Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 maja 2018 r.
18:00

Zakaz reklam świetlnych i emitujących dźwięki. Miasto wprowadza duże restrykcje

Szpetne płachty reklamowe wiszące na ogrodzeniach przy głównych ulicach Puław będą musiały zniknąć. Zakazane zostaną także reklamy świetlne na telebimach. Projekt kodeksu został opublikowany przez puławski ratusz. Teraz czekają go konsultacje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kodeks reklamowy to pierwszy dokument, którego zadaniem ma być uregulowanie przestrzeni miejskiej pod kątem małej infrastruktury, szyldów oraz reklam i wszelkich urządzeń reklamowych. Jego wprowadzenie ma poprawić estetykę Puław.

Według projektu uchwały, zakazane zostaną m.in. reklamy świetlne i emitujące dźwięki, czy neony (z wyłączeniem szyldów). W praktyce oznacza to konieczność usunięcia telebimów przy ul. Zielonej (koło ZS nr 3) oraz ul. Lubelskiej, a także zakaz korzystania z irytujących form reklam emitowanych przez głośniki (megafony) jeżdżących po mieście samochodów.

Reklamy nie będą mogły być także umieszczane np. w promieniu 50 metrów od pomników, na drzewach, budowlach (np. latarnie), czy w obrębie chodników i ścieżek rowerowych. Znikną również z ogrodzeń, balustrad, murów, śmietników oraz te, które zasłaniają całe okna witryn.

Trzy strefy

Kodeks mówi również o reklamie wielkoformatowej, czyli tzw. billboardach. I przy okazji tej regulacji warto wspomnieć o podziale całego miasta na trzy strefy. Pierwsza z nich to Skwer Niepodległości, osada Pałacowo-Parkowa oraz jej okolice. Druga to centrum miasta, czyli takie ulice jak: Piłsudskiego, Centralna, Gdańska, Głęboka, Zielona, Fieldorfa-Nila, czy Lubelska (do skrzyżowania z Wojska Polskiego). Trzecia to pozostała część Puław. I tylko w tej ostatniej strefie będą mogły wisieć billboardy, ale pod warunkiem, że miejscowy plan dopuszcza w tym samym miejscu istnienie dużych obiektów handlowych (pow. 2 tys. mkw.). Kolejnym obostrzeniem jest minimalna odległość pomiędzy nimi – nie mniejsza niż 50 metrów.

Co ciekawe, w strefie pierwszej (zabytkowej), reklamować będą mogły się jedynie te podmioty, które prowadzą działalność na jej obszarze. Maksymalna powierzchnia pojedynczej reklamy np. w okolicy Pałacu Czartoryskich to 1,5 mkw. To nie wszystko, bo ich projekty (oraz szyldów) będą musiały być pozytywnie zaopiniowane przez konserwatora zabytków.

W strefie drugiej (centralnej) reklamy będą musiały zostać ujednolicone pod względem wielkości i formy. Ich umieszczenie na budynku będzie możliwe tylko przy głównym wejściu do lokalu lub na elewacji frontowej.

Jeśli chodzi o budynki przeznaczone na potrzeby kultury, sportu i rekreacji reklamy naścienne będą dopuszczalne, ale nie mogą zajmować więcej niż 10 proc. powierzchni elewacji. Co ważne przed wyborami - tablice i urządzenia wyborcze nie będą uznawane za reklamy. Pozostałe urządzenia, zgodnie z kodeksem, oprócz właściwego miejsca ulokowania i powierzchni mają być również w „należytym stanie technicznym”.

Wszystkie zmiany nie pojawią się od razu. Ratusz zaproponował właścicielom reklam i urządzeń dwa lata na dostosowanie ich do nowego prawa. Jeszcze więcej czasu urzędnicy przewidzieli na dostosowanie wyglądu ogrodzeń (także prywatnych) do wytycznych w zakresie wysokości, czy materiałów. Puławianie mają na to 10 lat.

Puławy, zgodnie z nowym kodeksem, mają być podzielone na trzy strefy ochrony krajobrazu. Najwięcej restrykcji przewidziano dla historycznej części miasta z osadą pałacowo-parkową (kolor zielony) (fot. Urząd Miasta)

Przeciwko pstrokaciźnie

– Na pewno trzeba uporządkować te reklamy i zadbać o wizerunek miasta, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jest to kontrowersyjne prawo, które naruszy interesy przedsiębiorców oraz niektórych zwykłych obywateli. Przed nami dyskusja na ten temat w radzie miasta, ale chciałbym, żeby ta uchwała została przyjęta jeszcze w tej kadencji – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

Za wprowadzeniem uchwały opowiada się m.in. radny Paweł Maj. – Uważam, że w Puławach jest zbyt wiele pstrokacizny i bezguścia, więc chciałbym głosować ''za''. Ważne jest jednak, kto będzie decydował o formie reklam, wydawał opinie co jest estetyczne a co nie. Sam projekt uchwały wymaga jeszcze dużo pracy, gdyż obecne zapisy faworyzują wielkie obiekty handlowe. Zadziwiający jest także fakt, że zakazy dotyczą przedsiębiorców płacących miastu podatki, ale nie obejmują administracji publicznej czy polityków. Będą oni mogli bez ograniczeń po płotach, budynkach i latarniach wywieszać np. bannery, płachty wyborcze. Czy materiały wyborcze rozlepiane bez ładu i gdzie popadnie nie zakłócają estetyki miasta – pyta samorządowiec.

– Wszelkie zakazy zazwyczaj prowadzą do jakiejś patologii, także dlatego, że jesteśmy bardzo kreatywnym narodem i potrafimy obchodzić różne przepisy. Uważam natomiast, że ta sprawa w jakiś sposób powinna zostać uregulowana, bo ta „choinka reklamowa”, którą mamy obecnie na mieście po prostu szpeci – mówi Michał Krawczyk, prezes Puławskiej Izby Gospodarczej.

Zanim projekt kodeksu trafi na obrady komisji, a następnie sesji rady miasta, Ratusz będzie czekał na merytoryczne uwagi od mieszkańców. Można je składać do 13 czerwca adresując je do prezydenta lub składać ustnie w Urzędzie Miasta (p. 220).

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium