listopada 2019 o 21:00
+5
Weźcie się za miasto i powiat bo toną w długach, władze marnuja czas pieniądze na głupoty i bzdury które hamują rozwój miast i powiatu. Tu trzeba śmiałych i innowacyjnych rozwiązań i działań. Jak Pan radny jest za to w porządku ale za swoje pieniądze usunie pomnik i resztę tego konsekwencji z tym związanych. Żenada i wstyd taka to energia i pomysł na rządy. Pod jednymi pomnikami się lansować inne burzyć.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 21:27
+3
Tylko kto w Puławach trylogię Jegorowa czytał?
Avatar
CK / 23 listopada 2019 o 13:33
+8
Po pierwsze Jegorow urodził się w Pińsku, w Puławach mieszkał już jako nastolatek. A po drugie przecież on zdaje się żyje.
 Pan Ryszard Jegorow zmarł w 2016 roku. Mieszkał w Puławach od chyba 1972 roku. Tak to prawda pan Ryszard Jegorow zasłużył jako wybitny puławski pisarz na ulicę ale na pewno nie kosztem Ludwika Waryńskiego!
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 13:14
+1
Po pierwsze Jegorow urodził się w Pińsku, w Puławach mieszkał już jako nastolatek. A po drugie przecież on zdaje się żyje.
Avatar
CK / 23 listopada 2019 o 07:51
+8
Komuchy i karierowicze z PiS zbiorowo wystąpili do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i cynicznie wykorzystują szyld AK i sztandar AK do nachalnej i obrzydliwej autopromocji! Wcześniej z AK nie mieli nic wspólnego. Szczególnie te osoby takie jak towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR a obecnie z PiS! Zajadle zwalczali środowisko AK a szczególnie śp. Bolesława Litwińskiego komendanta AK Miasta Puławy i prezesa Puławskiego Koła AK! To cyniczne i brzydliwe jak byli komuniści zawłaszczyli szyld i tradycję AK. Przypomina mi to pochód 1 Maja z 1989 jak komuniści z PZPR i OPZZ maszerowali w pochodzie 1 Majowym przy dźwiękach Pierwszej Brygady!
 W PiS roi się od byłych komuchów z PZPR i OPZZ! Komuch na komuchu! Jest tam nie tylko towarzysz Piotrowicz z PZPR i towarzysz Kryże z PZPR i towarzyszka Pawłowicz z Socjalistycznego Związku Studentów Polskich! W Internecie jest lista 42 wybitnych działaczy PiS w randze posła, senatora, ministra o komunistycznym rozwodzie. Ustaliłem, że także nasz komuszek towarzysz Krzysztof Szulowski z PiS był w młodości członkiem młodzieżowych organizacji komunistycznych! Ot i mamy cały skomunizowany PiS! Działaczy PiS nie było natomiast w podziemiu w latach 1976- 1989. To znaczy byli ale tylko bardzo nieliczni i zazwyczaj były to osoby o marginalnym znaczeniu. Niech się pochwali jak walczył z komuchami taki na przykład Krzysztof Szulowski, Bożena Krygier, Leszek Gorgol, Ireneusz Rzepkowski, Halina Jarząbek, Małgorzata Górska Lenartowicz, Jerzy Lenartowicz, Józef Sidoruk, Danuta Smaga, Jan Ziomka i pozostali działacze PiS Puławy! Z PiS Puławy jedynie pan Ignacy Czeżyk był aktywny w podziemiu a pozostali byli albo w PZPR albo innych komunistycznych organizacjach PRL! Byli zwykłymi komunistycznymi PRL- owskimi tchórzami i zjadaczami kartofli! 
 W PiS roi się od byłych komuchów z PZPR i OPZZ! Komuch na komuchu! Jest tam nie tylko towarzysz Piotrowicz z PZPR i towarzysz Kryże z PZPR i towarzyszka Pawłowicz z Socjalistycznego Związku Studentów Polskich! W Internecie jest lista 42 wybitnych działaczy PiS w randze posła, senatora, ministra o komunistycznym rozwodzie. Ustaliłem, że także nasz komuszek towarzysz Krzysztof Szulowski z PiS był w młodości członkiem młodzieżowych organizacji komunistycznych! Ot i mamy cały skomunizowany PiS! Działaczy PiS nie było natomiast w ... rozwiń
Avatar
CK / 23 listopada 2019 o 07:38
+5
Komuchy i karierowicze z PiS zbiorowo wystąpili do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i cynicznie wykorzystują szyld AK i sztandar AK do nachalnej i obrzydliwej autopromocji! Wcześniej z AK nie mieli nic wspólnego. Szczególnie te osoby takie jak towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR a obecnie z PiS! Zajadle zwalczali środowisko AK a szczególnie śp. Bolesława Litwińskiego komendanta AK Miasta Puławy i prezesa Puławskiego Koła AK! To cyniczne i brzydliwe jak byli komuniści zawłaszczyli szyld i tradycję AK. Przypomina mi to pochód 1 Maja z 1989 jak komuniści z PZPR i OPZZ maszerowali w pochodzie 1 Majowym przy dźwiękach Pierwszej Brygady! 
Komuchy i karierowicze z PiS zbiorowo wystąpili do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i cynicznie wykorzystują szyld AK i sztandar AK do nachalnej i obrzydliwej autopromocji! Wcześniej z AK nie mieli nic wspólnego. Szczególnie te osoby takie jak towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR a obecnie z PiS! Zajadle zwalczali środowisko AK a szczególnie śp. Bolesława Litwińskiego komendanta AK Miasta Puławy i prezesa Puławskiego Koła AK! To cyniczne i brzydliwe jak byli komuniści zawłaszczyli szyld i tradycję AK. Przypomina mi to pochód 1 Maja ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 07:30
+5
Najbardziej nie podoba się ten pomnik tym co najwięcej zawdzięczają socjalizmowi tj. potomkom chłopów i robotników, którzy na drodze awansu społecznego  zostali sprowadzeni do Puław żeby budować  Azoty. Różniej jako robotnicy kończyli studia zaoczne np. na Wydziale Historii, i mogli przegapić wykłady nt. twórcy partii "Proletariat". Zamiast budować przyszłość Polski, dzielą teraz naród i tworzą nową historię zgodnie z linią partii. Nie lubię burzycieli pomników, które są świadectwem historii. A już jeden pomnik żołnierzy frontowych, wcielonych też z Lubelszczyzny, został zburzony w Puławach. Inne miasta potrafiły  obronić swoje pomniki i nazwy ulic, wbrew ustawie ipn-u, ale u nas, mieście chłopskiego awansu, było to niemożliwe z braku tradycji inteligenckich.
Przecież teraz radni PIS z kołem żołnierzy AK ( gdzie może jest z jeden żołnierza niektórzy z reszty to nie będę pisał kim wcześniej była i gdzie należała) chcą na miejscu wyburzonego pomnika budować nowy pomnik Orlika. Chore
Ci rzekomi żołnierze AK z puławskiego Koła AK to banda cwaniaków z PiS spragniona stołków i władzy. Towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR, towarzysz Kazimierz Dmowski z PZPR, towarzysz Józef Sidoruk z komunistycznej Alternatywy, Marek Chrzanowski, Małgorzata Górska Lenartowicz, Halina Jarząbek oraz ich dzieci i pociotki. Te osoby urodziły się po wojnie! Symbol AK i sztandar AK to dla tych cwaniaków i karierowiczów dobra okazja do nachalnego lansu do kolejnych wyborów samorządowych i zajęcia intratnych wysokopłatnych stołków dyrektorskich i urzędniczych! Jak się patrzy na tych ludzi to robi się mi nie dobrze! Nachalni karierowicze!
Pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej! Grozi Jej za to do 3 lat więzienia. Pani Małgorzata Górska Lenartowicz rocznik 1964 pomimo czynu kryminalnego jest Dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach i robi na spotkaniach patriotycznych za "żołnierza AK". Podchodzi z rodziny komunistycznej. Tatuś to działacz PZPR z Pionek. Dla Lenartowiczów AK i sztandar AK to trampolina polityczna do najtańszej nachalnej autopromocji do wyborów samorządowych!
 Pomimo tego, że pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej pan Prezydent Miasta Puławy Paweł Maj ze strachu przed koalicjantami z PiS boi się zwolnić z pracy pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz z PiS i zrobić otwarty uczciwy KONKURS na stanowisko dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach! Widocznie Lenartowicze i PiS mają haka na Pawła Maja!
 Pomimo tego, że pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej pan Prezydent Miasta Puławy Paweł Maj ze strachu przed koalicjantami z PiS boi się zwolnić z pracy pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz z PiS i zrobić otwarty uczciwy KONKURS na stanowisko dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach! Widocznie Lenartowicze i PiS mają haka na Pawła Maja! rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 07:27
+3
Najbardziej nie podoba się ten pomnik tym co najwięcej zawdzięczają socjalizmowi tj. potomkom chłopów i robotników, którzy na drodze awansu społecznego  zostali sprowadzeni do Puław żeby budować  Azoty. Różniej jako robotnicy kończyli studia zaoczne np. na Wydziale Historii, i mogli przegapić wykłady nt. twórcy partii "Proletariat". Zamiast budować przyszłość Polski, dzielą teraz naród i tworzą nową historię zgodnie z linią partii. Nie lubię burzycieli pomników, które są świadectwem historii. A już jeden pomnik żołnierzy frontowych, wcielonych też z Lubelszczyzny, został zburzony w Puławach. Inne miasta potrafiły  obronić swoje pomniki i nazwy ulic, wbrew ustawie ipn-u, ale u nas, mieście chłopskiego awansu, było to niemożliwe z braku tradycji inteligenckich.
Przecież teraz radni PIS z kołem żołnierzy AK ( gdzie może jest z jeden żołnierza niektórzy z reszty to nie będę pisał kim wcześniej była i gdzie należała) chcą na miejscu wyburzonego pomnika budować nowy pomnik Orlika. Chore
Ci rzekomi żołnierze AK z puławskiego Koła AK to banda cwaniaków z PiS spragniona stołków i władzy. Towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR, towarzysz Kazimierz Dmowski z PZPR, towarzysz Józef Sidoruk z komunistycznej Alternatywy, Marek Chrzanowski, Małgorzata Górska Lenartowicz, Halina Jarząbek oraz ich dzieci i pociotki. Te osoby urodziły się po wojnie! Symbol AK i sztandar AK to dla tych cwaniaków i karierowiczów dobra okazja do nachalnego lansu do kolejnych wyborów samorządowych i zajęcia intratnych wysokopłatnych stołków dyrektorskich i urzędniczych! Jak się patrzy na tych ludzi to robi się mi nie dobrze! Nachalni karierowicze!
 Pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej! Grozi Jej za to do 3 lat więzienia. Pani Małgorzata Górska Lenartowicz rocznik 1964 pomimo czynu kryminalnego jest Dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach i robi na spotkaniach patriotycznych za "żołnierza AK". Podchodzi z rodziny komunistycznej. Tatuś to działacz PZPR z Pionek. Dla Lenartowiczów AK i sztandar AK to trampolina polityczna do najtańszej nachalnej autopromocji do wyborów samorządowych! 
 Pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej! Grozi Jej za to do 3 lat więzienia. Pani Małgorzata Górska Lenartowicz rocznik 1964 pomimo czynu kryminalnego jest Dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach i robi na spotkaniach patriotycznych za "żołnierza AK". Podchodzi z rodziny komunistycznej. Tatuś to działacz PZPR z Pionek. Dla Lenartowiczów AK i sztandar AK to trampolina polityczna do najtańszej nachalnej autopromocji do wyborów samorządowych!  rozwiń
Avatar
CK / 23 listopada 2019 o 07:22
+8
Socjalizm jest zły, tym bardziej komunizm. Nie należy stawiać pomników komunistom. Ale w XIX wieku sprawy się miały zgoła inaczej i to dzięki socjalistom nastąpiły zmiany w relacji pracodawca (dawniej fabrykant, obszarnik itp) - pracownik (dawniej robotnik, wyrobnik, chłop itp). Niestety, co obserwuję często, takie dzbany jak ten PiSowiec występują również po lewej stronie -chodzi o postrzeganie historii przez pryzmat teraźniejszości. Np co lewicowcy chcieli zrobić z K.K. Baczyńskim.
 Socjalizm prawdziwy to piękna idea! Nie ma nic wspólnego ze zbrodniczym komunizmem. Idea oparta na szlachetnej idei sprawiedliwości społecznej. A komunizm to zbrodnicza ideologia oparta na totalitaryzmie, nienawiści klasowej. Komuniści kradli niektóre hasła socjalistom i często także swój zbrodniczy ustrój nazywali realnym socjalizmem. Mamy całą plejadę wspaniałych polskich socjalistów: Worcell, Limanowski, Waryński, Piłsudski, Okrzeja, Daszyński, Moraczewski, Daszyński, Arciszewaki, Pragier, Ciołkossz, Pużak. To wspaniali polscy socjaliści i polscy patrioci. W czasów II wojny światowej w Polsce Podziemnej działała poteżna PPS WRN (Wolność Równość Niepodległość) która scaliła się z AK i w ramach scalenia do AK weszło prawie 90.000 socjalistów z PPS WRN. Zapraszam na wykład historyczna  Puławskiego Klubu Historycznego Grota w dniu 2 marca 2020 o Ludwiku Waryńskim i partii Wielki Proletariat. Zaproszenie dam dla pana Tomka Kraszewskiego i wszystkich radnych Rady Miasta Puławy i Rady Powiatu Puławy! 
 Socjalizm prawdziwy to piękna idea! Nie ma nic wspólnego ze zbrodniczym komunizmem. Idea oparta na szlachetnej idei sprawiedliwości społecznej. A komunizm to zbrodnicza ideologia oparta na totalitaryzmie, nienawiści klasowej. Komuniści kradli niektóre hasła socjalistom i często także swój zbrodniczy ustrój nazywali realnym socjalizmem. Mamy całą plejadę wspaniałych polskich socjalistów: Worcell, Limanowski, Waryński, Piłsudski, Okrzeja, Daszyński, Moraczewski, Daszyński, Arciszewaki, Pragier, Ciołkossz, Pużak. To wspaniali po... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 95

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 0

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 9 3

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 158 15

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 4 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 6

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 10 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.