Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2018 r.
7:51

Radny PiS chce zmiany godła Polski. Wskazuje szereg wad i "marginalizowanie wiary"

0 112 A A
Ignacy Czeżyk w trakcie zeszłorocznej uroczystości w puławskim I LO chwalił przedwojenne godło na szkolnym sztandarze
Ignacy Czeżyk w trakcie zeszłorocznej uroczystości w puławskim I LO chwalił przedwojenne godło na szkolnym sztandarze

Ignacy Czeżyk, były poseł, a dziś radny PiS w Puławach, chciałby, żeby z okazji 100-lecia niepodległości władze państwowe zmieniły godło Polski. Sam proponuje powrót do orła z 1919 roku – z krzyżem w zamkniętej koronie. W obecnym godle dopatruje się „marginalizowania wiary”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co jest nie tak z orłem? Otóż, według puławskiego samorządowca, ma on szereg wad. Jak tłumaczy w pisemnym wniosku sygnowanym przez Komisję Promocji Miasta, Kultury i Współpracy, a skierowanym do rady miasta, całe zło z polskim godłem rozpoczęło się w 1927 roku, kiedy zostało zmienione przez prof. Zygmunta Kamińskiego.

– Zmodyfikował on sylwetkę orła, usunął krzyż z korony, a samą koronę pozostawił otwartą. Ponadto na skrzydłach wprowadził dwa pentagramy – gwiazdy pięcioramienne. Nadał tym samym inny, niechrześcijański kierunek lotu ptaka – argumentuje Czeżyk. Jego zdaniem brak krzyża oznacza wyparcie się wielowiekowej kultury chrześcijańskiej i chrztu Mieszka I. – Odrzucenie krzyża było symbolicznym aktem zmarginalizowania wiary – tłumaczy.

Radny uważa, że najlepszym wyjściem byłoby zastąpienie obecnego godła tym z 1919 roku. Dlaczego to Puławy mają występować do władz państwowych o tego typu zmianę? Czeżyk przypomina, że jest to miasto o wielkiej historii.

– I takim stanowiskiem wyraża jasną myśl powrotu do korzeni naszych dziejów – przekonuje.
Wielu radnych do inicjatywy swojego kolegi podchodzi z dystansem. – Sam popieram pomysł dodania do korony krzyża. Mam jednak pewne wątpliwości, co do tego, czy powinniśmy przyjmować to stanowisko, bo są to prerogatywy prezydenta RP. Ponadto taka zmiana wiązałaby się z kosztami – mówi przewodniczący komisji promocji, Ireneusz Rzepkowski (PiS).

– A te byłyby ogromne. Przecież godło wisi w każdej szkole, w urzędach, jest na pieczęciach, mundurach. Z jednej strony uważam, że przedwojenny orzeł jest piękny i rozumiem inicjatywę Ignacego Czeżyka, ale sama jeszcze nie wiem, jak zagłosuję – zapowiada Marzanna Pakuła, przewodnicząca klubu PiS w puławskiej radzie miasta.

Radna przyznaje, że dla niektórych pomysł może wydawać się kontrowersyjny. – Wiadomo, że nie wszyscy Polacy są chrześcijanami, więc np. dodanie krzyża do korony może nie spotkać się z ich aprobatą – zauważa.

Wprowadzanie tego rodzaju tematu na forum rady miasta krytykuje Piotr Sadurski, radny PO. – Ustalanie kształtu symboli narodowych nie jest naszą kompetencją. Nowe godło to poważna operacja logistyczna i należy zadać pytanie, czy jest potrzebna. Moim zdaniem nie – mówi samorządowiec, który deklaruje, że będzie głosował „przeciw”.

W opinii Tadeusza Sobieszka, lubelskiego heraldyka, członka Komisji Heraldycznej przy MSWiA, inicjatywa puławskich radnych jest niepotrzebna, bo pewne zmiany w tym zakresie są już prowadzone.

– Jeśli puławski samorząd dostrzega potrzebę zmian, to dobrze, ale prace dotyczące poprawienia godła są już prowadzone m.in. przez Kancelarię Premiera. Poprawić należy zapisy w Konstytucji, gdzie mowa jest o godle, a opisany został herb. Zmiana korony również jest rozpatrywana. Nowa ma nawiązywać do tej z czasów Przemysła II. Ma być zamknięta, zawierać krzyż i przypominać o tradycji – mówi Sobieszek.

Według jego wiedzy, nowe godło będzie wyglądać co prawda trochę inaczej, niż to współczesne (prawdopodobnie straci cieniowanie), ale zmiany nie idą w kierunku proponowanym przez radnych z Puław. To oznacza, że marzenie Ignacego Czeżyka o przywróceniu orła z 1919 roku raczej się nie spełni.

Tak, zdaniem puławskiego radnego, powinno wyglądać nowe polskie godło. Orzeł z 1919 roku ma symbolizować chrześcijańskie wartości i ciągłość państwową

Sonda: Czy godło Polski należy zmienić?

Liczba głosów: 1330
85.86%
Nie
11.95%
Tak
2.18%
Nie wiem

Quiz: Czy wiesz wszystko o polskiej fladze?

Czy wiesz wszystko o polskiej fladze?

Zobacz także: Odsłonięcie Pomnika Nieznanego Żołnierza w Lublinie

Pozostałe informacje

Piątek w Filharmonii. To będzie jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych
14 czerwca 2024, 19:00

Piątek w Filharmonii. To będzie jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych

Sezon artystyczny 2023/2024 w Filharmonii Lubelskiej powoli dobiega końca. Jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych w historii muzyki z udziałem pianisty Colina Stone’a - Profesora Royal Academy of Music w Londynie, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Maestro Vinceta Kozlovskiego, już w piątek 14 czerwca w Filharmonii Lubelskiej!

Dom Chemika, jeden z najważniejszych ośrodków kultury w województwie lubelskim, w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji zaprasza na sobotni dzień otwarty z atrakcjami dla dzieci i dorosłych

Dom Chemika kończy 40 lat. W sobotę - dzień otwarty

Z okazji swojego jubileuszu Puławski Ośrodek Kultury zaprasza w swoje progi. W sobotę będzie można poznać niemal cały gmach grając w terenową grę "Śladami Chemika". W programie również pokazy taneczne, kuglarskie i multimedialne oraz koncert Puławskiej Orkiestry Dętej.

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

To ważna informacja dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przed 21 kwietnia złożyli wnioski na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców, montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Dzięki staraniom Zarządu WFOŚiGW w Lublinie udało się zwiększyć pulę pieniędzy na program Czyste Powietrze. Chodzi o blisko 113 mln złotych.

 Laureaci tegorocznych nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”
Patronat Dziennika Wschodniego

Samorządowy Kongres Trójmorza. Odnieśli międzynarodowy sukces i dostali nagrody

Znamy laureatów nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”. Wyróżnienia trafiły do dwóch firm z naszego regionu oraz rektora jednego z lubelskich uniwersytetów. Przyznano także nagrodę honorową.

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Znamy już wszystkich artystów, którzy zaprezentują się podczas tegorocznych „Dni Chełma”. W czwartek prezydent Jakub Banaszek poinformował, kto oprócz Ani Dąbrowskiej, Smolastego i Jamala wystąpi na scenie przy ul. Strażackiej, a nie jak wcześniej planowano na pl. Łuczkowskiego.

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Nastolatkowie regularnie okradali dziadka jednego z kolegów. Pieniądze rozdawali w szkole, część z nich przeznaczyli na słodycze, a resztę pochowali. Senior stracił łącznie 90 tys. złotych!

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Szkoła podstawowa w Radoryżu Kościelnym w gminie Krzywda w powiecie łukowskim ma nowego patrona. Został nim Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

Paweł Maj już na początku roku zapowiedział, że miasto Puławy grzywny za łamanie postanowienia sąd nie zapłaci. Prezydent uznał, że postanowienie skutkujące dalszym zakazem korzystania z "Orlika" jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców

Prezydent czeka na więzienie. Co zrobi sąd?

Paweł Maj może trafić za kratki. To kara za złamanie sądowego zakazu i pozwolenie mieszkańcom Puław na korzystanie z boiska sportowego "Orlik" poza godzinami pracy szkoły. Zakaz miał chronić dwoje puławian, sąsiadów obiektu - przed nadmiernym hałasem.

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana
Z ostatniej chwili

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana

Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 15 na drodze ekspresowej S12 z Lublina do Chełma. Na węźle Piaski Zachód zderzyły się dwa samochody osobowe, kia i opel. Służby informują o rannych czterech osobach, w tym matce z dziećmi.

Będzie drugi koncert Budki Suflera.  900 darmowych wejściówek czeka

Będzie drugi koncert Budki Suflera. 900 darmowych wejściówek czeka

Z powodu ogromnego zainteresowania sobotnim jubileuszowym koncertem koncertem Budki Suflera miasto razem z zespołem przygotowało dla mieszkańców drugi termin koncertu. Do odebrania będzie 900 darmowych wejściówek na to wydarzenie.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

Do zdobycia trofeum brakuje jej tylko jednego triumfu

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu
Zdjęcia
galeria

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu

Od czwartku Lublin ma nowego Honorowego Obywatela Miasta. Tym zaszczytnym tytułem został wyróżniony Władysław Żmuda, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, wychowanek lubelskiego Motoru, 91-krotny reprezentant kraju, wybrany do „11” stulecia PZPN.

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

19-letni kierowca wsiadł za kółko zanim zdążył ukończyć kurs. Jego jazda zakończyła się na betonowym ogrodzeniu i z sądowym zakazem prowadzenia.

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Lublin będzie gospodarzem Letnich Mistrzostw Polski w Kategoriach Masters. Impreza startuje w piątek i potrwa do niedzieli.

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie
Zdjęcia
galeria

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie

- Jeżeli rosyjski imperializm nie zostanie skarcony, będzie dalej kąsał, szarpał i odbierał wolność. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do polityki wobec Rosji i obecnej sytuacji na Ukrainie podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium