Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 października 2019 r.
11:58

Puławy: Nie ma zgody na obywatelskie pomysły w "świętym miejscu"

0 39 A A
Trwa walka o to, jak zagospodarować działkę położoną przy głównym skrzyżowaniu w Puławach. Środowisko reprezentujące kombatantów dąży do społecznej zbiórki na budowę pomnika mjra Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Alternatywne propozycje obywatelskie zostały zablokowane przez radnych <br />
Trwa walka o to, jak zagospodarować działkę położoną przy głównym skrzyżowaniu w Puławach. Środowisko reprezentujące kombatantów dąży do społecznej zbiórki na budowę pomnika mjra Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Alternatywne propozycje obywatelskie zostały zablokowane przez radnych
(fot. Radosław Szczęch)

Miejscy radni z doraźnej komisji do spraw budżetu obywatelskiego po raz kolejny odrzucili wniosek o dopuszczenie do głosowania projektu budowy dużego napisu „Puławy” na działce po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk...”. O ten sam teren zabiega puławskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydawało się, że puławscy samorządowcy chcąc zachować zgodność z regulaminem i duchem budżetu obywatelskiego, nie mogą dowolnie odrzucać projektów spełniających narzucone wymagania. A takim, przynajmniej zdaniem prezydenckiej komisji, były obydwa wnioski o zagospodarowanie miejsca po usuniętym pomniku w centrum Puław. Jeden dotyczył budowy podświetlanego, trójwymiarowego napisu „Puławy”, drugi – artystycznej instalacji poruszającej się siłą wiatru.

Okazało się jednak, że przepisy nie są najważniejsze, gdy idzie o „uświęconą” i „splamioną krwią” ziemię wokół dawnej komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie ginęli Żołnierze Niezłomni. O tym, jak ważny jest to teren, podczas ostatniego zebrania komisji mówił Jerzy Lenartowicz, przedstawiciel puławskiego koła ŚZŻ AK. – Dla nas jest to miejsce święte – wyznał reprezentant środowiska kombatantów.

Podobne zdanie ma także radny Ignacy Czeżyk z klubu PiS. – Miejsca takie jak to powinniśmy wyodrębnić w taki sposób, żeby nie wchodzić na nie z projektami budżetu obywatelskiego. To miejsca niezwykłe, święte historycznie, które ociekły krwią – mówił.

Szkopuł w tym, że samorządowcy zawczasu nie wyodrębnili żadnych miejsc „świętych” w regulaminie. Przez lata nie dostrzegali takiej potrzeby. Pojawiła się w ubiegłym roku, gdy środowisko kombatantów zaczęło wychodzić z inicjatywą budowy pomnika mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”. To wtedy po raz pierwszy wyczyszczono budżet obywatelski z kontrpomysłu na działkę w centrum Puław. Regulaminu jednak nie zmieniono. W związku z tym, gdy w tym roku po raz kolejny pojawiły się inne pomysły, radni znów je wyrzucili.

Takie potraktowanie przepisów konsultacji społecznych spowodowało sprzeciw części radnych, szczególnie ze strony kluby „Niezależni”. – Major Bernaciak jest ważny dla nas wszystkich, ale po raz kolejny wyrzucamy pomysły obywatelskie tylko dlatego, że państwo (do radnych PiS - przyp.) za punkt honoru postawili sobie, że ta działka ma być wasza i tylko tam może stanąć ten pomnik – mówiła radna Marzanna Pakuła.

– Nie jesteśmy przeciwko jego budowie, ale jeśli będziemy tak robić, obywatele stracą do nas zaufanie – oceniła radna Beata Kozik. Na ten argument odpowiedział radny Paweł Matras (PiS): – Ja też nie jestem przeciwny napisowi, ale nie w tym miejscu.
Z kolei radny Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa) przypomniał, że samo dopuszczenie projektu napisu do głosowania nie gwarantuje jego zwycięstwa.

– To jest duży projekt o wartości powyżej 300 tys. zł. Mogłoby się okazać, że nie przejdzie, ale odrzucając go na tym etapie, zabieramy mieszkańcom prawo do wypowiedzenia się na ten temat – zauważył.

Niewiele brakowało, a kłopoty z wypowiedzeniem się mieli także radni. O przerwanie dyskusji i przejście bezpośrednio do głosowania bezskutecznie apelowała radna Halina Jarząbek (PiS). Mimo zachowania tej swobody, radni swojego zdania nie zmienili.

Wniosek obywatelski kolidujący z pomysłem środowiska kombatantów o budowie pomnika mjra Bernaciaka „Orlika” został odrzucony. Formalnie z powodu braku analizy kosztów rocznego utrzymania napisu oraz braku analizy jego celowości. – To byłoby nieracjonalne wydawanie środków publicznych – uzasadniła Elżbieta Szymańska (Samorządowcy).

Tak teraz wygląda ta działka (fot. R.Szczęch )
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 października 2019 o 13:09
+31
Po co budżet obywatelski skoro PiS decyduje co ma być a co nie żenada specjalnie poszli do budżetu obywatelskiego wszyscy żeby zawlaszczec sobie to prawo!
Avatar
As / 20 października 2019 o 12:55
+28
Pan Lenartowicz był w PZPR a teraz jest szefem koła AK! Ludzie to są chyba jakieś żarty! Przebrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni!
Avatar
Gość / 19 października 2019 o 12:49
+24
Na po h""""j ten budżet.Hasłem idei BO jest motto:Ty wybierasz Ty decydujesz.Czy to hasło jest skierowane do mieszkańców,czy do radnych.Budżet obywatelski jak sama nazwa wskazuje jest kierowany do obywateli.To głosami mieszkańców dany projekt przechodzi do realizacji bądź nie i to my mieszkańcy decydujemy o tym.Batalia radnych co do tej kwestii, powinna być oddana pod głosowanie samych mieszkańców.
Avatar
Ela / 19 października 2019 o 13:23
+23
Jerzy Lenartowicz (koło ŚZŻ AK) - proszę o podanie do publicznej wiadomości składu członków tego koła. Tyle krytycznych uwag było pisanych na tych stronach o ludziach i "nowych" trendach, że wszystko powinno być poddane naukowej kwerendzie i analizie, podobnie jak i "dorobek" naszych żołnierzy niezłomnych. Uważam, że skoro zniszczono pomnik żołnierzy frontowych którzy zginęli nad Wisłą to gorzej już być nie może. Inne miasta pomimo ustawy potrafiły rozwiązać ten problem, bez burzenia pomników i zmiany nazw ulic, wbrew ocenom IPN-u. A starym ludziom w/w wymienionym tekście proponuję to zostawić młodym, myślącym o przyszłości Puław. Wasz czas już minął !!!!!!!!
Jerzy Lenartowicz (koło ŚZŻ AK) - proszę o podanie do publicznej wiadomości składu członków tego koła. Tyle krytycznych uwag było pisanych na tych stronach o ludziach i "nowych" trendach, że wszystko powinno być poddane naukowej kwerendzie i analizie, podobnie jak i "dorobek" naszych żołnierzy niezłomnych. Uważam, że skoro zniszczono pomnik żołnierzy frontowych którzy zginęli nad Wisłą to gorzej już być nie może. Inne miasta pomimo ustawy potrafiły rozwiązać ten problem, bez burzenia pomników i zmiany nazw ulic, wbrew o... rozwiń
Avatar
Fredek z fabryki kredek / 19 października 2019 o 15:50
+22
Zmagającemu się z postępującą sklerozą Czeżykowi, przypomnę. Żołnierz nie miał duszy czarnej czy czerwonej. Brał karabin, który mu dano i szedł się bić. Za Polskę, która jęczała pod hitlerowskim butem. A teraz różnej maści czyżyki świergolą, czy słusznie. Czy należy im się miejsce na "świętej ziemi"Jako nauczyciel powinien wiedzieć. Jak nie - przypomnę - jemu i jego podobnym "naprawiaczom" 'Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć!' A. Asnyk "Do młodych"
Zmagającemu się z postępującą sklerozą Czeżykowi, przypomnę. Żołnierz nie miał duszy czarnej czy czerwonej. Brał karabin, który mu dano i szedł się bić. Za Polskę, która jęczała pod hitlerowskim butem. A teraz różnej maści czyżyki świergolą, czy słusznie. Czy należy im się miejsce na "świętej ziemi"Jako nauczyciel powinien wiedzieć. Jak nie - przypomnę - jemu i jego podobnym "naprawiaczom" 'Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka... rozwiń
Avatar
Dfd / 20 października 2019 o 12:50
+21
Jarząbkowa zalatwila pracę córce, syn córki (orkiszewski) został sekretarzem w starostwie a teraz jeszcze postawi pomnik orlikowi z którym jest spokrewniona. Rodzina na swoim! A wy głupcy dalej na nią głosujcie 
Avatar
Jurek z Górek / 19 października 2019 o 14:47
+20
No bo teraz my som "wadza", nam przekupiony suweren oddał prawo decydowania, czyja krew jest świętsza, który żołnierz jest słuszny, a który nie. Czeżyk już za życia świętszym od papieża się kreuje...
Avatar
Sławomir W / 19 października 2019 o 13:13
+18
Tylko wiecie, że propozycja z napisem była pierwszą, tylko pisdziki go odrzucili bo im się Miasto Puławy nie podoba, to może zmień że nazwę na Orlikowo lub Bernaciakowo wieś
Avatar
Anna / 20 października 2019 o 14:21
+16
Pan L. był w AK??? Przedstawiciel wszystkich przedstawicieli jakiś. A jego żona na widowni komisji kogo przedstawiała? Starostwo? Czy cały powiat? Pomnikomania ogarnęła małych.
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 09:07
+15
A który z członków tego kola był w AK?
Avatar
Gość / 1 listopada 2019 o 22:28
0
W tym miejscu powinna w końcu stanąć ławeczka z księżną Izabelą Czartoryską, skoro nie można postawić jej w parku ani na Skwerze Niepodległości. Taki obiekt byłby całkowicie neutralny światopoglądowo i politycznie i nie budziłby żadnych negatywnych emocji. Taka ławeczka była już kiedyś przedmiotem BO jak i interpelacji radnych i co z nią?
Avatar
Gość / 27 października 2019 o 10:35
0
W takim miejscu skoro już nie ma pomnika żołnierza polskiego i radzieckiego (zburzenie było aktem wandalizmu i bandytyzmu) to żaden tam "Orlik", żadna instalacja tylko Lech parametrami przerastający hotel "Izabella", ba będący latarnią dla "lotniska" w Radomiu- w oczy wstawi się takie czerwone żarówki(wzorem "Zmiennicy" odcinek 1, scena na lotnisku Okęcie z myszą do transportu). Do uzgodnienia z dyktatorem Jarem taki szczegół: Lech solo czy z Marią. A, że Lech nigdy w Puławach nie był? Wypominanie takie szczegółu to, za przeproszeniem małość.
W takim miejscu skoro już nie ma pomnika żołnierza polskiego i radzieckiego (zburzenie było aktem wandalizmu i bandytyzmu) to żaden tam "Orlik", żadna instalacja tylko Lech parametrami przerastający hotel "Izabella", ba będący latarnią dla "lotniska" w Radomiu- w oczy wstawi się takie czerwone żarówki(wzorem "Zmiennicy" odcinek 1, scena na lotnisku Okęcie z myszą do transportu). Do uzgodnienia z dyktatorem Jarem taki szczegół: Lech solo czy z Marią. A, że Lech nigdy w Puławach nie był? Wypominanie taki... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec / 21 października 2019 o 21:29
+3
Trzeba w końcu pogonić kota temu pomnikowemu towarzystwu. Może by coś dla młodych zrobić w tym mieście a nie tylko pomniki, spowalniacze na drogach i nowe światła budować. Tylko cofać się się i ograniczać a nic do przodu. Straszne
Avatar
QQQ / 21 października 2019 o 08:57
+4
niema zgody między radnymi to niech zostanie tak jak jest. Dla mnie jest ładnie tak jak jest.
Avatar
Jakiś on / 20 października 2019 o 19:54
+13
Mój Ojciec żołnierz AK, więziony najpierw w klasztorze w Kazimierzu potem na Majdanku pewnie się w grobie przewraca na to wszystko co wyprawia dobra zmiana. 
Avatar
k / 20 października 2019 o 17:26
-4
Zamiast dawać na jakieś pomniki sfinanujcie Mateuszowi Stefaniakowi operacje zmiany płci. Wtedy nie musiałby juz sie przebierać w damskie ciuszki i ukrywać się ze swoją drurzyną LGBT.
Avatar
adolf z pisu. / 20 października 2019 o 15:15
+11
Niech sobie randy czeżyk i ci wymaginowani kombatanci z AK przygotują kolejne 300 000zł bo gwarantuję, że jeżeli postawią tam pomnik to regularnie będą zdzierać z niego farbę.
Avatar
Anna / 20 października 2019 o 14:21
+16
Pan L. był w AK??? Przedstawiciel wszystkich przedstawicieli jakiś. A jego żona na widowni komisji kogo przedstawiała? Starostwo? Czy cały powiat? Pomnikomania ogarnęła małych.
Avatar
As / 20 października 2019 o 12:55
+28
Pan Lenartowicz był w PZPR a teraz jest szefem koła AK! Ludzie to są chyba jakieś żarty! Przebrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni!
Avatar
Dfd / 20 października 2019 o 12:50
+21
Jarząbkowa zalatwila pracę córce, syn córki (orkiszewski) został sekretarzem w starostwie a teraz jeszcze postawi pomnik orlikowi z którym jest spokrewniona. Rodzina na swoim! A wy głupcy dalej na nią głosujcie 
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Teatr Andersena świętuje 65 urodziny i zaprasza na ich obchody [program]
16 listopada 2019, 0:00
galeria

Teatr Andersena świętuje 65 urodziny i zaprasza na ich obchody [program] 8 2

Kultura - Centrum świata jest tam, gdzie jest dobry teatr. Lublin jest centrum świata - mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena. Teatr właśnie zaprasza na skromne świętowanie, które potrwa od 16 do 30 listopada. W programie spektakle, próby otwarte, film, spotkania, warsztaty, zwiedzanie zakamarków teatru. Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie jubileuszu może nawet powstać nowa grupa teatralna

Lublin: Wprowadzą droższe bilety dla osób nie płacących PIT w Lublinie?

Lublin: Wprowadzą droższe bilety dla osób nie płacących PIT w Lublinie? 17 49

Ratusz chce wprowadzić droższe bilety okresowe komunikacji miejskiej dla osób, które nie rozliczają się z podatku PIT w Lublinie. Mają one także stracić prawo do tańszych abonamentów parkingowych typu „M”. Trudniej będzie im również o miejsce dla dziecka w upatrzonym miejskim żłobku, przedszkolu lub podstawówce

Polska - Hiszpania 0:0. Faworytki zatrzymane na Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria

Polska - Hiszpania 0:0. Faworytki zatrzymane na Arenie Lublin [zdjęcia] 40 3

Ponad 7,5 tysiąca kibiców oglądało we wtorek na Arenie Lublin mecz eliminacji mistrzostw Europy pomiędzy Polską, a Hiszpanią. Co najważniejsze, piłkarki Miłosza Stępińskiego urwały punkt faworyzowanym rywalkom. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem

Miał być gotowy we wrześniu, ale ciągle go nie ma. Kiedy zobaczymy raport odnośnie górek czechowskich?

Miał być gotowy we wrześniu, ale ciągle go nie ma. Kiedy zobaczymy raport odnośnie górek czechowskich? 33 37

Do dziś nie został ujawniony raport naukowców, którzy na zlecenie miasta badali wartość przyrodniczą górek czechowskich. Raport miał odpowiedzieć na pytanie o to jak można wykorzystać górki i nie zniszczyć ich walorów. Analiza miała być gotowa we wrześniu, termin przesunięto na 31 października, ale do dzisiaj miasto nie jest w stanie jej pokazać.

Środa pogodna tylko na południowym-wschodzie. Nad resztą kraju opady deszczu
film

Środa pogodna tylko na południowym-wschodzie. Nad resztą kraju opady deszczu 0 0

Środa na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zapowiada się na ogół pogodnie.

Świdnik: Urząd szuka najemców. Chcą wynająć trzy lokale

Świdnik: Urząd szuka najemców. Chcą wynająć trzy lokale 0 2

Do wynajęcia są trzy lokalne użytkowe na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie 2 1

Będzie nadal przypominał o urodzie schyłkowej secesji, ale wszystko inne się zmieni. Zabytkowy budynek stanie się miejscem, które mieszkańcy będą chętnie odwiedzać. W ciągu najbliższych dni wykonawca wchodzi na plac budowy

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu
film

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu 3 25

Profesor Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego z PiS zagłosowało 48 senatorów. Wynik głosowania odczytała marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka.

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii
6 stycznia 2020, 11:00

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii 0 0

Już 6 stycznia o godz. 11 oraz 7 stycznia o godz. 9 i 11 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprezentowane zostanie niezwykłe widowisko świąteczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc 18 17

Do 15 grudnia poczekamy na wznowienie ruchu pociągów pasażerskich między Lublinem a Puławami. Taką datę podała dziś wieczorem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządzająca siecią torów.

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom 419 5

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS
film

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS 0 6

Na pierwszym w dziewiątej kadencji Sejmu zebraniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na przewodniczącego wybrano Ryszarda Terleckiego. Jak poinformował świeżo upieczony przewodniczący, otrzymał tylko sześć głosów przeciw i cztery wstrzymujące się.

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów 9 23

Ruchów kadrowych w lubelskim Centrum Spotkania Kultur ciąg dalszy. Największa marszałkowska instytucja kultury ma nowego wicedyrektora.

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem?

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem? 0 13

Kapitan żółto-biało-niebieskich do końca rundy został odsunięty od drużyny. – Między sztabem szkoleniowym, a panem Tomaszem Brzyskim nie było chemii – wyjaśnia powody decyzji prezes klubu Paweł Majka

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
20 listopada 2019, 19:00

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego 0 0

"Siedem grzechów" to tytuł spektaklu realizowanego w ramach charytatywnego cyklu "Znani a nieznani", w którym wystąpią znani lublinianie. Przedstawienie zobaczymy 20 i 21 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) oraz 24 listopada o godz. 18 w Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4). Środki z pokazów spektaklu zostaną przekazane na zakup sprzętu dla Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.