W przededniu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto przybliżyć mieszkańcom Puław i okolic wizerunek placówki, która ma ogromne zasługi i długoletnią tradycję.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina jest szkołą z ponad 30- letnią tradycją i powstał na bazie 8 -letniej Szkoły Podstawowej nr 5, funkcjonującej w Puławach od 1966 roku oraz utworzonego później III Liceum Ogólnokształcącego. Placówka od początku istnienia była szkołą innowacyjną i eksperymentatorską, wdrażającą nowoczesne metody nauczania, nadzorowaną i wizytowaną przez ówczesne autorytety w dziedzinie dydaktyki szkolnej (m.in. dr. Wincentego Okonia, autora podręczników akademickich i licznych publikacji z zakresu dydaktyki szkolnej).
W 1984 roku zostało powołane III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami sportowymi, które kontynuowało wypracowany wieloletni model treningów odbywających się wcześniej w wybranych klasach Szkoły Podstawowej nr 5.
Sport jest wizytówką szkoły, nie tylko w mieście ale i w regionie, magnesem przyciągającym wybitnie utalentowaną młodzież z Lubelszczyzny. Od wielu lat popularna „Piątka”, obecnie coraz częściej nazywana „Kniaźninem”, kształci sportowców osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach.
Wychowankami szkoły są młodzi sportowcy sięgający po medale w mistrzostwach świata i Europy – pływacy: Konrad Czerniak – trzykrotny medalista mistrzostw świata, wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy, Krzysztof Cwalina - mistrz Europy z 1994 roku, olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, Anna Uryniuk -wielokrotna rekordzistka Polski, uczestniczka mistrzostw świata i mistrzostw Europy, piłkarze ręczni: Michał Szyba - brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku, Kinga Achruk, obecnie reprezentantka czarnogórskiej Budoćnosti Podgorica, zdobywająca wielokrotnie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Piotr Obrusiewicz, Grzegorz Gowin czy sztangistka Zuzanna Majewska, uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów w Tibilisi w 2016 r. Te nazwiska to koronny dowód jakości i wysokiego poziomu kształcenia młodych adeptów sportu.
Piłka ręczna, tak popularna w naszym mieście, funkcjonuje dzięki ogromnemu zaangażowaniu trenerów: Piotra Dropka, Marcina Kurowskiego i Artura Witkowskiego, którzy są absolwentami „Piątki”. Wyrazem uznania dla wkładu szkoły w rozwój piłki ręcznej i ogromną szansą na kontynuację programu szkoleniowego było ustanowienie w placówce Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej (OSPR). Ośrodek funkcjonujący pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu szkolenie przyszłych zawodników i kadrowiczów. Obecni uczniowie klas maturalnych Przemysław Urbaniak oraz Emil Wiejak należą do Kadry Narodowej Juniorów Piłki Ręcznej i są wielką nadzieją polskiej piłki ręcznej, podobnie jak absolwenci Kamil Śliwiński, Kamil Mielczarski czy Jakub Kosiak.
W ostatnich latach niemal każdy rocznik trenujących piłkarzy ręcznych objawia nowe talenty, a sportowcy rozpoczynający naukę w gimnazjum, kontynuują edukację i treningi w liceum.
Sport jest ważnym ale nie jedynym atutem szkoły. Od wielu lat uczniowie gimnazjum i liceum mają szerokie spektrum wyboru języka obcego. Zajęcia z języka hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego odbywają się z podziałem na grupy ze względu na stopień zaawansowania. Podobną strukturę mają zajęcia z matematyki prowadzone w gimnazjum.
Poziom nauczania potwierdzony jest przez wysoki odsetek zdawalności egzaminu maturalnego oraz uczestnictwo młodzieży w konkursach i olimpiadach. Przez wiele lat uczniowie brali udział w międzynarodowym projekcie Commenius, dającym szanse na doskonalenie kompetencji językowych, nawiązanie międzynarodowych kontaktów rówieśniczych oraz poznanie Europy.
Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, doskonale wyposażone obiekty sportowe, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską. Zajęcia odbywają się w systemie jednozmianowym w godzinach 8.00 – 15.00 i spełniają potrzeby nie tylko młodzieży puławskiej, ale też licznej grupy uczniów dojeżdżających do położonej w centrum miasta placówki.
Od początku istnienia szkoły - najpierw podstawowej, potem liceum czy późniejszego gimnazjum stanowiła ona miejsce, w którym dzieci oraz młodzież znajdowały swą przestrzeń do nauki i wszechstronnego osobistego rozwoju . Cieszyła się popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Przez kilkanaście lat funkcjonowania gimnazjum, placówka była i jest wybierana przez wielu absolwentów puławskich szkół podstawowych nr 2, 3, 6, 1 oraz 11.
Jest to niewątpliwie efekt dobrej opinii, jaką cieszy się szkoła wśród społeczności Puław. Właśnie teraz w obliczu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto o tym pamiętać. Dorobek każdej z placówek ma niewątpliwie duże znaczenie dla rozwoju miasta, dlatego powinny one spełniać oczekiwania rodziców w kwestii kształcenia ich dzieci.
Tylko rzeczowy dialog i wspólne wypracowanie optymalnej, najmniej inwazyjnej propozycji to szansa na bezbolesne wdrożenie reformy oświaty w puławskich szkołach.
Rzetelna informacja i wyciszenie niepotrzebnie generowanych emocji to jedyny punkt odniesienia wszelkich decyzji. Należy o tym pamiętać, podejmując kroki, które zaważą na losach wszystkich młodych ludzi, którzy łączyli swoje plany dotyczące przyszłej edukacji z nadzieją na karierę sportową w popularnej puławskiej „Piątce”.
Joanna Czajkowska-Ziembowicz
autorka jest nauczycielką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach
>>>
Zapraszamy do dalszej dyskusji o zmianach w puławskiej edukacji. E-mail: buczkowski@dziennikwschodni.pl