Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 listopada 2015 r.
12:30

Romowie: Radny chce nas liczyć, a nie pomagać

0 34 A A
Gościem na komisji był wiceprezes Centrum Kultury Romów w Polsce Janusz Kamiński (na pierwszym planie) (Fot. Radosław Szczęch)
Gościem na komisji był wiceprezes Centrum Kultury Romów w Polsce Janusz Kamiński (na pierwszym planie) (Fot. Radosław Szczęch)

Większość romskich dzieci nie chodzi do szkoły. Społeczność jest permanentnie bezrobotna i nie integruje się z Polakami. Jak im pomóc i czy ten problem w ogóle istnieje – w środę dyskutowali o tym miejscy radni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według większości radnych, problemy, o których od pewnego czasu mówi radny Paweł Maj (trudności w procesie edukacji, choroby, brak pracy) dotyczą zarówno Romów, jak i Polaków, więc rada miasta nie powinna ich segregować pod względem etnicznym. To nie przekonuje jednak radnego Maja, który uważa, że nie można lekceważyć wykluczenia, w jakim znalazła się cała społeczność romska w mieście.

Jednym z poważniejszych problemów jest ten dotyczący opuszczania zajęć szkolnych przez dzieci. – Obecnie do naszej szkoły uczęszcza 39 uczniów z rodzin romskich. Nie jesteśmy zadowoleni z osiąganej przez nich frekwencji. Regularnie na lekcje przychodzi jedna trzecia z nich – mówi Małgorzata Ceglarska, dyrektor SP nr 4 w Puławach, która sama powodów takiego stanu rzeczy dopatruje się m.in. w konflikcie na tle etnicznym na osiedlu Włostowice.

Mimo wysiłków podejmowanych ze strony dyrekcji, trudno jest zmobilizować wszystkie rodziny romskie, by swoje dzieci na lekcje wysyłały regularnie. Radny Ignacy Czeżyk zaproponował organizację wolontariatu, np. wśród młodzieży z puławskich szkół średnich.

Janusz Kamiński, wiceprezes Centrum Kultury Romów w Polsce zaapelował z kolei o budowę świetlicy: – Romowie to biedna, zagubiona, zepchnięta na margines społeczność, której trzeba pomagać. Dzieciom romskim trzeba zbudować świetlicę na osiedlu i zatrudnić nauczycieli, którzy pomogą im w odrabianiu lekcji. Środki na ten cel są dostępne w ogólnopolskich programach, sam prowadzę dwie takie świetlice, to naprawdę zdaje egzamin – zachęcał Kamiński.

Przedstawiciel Romów zaznaczył, że pomoc potrzebna jest także, jeśli chodzi o pracę. Podkreślił, że znalezienie zatrudnienia przez Romów jest bardzo trudne, bo nawet z takim samym wykształceniem, pracodawcy częściej wybierają Polaków.

Według radnego Pawła Maja, problem tkwi w prawodawstwie, które z uwagi na ochronę danych osobowych uniemożliwia zbadanie problemów mniejszości etnicznej. Radny zgłosił wniosek o to, by spróbować wpłynąć na wyższe organy władzy, by pozwoliły na rejestrację Romów.

– Wysłuchuję pana Maja po raz kolejny, oglądałem programy telewizyjne z jego udziałem, ale to, co mówił dzisiaj przeszło wszelkie granice. Radny chce nas liczyć, sprawdzać ilu jest mężczyzn, ile kobiet, niedługo będzie nam sprawdzać numer buta i mierzyć obwód głowy. Czy on komukolwiek pomógł już w czymś? Zrobił coś, żeby Romowie poczuli się lepiej? – pytał Janusz Kamiński.

Wiceprezes Centrum Kultury Romów w Polsce starał się przekonać radnych do tego, by pomoc tej mniejszości zlecili właśnie jego organizacji. – Jak chcemy coś zrobić dla Romów, nie róbmy tego bez Romów. Strona polska ma utrudniony dostęp i nie zawsze dociera do sedna sprawy. Wszyscy wiemy, że Romowie to dość hermetyczna społeczność, nam łatwiej jest do niej dotrzeć – przekonywał.

Obrady komisji zakończono bez osiągnięcia wspólnego stanowiska.

>>>

W piątek radny Paweł Maj opublikował treść interpelacji skierowanej do prezydenta Puław. Wnioskuje w niej o pomoc Szkole Podstawowej nr 4 w zakresie edukacji Romów, a także organizację festynu integracyjnego na osiedlu Romów.

Pozostałe informacje

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium