Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 września 2022 r.
13:37

Rolnicze grupy do operacji specjalnych. Jak zarobić na soku z rokitnika

4 2 A A
Jolanta Mazurkiewicz, Aleksandra Mazurkiewicz i Ewa Boguta z grupy operacyjnej „Lokalnie Naturalnie”: – Razem jest nam łatwiej – przyznają
Jolanta Mazurkiewicz, Aleksandra Mazurkiewicz i Ewa Boguta z grupy operacyjnej „Lokalnie Naturalnie”: – Razem jest nam łatwiej – przyznają (fot. rs)

W puławskim technoparku we wtorek debatowano o rolniczych grupach operacyjnych. Lokalni producenci dzięki nim mogą wzajemnie polecać własne produkty, wspólnie pozyskiwać dotacje i tworzyć nowe marki. Rozwój takich grup wspiera Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w całym kraju, powstają tzw. grupy operacyjne, czyli niewielkie (jeszcze) rolnicze spółdzielnie producenckie. W ich skład najczęściej wchodzą rolnicy wytwarzający regionalne produkty wysokiej jakości, które można sprzedawać detalicznie, zarówno na kiermaszach, jak i przez internetowe sklepy.

– To jest świetna sprawa. Dla mnie najważniejsze jest to, że w grupie jeden drugiego wspiera. Połączyliśmy siły. Razem jeździmy na kiermasze, wspólnie zamawiamy słoiki, butelki, opakowania uzyskując dzięki temu o wiele niższe ceny – mówi Mariusz Pelc, jeden z założycieli „Doliny Natury” z powiatu kraśnickiego, która wytwarza dżemy, miody i soki owocowe.

Za wspomniane miody w grupie odpowiada Józef Ładosz: – Do utworzenia grupy zachęcił nas Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dzięki jej powstaniu zwiększyliśmy naszą siłę marketingową i możemy sprzedawać nasze produkty pod wspólnym logo. Jest nasz czterech pszczelarzy i jeden przetwórca owoców. Dzięki temu mamy szerszy asortyment, możemy startować w przetargach np. na zestawy prezentowe, a nawet sprzedawać w hurcie. Po prostu razem możemy więcej – przekonuje nasz rozmówca.

Popularność zdrowej żywności rośnie. Na jej fali rosną małe dotychczas rolnicze manufaktury i gospodarstwa ekologiczne. Zamówienia np. na sok z rokitnika zebranego koło Szastarki spływają w całego kraju. Dodatkowo grupy pozyskują pieniądze i to nie małe.

– W naszym przypadku na każde gospodarstwo otrzymaliśmy ponad 60 tys. zł, co pozwoliło kupić nowy sprzęt, wyposażyć pracownie, czy zainwestować w środki transportu – wymienia Józef Ładosz.

Józef Ładosz i Mariusz Pelc z gminy Szastarka w powiecie kraśnickim. Rolnicy produkują miody i przetwory owocowe pod wspólną marką „Dolina Natury” (fot. rs)

Z uczestnictwa w innej grupie o nazwie „Lokalnie Naturalnie” zadowolona jest Ewa Boguta, współwłaścicielka wędrownej pasieki w okolicach Nałęczowa.

– Grupa zwiększyła nam sprzedaż miodu oraz rozpoznawalność. Mamy własną stronę. logo, wspólną bazę klientów. Razem jest nam łatwiej. Ważne są także dotacje, które można wykorzystać na zakup sprzętu, czy samochodów dostawczych – opowiada. Miody pod marką „LN” można znaleźć choćby w nałęczowskim Parku Zdrojowym, ale także zamówić przez internetową stronę pasieki.

W tej samej grupie działa także Aleksandra Mazurkiewicz z Końskowoli, która prowadzi lokalną, różaną manufakturę.

– Dzięki temu, że działamy razem, skracamy nasze łańcuchy dostaw. Korzystamy także na tym, że wzajemnie polecamy swoje produkty. Ich różnorodność sprawia, że u nas klient może zaopatrzyć się we wszystko: od różanych konfitur, przez miody różnego rodzaju, przetwory owocowe, po oleje tłoczone na zimno.

I możemy omijać pośredników, co przekłada się na zysk.

Grupy mogą korzystać także z doradztwa i zwrotu kosztów poniesionych na innowacje, czyli nowe rozwiązania rozwiązujące realne problemy.

– Jeśli rolnik taki problem zidentyfikuje, my szukamy partnerów, uczelni, instytutów naukowych i tworzymy konsorcja, by wspólnie znaleźć optymalne rozwiązanie. To jest symbioza, zacieśnianie współpracy pomiędzy rolnikami, nauką, przemysłem i doradztwem – mówi Marek Siuciak, broker innowacji w końskowolskim LODR.

Dotychczasowy rozwój rolniczych spółdzielni oceniany jest pozytywnie. Pieniędzy na ich wzmacnianie oraz tworzenie nowych nie zabranie także w kolejnych latach.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium